Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мотористът - перфектния гръмоотвод?!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Мотористът - перфектния гръмоотвод?!

    В момента обикалям Балканите в това променливо време и често ме подминават гръмотевични бури. Обикновено спирам като усетя, че работата става дебела, но се чудя дали не преигравам малко?! Теоретично съм класически гръмоотвод, но не съм чувал за мотористи ударени от гръм?
    Honda XL600LM, 1987
    Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
    Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

  • #2
    От: Мотористът - перфектния гръмоотвод?!

    В чичко Гугъл има предостатъчно информация...ама пусто мързел,трябва да се чете...

    Коментар


    • #3
      От: Мотористът - перфектния гръмоотвод?!

      В чичко Гугъл, като цяло има много шум и съвсем малко информация, та само с четене не става, трябват си и форуми!

      Коментар


      • #4
        От: Мотористът - перфектния гръмоотвод?!

        То пък във форумите една качествена информация....
        Гръмоотвод сме си. За разлика от автомобилистите не сме защитени от фарадеев кафез.

        Коментар


        • #5
          От: Мотористът - перфектния гръмоотвод?!

          Значи трябва умната! То е логично, но предпочитам да питам, особено с този калпав интернет по хотелите. Мерси!
          Honda XL600LM, 1987
          Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
          Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

          Коментар


          • #6
            От: Мотористът - перфектния гръмоотвод?!

            Предлагам ти да напишеш като се върнеш, къде по Балканите човек може да се скрие от гръмотевични бури...
            Последно редактирано от p-pleven; 01-07-14, 08:10.
            Публикувайте отговор

            Коментар


            • #7
              От: Мотористът - перфектния гръмоотвод?!

              Първоначално публикуван от Edo Преглед на мнение
              но не съм чувал за мотористи ударени от гръм?
              Имах такъв познат. "Имах", защото вече не е между живите и причината е нелепа случка. Момчето оцеля след поразяване от гръм и около датата на неговия курбан го затисна дърво и го уби на място.

              Та за случката: в планината Ржана, над Осеновлашкия манастир, местните набавят храна за добитъка си. Планината се слави сред населението като много опасна при подобни бури. Бабите са ми казвали, че като паднел гръм горе, светкавицата бягала като змия по земята. Не мога да твърдя това, но потвърждавам, че всяко 5-то дърво е обгоряло. ОБяснявам си го с находището на мед, може и да греша.
              Момчето се е прибирало с мотор към тях, когато го е ударила гръмотевицата. Явно е имал огромен късмет /тогава/, защото само с изгаряния и обгоряла коса май се беше разминал
              "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
              А+
              LZ1DRZ

              Коментар


              • #8
                От: Мотористът - перфектния гръмоотвод?!

                Теоретически дали с кола или с мотор пак сме на гуми,но практически нее изгодно да си с мотор в Балкана под мълнийте на природната стихия

                Коментар


                • #9
                  От: Мотористът - перфектния гръмоотвод?!

                  Едно време бях пуснал такава тема но така и не се разви кой знае колко:
                  http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=58863

                  Иначе за Ржана (или РЪжана като си й викаме местните) е истина. Горе има доста метални залежи - мед, желязо и др... (Има доста сондажи, даже по пътя за Осеновлак имаше рудници но вече са се сринали.) Така че е естествен гртмоотвод. Освен това много места са във вид на плато т.е. не остър връх а обширни и що годе равни ливади на сред планината, и там човек няма как да разчита на окритие в склоновете. От стари хора съм чувал много истории за косачи и пастири покосени от мълнии именно там. Колко са истински - не знам но бурия в планината не е шега работа!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Мотористът - перфектния гръмоотвод?!

                    Първоначално публикуван от Evgeni Enduro Преглед на мнение
                    Бабите са ми казвали, че като паднел гръм горе, светкавицата бягала като змия по земята.
                    Змийчета по земята си се случват по принцип. Не е само там.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Мотористът - перфектния гръмоотвод?!

                      Първоначално публикуван от fanfan Преглед на мнение
                      Теоретически дали с кола или с мотор пак сме на гуми,но практически нее изгодно да си с мотор в Балкана под мълнийте на природната стихия
                      Гумите тук хич, ама хич не са фактор! Да не мислиш че мълния дето пробива стотици или хиляди метри въздух ще я сбъркат няколко сантиметра гума дето я има 50 - 60 G Ohm съпротивление я - не. Пък и по време на бурия гумите са мокри и мръсни и даже хич да не пробие през тях, без проблем ще си протече върху тях. Даже бих се обзаложил че като са мокри и кални, обикновенно мрежово напрежение (230V) ще пробие, какво остава за такава дъга като мълнията...

                      А колата пази на съвсем друг принцип и пак няма много общо с гумите. На принципа на фарадеевата клетка. Тока минава по линията на най малко съпротивление. Когато човек е в метална клетка (например купето на колата) тока няма голяма далавера да го бие, а минава през метала, защото едно купе има към 20 000 пъти по малко съпротивление от човешкото тяло.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Мотористът - перфектния гръмоотвод?!

                        Ако сме на голо плато и няма нищо по-високо около нас, най-разумните действия са да оставим мотора изправен, да се отдалечим от него и да легнем на земята, като махнем от себе си всички метални предмети, също и карбонови каски и протектори.
                        Моторът ще играе гръмоотвод, но по-добре той, отколкото ние.
                        Ако има дърво, стълб или друг естествен мълниеприемник, но не и скала, трябва да сме на разстояние от него, легнали на земята и да изчакаме бурята да премине.
                        Ако наблизо има високоволтов далекопровод, най-безопасно е около него, но далеч от стълбовете. Далекопровода има мълниезащита, която ще ни опази и нас.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X