Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Гергьовден в Шотландия или ...до Лох Ломонд и обратно

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Гергьовден в Шотландия или ...до Лох Ломонд и обратно

    Ето че дойде и моя ред да се разпиша в този раздел.
    Аз от извесно време (около 2 години) се заселих в Англия и от скоро подкарах и мотор. Голям мерак ми беше да отида с мотор до шотландските езера. Има даже един неуспешен опит миналото лято. Тогава дъжда и наводнените пътища ме спряха по средата на пътя до Шотландия. Но ето че му дйде времето на това пътуване. Организацията беше общо взето проста. Разбрахме се със Стефан (приятел, който живее в Глазгоу) да му гостуваме за Гергьовден (тази година се случи и понеделника след това да почивен) и с него да врътнем едно кръгче с моторите около езерата. Речено-сторено. Качих тъщата и децата на влака, а жена ми и аз натоварихме мотора.

    Имахме късмет с времето беше сухо и ясно. Има само една малка подробност. Тук в северна Англия, когато е ясно през нощта, на сутринта доста студено.
    Все пак е по-добре от дъжд
    Магистралата на север е доста еднообразна, поне в началото. Наоколо са само ливади и овце.
    По пътя настигнахме нещо което не бях виждал преди - мотоциклет с ремарке. Докато го глрдах отзад ми беше трдно да определя що за превозно средство е това. За късмето той ни настигна на първата спирка и успях да го снимам.

    Моторае Роял Енфийлд а ремаркето ми изглежда да е самоделка.


    Така след 5 и половина часа по магистралата стигнахме до Глазгоу.
    По пътя имаше невероятно много мотористи и в двете посоки. Преди не бях виждал толкова.
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от grgeorgiev; 11-05-12, 00:49.
    Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

  • #2
    От: Гергьовден в Шотландия или ...до Лох Ломонд и обратно

    Ето и първото забавление в Глазгоу - едно голямо колело издигнато на Джордж скуеър..е доста по-малко от лондонското, но все пак достатъчно, за даразгледаш града от високо.

    Ето и малко снимки от високо.

    Ето и малко снимки от високо.






    Прикачени файлове
    Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

    Коментар


    • #3
      От: Гергьовден в Шотландия или ...до Лох Ломонд и обратно

      След Джордж скуеър Стефан каза, че центъра на Глазгоу е същия като на всички северно-английски/южно-шотландски големи градове и няма нищо интересно за разглеждане и реши да ни заведе в покрайнините.

      Това е паметника на Уилям трети на едно малко площадче-градинка заобиколено с поне 4 църкви. Въобще не си и правих труда да запомня имената на църквите.






      Упс..Това последното се оказа на точно църкава ами кръчма.

      И естествено полицейска кабинка съвсем като от Доктор Ху.
      Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

      Коментар


      • #4
        От: Гергьовден в Шотландия или ...до Лох Ломонд и обратно

        Давай още. И се сещай за нас по-често.
        За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

        Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

        Коментар


        • #5
          От: Гергьовден в Шотландия или ...до Лох Ломонд и обратно

          Интересно,чакам продължение!
          0осем9осем7шест0осем7едно
          Миро

          Коментар


          • #6
            От: Гергьовден в Шотландия или ...до Лох Ломонд и обратно

            Ще има продължение. Само да се прибера в къщи, че все още съм на работа.
            Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

            Коментар


            • #7
              От: Гергьовден в Шотландия или ...до Лох Ломонд и обратно

              Така, ето и продължението.
              След като се поразхождахме малко из Глазгоу, Стефан реши да заведо в един парк на приятна тиха разходка...на гробищата
              Така да Некропола на Глазгоу. Определено беше тихо място преди да отидем там с 4 деца.

              Това всъщност не са действащи гробища. В момента е парк. Не особено добре поддържан, но за сметка на това на много приятно място на един хълм, от където се вижда града.


              По-голямата част от паметниците и гробниците са от Викторианската епоха (19 век). Всички извесни личности,живели (умрели) в града по това време са погребани тук. Определено се отличават гробниците на търговците и по размери и по украса. Не са пестили от паметници, въпреки пословичната шотландска стиснатост.



              Всички гробници са в християнски стил, освен тази по-долу, която изглежда азиатско-ислямска, но не видяхме никакъв надпис, който да подскаже каква е исторята.





              Следващата спирка беше в къщата на Стефан, където ни посрещнаха съвсем по български със скара и вино. На никой не му беше до снимане.
              Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

              Коментар


              • #8
                От: Гергьовден в Шотландия или ...до Лох Ломонд и обратно

                Ден втори 6-ти май.
                Дойде и Гергьовдена. Тук е мястото да спомена, че и англичаните почитат свети Георги. Той е светецът покровител на Англия. Обаче го празнуват на 23 април (не е почивен ден).
                Така на 6-ти станахме не много рано, защото времето беше ясно и съответно мразовито. След кафе и уточняване на маршрута се заехме да подготвим машините. Тя моята си беше готова, но утрепахме повече от час да свържем захранване от мотора на Стефан за GPS-a му. Той човека е лекар - в къщата му е подредено, голям зор беше да намерим 20 см кабелче.
                Най-накрая към 11:30 си качихме задниците на моторите и потеглихме към Лох Ломонд.
                Тук е момента да споделя маршрута. дано да работи линка.
                http://maps.google.co.uk/maps?saddr=...z=10&via=3&z=9


                Тръгнахме малко по-късно от очакванот, но пък времето се беше стоплило и беше по-приятно.
                Първата ни спирка беше селото Luss. То се намира на брега на езерото Лох Ломонд.


