Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Монголия 2017

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Монголия 2017

    Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
    Гледам, че все им викате тенкю, спасибо и ви гледат стерео... Не можахте ли да запомните 3-4 думи на монголски? Благодаря е баярлалаа, здравей е сайн байна уу, довиждане е баяртай байна, спане, песпиване е унтаж байна, да платя е толох, хляб - талх, сол - давс, бензин, пак си е пак бензин, юрта, пак си е юрт. Гладен съм е би олсож байна... И т.н. Всичко все е за байно...
    Владич,
    ще се съглася само от части с теб. Да, може би няколко думи са полезни, но казвайки или питайки нещо на техният език ги принуждаваш да ти отвърнат на същия. И тогава отново се връщаш в точка "А", сиреч нищо не разбираш. На хартия думите изглеждат лесни, но изговаряни от местните, с десетките им диалекти е нещо съвсем различно. Включително и за международни езици, като Английския, аз за Монголски, просто няма какво да говорим. От къде го знам ли? От опит. Ако мислехме да стоим по-дълго със сигурност щяхме да се понапъним с езика, но за краткото време, което прекарахме там, наистина не виждах смисъл в това.
    Последно редактирано от ramar; 05-10-17, 21:08.

    Коментар


    • #77
      От: Монголия 2017

      Част 13та: https://www.youtube.com/watch?v=12ONwq3dD7E&t=25s

      Коментар


      • #78
        От: Монголия 2017

        Първоначално публикуван от ramar Преглед на мнение
        Владич,
        ще се съглася само от части с теб. Да, може би няколко думи са полезни, но казвайки или питайки нещо на техният език ги принуждаваш да ти отвърнат на същия. И тогава отново се връщаш в точка "А", сиреч нищо не разбираш. На хартия думите изглеждат лесни, но изговаряни от местните, с десетките им диалекти е нещо съвсем различно. Включително и за международни езици, като Английския, аз за Монголски, просто няма какво да говорим. От къде го знам ли? От опит. Ако мислехме да стоим по-дълго със сигурност щяхме да се понапъним с езика, но за краткото време, което прекарахме там, наистина не виждах смисъл в това.
        Kакто винаги си прав......Естествено, че ако ги питаш нещо на монголски ще ти отговорят на монголски, и там си еб@ майката.....А, кому е нужно това....???

        Коментар


        • #79
          От: Монголия 2017

          Ами то, на какъвто и език да ги питаш, те все на монголски ще ти отговорят. Но основни неща, като благодаря, довиждане, да, не, ям, спя, на техният език ще помогнат много на комуникацията. То подобни неписани правила са валидни навсякъде по света, а не само за Монголия. Забелязал съм го това от моите пътувания насам, натам по света. Отношението е друго, когато им кажеш няколко думи, или им благодариш на техният език, та макар и криво, и диалектно. А иначе, аз знам английски и целият свят е длъжен с мен да говори, и да се разбираме само на английски!?!? На мен това не ми звучи много добре, въпреки, че разбира се така е много удобно.
          Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
          Златомир Попов - Forry

          Коментар


          • #80
            От: Монголия 2017

            Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
            Ами то, на какъвто и език да ги питаш, те все на монголски ще ти отговорят. Но основни неща, като благодаря, довиждане, да, не, ям, спя, на техният език ще помогнат много на комуникацията. То подобни неписани правила са валидни навсякъде по света, а не само за Монголия. Забелязал съм го това от моите пътувания насам, натам по света. Отношението е друго, когато им кажеш няколко думи, или им благодариш на техният език, та макар и криво, и диалектно. А иначе, аз знам английски и целият свят е длъжен с мен да говори, и да се разбираме само на английски!?!? На мен това не ми звучи много добре, въпреки, че разбира се така е много удобно.
            Владич, английския не моят език и никога, никъде не съм твърдял, че някой трябва да ми говори на него или че така е по удобно. Направих видеото на английски за да бъде разбираемо за колкото се може повече хора, а не за да изтъкна себе си. Смятам, че информацията, която споделяме с Митака в това пътуване, може да бъде много полезна за всеки, който е решил да пътува в тази посока. А иначе, по-горе вече обясних причините да не учим монголски. Нормално си е, за нас българите, да даваме акъли, кое, как е трябвало да се направи, така е по-добре или други такива... Съвсем друго е обаче, когато трябва да се справим със ситуацията сами, без помощ, далеч от всичко и всички, които познаваме. Да импровизираме и да се нагаждаме според обстоятелствата. Не казвам, че не си прав, просто уточнявам нашата гледна точка, не задължително да е правилната. Иначе голямо мерси, че отделяш време да гледаш и да пишеш коментари. Успех в пътешествията!
            Последно редактирано от ramar; 06-10-17, 10:35.

