Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Шум при Трансалп 650

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Шум при Трансалп 650

    Здравейте,
    След близо 6000 км. това лято, напоследък забелязвам странен шум при мотора ми. Шумът идва при включване на скорост и потегляне.Чува се на първа и втора предавка а предполагам и на следващите, но просто страничните шумове пречат да се чуе специфичното тракане. Звукът идва около предния пиньон. Свалих кората и видях че има луфт и подложих зегерка с която луфта се пообра. Шумът продължава. Веригата е нормално обтегната. Пиньоните са в добро състояние. Звукът е механичен и много дразнещ. Не се чува постоянно а като че ли през метър два се чува едно "пат-пат" и така в някаква времеви интервал. Все едно имаш болт в гумата и на всяко завътане на гумата го усещаш. При последното сваляне на предпазната кора за предния пиньон, размърдах с пръст вала. Има луфт и се чува тракане като го бутна, но незнам дали не е в нормите на луфтовете.
    Имате ли някаква идея ?

    Поздрави

  • #2
    От: Шум при Трансалп 650

    Нищо не споменаваш за състоянието на веригата.
    Луфта какъв е, аксиален радиален?
    още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

    Коментар


    • #3
      От: Шум при Трансалп 650

      Сменяй верига и пиньони и всичко ще си дойде на място.
      Имах подобен проблем и въпреки, че изглеждаха здрави ги смених и всичко заспа.

      Коментар


      • #4
        От: Шум при Трансалп 650

        В интерес на истината веригата ми изглежда добре. Няма никакви видими следи от износване. Ойлера смазва добре, обтегната е в нормите и има още на къде да се обтяга. Не се вижда да е много разтегната. А пиньоните са без забележки !

        Коментар


        • #5
          От: Шум при Трансалп 650

          Същата работа беше и при мен.
          Веригата според оптегача беше на 50%, зъбаците в прилично състояние ... и реших, че прищракването идва от скорости и по-точно лагер с нарушена циментация.
          Дори си бях намерил цял двигател за да го сменя, но реших да сменя верига и пиньони като начало, пък и да не беше от тях щяха да са ми нови занапред.
          Мотора ми също имаше ойлер и всичко си се къпеше в масло.

          Коментар


          • #6
            От: Шум при Трансалп 650

            Възможно е някоя ролка на веригата да се е счупила или паднала, и да е останала само оста на звеното и да чука по нея периодично при всяко превъртане на веригата, затова я огледай цялата подробно.

            Коментар


            • #7
              От: Шум при Трансалп 650

              Възможно да е износена/разтегната/ само при едно звено , при предният пиньон зацепват много по-малко зъби ,там има и по-голямо движение на звената, затова се усеща и чува при предния пиньон. Същото се получава когато веригата се е напаснала по пиньоните , след което е сваляна и при последвалото слагане е зацепена по друг начин. Трябва да провериш за луфт вдяко звено едно по едно.
              В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

              Коментар


              • #8
                От: Шум при Трансалп 650

                Благодаря за предложенията. Почвам с проверките през уикенда.

                Коментар


                • #9
                  От: Шум при Трансалп 650

                  Здравейте,
                  След обстоен преглед на веригата намерих следния проблем. Единственото звено с проблем е това. Всички рингчета са по звената. Друго освен това няма.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20141017_135600.jpg
Прегледи:1
Размер:76.3 КБ
ID:5617634

                  Коментар


                  • #10
                    От: Шум при Трансалп 650

                    Тракането ти е от веригата - износена е на едно място и като премине през предния венец - "патка" . Паткане-то се увеличава пропорционално с увеличаването на скороста , защото преминаването на увреденото звено през венеца е по-често . Луфт аксиален е съвсем нормално да има на вала .

                    Коментар


                    • #11
                      От: Шум при Трансалп 650

                      Най-вероятно е така, но първо мисля да пробвам с едно резервно звено. Да се убедя, че ще реша проблема със смена на веригата.
                      Благодаря !

                      Коментар


                      • #12
                        От: Шум при Трансалп 650

                        Ако веригата ти е неравномерно разтегната - само със смяна на звено няма да стане . Най - добре вдигни мотора на стойка . Въртейки бавно задната гума провери дали хлабината на веригата е еднаква по цялата и дължина . Ако имаш участъци с увеличаване и намаляване на хлабината - веригата отдавна е за билкантото . Относно притесненията ти за "паткането" - няма смисъл да сменяш звеното за да се убедиш , че проблемът е във веригата . Много по - лесно е да свалиш веригата , да запалиш и да включиш на скорост .

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X