Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Произход на думата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Произход на думата

    Днес докато се занимавах и гледайки най горе на страницата,се зачудих какви биха били вариантите за отговори ако се зададе следния въпрос-откъде произхожда думата ЕНДУРО? И ако може отговора да е обоснован,доколкото е възможно! Интересно ми е какво ще се получи,щото съм чувал доста различни отговори!
    Иво (таксито) Андреев
    0988 91 80 50
    Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

  • #2
    От: Произход на думата

    Дуракоустойчиво - демек блъскай, троши, маай - все ще оцелее, или както викат младежите - мноо яко.
    подаръци за мъже от FACOM
    промоция на читави инструменти

    и на хоби такива

    тел. О879 Ч8Ч 2З5

    Коментар


    • #3
      От: Произход на думата

      Ето и моята версия събрана през годините от тук от там.

      Ендуро на български си идва от ендуро на английски. А там думата идва от endurance което си означавало (пък и още означава) издръжливост. Интересен факт е че в България говорейки за хард ендуро доста хора визират тежките ендура над 600 кубика (условно). В чужбина хард ендурото означава пак тежко ендуро ... но със "състезателните", леките мотори. Обобщено в Англия примерно хард ендурото са трудните състезания с леките мотори.

      Друг е въпроса че в днешно време под натиска на маркетинга примерно, лепват думата ендуро пред името на даден мотоциклет за щяло и нещяло. Оформили са се нови подкласове който до преди няколко години се водеха в един и същи клас според мен. От там идваха според мен и големите спорове за 990то и ГС-а, но днес 990то си има наследник 1190, БМВ продължават да си правят 800-ката която би трябвало да е аналога на 990.

      Кога ли масово ще навлезе и думата "адвенчър байк" в речника на българския моторист?
      Иван Маринов
      Suzuki RMX 250 '92 - sold / Yamaha XTZ 750 Super Tenere '91 - sold / KTM EXC 250 2t '06 - sold
      ЕНДУРО ВАРНА

      Коментар


      • #4
        От: Произход на думата

        Enduro идва от Endurance.

        Endurance означава чисто и просто "издръжливост". В старите си английски форми се среща и като Indurance. Идва от френската дума със същия правопис и същото значение.

        На френски глаголът endurer (издържам) идва от dur, което означава "твърд". Endurance - издръжливост чрез твърдост. Endurer - "търпя, изпитвам на гърба си".
        Последно редактирано от Goblin; 03-09-13, 21:23.
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #5
          От: Произход на думата

          А човека който е на ендуро- как се нарича ?
          Ендурак ли

          Коментар


          • #6
            От: Произход на думата

            Първоначално публикуван от Майкъл Преглед на мнение
            А човека който е на ендуро- как се нарича ?
            Ендурак ли
            Ендурист. Пак от френския. Там си имат дума enduriste за човек който практикува дисциплината ендуро, както и enduristique за описване на вида състезание.

            За разлика от Endurance обаче, enduriste и enduristique са си термини с тясно значение отнасящи се единствено до спорта ендуро.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #7
              От: Произход на думата

              През средновековието е имало и такова самонаказание.
              Обричаш се на смърт в името на Бог, и преставаш да се храниш. Ама изобщо. За 20-30-40 дни си свършил.

              Та това самоубийство се е наричало "Ендура". Има общо с това да издържиш(да устискаш и да не започнеш да се храниш), и да умреш напълно съзнателно.

              Според мен това, че са нарекли класа мотори "Ендуро" идва от това, че тези машини са доста издържливи на гадна експлоатация. Такава, която друг вид мотор едва ли ще понесе.
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #8
                От: Произход на думата

                Endurist е леката форма на endurateur. Това на шега. По времето на този термин нямаше така профилирана гама мотоциклети( за масова употреба), както сега.Нещо , като лек офроуд при четириколесните.
                Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                Коментар


                • #9
                  От: Произход на думата

                  още древните римляни са имали ендуро коне, щото всичките тези думички дето ги написахте произлизат от латинското indurare
                  ________________________________________________
                  Subaru OUTBACK 2,5
                  Hyundai TUCSON 2.0

                  Коментар


                  • #10
                    От: Произход на думата

                    Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
                    още древните римляни са имали ендуро коне, щото всичките тези думички дето ги написахте произлизат от латинското indurare
                    Индиректно, често си признаваме, че италианците са измислили всичко

                    Коментар


                    • #11
                      От: Произход на думата

                      Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
                      още древните римляни са имали ендуро коне, щото всичките тези думички дето ги написахте произлизат от латинското indurare
                      Май нещата наистина стигат до латинското.Това успях да намеря и аз.Няма да го превеждам,та да не се загуби нещо в превода- В общем, ехали до победного, начинало темнеть, силы давно закончились и началось то, что называется Эндуро! (англ. enduro от лат. idurare - вынести, выдержать, вытерпеть).
                      Иво (таксито) Андреев
                      0988 91 80 50
                      Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X