Обява

Свий
Няма добавени обяви.

(Западно) Балканските чукари 2019г.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • (Западно) Балканските чукари 2019г.

    Преди спомените съвсем да са отшумели, да се отчета и аз с вече миналогодишната мото-екскурзия (една от малкото за 2019г).
    Планувахме - естествено за нас, без кой знае каква предварителна подготовка - основните точки: Каньона Матка в Сев.Македония; Валбона, Тет и ферибота по Команското езеро в Албания; Дурмитор около Жабляк в Черна гора. По високото, без да слизаме на Адриатическото крайбрежие. От някъде съм минавал и ми се е искало да се върна, за другаде съм чел и ми става интересно да видя - та така "планираме" и забиваме габърчета по картата...
    За седмица (18/24 май 2019г - имахме от събота до събота) успяхме без да бързаме. Напоследък, въпреки че пак си излизаме да си се накараме, сякаш вече не се изхвърляме с някакви огромни дневни километражи...
    Носихме и палатки, но беше достатъчно студено (защото и спахме все по високото, де), та ги разходихме поредните няколко хил.км без да ги разпънем...

    При мен така се нареждаха нещата, че или трябваше да навъртя едни 1000+км в четвъртък и петък с колата преди тръгване, или да кача жената и щерката на влака, пък аз с мотора да им пренеса по-обемистия багаж, после да си продължвам по живо, по здраво...

    Тръгнахтака от Варна за бабин дом:

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:001.jpg Прегледи:3 Размер:601.8 КБ ID:6546269

    Запръска ме за сефте още на Старо Оряхово.

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:101.jpg Прегледи:3 Размер:531.5 КБ ID:6546277

    Но пък стигнах на време в Ст.Загора:

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:102.jpg Прегледи:3 Размер:565.5 КБ ID:6546280

    После с половинката на Празника на розата в Карлово. Естествено по страничните пътчета (и през място със смътни детски спомени за мен).

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:002.jpg Прегледи:3 Размер:632.0 КБ ID:6546281

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:103.jpg Прегледи:3 Размер:572.1 КБ ID:6546279

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:104.jpg Прегледи:3 Размер:520.1 КБ ID:6546278

    Събота. Видяхме розобера сутринта. Мотора паркитан в двора на хотела. Аз чакам Наско да се дотътри до Карлово - да ни започне пътуването най-накрая... Той естествено се мота - бил е на абитурентска предната вечер, та няма как да стане бързо...

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:003.jpg Прегледи:3 Размер:611.2 КБ ID:6546270

    Аз се качих до кръста над града:

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:004.jpg Прегледи:3 Размер:585.7 КБ ID:6546272

    Карлово от високо:

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:005.jpg Прегледи:3 Размер:400.8 КБ ID:6546276

    Малко след обяд се събираме и тръгваме. Естествено пак по затънтените пътчета. Мухово:

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:006.jpg Прегледи:3 Размер:654.0 КБ ID:6546275

    Времето естествено е напреднало и решаваме да се качим на Паничище за нощувка. А мислихме да е в Македония, че даже и Матка да стигнем. Нищо - утре!

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:007.jpg Прегледи:3 Размер:459.6 КБ ID:6546266

    На сутринта се качихме и до х.Пионерска и лифта. Та чак към обяд бяхме на границата...
    Първо македонско кафе:

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:008.jpg Прегледи:3 Размер:637.9 КБ ID:6546267

    В ранния следобед заобиколихме Скопие и се паркирахме възможно най-близо до портата на комплекса.

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:010.jpg Прегледи:3 Размер:630.1 КБ ID:6546268

    Букнахме си стая в хотелчето на самия каньон. Та се разсъблякохме и хукнахме на пешеходна обиколка. Към пещера на около час вървене по каньона. Хубаво, ама като стигнахме, се оказа че няма как да пресечем реката до другата страна където е входа. Трябвало с лодка. И на обратно...

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:009.jpg Прегледи:3 Размер:771.3 КБ ID:6546273

    Изпихме по бира в кръчмичката. Аз реших да сляза до паркинга, или най-близкия магазин за храна за вечеря. Бая си повървях до първото село, ама вече не ми се връщаше за мотора...
    По пътя разпитвах за магазин - един ме пита: какво ми трябва? Аз: Хляб, салам, сирене, маслини - ей такива неща... Казва - хляб имал, и боб бил наготвил - да влизам да ме гощава! Да де, ама не съм сам - Наско ме чака в хотела прегладнял...

