Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От къде се купуват части, екипи т.н. ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От къде се купуват части, екипи т.н. ?

    Във връзка с една скорошна тема за оплакване от мото магазините, реших да пусна тази тема, за да може да обсъдим алтернативите и дано да се получи полезна и сбита информация, за онези, които неоизбежно се сблъскват с този проблем.

    Та значи има човек мотор и му трябват части, аксесоари или екип. С моя горчив опит ги разбирам нещата така:

    Представителството на фирмата. Зависи от марката, но обикновено нещата ги нямат в наличност и се чака доставка средно 2 седмици. Частите са оригинални и често са по-скъпи , от тези на алтернативни тунинг фирми. Различните дилъри са разлино сериозни. Забелязах , че във форума се казват добри неща за дилърите на КТМ и ХОНДА , надявам се да има и други...

    Магазин. Това е най-добрия вариант ако имат нещото в наличност, ако ти трябва бързо и малко повече пари не са от значение. При положение, че трябва доставка, от опит споделям, че много често обещаните сроковете не само, че не се спазват ами стават и в пъти по-дълги. Доста от по-малките магазини се снабдяват от представител на съответната фирма в страната, който често е някой пич от този или друг форум и може да се говори направо с него, за да избегне комисионна и разтакаване. Други пък поръчват от каталог. Вместо да минава през тях, просто пишеш или се обаждаш директно на хората и се разбираш с тях. Някои ще ти кажат, че имат дилър и да отидеш при него, други просто ще те обслужат.

    Покупка от събор или съзтезание Често има търговци или хора, които продават неща там. Можеш да се спазариш. Рисковете са ясни, но има доста добри оферти (не плащат наем или заплати).

    Обяви
    Покупката от частно лице винаги крие рискове (смрадливи ръкавици, залепени части, самоделна дейност, лъжи...), но човек сам си носи отговорността за нещото, което купува, може да се спазари и в крайна сметка като цяло е по-евтин вариант. Освен това в повечето случаи е по-добре да си купиш топ модел на старо, от колкото нов нисък клас.
    Обяви има в този форум, както и в другите форуми за мотори или на "Обяви мотори" в Google:
    http://www.moto-zone.net/
    http://bikerz.netissat.bg/
    http://www.mobile.bg/
    http://moto.obiavi.portal.bg/

    Поръчка от човек, който не е представител или търговец, а поръчва от чужбина. С този вариант положението е много субективно. Ако е познат или близък е добър вариант, защото обикновенно поръчва на куп и транспорта става по-евтин ако просто влючи и вашата поръчка към пратката, иначе естествено и той го прави за печалба. Често има верига- някой който ги намира в чужбина, събира пратка, тя минава за по-евтино от незнам къде и сроковете се заплитат...

    Поръчка от нета
    Сега $ е нисък и е много подходящо за поръчки от щатите. Трябва да имаш кредитна или дебитна карта VISA или някоя подобна от големите. Влизаш в някой сайт. Аз знам тези, които ми казаха добри хора от форума, дано някой да напише и други:
    http://www.btosports.com/
    http://www.rockymountainatv.com
    или в ebay: http://search.ebay.com/motorcycle (където има малък риск да си платиш и да не дойде поръчката)

    В повечето америкаски сайтове има безплатна доставка, но тя е само в рамките на щатите. Трябва човек да пише имейл директно на някой от sales отдела с информация: адрес на доставка, номера на частите, които поръчва и за кой мотор, модел и година са. Те ти връщат колко ще струва с доставката.

    Най-добре според мен е да се регистрираш в Paypal. Така плащането става много лесно (казваш само на кой имейл пращаш пари и колко) и не показаш инфомация за картата си на никого. Освен това валутата се конвертира автоматично по съвсм нормален курс и става веднага.Комисионата е малка.

    Та плащаш и ти пращат пакета. Отнема обикновено от 7 до 14 дни.
    Ако е със стойност над 40 Евро дължиш мито на държавата. Това се определя по фактурата, която е с пратката. Обаждат ти се от митницата, отиваш плащаш и си готов.

    За поръчка от 300$ скоро, платих мито 100лв. и доставка 45 $ за по-малко от кило. Дойде за 6 дни. Тук щеше да ми излезе с 1/3 по-скъпо, пък и няма такива неща.

    !!! Много от сайтовете дават отстъпки за чести поръчки.
    С някои можеш да се разбереш да ти напишат по-малка стойност във фактурата. Това е добре и за тях и за митото тука, но не се навиват всички.

    !!! Идеалния вариант е да имаш приятел в щатите, да ги поръча с безплатна доставка до него, да ги разопакова и да ги прати с куриер до България като обяви по-ниски от реалните цени на частите. Ако прекали тука си имат каталози и те замотават.