            Коментар


            • #81
              От: Монголия 2017

              Интересна тема.
              Благодаря !
              Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

              Коментар


              • #82
                От: Монголия 2017

                Част 14та: https://www.youtube.com/watch?v=0RGVqIDeqi0&t=25s

                Коментар


                • #83
                  От: Монголия 2017

                  Трябва да е много интересно усещането, когато се намирате в средата на степта. Имам чувството, че ориентирането там е по-скоро като в морето. Няма нищо, което да се отличава и посоката се държи с компас.

                  Коментар


                  • #84
                    От: Монголия 2017

                    Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
                    Трябва да е много интересно усещането, когато се намирате в средата на степта. Имам чувството, че ориентирането там е по-скоро като в морето. Няма нищо, което да се отличава и посоката се държи с компас.
                    Долу горе е така. Имахме GPS, но той доста често се объркваше и пътя просто изчезваше от картата. Хартиената карта е в доста голям мащаб и е безполезна, когато няма по какво да се ориентираш. На няколко места, основни разклони, имаше указателни табели само, че след тях пътя отново се разклоняваше на много по-малки и ставаше неясно, кой точно да хванеш. Да следиш компаса е най-правилното решение, но на няколко пъти се наложи да вземаме решения по усмотрение или да питаме местните.

                    Коментар


                    • #85
                      От: Монголия 2017

                      Точно такова пътуване, извън очертаните пътища, без указателни табели, носи духа на първооткривателството. И затова са ми интересни филмчетата. Благодарен съм, че ги споделяте.

                      Коментар


                      • #86
                        От: Монголия 2017

                        Филмчетата са страхотни !!!! Чакаме следващото пътуване, за него мислили ли сте, каква ще е дестинацията ???

                        Коментар


                        • #87
                          От: Монголия 2017

                          Така с филмчетата е някак си по-ясно и по-прегледно пътуването, от колкото със снимки и пътепис. Май е по-добре така, вместо да се пише пътепис и всеки ден да се описва пътуването. Филмчетата определено съдържат изключително много разнообразна информация, особено, когато се и коментират на място от пътуващият.
                          Аз специално от тези филмчета, някак си добих много по-пълна и точна представа за едно такова пътуване до Монголия, от колкото от пътеписите, които бях чел преди за подобни пътувания.
                          Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                          Златомир Попов - Forry

                          Коментар


                          • #88
                            От: Монголия 2017

                            Първоначално публикуван от Anton-Varna Преглед на мнение
                            Филмчетата са страхотни !!!! Чакаме следващото пътуване, за него мислили ли сте, каква ще е дестинацията ???
                            Да, аз имам вече план, само дето не знам как ще навия Митака, още се опъва, но има време. Турция, Иран, Пакистан, Индия и Непал.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Монголия 2017

                              Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
                              Така с филмчетата е някак си по-ясно и по-прегледно пътуването, от колкото със снимки и пътепис. Май е по-добре така, вместо да се пише пътепис и всеки ден да се описва пътуването. Филмчетата определено съдържат изключително много разнообразна информация, особено, когато се и коментират на място от пътуващият.
                              Аз специално от тези филмчета, някак си добих много по-пълна и точна представа за едно такова пътуване до Монголия, от колкото от пътеписите, които бях чел преди за подобни пътувания.
                              Както казват умните хора "Една снимка е като хиляда думи", но когато го видиш със собствените си очи е като хиляда снимки. Смятам, че така ще дадем далеч по-подробна информация, от който и да е пътепис. Да не говорим, че писането не е за всеки и това, което според един е лесно, за друг може да е пълна катастрофа. Чрез видеото, всеки сам може да прецени възможностите си и да извлече информацията, която му е нужна. Също така, е един незабравим спомен, който да гледаме когато одъртеем. Колкото и да е ясно в главите ни в момента с времето се забравя.

                              Естествено, критици винаги ще има. Aз обаче, ще ги изпреваря и ще им отговоря преди да са ме нападнали: "Да да, той печели пари от клиповете в Youtube, защо да ги гледаме?!!!" Да, това я вярно, печеля от това, но никой не ви кара да ги гледате насила, а и за всеки един от вас, клиповете са напълно безплатни. Това, което аз печеля, далеч не е толкова, колкото си представяте, да не говорим, колко време прекарвам на компа, за да може всичко това да стане факт.
                              Последно редактирано от ramar; 10-10-17, 13:34. Причина: корекции

                              Коментар


                              • #90
                                От: Монголия 2017

                                Маршрута,който си начертал е уникален,братле, НО и доста труден ми се вижда, почти лудост.....Но, всички велики мъже са ги смятали за луди, така,че напред с Бог !!!! И Митака ще се навие,споко.....Има време.....А по въпроса с "критиците" , така е, такъв народ сме, завистлив, чуждите победи ни изяждат, ръфат ни.....Просто не им обръщай внимание и гледай напред.......От сърце Ви желая и до Непал да стигнете и без проблем да се върнете.....Така и ще стане, дай Боже !!!!!!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X