    На връщане ме качи един образ на стоп - бил шофьор - живеел втори живот, защото го арестували в Иран с наркотици в камиона, заедно с двама българи... С по 20 кила, разправя ги хванали - не знаел за тях - ако той бил трафикант, нямало повече от 2кг да носел - да не бил луд... Спасил ги нашия премиер (ама кога е станало и кой е бил не остана време да ми разкаже...), а той нямал право да излиза вече извън Македония... Синът му учил в София, а той си беше наистина развълнуван, че среща българин... Подмина си приятелите, за да ме закарал докъдето искам (аз не че се натисках за няколкостотин метра, ама не търпи отказ).

    В хотела пък с една мощна девойка-македонка започваме разговор на английски. Тя ни чува, че между нас си говорим на български, и казва че разбира - да сме говорили на македонски. Аз и викам: Хубаво, няма проблем, и на български ще се разберем! Тая ми ти като се наежи... Това било македонски!!!
    Не, че на сутринта не ми подари магнитче от каньноа, де.

    Вечерта хапнахме и пийнахме на беседките до кейчетата. До нас бяха компания (мъж и три жени) от Пловдив. На момчето му се оставаше сякаш на домашната ракийка, ама бързо го привикаха да се прибира...

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:011.jpg Прегледи:3 Размер:277.6 КБ ID:6546262

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:012.jpg Прегледи:3 Размер:252.6 КБ ID:6546263

    На следващия ден - понеделник - покрай Тетово, през Парк Мврово и Дебър. Студ, малко дъжд, малко пек.

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:013.jpg Прегледи:3 Размер:688.5 КБ ID:6546274

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:014.jpg Прегледи:3 Размер:532.1 КБ ID:6546265

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:015.jpg Прегледи:3 Размер:471.4 КБ ID:6546264

    И в Албания:
    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:016.jpg Прегледи:3 Размер:520.2 КБ ID:6546282

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:017.jpg Прегледи:3 Размер:589.0 КБ ID:6546286

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:018.jpg Прегледи:3 Размер:524.6 КБ ID:6546288

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:019.jpg Прегледи:3 Размер:646.7 КБ ID:6546289

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:020.jpg Прегледи:3 Размер:586.2 КБ ID:6546287
    През Пешкопия, Кукеш, по SH23 към Валбона.
    Също ту мокро, ту сухо, но студено и много красиво.

    Някъде по пътя в планината, между селата, в дъжда - четири деца - три по-големи и едно малко. Обувките, якетата и качулките мокри, косите и те. Едно от големите носи и чантата на малкото... Предполагам им е ежедневие да ходят така по няколко км на училище...

    Тази буря около Кукеш ни се размина:

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:021.jpg Прегледи:3 Размер:376.3 КБ ID:6546284

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:022.jpg Прегледи:3 Размер:446.7 КБ ID:6546285

    Във Валбона стигнахме почти по тъмно. Повтарям се и потретвам, ама наистина си е много яко и красиво из албанските дивотии.
    Преди да тръгнем си мислехме, че ще спим на палатки, ама явно за там е твърде рано. Градусите си бяха твърдо под 10, комините на къщичките и хижите пушеха. Наоколо склоновете заснежени. Та логично и ние се прибрахме на топло. Вече не помня какво ядохме, ама беше местно и вкусно. Наздрве!

    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:023.jpg Прегледи:3 Размер:265.0 КБ ID:6546283

    И така... следва ферито Фиерца-Коман и красотите на долината Тет...
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от Shider; 09-01-20, 22:41.
    SUZUKI V-STROM 1000
    Jeep Cherokee 2.5CRD
    TOYOTA PREVIA 2.4 'youngtimer
    о889 525 о74 - Владо

  • #2
    Очаквам продължението!
    Снимките са отлични, разказа е супер.
    Давай още и още!
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • Shider
      Shider коментира
      Редактиране на коментар
      Продължението след ден-два.
      Снимките са просто с телефона.
      За разказа вие ще кажете.
      (Но и на мен ми е кеф да си припомням подробности - а и да остане някъде завършено разказче, че много свикнахме да пускаме по нещо моментно във фейса).

  • #3
    Панорамите са супер. Очаквам продължението.

    Коментар


    • #4
      Красоти адаш! Тия телефони вече имат такива качества на снимките, че конкурират сериозните апарати.
      Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
      Златомир Попов - Forry

      Коментар

      Активност за темата

      Свий

      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

      Зареждам...
      X