Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Източни Родопи... Или, как се озовахме там, където нямаме никаква работа...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Източни Родопи... Или, как се озовахме там, където нямаме никаква работа...

    За събота и неделя метеоролозите обещаха хубаво време и ние решихме да пообикаляме из източните Рпдопи. Ние, това бяхме аз (дедо Владо) с Хонда Африка Туин, Алекси (брата Лехи) с Ямаха ХТ 600 и Наско с Хонда СБ 750. Минахме през Асеновград за Кърджали, но преди Черноочене свихме наляво към Хасково. Преди Козлец отбихме надясно от главният път за да минем по край каменните гъби.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13301.jpg
Прегледи:1
Размер:155.6 КБ
ID:5929458
    Тук сме цялата агитка с моторите. Куфара на брата Лехи е пластмасова щайга от "Ацербис".
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13302.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:322.8 КБ
ID:5929460
    Надписа на Перперикон и няколко снимки от там.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13303.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:378.1 КБ
ID:5929461
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13305.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:365.2 КБ
ID:5929462

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13306.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:332.6 КБ
ID:5929463
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13307.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:358.5 КБ
ID:5929464
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13308.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:343.0 КБ
ID:5929465
    По този черен път се качихме на крепостта Моняк над Кърджали.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13309.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:350.9 КБ
ID:5929471
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13310.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:323.1 КБ
ID:5929472
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13313.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:310.9 КБ
ID:5929473
    Гледки към източните Родопи и Ямахата на Алекси със щайгата Ацербис от зад.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13314.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:318.3 КБ
ID:5929474
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13316.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:361.9 КБ
ID:5929475
    След Моняк влезнахме в Кърджали за да обядваме и да решим, на къде ще хващаме след това. Ние сме чести гости на този регион. Отдавна сме обиколили всички природни и исторически забележителности тук, така че не се престаравахме много със снимките. Обядвахме в града към 14 часа. Наско каза че има работа и ще се връща в Пазарджик. Останахме аз и Алекси. Проучихме картата и открихме място в източните Родопи, на което още не бяхме ходили. Меандрите на Бяла река под Ивайловград, почти до границата с Гърция. Тръгнахме за там. Минахме през Момчилград, Крумовград поехме към Ивайловград. Времето беше много хубаво и топло. Пейзажите бяха разкошни. Всичко беше зелено и миришеше на акация, люлякът точно цъфтеше, а имаше и много други билки и цветя.
    Минахме по край много села Багрянка, Звездел, Рогач, Сливарка, Гулийка, Пелин, Перуника и други. Имаше асфалтов път от главният път до Железари, под което бяха меандрите, но нали сме офроудъри решихме да идем до Ленско и от там по черен път (даден на картата), около 13-15 км да стигнем до Железари.
    Без проблеми се добрахме до Ленско, прекосихме селото, асфалта свърши и ние смело нагазихме в нивите. Имаше 100 метра нещо, като път, а след това останаха само два коловоза от трактор. Почвата беше червена глина за наше щастие суха.
    От тази почва ще станат хубави керемиди и тухли...
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13318.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:334.6 КБ
ID:5929476
    Гордо позираме в началото на този офроуд.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13319.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:338.3 КБ
ID:5929477
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13320.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:348.7 КБ
ID:5929478
    Тук там имаше гьолове, които предпазливо заобикаляхме през нивите. На едно място Лехата караше в десният коловоз, а аз в левия, по английски. Видях пред мен голям гьол около 1,5м диаметър. Решиш да мина и аз в десният коловоз за да заобиколя, но се оказа, че и по средата на "пътя" има канавка, или най-вероятно бразда 30 см дълбока. Та атакувах аз косо с мотора тези бразди, задницата ми поднесе, предницата се заби странично в десният коловоз и започнах да падам... Отскочих настрани от мотора за да не ме затисне и се търколих в нивата, а мотора полегна...
