Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Внимание! Кръстовище с кръгово движение.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Внимание! Кръстовище с кръгово движение.

    Здравейте колеги на две колела.
    Знам, че форума е офроуд, но мисля, че много от вас карат и в града и искам да обърна внимание на един казус, който не е засегнат в БГ правилника за движение и по мои наблюдения е предпоставка за много катастрофи.
    От Варна съм и при нас в последните 1-2 години вкараха доста кръгови в обръщение, които обаче са доста компактни и са предпоставка за доста рискови ситуации. На тези кръстовища си е голям цирк- кой влиза с ляв мигач, кой с десен, кой без- после свирки, псувни...- 100% балкански "купон". Досега се задоволявах да псувам "селяните", които не знаят какъв мигач да покажат, но вчера аз самият щях да отнеса един колега ( на скутер, но все пак колега), и се замислих, че ако колите се отървават с някоя и друга смачкана ламарина, то за нашего брата проблема си е по сериозен. Погледнах в правилника за прилагане на ЗДП и се оказа, че там не пише нищо..??? Тоест хората не са виновни, просто няма правило за това.
    От друга страна англичаните, които не оставят нищо на случайността, подробно обясняват какви сигнали се подават при кръстовище с кръгово движение- там идеята е, че кръстовището с кръгово движение е на първо място КРЪСТОВИЩЕ и при навлизане в него се подават сигналите предписани за другите кръстовища- ако завивате надясно, влизате с десен мигач, ако сте направо влизате без мигач, ако сте наляво с ляв, разликата е че се излиза от кръговото с десен мигач. Ще се опитам да приложа и снимка от учебника "Learn to Ride" ( издание на Хейнес за категория А- при нас няма такива- 'ми ние знаем 'сичко ).
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка0479.jpg
Прегледи:1
Размер:51.8 КБ
ID:5972367
    Забележка: В Обединеното кралство движението е обратно, така че ползвайте огледален образ.
    Единственият проблем според мен е, че дори и да подавате правилни сигнали, може другите да не ги разберат...

    Бъдете здрави и дано този пост спаси някого от гипса.
    Nah! Just smile and wave, boys. Smile and wave...

  • #2
    От: Внимание! Кръстовище с кръгово движение.

    Хмм интересно не знаех, не че след като вече го знам ще ми помогне при взаимоотношенията с другите участници...По интересно е кой е с предимство, на теория ако не е обозначено докато си в кръговото и някой реши да влиза той е с предимство и този в кръговото трябва да го пусне?

    Коментар


    • #3
      От: Внимание! Кръстовище с кръгово движение.

      доколкото знам, ако пътищата са равностойни - дясно седящият. Прави си изводите ако няма знаци на кръговото

      Коментар


      • #4
        От: Внимание! Кръстовище с кръгово движение.

        Предимството е написано, и е на този в кръговото. То ако не беше така, такова кръстовище ще се самоблокира със сосбтвените си правила - ща се пълни без да се изпразва.

        Интересно как минават през такова кръстовище велосипедистите? Колко ли знаят?

        Коментар


        • #5
          От: Внимание! Кръстовище с кръгово движение.

          Бъркате се защото го мислите за по-различно. Това си е кръстовище.
          -при липса на знаци (което е много рядко, аз лично не съм виждал) си знаете правилото на дясно стоящ
          -при регулирано може да влезете с предимство или без, според регулировката
          -при влизане сигнал не се подава защото не напускате лентата си за движение
          -при излизане се подава сигнал
          -при преминаване от лента в лента в кръговото също дясно стоящия е с предимство

          Това го казвам без да съм правил сверка с правилника, по спомен...
          Biagini Passo Powered By VW Syncro

          Коментар


          • #6
            От: Внимание! Кръстовище с кръгово движение.

            Бая опасни спомени се въртят тука...


            В Европа ако няма други знаци влизащия в кръговото движение винаги е БЕЗ предимство. Тези вътре са с предимство.

            За останалото - да. Мигач при излизане, вътре в кръговото при повече от една лента - предимство на дясностоящия. Ако въобще се намери кръгово което хем да е с две ленти, хем да е без обозначения със знаци...