    Общо взето няма перфектен начин. Всеки път трябва човек да си преценява. Едни неща излизат по-добре от едно място, друг път, срока е по-важен, но дори и парите да не са проблем, като разбереш, че плащаш на някой дето те мотае, вместо да си купиш още нещо, не е приятно. Нали идеята е да караме, а не да се разправяме с пирамиди и фараони и да си къткаме информацията, да не би някой друг да се светне и да не се мине.

  • #2
    До: От къде се купуват части, екипи т.н. ?

    Първоначално публикуван от iassen Преглед на мнение
    Трябва човек да пише имейл директно на някой от sales отдела с информация: адрес на доставка, номера на частите, които поръчва и за кой мотор, модел и година са. Те ти връщат колко ще струва с доставката.
    Значи изисква познания по английски език и то на техническо ниво ако става въпрос за резервни части.

    Първоначално публикуван от iassen Преглед на мнение
    Най-добре според мен е да се регистрираш в Paypal. Така плащането става много лесно (казваш само на кой имейл пращаш пари и колко) и не показаш инфомация за картата си на никого. Освен това валутата се конвертира автоматично по съвсм нормален курс и става веднага.Комисионата е малка.
    Пак познания по английски и банкови термини..

    Първоначално публикуван от iassen Преглед на мнение
    За поръчка от 300$ скоро, платих мито 100лв. и доставка 45 $ за по-малко от кило. Дойде за 6 дни. Тук щеше да ми излезе с 1/3 по-скъпо, пък и няма такива неща.
    Пример едни ботуши са с тегло 4кг. по $45 = $ 180 само доставка...
    Ами мито и ДДС... което се начислява и върху стойността на доставката също.

    Първоначално публикуван от iassen Преглед на мнение
    Та плащаш и ти пращат пакета. Отнема обикновено от 7 до 14 дни.
    Ако е със стойност над 40 Евро дължиш мито на държавата. Това се определя по фактурата, която е с пратката. Обаждат ти се от митницата, отиваш плащаш и си готов.
    Колко време отнема тази процедура на митницата, въпреки, че се редиш на гише за обслужване на визически лица????
    И колко струва таксата за попълване на документите в някое от митническите бюра???
    И не на последно място, всичко това става през работно време...


    Първоначално публикуван от iassen Преглед на мнение
    !!! Идеалния вариант е да имаш приятел в щатите, да ги поръча с безплатна доставка до него, да ги разопакова и да ги прати с куриер до България като обяви по-ниски от реалните цени на частите. Ако прекали тука си имат каталози и те замотават.
    Да ето това е перфектният начин за това, но за веднъж или два пъти. После си е бизнес и започвате да делите на 2 което пак оскъпява стоката..

    Първоначално публикуван от iassen Преглед на мнение
    Общо взето няма перфектен начин. Всеки път трябва човек да си преценява. Едни неща излизат по-добре от едно място, друг път, срока е по-важен, но дори и парите да не са проблем, като разбереш, че плащаш на някой дето те мотае, вместо да си купиш още нещо, не е приятно. Нали идеята е да караме, а не да се разправяме с пирамиди и фараони и да си къткаме информацията, да не би някой друг да се светне и да не се мине.
    С тази дисекция на твоето мнение не искам да обезкуражавам никой, напротив всичко става така като си го описал. Има и още една малка подробност, ако ти сгрешат доставката с други части или размери което става много често..тогава да видиш ти проблеми...
    НО въпреки всичко засега щатите са най-удачният вариант.

    П.П. Доставка от щатите по пощата е не повече от $16-$18 на килограм..

    Коментар


    • #3
      До: От къде се купуват части, екипи т.н. ?

      Гениална тема !

      Методът на Ясен действа! Нещата бяха тук за 3 дена.
      +!

      Коментар


      • #4
        До: От къде се купуват части, екипи т.н. ?

        Е то не е някакъв метод. Просто така стана при мене. И дойдоха за 6 дни с митницата. Тия неща ги написах , за да могат нормалните хора като мен, които са си купили мотор за хоби и неизбежно им се налага да си купуват нещо за него, да знаят какви варианти за избор имат, без някой да се възползва от незнанието им. Вече натам всеки си избира и си прави сметка. Ако можех да си закарам мотора в Хонда и да им кажа: -действайте , нямаше да съм се сблъсквал с тези работи.

        Иначе е добре в днешно време да знае човек английски или трябва да моли децата да му напишат мейл. Базисна техническа грамотност също е от полза, за да видиш коя част ти трябва и да я познаеш на снимката. Банкова грамотност също трябва- как се казваш, кой ти е номера на картата, адрес...
        Доставката не е пропорционална. Отначало си поръчах само клапани - доставката беше 38 $, добавих гардове за радиаторите и гарнитура- стана 45$. Но както е написал Чинела с пощата е най-добре и без това не ти идва до вратата с куриера.