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13321.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:343.4 КБ
ID:5929479
    Алекси ме снима и после вдигнахме Африката. Нямаше никакви поражения, като изключим това, че на странни места по мотора се появиха, кал, пръст и снопчета трева...Продължавахме да цепим през нивите. Карахме само на първа. Нямаше никакъв шанс за по-висока предавка и напредвахме бавно. По едно време видяхме един овчар близо до нас.
    Това ли е пътя? – Попитахме.
    Ами то това не е път. Каза овчарят. От тук минават само тракторите, които обработват нивите...
    Ама коли не минават ли от тук? - Питаме.
    Никога не съм видял, някаква кола някога да е минавала от тук. - Рече овчарят..
    Да де, ама ние нали сме с мотори...
    Абе видях ви аз как цепите през угарта... Ама и тези мотори нещо ми изглеждат много големи. Като леки коли... Вика ни овчарят, а после попита. От къде сте?
    Ами от Пазарджик...
    Тогава очарят ни изгледа още по-любопитно, все едно, че му казахме, че сме от лудницата....
    Почти сте преминали. Остават ви само още няколко километра, вече през гора и две- три дерета. - Окуражи ни овчарят...
    Продължихме си по "пътя". Перката на вентилатора за охлаждането ми се включваше през 6-7 минути. По рано по асфалта я ми се включи два пъти в годината я не, а сега за един час се включи поне 10 пъти...
    Нивите свършиха и започна гората. "Пътя" стана тук там с чакъл. Изведнъж изскоччихме пред един огромен гьол. Поне 8 метра дълъг, заел целият път и само от ляво имаше малка ивица бряг, около 40-50 см широка, но наклонена под ъгъл поне 45 градуса естествено към гьола. Над ивицата имаше храсти и дървета. Алекси премина първи по ивицата от ляво. Видях как малко преди да премине задницата на мотора му се свлече малко надолу и гумата почти драсна водата преди да изпълзи на отсрещната страна. Това на мен хич не ми се хареса. Неговият мотор е с кросови гуми, и освен това е почти с 50 кг по-лек от моя. Ако моят мотор така се подхлъзнеше щях да се забия в локвата и да проверя колко е дълбока...
    Давай, давай, газ, газ... - Викаше Алекси от среща.
    Абе газ, газ, ама аз май ще плувам тука - Викам му.
    Дай на мен да пробвам. Вика ми Алекси... Дадох му... Той има много по-голям опит в офроуда от мен. Качи се на Африката, даде здраво газ и прелетя, като снаряд по въпросното брягче. Моторът беше толкова наклонен, когато преминаваше, че все едно беше легнал, както се кара в остър завой... Адреналина ми се вдигна въпреки че не карах аз мотора. После се забихме из гората. Минахме и три дерета. За щастие по тях не течеше вода и бяха почти сухи.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13323.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:299.7 КБ
ID:5929480
    Имаше интересни спускания и изкачвания, а "пътя" стана с чакъл и камъни, на места големи колкото човешка глава, а на места, като телевизори, но се справихме без повече ексцесии.
    По едно време изскочиха някакви къщи и през едни камари от тор се промъкнахме към центъра на село Железари. Спряхме да починем малко. За час и нещо бяхме минали 13-15 км и бяхме целите плувнали в пот...
    Спуснахме се към другият край на селото и асфалата свърши. Пред нас пак бяха само ниви и гора. Този път не се хвърлихме веднага в атака. Видяхме някакъв местен човек и го попитахме къде са меандрите. Явно думата беше непозната за него, така че уточнихме, че става въпрос за реката. А реката е няколко километра нататък. - Посочи той през нивите и гората.
    Ама път има ли?
    Не няма път.
    Видяхме как от нивата се измъкна трактор и се спогледахме с Лехата. Трактора не беше някакво маломерно китайско произведение, а беше от големите. Тези, на които задните гуми са поне 2 метра в диаметър... Нещо ни беше секнал вече ентусиазма за офроуд, та обърнахме моторите обратно и поехме по асфалта през селото към Ивайловград. Вече беше към 18,30 часа. Гониха ни някакви големи кучета, до като се измъкнем от селото, но не успяха да ни докопат и ухапят. Лехата го бяха хапали кучета при една такава по раншна разходка в Комунига...
    След 15-20 минути небето се затвори над нас, причерня и задуха вятър. Спряхме за малко и погледнахме на зад. Точно там, от където идвахме от Железари вече се изсипваше дъжд. Е този път определено извадихме късмет. Ако ни беше хванал този дъжд в нивите при червената глина там и щяхме да си останем....Пък и ние никакви бивачни съоръжения с нас не носехме, за да сме по-леки, и защото бяхме решили че ще спим на хотел...
    Към 19,30 пристигнахме в Ивайловград. Малко преди града ни догони и дъжда. Намерихме едно малко хотелче с две звезди в горният край на града - "Балабановата къща". Стаята с две легла, баня, тоалетна, телевизор и тераса струваше 28 лева.
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от ВладиЧ; 16-05-11, 14:00.
    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
    Златомир Попов - Forry

