Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Разходки около Кърджали

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Разходки около Кърджали

    Предварително се извинявам, ако темата се дублира... Предишната тема се затри нещо... Та... скоро взех малко отпуск (4-5 дни) и реших да го прекарам приятно – в разходки с новата придобивка /бих искал отново да благодаря на kiki.t за Хондата – мотора е супер и си ми приляга като стил на каране/ Реших да си изтествам мотора по една стара пътека, която съм карал с колело. Пътеката започва от гробищния парк на гр. Кърджали и продължава покрай с. Зимзелен /ако не ме лъже паметта/. Следва „Каменната сватба” – туристически обект, за съжеление вече почти нищо не личи от „сватба”-та... Нагоре от нея е с. Повет – тичпиното родопско селище с схлупени ниски къщурки от цели камъни! Следва участък от асвалтен път, който на места е покрит с пясък с иглолистна гора от двете страни. По пътя, по пътя... и до с. Панчево. Пътя свършва на селския площад ... четвъртито пространство с размери 10-15 на 10-15 метра където явно обръщат автобусите . От там се почва интересното. Цепи се директно през хълмовете и се стига до иглолистна гора – терена е много интересен като елементи /това е като за мен, де!/ и красив като гледка. Следват спускания по две-три варовикови корита и пасажи с прагове... Накрая се стига до малка отсечка през която минава коритото на поток, който е сух през лятото. В края на коритото е пътя от Кърджали към с. Мъдрец. И понеже марширута е сравнително кратък, реших да си го разширя с изкачване на връх „Желязна Врата” – на върха има останки от антична крепост, а в подножието на върха има село с същото име. Пътя е самия кошмар за новака – кал, черен чакъл и варовикови скали плюс сериозен наклон. Но пък за сметка на това е много красиво! Тук е момента да ви спомена и за няколко неща, които сигурно сте чували доста пъти, ноооо... Първо – добре е да сте с нови гуми, второ добре е да се кара с съобразена скорост, трето добре е спирачките ви да работят и да не забравяме – протекторите са това което ви дели от повечето проблеми при неочаквана прегръдка с майката земя . Ако скоростта ви не е достатъчно съобразена, то на места има шанс да приключите пътя си с скок от 5-6-7 метра върху асвалтовия път долу! След кратко изкачване върху описания терен се стига до малък участък от равно /сравнително, де…/ пространство, което за сметка на това има доста дълбоки локви /на места ми се наложи да обиколя през гората, между дърветата – има си известен чар, да се кара така/ и места които са разорани като нива… След това видях една истинска легенда – зелен “Москвич” с паметния надпис АЗЛК (Аз Защо Ли те Купих???). Та московеца си стоеше тихо и кротко в подножието на дълъго изкачване – 50-60 метра при стръмен и кален наклон. И понеже съм тежък случай пробвах да си го изкача на 2ра... естествено към последните 10-15 метра спрях. Какво бе учудването ми когато с мръсна газ ме подмина АЗЛК-то... „Явно е имало защо да го купят” помислих си . След изкачването има обратен завой и сравнително бърза и равна отсечка. За съжеление следващия елемент бе малко повече от това което мога да направя на мотоциклет... стръмен наклон, който трябваше да пресека напреки т.е. не нагоре/надолу. На всичкото отгоре самия склон е с сравнително гъста гора, а се оказа, че е и разкопан за тръбопровод... Но и това си е постижение за новобранец, пък и гледката си заслужаваше... абе и изкачването си заслужаваше беше адски приятно да се кефиш на различни елементи от терена!

  • #2
    До: Разходки около Кърджали

    ..айде хвани и цаката на снимките
    и качвай по някоя

    Коментар


    • #3
      До: Разходки около Кърджали

      Цаката на снимките не е проблема... проблема е просто, че нямам толкова евтин дигитален фотоапарат да ги правя.

      Коментар


      • #4
        До: Разходки около Кърджали

        2ра част...

