Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смазване на веригата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Смазване на веригата

    Както знаете, веригата на кросовия (ендуро) мотоциклет не трябва да се смазва със спрейове като тези за пистовите мотори, защото после се полепва прах, пясък, пръст, микростужки от короната и пиньона, които действат като абразивна смес и износват още по-бързо веригата и зъбите на венците. Най-добрият метод е:
    Вземате ТЕФЛОНОВА грес, смесвате я две към три с двигателно или (още по-добре) диференциално масло и с четка мажете предварително добре почистената верига. Резултат - оптимално смазване, предпазване на веригата, дори и след като смазващата смес се е измила (кал, локви, влизане в река). Ще забележите, че веднъж намазана с тефлонова грес, миете веригата с паро(водо)струйката, и дори да не я намажете през следващите няколко дни , тя не ръждясва. Пригатвянето на такава смазка струва грубо сметнато 50 пъти по-малко от спрея за верига.
    Почистване на веригата:
    Ако не сте ползвали горния метод за смазване, сваляте веригата и я накисвате за час - два в газ за лампи. Ако вече сте я мазали по горния метод, миете с водоструйката и всичко пада. Тефлоновия слой, който се образува върху метала не позволява на калта да се циментира между ролките.
    За да продължа в темата... не купувайте вериги с О-rihg, X-ring, W-ring и тем подобни за кросов мотор. Те консумират повече мощност от колкото ще набавите с един по-свободен ауспух. По-скъпи са от обикновенните вериги, а ако не се смазват и мият правилно се износват по-бързо от веригите без пръстени. Достатъчно е един път след каране в кални локви да не измиете една рингова веригата и звената ѝ затягат. Това отнема допълнителна мощност и износва по-бързо короната и пиньона.

  • #2
    От: смазване на веригата

    Полезно! Не е лошо да се прикачи към темата за почистване и смазване на верига. А! И ако имаш дай малко повече информация за тефлоновата грес - марки модели , че аз не се сещам да съм намирал такова животно в местната железария.
    0888932647

    Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

    Коментар


    • #3
      От: смазване на веригата

      Предполагам, че в магазините на бриколаж може да се намери. Aз я купих в Италия в "leroy merlen" - това е верига магазини за стоки от типа направи сам. 1кг струва 12 евро. Но за смазочната смес използвах горе-долу 250гр и мисля, че ще ми стигне за 1 година.

      Коментар


      • #4
        От: смазване на веригата

        В бриколажа гледах тефлонова грес но като спрей,той дали ще свърши работа или трябва да е като нормалната грес
        Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

        Коментар


        • #5
          От: смазване на веригата

          още по-удобно, но предполагам и по-скъпо... Колко струва?

          Коментар


          • #6
            От: Смазване на веригата

            Ами беше от порядъка на 7-12 лева на марката мотип те имат много спрейове и в бриколажа кат отида ги разглеждам имат за всичко за карборатор, климатици,контакт и тн.Та тази на спрея за да се смеси с трансмисионното масло първо трябва спрея да се изпръска в нещо и да се забърка или ше може първо да се почисти веригата после да се пръсне хубаво с тефлоновия спрей и след него да се омаже с маслото.
            Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

            Коментар


            • #7
              От: Смазване на веригата

              Не, не, в този случай само пръскаш изчистената верига със спрея. Маслото служи единствено като разредител на греста, за да може да проникне между ролките.

              Коментар


              • #8
                От: Смазване на веригата

                Тогава защо се продават спрейове? В мотокрос шампионата щяха да ги мажат с грес и да карат по 2-3 манша.
                Последно редактирано от viki terzieva; 26-12-10, 10:26. Причина: правопис

                Коментар


                • #9
                  От: Смазване на веригата

                  За кросовите мотори може и да е така , но за ендуро моторите е по-различно. При мото кроса веригата трябва да се движи максимално свободно , за да може задното колело да реагира при най-малкото подаване на газ /най-вече във въздуха/ , но километрите които се изминават в един манш са малко , а и тези вериги се ползват за едно състезание. Но когато едно ендуро трябва да измине 150-200км. , и веригата не е рингова , след 40-50км вече няма никакво масло между прешлените на веригата. Ринговете задъжат смазката , не позволяват навлизането на вода , прах , пясък , и не позволяват триенето метал в метал между прешлените. Освен това издържат на по-голямо натоварване и за ендуро моторите са за предпочитане , но е нужно повече време за обслужването им.
                  В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                  Коментар


                  • #10
                    От: Смазване на веригата

                    Аз си купих тази грес за смазване лагерите на задното окачване.Лошото е че 220 гр струва 28лв излиза дявол на магаре да я смесвам с масло.Някой ако е виждал да се продава тефлонова грес на добра цена да споделя.

                    Gilera RC-125 Honda Dominator 650 Yamaha TT-350 yz250f WR-450-03 WR-450-05 WR-250F

                    Коментар


                    • #11
                      От: Смазване на веригата

                      Виж в Бриколаж, има на спрей, изчистваш веригата и със спрея.
                      Последно редактирано от Chinela; 26-12-10, 20:02.
                      Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

                      Коментар


                      • #12
                        От: Смазване на веригата

                        Спрейове много мерак ми е аз да си забъркам.
                        Gilera RC-125 Honda Dominator 650 Yamaha TT-350 yz250f WR-450-03 WR-450-05 WR-250F

                        Коментар


                        • #13
                          От: Смазване на веригата

                          Е да,аз не съм срещал.Колегата казва,че от Италия си е бил купил греста.Ако някой намери в бг да даде инфо.
                          Hyundai Galloper exceed 2.5 TDi К Б

                          Коментар


                          • #14
                            От: Смазване на веригата

                            Първоначално публикуван от ktm125sx Преглед на мнение
                            Тогава защо се продават спрейове? В мотокрос шампионата щяха да ги мажат с грес и да карат по 2-3 манша.
                            анджък....
                            и аз се питам защо трябва да забъкват разни смеси, какви са предимствата?
                            No Pain No Gain...
                            Прости хора и силен вятър спиране нямат.....Не понасям бившия кмет!!!
                            RR P38
                            КТМ 530 ЕXС

                            Коментар


                            • #15
                              От: Смазване на веригата

                              Първоначално публикуван от Falkon Преглед на мнение
                              анджък....
                              и аз се питам защо трябва да забъкват разни смеси, какви са предимствата?
                              Ами поради същата причина поради която някои си правят домашно вино и ракия/ и луканки/. Знае се какво има вътре. Купувал съм тефлонов спрей от Еди, ама е 27 лв. Другите в Бриколаж и Метро са си чисто вретенно масло под налягане и са по 10-12 лв
                              Сиреч кое ни кара да ставаме алхимици - ами стремежа с минимум средства да постигнем максимални качества.
                              Искаш ли да получиш умен отговор-питай умно!
                              0894328706

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X