                Ето тук позираме на пристанището.



                Най-известната атракция в това село е кафенето. То си е малко ресторантче всъщност. Пилешката супе беше доста вкусна, въпреки оскъдните парченца пиле вътре. А ябълковия пай беше невероятен.



                Докато хапвахме поръси малко дъждец, но отмина бързо.



                Времето тук е доста динамично. Няколко пъти през деня св сменяше от съвсем слънчево до силен, но краткотраен дъжд.
                На излизане от кафенето чухме гайда и решихме да видим какво става всъщност.



                Оказа се сватба.


                Ето ги шаферките:


                И попа:



                Само булката не дочакахме да видим.
                Всички мъже участващи в церемонията бяха с килт (шотландска пола). Не се виждат на снимкте, но само попа и зяпачите бяхме с панталони.

                Тук малко позиране:


                И снимки от около езерото:





                Прикачени файлове
                Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

                Коментар


                • #9
                  От: Гергьовден в Шотландия или ...до Лох Ломонд и обратно

                  За съжаление изпуснахме една отбивка и снимките с водопада отпаднаха.
                  На една отбивка спряхме да напрвим малка корекция на маршрута.
                  Стефан и жена му решиха да ни заведат до Стърлинг вместо да обикаляме още около малките езера. Тези езерца доста си приличат и в един момент става еднообразно.
                  Тук се спряха и група ирландци с BMW-та.


                  Тези момчета и момичета явно не бяха успели да удържат дълго на ограниченията на скоростта, защото малко по късно ги видяхме да си имат разправии с местната полиция.

                  И така ние стигнахме до замъке Стърлинг.






                  За съжаление вече беше станало почти 5 часа и беше късно за разглеждане на замъка. Оставихме си го в списъка " за друг път" и продължихме.



                  Този пейзаж е на границата между равнинната и планинската част на Шотландия. Реката в ниското се вие чак до Единбург и се влива в Северно море.


                  Следващата спирка е монумента на Уилям Уолас.



                  Мел гибсън го нямаше наоколо

                  После хванахме магистралата и се понесохме бързо към Глазгоу. Вече бях започнал да си мисля за агне и вино.
                  Тъщата беше изпекла агнето докато ние се развозвахме. А предишния ден съвсем случайно открихме едно българско винце в близкия супормаркет.

                  Малко смазване на веригата.

                  После машините остава да си правят компания.
                  Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Гергьовден в Шотландия или ...до Лох Ломонд и обратно

                    Ден трети (7-ми май)
                    Този ден го бехме предвидили за културно развлекателна програма до обяд. След обяда аз трябваш да пътувам обратно до Чешир с мотора, а жена ми и децата - с вечерния влак.
                    След сутрешното кафе взехме единодушно решение да ходим в музея Ривърсайд.
                    Този музей се намира на мястото, където са били старите докове на река Клайд.
                    А това изглеждаше като единствената сграда останала от онова време. Може скоро и нея да съборят.


                    Ето го и самия музей:



                    Ето това ви посреща на входа на музея :

                    От тук нататък вече нямаше съмнение, че музея ще ми хареса.

                    Без спирачки:


                    Падението на Триумфа:


                    И малко ретро...или не толкова малко.





                    Пожарна кола от 1928г.



                    И парен автомобил:






                    До музея е закотвен Гленлий. Съвсем истински ветроходен кораб.


                    Това ми е за първи път на корабен кенеф



                    юнгите лъскат палубата.




                    Река Клайд:


                    Тук малко съм посъкратил снимките от музея. Ако някой иска да разгледа останалите, може да ги намери тук.

                    След този момент заваля и не спря до следващия ден. Валя ме през целия път до Чешир. След първите 2 часа панталона ми започна да пропуска. Малко по-късно и ръкавите на якето също. Явно ще трябва да си потърся по-добра екипировка.
                    Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Гергьовден в Шотландия или ...до Лох Ломонд и обратно

                      Хубав мотор и чудесен разказ.
                      още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

                      Коментар


                      • #12
                        От: Гергьовден в Шотландия или ...до Лох Ломонд и обратно

                        Браво, много хубави снимки и пътепис.
                        LZ1ZAH

                        Коментар


                        • #13
                          От: Гергьовден в Шотландия или ...до Лох Ломонд и обратно

                          Хубави снимки и интересни места
                          Благодаря за споделеното.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Гергьовден в Шотландия или ...до Лох Ломонд и обратно

                            Интересни снимки! Хубаво пътуване.
                            Не си купувай друг екип, а си вземи регенкомби за дъжд. Или непромокаемо горнище и панталон за дъжд. Нещо, като дъждобран. Всичко това се облича върху екипа ти и нямаш никакви проблеми даже с дни да те вали.
                            Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                            Златомир Попов - Forry

                            Коментар


                            • #15
                              От: Гергьовден в Шотландия или ...до Лох Ломонд и обратно

                              Защо не се разходихте до Неси? Тя ви е чакала...
                              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X