        Тази седмица пак си бях на "село"... И естествено реших да се разходя до "Желязна врата".... имах разни неща за довършване . Понеже следвах същия марширут, няма да се повтарям... само ще кажа, че "паркирах" MTX-са пред самата крепост! Този път успях да изкача върха, но по разбираеми причини не си вкарах мотора вътре... За съжеление не мога да намеря достатъчно евтин фото апарат да направя снимки... Както и да е, това с което за мен ще остане това изкачване е следното - удоволствието от успеха и разбирането, че има доста още да уча... Този ден ми беше първото падане от мотора... няма последици за мен или за мотора - късмет отвсякъде! Ако някой се е опитвал да изкачи върха, ще ме разбере... Пътя минава напреки на планинския склон, през гора - на места трябва да балансираш на наклон от 30-35 градуса и да минеш през пътеки с ширина 1-2 педи... След първата горичка има малка площадка следва още по-трудно изкачване през втора горичка. Там и без това тясната и скромна козя пътека става още по финна . След гората има кратък и опасен скоростен участък с много проблемни камъни и промени в елевацията! Мястото е коварно и падане от там ще е кратко за всеки от нас... След скоростния участък има и екстриим през гората с поносим наклон. Минава се директно нагоре и през дърветата и се стига до пред крепостта... В момента който спрях мотора пред пътеката за крепостта и свалих каската... изкрещях с пълно гърло /което в момента не беше кой знае какво/ „КОПЕЛЕЕЕЕЕ!!!” Не съм сигурен кого имах предвид... върха или себе си, но си го мислех със сигурност! На слизане ми се случи нещо което общо взето нямаше как да НЕ очаквам... паднах – това ми е първото падане от мотора... Мотора спря в нещо и падна в посока на наклона. Самия мотор спря на място, а аз продължих да се търкалям надолу... 4-5 метра... Късмета ми сработи /за сметка на акъла/ и се отървах без някакви сериозни последствия, а и мотора е без проблеми... /ДА МИ Е ЗА УРОК!!! ДА НЕ КАРАМ БЕЗ ЕКИПИРОВКА!!!/ Ще прозвучи тъпо да го казвам, но колеги... не откривайте топлата вода по моя начин! Карайте с екипировка! И си мислете с главите! Друго по-интересно за деня нямаше. Прибрах се и се хвърлих в леглото, че не можех да си стоя на краката, а дланите ме боляха от стискане на съединителя и спирачката.


        П.С. Време ми е да почвам с фитнеса... всички мускули ме болят - яко... а мотора е само ~90 кг.

        Коментар


        • #5
          До: Разходки около Кърджали

          След доста перипети, най-накрая се наконтих да снимам пътечката, която си ползвам почти като лична мотописта... Снимките са от различни места, най-вече от тези които са ме впечатлили повече. Нещо не ме бива много като фотограф, не се вижда и половината от красотите които можеш да видиш "на живо".

          Коментар


          • #6
            До: Разходки около Кърджали

            На Желязна врата има ли място да се качи джип.

            Коментар


            • #7
              До: Разходки около Кърджали

              Първо да предупредя, че снимките може да подвеждат за трудността на терена! Места които изглеждат трудни, може да са лесни! Респективно има места които изглеждат лесни или въобще не са отразени, а са много трудни!!!
              Снимките които виждате са с ниска резолюция и размер за да не тормозя хората с по-бавен Интернет достъп. Ако някой има желание да си свали някоя по-голяма - да цъкне ТУК.

              MTX-а на паркинг до "главната" в Кърджали...

              Първото селце... все му забравям името



              А това е едно хлапе, което си играеше, но незнайно защо реши, че държи да види, какво точно прави странния тип с мотора и дигиталния фотоапарат

              Като деца на това му викахме "Пътеката на смъртта". Иска се доста лудост и смелост да се пуснеш по него с колело, като се има предвид, че пресичаш и пътя, без абсолютно никаква видимост за теб или евентуален шофьор... да не говорим за друсането.




              "Пътеката" всъщтност е изставен, по-късно и подновяван проект за път свързващ селата... отначало беше просто пътечка, а сега си е направо луксозно! Може някой път да се отклоня по "проекта"... ако ми остане време!
              Това е типичния пейзаж тук... хълмове, иглолистни гори и ... добитътк + овчар и кучета за окраска.

              Остатъците от "Каменната сватба"...

              Следва село Повет... Името е удачно избрано, като се има предвид как се гонят ветровете около хълмовете.




              След кратък участък от почти здрав асвалтов път през иглолистна гора, се стига до село Панчево...


              Връх "Желязна врата"...


              Тук приключваме с лигавщините и минаваме към забавната част -дюни /по нашенски / и off-road!



              Типичния горски път... Веднъж даже се разминах с местната ловна дружинка... ама пишман ловци се оказаха, щото аз видях повече дивеч от тях.




              Следва това, което ме запали по офроуда и туризма въобще... това е едно от най-красивите места които съм посещавал...















              Следва малко офтопик...

              Глупост...


              Младши... името му е Даниел... за сега го раздава кафе рейсър, но имам още десетина годинки да го приобщя към нас!!!


              Таблото поставено на мястото му... за съжеление без жилото за скоротомера "Хубава работа, ама Христова му..."


              Legal stuff... Снимките са моя собственост, и като такава аз Ви освобождавам от всякакви претенции за използването им с изключение на: използването им в разрез с закона на РБ или в ущърб на собствениците на имотите или лицата заснети на снимките!