        Да ги взема от митницата ми отне 40- 50 мин. в края на работния ден и при поръчка 300$ по фактура платих по-малко от 100лв. за мито, ДДС, декларация, ксерокс и паркинг. Преполагам, може да има опашки или да ти объркат частите.

        Както писах няма перфектния начин. Бързо, евтино и лесно няма. Само по две от тези наведнъж.

        Който иска да си прави бизнес- лошо няма. Казва ти ей ти тая джаджа или услуга струва толкова, ако искаш. Мен ме интересува да си оправям мотора, без да ме мотаят и да карам. Да не говорим, че от тук нататък , ако не си правиш мотора сам се започва, може би по-тежката драма с майсторите...

        Коментар


        • #5
          До: От къде се купуват части, екипи т.н. ?

          Първоначално публикуван от iassen Преглед на мнение
          Е то не е някакъв метод. Просто така стана при мене. И дойдоха за 6 дни с митницата. Тия неща ги написах , за да могат нормалните хора като мен, които са си купили мотор за хоби и неизбежно им се налага да си купуват нещо за него, да знаят какви варианти за избор имат, без някой да се възползва от незнанието им. Вече натам всеки си избира и си прави сметка. Ако можех да си закарам мотора в Хонда и да им кажа: -действайте , нямаше да съм се сблъсквал с тези работи.

          Иначе е добре в днешно време да знае човек английски или трябва да моли децата да му напишат мейл. Базисна техническа грамотност също е от полза, за да видиш коя част ти трябва и да я познаеш на снимката. Банкова грамотност също трябва- как се казваш, кой ти е номера на картата, адрес...
          Доставката не е пропорционална. Отначало си поръчах само клапани - доставката беше 38 $, добавих гардове за радиаторите и гарнитура- стана 45$. Но както е написал Чинела с пощата е най-добре и без това не ти идва до вратата с куриера.

          Да ги взема от митницата ми отне 40- 50 мин. в края на работния ден и при поръчка 300$ по фактура платих по-малко от 100лв. за мито, ДДС, декларация, ксерокс и паркинг. Преполагам, може да има опашки или да ти объркат частите.

          Както писах няма перфектния начин. Бързо, евтино и лесно няма. Само по две от тези наведнъж.

          Който иска да си прави бизнес- лошо няма. Казва ти ей ти тая джаджа или услуга струва толкова, ако искаш. Мен ме интересува да си оправям мотора, без да ме мотаят и да карам. Да не говорим, че от тук нататък , ако не си правиш мотора сам се започва, може би по-тежката драма с майсторите...
          Много си прав.Всички ние сме едни фенове и като всеки елитен фен -клуб да го кажем-взаимопомощта е в основата на нашето , и без това скъпо и лишено от много информация хоби. Като добавим и ниският стандарт-ако не си помагаме , няма кой да ни помогне.Лично мое мнение , което изказах и в другата тема е че тези неща трябва да почиват на база приятелство и взаймопомощ,а не на база-ако ви стане бизнес , трябва да делите на две. Еми в крайна сметкаа не всичко е бизнес , а и по този начин волно или неволно се извършва престъпление -най-малкото не се плащат данък - печалби.

          Не знам тази твоя тема е редно да бъде закована горе-решава доста проблеми.

          Коментар


          • #6
            До: От къде се купуват части, екипи т.н. ?

            Chinela е много прав за съжаление. Само с тия $18 доставка за килограм ... от кой сайт - кажи да поръчваме от там.
            Моя коментар към цялата тема е, че това е занимание за по-напреднали. Да опита всеки - лошо няма, но да си носи последствията после.
            Щото така по картинка - не е много лесно да се купува. Аз на живо не ща да казвам колко панталона съм мерил докато си намеря някой подходящ за моите наколенки - всъщност не съм намерил - карам с прав, за АТВ.
            Плюс това на картинката не си личи изработката, ама хич даже. Няма как да видиш материала, шевовете, сглобките как са направени.
            Купувайки от сайт няма как да премериш - примерно каска да си купиш от чужбина ... или броня ... ако не ти пасва точно размера и модела протекцията клони към нула. Е за какво ми е - да се чудя как да я продавам после? Кой ще купи каска за 5-600 кинта, точно моя номер и точно с разцветката която аз съм си харесал?
            Иначе аз предимно от US сайтове си пазарувам (и то почти никога директно, а през приятел - виж по- долу), но ми трябваха година-две-три докато приключа с издънките. Не ща да удрям чертата, щото може да се окаже, че щеше да ми е много по- изгодно да си пазарувам от тука, особено ако сметна загубено време и нерви, разправии по митници, банкови простотии - единия не превел пари, другия поискал повече, третия превишил лимита, смотаняци по сайтовете, дето ми дърпат 9 пъти парите за една и съща поръчка, а пращат само една (да, рекорда ми е 9).
            Е...ти!