  • #2
    От: Източни Родопи... Или, как се озовахме там, където нямаме никаква работа...

    На 17-ти неделя се стегнахме към 8 часа и потеглихме да разгледаме местните забележителности. Отидохме до римската вила Армира. Там има много интересни мозайки, и изобщо е много поучително да разбереш, че още тогава през 1 век от новата ера хората вече са ползвали централно парно с подово отопление и са били по-цивилизовани от нас сега...
    Разговорихме се с уредничката на музея. Разказахме и за вчерашните си приключения и от нея разбрахме, че даже да се бяхме спуснали от Железаре надолу пак нямаше да се доберем до меандрите на Бяла река, защото те били при село Меден бук. Да,- каза ни тя- на картите са дадени черни пътища, все едно, че можеш да ги обиколиш и разгледаш тези забележителности, но на практика няма пътища... Нещо в което се убедихме от собствен опит. Но до Меден бук имаше асфалтов път. Тръгнахме натам. Няма да се откажем толкова лесно ние от тези меандри... Една снимка някъде по пътя към Меден бук.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13325.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:344.8 КБ
ID:5278560
    Пътя беше тесен само 2,50 метра, но с хубав асфалт без дупки и много хубави завои, и серпентини. Коли нямаше, въпреки че беше неделя. Изобщо трафика е много слаб в този регион. Ако се срещнат две коли на този път, почти спират и се разминават много внимателно с десните им гуми по банкета. Имаше на много места караулки за гранична полиция, но бяха празни. Границата с Гърция бе, на около 5 км от нас. По телефоните си получихме СМС-и със съдържание.- "Добре дошли в Гърция. Вече сте в мрежата на Водафон".
    Стигнахме селото Меден бук. То беше по-скоро махала, като къщите бяха покрити с каменни тикли. Асфалта свърши и изскочихме на черно. След 500 м стигнахме Бялата река. Тази снимка е малко преди реката.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13328.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:276.2 КБ
ID:5278562
    Пътя явно минаваше през реката. Тя беше дълбока, около 50-60 см и широка към 30 метра, но по лошото бе, че дъното беше с камъни, колкото човешка глава... Алекси реши че ще я щурмува. На мен не ми се къпеше и останах на отсамният бряг.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13329.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:371.5 КБ
ID:5278566
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13330.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:333.3 КБ
ID:5278567
    Алекси премина без проблеми реката и след 10-15 минути го чух, че се връща обратно. Тук вече мотора му изгасна, почти в средата на реката, щеше да падне, и се наложи да го избута до брега.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13331.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:343.2 КБ
ID:5278568
    Беше мокър, а освен това и разочарован, защото въпросните меандри не били нищо особено.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13326.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:275.6 КБ
ID:5278569
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13327.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:263.5 КБ
ID:5278570
    Просто някакви гьолове под не големи скали. По Тополница между Лесичово и Мухово под язовира има много по-интересни и живописни подобни места. Аз поне останах сух, а Лехата се наложи да се преобува и изсипа доста вода от ботушите си.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13334.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:280.7 КБ
ID:5278571
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13333.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:340.9 КБ
ID:5278572
    Тръгнахме обратно пак към Ивайловград. Ето пак Бялата река снимана от моста преди Меден бук.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13336.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:353.2 КБ
ID:5278573
    А това зад мен е голям бадем за вино, от който някакъв местен си е направил малка вила на лозето.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13337.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:343.8 КБ
ID:5278574
    Алекси на същото място.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13338.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:345.5 КБ
ID:5278575
    Към 13 часа бяхме пак в Ивайловград и от там тръгнахме към Любимец, за да излезем на главният път Свиленград - Пловдив. На излизане от Ивайловград ни спряха местните КАТ-аджии за проверка на документите. Попитаха ни от къде идваме и аз им казах - От село Меден бук...
    Че то там нищо няма. За какво сте ходили там?
    Ами, за да видим меандрите на реката...
    Какво да видите?!?!
    И тук ни изгледаха така сякаш сме излязли от лудницата.
    По пъта към Любимец пътя минава по стената на язовир Ивайловград.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13339.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:330.1 КБ
ID:5278576
    Тук вече ни провери гранична полиция, които също се учудиха на разходката ни и приключенията ни до Меден бук. Тази снимка е някъде по пътя към Любимец.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13341.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:372.1 КБ
ID:5278577
    Пътя минава през някакви по-високи части от Родопите там, и е като проход с много мазен асфалт и много готини плавни завои и серпентини. Има много чешмички. Една от тях е Сокол чешма.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SSL13344.JPG.jpg
Прегледи:1
Размер:284.6 КБ
ID:5278578
    След Любимец хванахме главният път за дома. Минахме през Харманли, по край Хасково и през Пловдив се прибрахме в Пазарджик.
    Равносметката за тези два дни е изминати над 600 км през източните Родопи. Нагледахме се на разкошни пейзажи, изпитахме много кеф и преживяхме различни приключения.
    Последно редактирано от ВладиЧ; 16-05-11, 15:24.
    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
    Златомир Попов - Forry