            Това е за "кръгово движение" в стил геврек, с кръгло островче или градинка по средата. За "кръстовище с кръгово движение" в стил кръгъл площад - предимство на дясно стоящия.

            Засукана шибанийка е, но са различни неща. Понякога за да направят нещата по-весели гадовете пишат какъв вид кръстовище те чака, но самите тях не маркират със знаци.
            Последно редактирано от Goblin; 23-05-12, 23:23.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #7
              От: Внимание! Кръстовище с кръгово движение.

              Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
              Бая опасни спомени се въртят тука...


              В Европа ако няма други знаци влизащия в кръговото движение винаги е БЕЗ предимство. Тези вътре са с предимство.

              За останалото - да. Мигач при излизане, вътре в кръговото при повече от една лента - предимство на дясностоящия. Ако въобще се намери кръгово което хем да е с две ленти, хем да е без обозначения със знаци...

              Това е за "кръгово движение" в стил геврек, с кръгло островче или градинка по средата. За "кръстовище с кръгово движение" в стил кръгъл площад - предимство на дясно стоящия.

              Засукана шибанийка е, но са различни неща. Понякога за да направят нещата по-весели гадовете пишат какъв вид кръстовище те чака, но самите тях не маркират.
              -Мислех, че говорим за правилника в България. А именно в Българския "Правилник за Движение по Пътищата" при нерегулирано кръгово кръстовище, дясностоящия е с предимство!
              -Незнам къде сте видели кръгово с обозначение за предимство при престрояване от лента в лента?!? Това е заложено в правилника не се регулира с пътни знаци. В България е дясностоящия, в някой държави е този който е в по-вътрешна лента.
              Biagini Passo Powered By VW Syncro

              Коментар


              • #8
                От: Внимание! Кръстовище с кръгово движение.

                Някъде имаше доста обширна тема по въпроса, но не съм сигурен дали беше в тоя форум. Та казано накратко, кръговото си е кръстовище като всяко друго, но .... с известни изключения. Например кръговото в София на "Руски паметник", където МПС-то в кръговото е без предимство спрямо идващите по "Тотлебен" и "Македония", както и "Колелото" в Плевен, а вероятно и други. И ако водачите са достатъчно толерантни и спазват ограниченията, кръговите са много полезни, защото не правят тапи заради заплесите, на които им трябват 30 секунди за да потеглят на зелен светофар . В Белгия почти няма "нормални" кръстовища, дори и на междуградските пътища.
                "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                Неизвестен мъдрец

                Коментар


                • #9
                  От: Внимание! Кръстовище с кръгово движение.

                  Първоначално публикуван от bat_vanko Преглед на мнение
                  Бъркате се защото го мислите за по-различно. Това си е кръстовище.
                  -при липса на знаци (което е много рядко, аз лично не съм виждал) си знаете правилото на дясно стоящ
                  -при регулирано може да влезете с предимство или без, според регулировката
                  -при влизане сигнал не се подава защото не напускате лентата си за движение
                  -при излизане се подава сигнал
                  -при преминаване от лента в лента в кръговото също дясно стоящия е с предимство

                  Това го казвам без да съм правил сверка с правилника, по спомен...
                  Всеки вход/изход от кръговото си е отделно кръстовище. И се спазват правилата както за обикновено регулирано или нерегулирано кръстовище. Просто и ясно. Няма нужда от допълнителни правила защото така или иначе болшинството водачи не ги четат след като вземат книжката. Достатъчни са толкова правила колкото човек може да запомни. От там нагоре всяко правило създава допълнителна бъркотия.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Внимание! Кръстовище с кръгово движение.

                    На някои от вас (без да се обиждате) ,много ви убягва правилника.Ако нямаш знак който да ти осигурява предимство при навлизане в кръгово-то пропускаш другите.Ако имаш - другите спират и ти влизаш.От кръгово се излиза само и единствено с ДЕСЕН мигач.При навлизане в кръгово кръстовище с 2 и повече ленти се използва мигач за да се разбере в коя лента искаш да застанеш.
                    После защо имало катастрофи,направо се хванах за главата.И всичко си го има в закона,ама явно няма кой да прочете.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Внимание! Кръстовище с кръгово движение.

