Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пролетни Родопи

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пролетни Родопи

    Направихме това пътуване в Родопите около 1 май. Няма да пиша пътепис, а по-скоро ще публикувам някои "фото упражнения". И следващия път ще остана в Родопите за повече от седмица. И то само в малка част от тях...


    Теснолинейката Септември - Добринище.


    По пътя Варвара - Велинград.


    Някъде меду Велинград и Сърница.




    По бреговете на яз. Доспат


    яз. Доспат


    Изгрев близо до гр. Доспат




    с. Късак, близо до Доспат




    Сеитбата на картофите е в разгара си.




    Буйновско ждрело


    Асфалтът "държи" между Дрянка и Стояново.


    с. Падина, северно от Неделино




    "Завоят" на яз. Кърджали








    Пешеходен мост между Рибарци и Пъдарци.


    Стената на яз. Студен кладенец.




    Изоставени махали около село Джанка, Крумовградско. Според местен дядо жителите са изселени през 1989 г.


    Пътят северно от Крумовград е в ремонт.


    с. Горни Юруци. Повечето къщи в този район са каменни и покрити с плочи.






    около с. Казак


    Гробища до с. Гугутка. Тук се присетих за един откъс от разказа "Страх" на Н. Хайтов:
    "Докато викаше ходжата, зададе се и погребението — все мъже! Носеха умрелия, завит в черга, а един стар, брадат вървеше най-отзад и от време на време се провикваше: „Холла, холла! Холла, холла!“ (Аллах, аллах! Аллах, аллах!)
    Влезнаха в джамията с ходжата, а пък аз спънах коня да пасе. По едно време чувам — топурка се: тичат из гробището хора, бягат кому накъдето очите видят, с ръце, турени на вратовете, бягат и се не обръщат, като че ги е подгонила смъртта. Като видях, че и ходжата с тях, досетих се, че са ми казвали за тоя калпав обичай: щом се погребва мохамеданин и хлопне първата лопата пръст, всички да бягат и да се не обръщат."



    По главния път Кърджали - Ивайловград.


    Полята около Ивайловград.




    Това е с. Мандрица, единственото албанско село в България, на 14 км южно от Ивайловград, и на няколко километра от гръцката граница.


    Повечето къщи са изоставени, но все пак още има хора, които живеят там.




    В началото на 19 век жителите на селото са достигали 3500.




    Църковната камбанария се намира извън двора на църквата.




    Кметът Христо Пеев.


    80 годишната касиерка на ТКЗС-то, интересна баба.
    "Хубаво е в Мандрица, ама да не живееш тук. Навремето беше добре, имаше много хора. Сега в тоя край сме само аз и една баба в съседната къща.
    В оная къщичка там отсреща стоеше войника. Като ходехме на лозето ни вземаха паспортите и после на връщане ни ги даваха обратно.
    ТКЗС-то се правеше през 1958 г. Хората тук лесно влизаха, не е имало проблеми. Само един човек остана частник до края и цял живот се мъчеше с две крави, да му се чудиш. Като стана ТКЗС-то, даже и тютюна го сееха вече с машина.
    Децата живеят в пловдивско, няма вече какво да правят тук. Аз съм свикнала вече, няма къде другаде да ходя.
    Моя дядо имаше и той мотор, даже сега отвреме навреме сънувам как караме из полето...
    "


    Завоите на яз. Ивайловград, последния язовир от каскадата Долна Арда.
    LZ2NKM

  • #2
    От: Пролетни Родопи

    Чудесни кадри има! Поздравления! Обичам Родопите, а тук има места, на които не съм стъпвал.
    ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
    СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

    Коментар


    • #3
      От: Пролетни Родопи

      Хубави са Родопите,заслужава да се покара и постои повечко време в тях. Ники, благодаря за хубавите снимки(да направите пак). Имам питане към всички: На снимка 6 в яз. Доспат във водата се виждат едни кръгли ограждения(нещо като олимпийските кръгове , ама повече). Рибарници ли са това или друго ?

      Коментар


      • #4
        От: Пролетни Родопи

        Прекарал си си добре из Родопите.Много ми хареса, фото-разказът, скоро съм намислил и аз едно пътуване до тези села.

        Коментар


        • #5
          От: Пролетни Родопи

          Красиво.Благодаря!
          LZ1ZAH

          Коментар


          • #6
            От: Пролетни Родопи

            Страхотни снимки, поздравления. Всъщност обработвал ли си ги или това е оригиналът ?

            Коментар


            • #7
              От: Пролетни Родопи

              Чудесни снимки, бравос!
              Ще се ходи пак в Родопите, ясно е.
              Човекът е човек, когато е на път...

              Коментар


              • #8
                От: Пролетни Родопи

                Първоначално публикуван от Sotislav Преглед на мнение
                Страхотни снимки, поздравления. Всъщност обработвал ли си ги или това е оригиналът ?
                Благодаря за хубавите думи. Почти всички снимки са обработвани, опитал съм се да е в рамките на нормалното. От поне две години всички снимки, които качвам са със съвсем леки обработки за оправяне на контраст, цветове, рязкост. Преди около месец окончателно се отказах от илюзията си, че добрите снимки могат да минат без постобработка. Съответно тези снимки са първите, с които съм се занимавал малко повече - корекции на контраста, цветове, сенки, изчистване, на места шарпване. Не съм привърженик на изкуственото разкрасяване с разни монтажи и тежки обработки, но има неща без които трудно може да се мине. Част от снимките са конверсия от RAW, но фотоапарата (Olympus PEN), така или иначе вади добри JPEG-ове. Единствено снимката със залеза е направена от две снимки с различни експозиции - просто няма фотоапарат, който може да направи такава снимка с един кадър...
                LZ2NKM

                Коментар


                • #9
                  От: Пролетни Родопи

                  Хм..и аз съм с PEN. Ще трябва да си поговорим някоя сряда да ме светнеш на малко трикове.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Пролетни Родопи

                    Първоначално публикуван от egerchev Преглед на мнение
                    Имам питане към всички: На снимка 6 в яз. Доспат във водата се виждат едни кръгли ограждения(нещо като олимпийските кръгове , ама повече). Рибарници ли са това или друго ?
                    Да Емо, това са рибарници за пъстърва.
                    LZ2NKM

                    Коментар


                    • #11
                      От: Пролетни Родопи

                      Страхотно хубав фотопис (ако има такава такава дума) Много обичам Родопите и все на там те тегли.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Пролетни Родопи

                        Браво.
                        [url="http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=8870"][IMG]http://ftp.domainbg.com/krasi-atv/Razni/50.jpg[/IMG][/url]
                        blood group 0+

                        Коментар


                        • #13
                          От: Пролетни Родопи

                          Поздравления!Страхотни снимки
                          878511557

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X