    Коментар


    • #3
      От: Източни Родопи... Или, как се озовахме там, където нямаме никаква работа...

      Браво момчета и сте направили разкошни снимки, верна е тезата" Опознай родината за да я обикнеш". Беше ми страшно интересно, бил съм на някои споменати от Вас места, но с кола. Сега ги видях под друг ъгъл. Невероятни сте.
      Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

      Коментар


      • #4
        От: Източни Родопи... Или, как се озовахме там, където нямаме никаква работа...

        Владич, както винаги си сладкодумец. Никога не би ми хрумнало да опиша преминаване на локва с цели 15 изречения
        А щайгата изби рибата. Някъде в мазата имам багажник от ИЖ, направен от арматурно желязо специално за щайга. Да казва къде да му го пращам, да завърши картинката

        Коментар


        • #5
          От: Източни Родопи... Или, как се озовахме там, където нямаме никаква работа...

          Разказахме и за вчерашните си приключения и от нея разбрахме, че даже да се бяхме спуснали от Железаре надолу пак нямаше да се доберем до меандрите на Бяла река, защото те били при село Меден бук. Да,- каза ни тя- на картите са дадени черни пътища, все едно, че можеш да ги обиколиш и разгледаш тези забележителности, но на практика няма пътища...
          Това много ме заинтригува - хем ендуро, хем забележителности. От доста време ми се ще да направя подобна обиколка из Родопа, стига да намеря с кого, че повечето колеги с леки ендура не се кефят само на каране по черен път или лек терен, а все гледат към екстримите
          Ако няма къде да отидеш, ела на себе си!

          Коментар


          • #6
            От: Източни Родопи... Или, как се озовахме там, където нямаме никаква работа...

            ех.. а можеше и аз да дойада да изпробвам новото CDI на ТРАНСА ..ама нейсе , много рано тръгнахте! е нищо ..следващия път !