                      Здравейте колеги,
                      Когато отворих тази тема, нямах предвид тълкуване на правилника или спорове относно регулирани или нерегулирани кръстовища. Кръстовищата са регулирани- има знаци за ограничение на скоростта, има знак за пресичане на път с предимство ( преди се водеше знак номер 1- сега не знам кой номер е). Кръговите наистина облекчават много трафика и намаляват задръстванията. Проблемът е, че тези във Варна ( а предполагам, че и в много други градове) са доста компактни- както са двулентови един тир трудно се извърта на цялата му ширина- и времето за реакция е доста кратко. Например в Бургас кръговите са доста обширни и там от далеч се вижда кой накъде отива. Пред нас наскоро направиха ново кръгово- след Пикадили Парк посока Златните и още преди да сложат маркировката имаше две- три катастрофи. Другият проблем е бившият знак номер 1- по принцип българинът си го подминава- то на "Стоп" колко хора спират, че на тоя.. за ограничението на скоростта да не говорим. Идеята ми беше, че ако се поучим от правилата на някои несъмнено по-напреднали държави можем да спестим на братята мотористи някой-друг счупен крайник или не дай Боже нещо по-лошо . Влизайки в кръговото с ляв мигач на този отсреща може да му светне, че ще правиш ляв или обратен завой и може и да те пропусне- пак казвам- не е сигурно, но шансът е доста по-голям. А колкото до предимството- да те намаха някой с Хамър, върви после му обяснявай, че ти си бил с предимство..
                      Nah! Just smile and wave, boys. Smile and wave...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Внимание! Кръстовище с кръгово движение.

                        Във Велико Търново има доста голяма простотия "Кръгово с две че и три ленти " .Когато го откриха имаше доста инциденти .Със свито сърце съм всеки път когато знам че скъпата и се налага да минава от там . Тук където съм сега в Дойч има много кръгове и на нито едно няма знаци за предимство . Този който е в кръга е с предимство и е длъжен в момента на излизане да дава десен мигач . Същото е положението и в Испания , Франция ,Италия ,Белгия , Унгария ,Румъния ,Сърбия ,Люксенбург и така в цяла Европа . Иначе в Бг може в някои от случаите с предимство да е черна лимузина движеща се с вкл. фарове и висока скорост .
                        По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Внимание! Кръстовище с кръгово движение.

                          Минавайки по кръговите в България все повече се убеждавам, че 50 % от водачите са с купени книжки и не са прочели правилника дори по диагонал. Масовия случай е някой идиот да влезе от крайна лява или крайна дясна лента в кръговото ако то е от 3 ленти да речем и вътре в самото кръгово да 'сече' направо и да се престрои в другата крайна, без мигач без нищо. Скоро един такъв се навря в мен и за малко да ме удари. Толкова ли е сложно да се движиш по лентата, от която си влязъл, или просто да дадеш мигач за престрояване....дори на децата е ясно коя лента трябва да хванеш преди кръстовището ако искаш да да излезеш на дясно или да продължиш направо. Решението според мен е голям стар очукан джип с дебели ролбари, пък да се бутат колкото си искат
                          Yamaha XT​M600E '98
                          Mazda 626 2.0 DITD '99 Estate

                          Коментар


                          • #14
                            От: Внимание! Кръстовище с кръгово движение.

                            Явно си мислят, че тия черти по земята са за леваците.
                            За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                            Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Внимание! Кръстовище с кръгово движение.

                              Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                              Явно си мислят, че тия черти по земята са за леваците.
                              Не, те са специално направени, за да се хлъзгаме с моторите, особено ако е мокро

                              Понеже в наш'та мила родина мигача е забранен със закон, докато чакаме да влезем в кръговото, гледаме как вътре се връткат свободни електрони като във въртящо магнитно поле и току някой се откъсне и излезе. В това време ако няма друг засилен, трябва да се шмугнем и ние.

                              Интересно ми е защо са направиха тротоарчета на вътрешната лента, че като минавам със скутера с "огромните" 10" гуми, ако някой ме притисне навътре, да се отъркалям(не че се е случвало). А за пълен кеф, има и шахти, повечето пропаднали. Мила родино....

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X