              Коментар


              • #8
                До: Разходки около Кърджали

                Еваларка, само така отсрамвайте К-ли след като Пламен мина вече в отбора на Кофи-Рейсърите )) и вече го е срам да ходи по калта и горите

                Много поздрави,
                Бъдете живи и здрави!

                Коментар


                • #9
                  До: Разходки около Кърджали

                  Има и още, но днес /т.е. утре вече.../ е мнооого късно /или рано - зависи от гледната точка /, та остатъка - утре!
                  Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
                  На Желязна врата има ли място да се качи джип.
                  Не... не и от там където аз минавам... но пък можеш да стигнеш почти до под върха с него, а после пеш също е доста приятно. За час-два си горе! Гледките са страхотни, вярвай ми!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Разходки около Кърджали

                    Това са остатъка от снимките...

                    Това е една от горичките които просто... те канят да си поиграеш!





                    Глупостта на един народ... постройка директно върху варовика, по средата на нищото



                    На това място веднъж едвам успях да НЕ се врежа в една лада спутник... Изглеждаше толкова нелепо... все едно я бяха пуснали от хеликоптер...



                    Един много готин поток - типичния трайл през гора... страхотно е да се кара по него, сега е сух, но аз с нетърпение чакам да се понапълни с вода... ще е супер!





                    Тук една нежна душа ми остави подарък... 2-ву сантиметров трън в средния пръст на лявата ръка Абе... усщам, че нещо ми дърпа като стискам съединителя... а то какво да било... Ама нали съм куча марка - махнах си го с зъби и след 5-6 секунди просто спря да кърви! Ех... пак ми провървя... даже няма с к'во да се изхваля пред мацките... ужас

                    Коментар


                    • #11
                      До: Разходки около Кърджали

                      Това са снимките от следващия ден, когато изкачвах връх "Желязна врата"

                      Старта в Кърджали... минава се покрай гарата, покрай хвосто хранилището на ОЦЗ... не е място, което бих искал да покажа на някой.



                      Екстриимите в една от откритите кариери... ако ми остане време ще ги снимам по-подробно...


                      Хълмове и панорами...





                      Началото на пътя към "Желязна врата"





                      След това... моите батерии поискаха 100% увеличение на запл... аааа на заряда имах предвид ! И минах на резервните, но не! Който забравя да си огледа инвентара така остава в началото на пътя... Е поне се разходих до "Желязна врата" - пък и без да снимам...
                      Последно редактирано от господин никой; 09-10-07, 11:45.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Разходки около Кърджали

                        Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                        Еваларка, само така отсрамвайте К-ли след като Пламен мина вече в отбора на Кофи-Рейсърите )) и вече го е срам да ходи по калта и горите

                        Много поздрави,
                        Не ти е точна информацията.
                        Ние си караме всяка седмица.
                        Просто ми омръзна да показвам.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Разходки около Кърджали

                          Е обаждай се де... mr_n00n3@abv.bg или 0877146151 /Вивател/ и 0893256225 /Глобул/. Все някой ще ти вдигна - ако не съм ги забравил и двата у дома...

                          Коментар


                          • #14
                            До: Разходки около Кърджали

                            Аз така и не разбрах къде си ходил.
                            Сигурно щото съм зле с ориентацията пък и в гората табели няма.
                            Снимките са ми много познати. Карал съм по тия места десетки пъти. Между другото там почвата е такаве че само сняг може да затрудни предвижването. Кал няма никога.
                            Много е красиво. Бяло и зелено.
                            Обаче връх Желязна врата няма. Върхът се казва Монек.
                            На снимката Хисар.



                            Освен да си бил на Осман тепе.
                            Ето го сниман от Монек.


                            Над село Звезделина. Ама там крепост няма и пътя е лесен. Поне така съм чувал. Не съм се качвал и питах за пътя защото помислих че се казва Желязна врата.
                            Както и да е. Виж снимките от Монек и кажи къде си бил.

                            http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...E4%E6%E0%EB%E8

                            Коментар


                            • #15
                              До: Разходки около Кърджали

                              Това е върха... Другото му име е "Желязна врата"... и наистина беше ужас слизането! Точно на слизане се отъркалях с Хондата. Добре, че мотора спря на място! "Остатъците от цивилизация" са античната крепост "Моняк". Снимките си ги бива - браво!

                              МАЛЕ ПИЧ! ТИ ВЕРНО ЛИ ГО КАЧИ ТОВА С ДЖИП???? Ей, богу - а аз да си мисля, че не ме слуша главата! Ако носех, щях да ти сваля шапка!!!
                              Последно редактирано от господин никой; 09-10-07, 18:19. Причина: Добавка...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X