            Коментар


            • #7
              От: Източни Родопи... Или, как се озовахме там, където нямаме никаква работа...

              Първоначално публикуван от Чичка Преглед на мнение
              Това много ме заинтригува - хем ендуро, хем забележителности. От доста време ми се ще да направя подобна обиколка из Родопа, стига да намеря с кого, че повечето колеги с леки ендура не се кефят само на каране по черен път или лек терен, а все гледат към екстримите
              Аз бих дошъл. С леко ендуро съм, пък все гледам да избягвам всякакви екстреми
              Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
              Seat Leon 2007 1.9 TDI

              Коментар


              • #8
                От: Източни Родопи... Или, как се озовахме там, където нямаме никаква работа...

                Не сме по екстремиите и ние, и обикновенно гледаме да караме по пътища (без значение дали асфалт, или черни), но по някога картите лъжат и тогава без да искаме се набутваме някъде, където има "веселба".
                Сега е точно за каране из източните Родопи. Всичко е зелено и много готино. Западните Родопи са по-високи, още е мокро и с пясъци по завоите.
                Когато стане юли и август всичко по източните Родопи ще изгори и пожълтее, но тогава пък става много готино за каране по западните Родопи в районите на Сърница, Девин, Доспат, Триград и по Рила, и Пирин.
                Последно редактирано от ВладиЧ; 17-05-11, 11:22.
                Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                Златомир Попов - Forry

                Коментар


                • #9
                  От: Източни Родопи... Или, как се озовахме там, където нямаме никаква работа...

                  Добре сте си прекарали. И най-важното, видяли сте най-интересното в този край. Каменните гъби, гледката от Моняк, Перпеикон и нататък ... Поздрави за маршрута!
                  Дарин 0897042636
                  ВАЗ 2105

                  Коментар


                  • #10
                    От: Източни Родопи... Или, как се озовахме там, където нямаме никаква работа...

                    Владич иди доказвай сега че не обичаш да караш по черно

                    Коментар


                    • #11
                      От: Източни Родопи... Или, как се озовахме там, където нямаме никаква работа...

                      Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
                      ...асфалта свърши и ние смело нагазихме в нивите. Имаше 100 метра нещо, като път, а след това останаха само два коловоза от трактор. Почвата беше червена глина...
                      ВладиЧ, знаех си аз, че сърцето ти е офроудърско... да се чуди човек само що ми ги разправяше ония "Аз ако искам да си чупя мотора мога и покрай Пазарджик да го направя". Я какъв дзвер си бил всъщност

                      Хубава разходка на нетрадиционни места!
                      Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

                      Коментар


                      • #12
                        От: Източни Родопи... Или, как се озовахме там, където нямаме никаква работа...

                        Мааани , мааани Иля... Подлъгаха ме братче да маам из нивите, да се излагам на стари години...
                        Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                        Златомир Попов - Forry

                        Коментар


                        • #13
                          От: Източни Родопи... Или, как се озовахме там, където нямаме никаква работа...

                          Много весело четиво, мерси ВладиЧ!
                          You'll never find out - I got no key hole....

                          Коментар


                          • #14
                            От: Източни Родопи... Или, как се озовахме там, където нямаме никаква работа...

                            Хубава разходчица. Ако я повторите ще започнат и да Ви минават странни мисли за смяна и на МПС-тата . Офроуда си е тръпка и запалиш ли се направо изгаряш .
                            Диян Димитров

                            Коментар


                            • #15
                              От: Източни Родопи... Или, как се озовахме там, където нямаме никаква работа...

                              Хубава разходка.
                              Между Хаково и Харманли има едно село Брягово. Там се намира месността коминчетата. Тя се свързва с легендите за Крали Марко. В две от скалите са издълбани лъжичката и чинийкятя ня Крали Марко. При следващ такъв маршрут го посетете, ще ви хареса
                              BMW F700GS
                              BMW R1150RT

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X