            Пък в София поникнаха 150 магазина.

            Вярно - имам и много добри попадения, но как да преглътна примерно буталото дето само за пепелник мога да си го ползвам, или каската дето не ми е особено удобна (нищо, че всички казват, че им била удобна - мен пък мое главата да ми е крива ), пък и на живо не изглежда като на картинката, или панталони с тесни колене, тениските с къси ръкави, размер 34, дето се равнява на 134 сигурно ... абе ... интересно е, спор няма.

            Просто внимавайте!

            От мойта гледна точка най- добрите два варианта са два (като втория е по- вероятен)

            Най- добре е да си имате приятел в щатите, и той да ги шипва насам, като го ползвате и за качествен контрол - поне ще може да ги върне.
            Другия много добър вариант е да се прикачите към някой който доставя за себе си и е минал през всички глупости дето съм ги описал горе. Обикновено той доставя и за приятелите си, за приятелите на приятелите си и ... последния да затвори вратата. Достатъчно е да познавате един човек от цялата верига, нали?
            Хора много - я ще излезете да покарате с някой, я ще прочетете във форума ... Аз тази система ползвам и съм мега доволен.

            Коментар


            • #7
              До: От къде се купуват части, екипи т.н. ?

              Забравих нещо много важно - за хората с нестандартни размери - това е манната небесна. Има супер яки разпродажби - ботуши за 20% от цената си, панталони и тениски по $9 ... яката работа. Кво ти пука че всяка втора поръчка ще е фира - пак си е мега изгодно.

              Коментар


              • #8
                До: От къде се купуват части, екипи т.н. ?

                -системата с щатите..си е готина работа обаче има и много подводни камъни и айзберзи ..и честно казано не е работа за всеки
                на митниците специално при нас си е голяма разправия щото ходиме на свиленград на гарата е митницата и става ..мазало таксата за обслужване бе по голяма от митото
                -много често дърпат и повече пари или пратки ИЗЧЕЗВАТ ..или идват по 2 пъти..а бе луда работа
                както е казал румен кооперацията с някой минал по пътя -та дори и срещу някакъв процент за него е най изгодното..което съм открил поне засега..
                виж от е бей има страхотни предложения и според мен тази система ще се развива все повече и повече и така трябва да е защото винаги някой някъде по света има нещо което му е излишно ..на друг пък в другия край на света същото нещо много му трябва..

                Коментар


                • #9
                  До: От къде се купуват части, екипи т.н. ?

                  Не знам кое е толкова страшното да си поръча човек сам от сайт , който с това се занимава- поръчки за клиенти, че чак да му трябва съдействие от експерт по поръчване от щатите, та и комисионна да му плаща. Вече няколко пъти си поръчвам, хората са любезни и отзивчиви, нещата идват за по 6 дни, плащам си митото на митницата , което ми отнема по-малко от час с всичките гишета.
                  Сайтовете са магазини с доставки - за това са направени. Все едно да плащаш на човек да отиде до магазина да ти купи нещо, че да не стане сакатлък случайно. ОК, така да е, ама да си се знае от начало- стоката е толкова с транспорт и мито, комисонната на човека е толкова , ако на теб не ти се занимава , плащаш му и така. А не да се изкарва че е много сложно и страшно, за да има изгода за някой. Не е това начина да се прави бизнес.

                  Коментар


                  • #10
                    До: От къде се купуват части, екипи т.н. ?

                    Първоначално публикуван от mitkov Преглед на мнение
                    -системата с щатите..си е готина работа обаче има и много подводни камъни и айзберзи ..и честно казано не е работа за всеки
                    на митниците специално при нас си е голяма разправия щото ходиме на свиленград на гарата е митницата и става ..мазало таксата за обслужване бе по голяма от митото
                    -много често дърпат и повече пари или пратки ИЗЧЕЗВАТ ..или идват по 2 пъти..а бе луда работа
                    както е казал румен кооперацията с някой минал по пътя -та дори и срещу някакъв процент за него е най изгодното..което съм открил поне засега..
                    виж от е бей има страхотни предложения и според мен тази система ще се развива все повече и повече и така трябва да е защото винаги някой някъде по света има нещо което му е излишно ..на друг пък в другия край на света същото нещо много му трябва..
                    Ти с тия проценти за него наясно ли си че попадаш под ударите на закона????????
                    Нали си помагате , а не гледате да спечелите един от друг по тоя пошъл и кокошкарски начин?????
                    Но хайде съвестта да я оставим,не че нещо, ама явно не е приоритет , но въпреки всичко си попадате в сивия сектор.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X