Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Църква под небето и мистичният Кутел

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Църква под небето и мистичният Кутел

    Много неорганизиран ден беше, без план, поавгустовски мързелив. Знаех само, че посоката е запад, защото утре е понеделник и е хубаво да се явя на работа до към 10 часа. През село Съединение надали ще намерите причина да минете някога. Аз минах единствено водена от мотото, че "искам да карам по пътища, по които не съм минавала и да бъда на места, където не съм била" . И така, преминавайки през подерното село и зяпайки на бабите в дворовете я видях. "Църква под небето" - така я нарекох, докато седях безмълвна и не можех да разбера тъжно ли ми е или богатството от цветове ме кара да се усмихвам.




















    И отново случайно, след спирки покрай едно сливово дърво, чешма със студена вода и не помня още какво, минавам покрай "Кутела" - така пишеше на табелата преди 10 г. Сега вече я няма - останала е една ръждива ламарина покрай горски път - там където трябва да влезнеш в гората. Решавам да се отбия, помня къде е мястото. Ако някой нарочно не ви заведе няма как да знаете, че е там. Пътят е за по-лекичко ендуро- стръмен, изровен, с търкалящи се камъни - малки и големи. Качването мина без проблеми, освен, че качих и адреналина. Спускането обаче започна кофти - левият ми крак се оказа къс и моторът с трясък се метна надолу с главата. Поядосах се и вместу да се шашкам наобратно скърцах със зъби :-).

    Ето го и Кутела - сигурно произлиза от славянската дума "кутел" - място, където се извършва жертвоприношение в светилищата. Има и значение като българска народна мярка за обем = 1/5 ведро.





    В края на 19 в. братята Шкорпил открили следи от старо светилище и попаднали на този интересен жертвен камък. Оценен е като един от най-интересните жертвени камъни по нашите земи. Реставриран е през 1962 г.







    Проверявам какво е чувстото вътре ...







    Я, и публика имам ...
    Life is short, break the rules, forgive quickly, love honestly, laugh easy, ride often, ride free and never regret anything that makes you smile!!!

  • #2
    До: Църква под небето и мистичният Кутел

    Както винаги, страхотен разказ
    Ходил съм по няколко пъти в две от трите села Съединение в България, но тези снимки май са от третото
    В едното:



    Последно редактирано от Ivan_J; 04-08-09, 19:37.

    Коментар


    • #3
      До: Църква под небето и мистичният Кутел

      това Съединение се намира назапад Старозагорски минерални бани
      Life is short, break the rules, forgive quickly, love honestly, laugh easy, ride often, ride free and never regret anything that makes you smile!!!

      Коментар


      • #4
        До: Църква под небето и мистичният Кутел

        Селото не го знам. Но на кутела съм ходила, само че минахме през селото на Чудомир. Иначе наблизо до кутела има останки от тракийска постройка. Някои даже смятат, че е била една от резиденциите на Севт ІІІ.
        Ако ме вземеш другия път, ще ти я покажа

        Коментар


        • #5
          До: Църква под небето и мистичният Кутел

          Ако ме вземете и мен ще ви покажа пътя през гъстата растителност

          Коментар


          • #6
            До: Църква под небето и мистичният Кутел

            Първоначално публикуван от viki terzieva Преглед на мнение
            Селото не го знам. Но на кутела съм ходила, само че минахме през селото на Чудомир. Иначе наблизо до кутела има останки от тракийска постройка. Някои даже смятат, че е била една от резиденциите на Севт ІІІ.
            Ако ме вземеш другия път, ще ти я покажа
            Ако, пък, ви се прияде истинско кисела мляко и родопско жълто масло, идете в село Кутела. 22 километра на изток от Момчиловци. Пътят е съвсем нов.

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X