Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кратка разходка до Кръстов връх и Самуилова крепост

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кратка разходка до Кръстов връх и Самуилова крепост

    Днеска заради хубавото време, предразполагащо за разходка с мотор, а и заради това че жената все още опознава моя край, решихме да направим една разходка до близки забележителности. Предварително бе решено че ще се движим предимно по второстепенни пътища където е възможно (по главните съм карал много бързо според жената)! И така приготвяне, екипиране - умъкване на кожените гащи и якетата и към обяд вече вадехме мотора от гаража. Понеже не му е първо вадене от зимата (преди няколко дена беше голямото палене и псуване), тоя път запали от раз. Жената в пълна бойна екипировка малко трудно се покатерва зад мене и тръгваме , първоначално по Е 79 посока София, но от Струмяни се отклонихме през с. Микрево и се върнахме по второстепенния път от другата страна на р. Струма. Това заобикаляне се наложи за да не минаваме по хлътналия, подкопан от реката мост в местността Стара гара. Та така върнахме се през с. Микрево, с. Драката, с. Вълково и стигнахме до отбивката за с. Кръстилци, над което се извисява Кръстов връх.


    Ето го и подкопания мост, по който не посмяхме да минем, а щеше да ни спести едни 20 км.


    Напред ни очакваше лошо бетонено пътче, по което някой беше карал преди да се втвърди бетона та имаше изненади. В далечината се вижда върха, от който жена ми искаше да огледа долината на р. Струма


    След няколко минути се появиха къщите на с.Кръстилци


    Колкото повече се изкачвахме, се разкриваха гледки към планината Славянка и към Пирин.




    Вече влизаме в селото! Посреща ни смесица от рушащи се стари къщи, и между тях по някоя пообновена.


    Повечето къщи са пръснати сякаш безразборно по баира и до тях не водят улици. Село без улици!


    Но пък най-отпред лъщи нова новеничка черква! А пътя се вие през селото, и излиза от другия му край като черно пътче.


    Черното пътче ни довежда до микроязовирчето в подножието на върха и продължава да се вие нагоре.


    Пристигнахме на голямата поляна под самия връх. От тука нагоре последните стотина метра се взимат пеш! Да ама първо трябва да си починем от возенето !


    А наоколо цялата поляна е осеяна с разцъфтели минзухари.


    Прикачени файлове
    "Do not correct a fool, for he will hate you;
    Correct a wise man, for he will appreciate you."

  • #2
    От: Кратка разходка до Кръстов връх и Самуилова крепост

    Преди изкачването пеш имаше кратка почивка, след изкачването също следваше почивка, щото тия кожените панталони били много неудобни за ходене! Друго си е с дънки!


    Горе има железен кръст, параклисче и група копаещи иманяри, които ни оглеждат мрачно.


    Изобщо не могат да ме трогнат, ние сме дошли тука за гледките и ще си ги получим!
    Планината Славянка отсреща , а под нас пръснатото село:


    Пирин планина:


    "Бе ти докога ще снимаш само пейзажи"


    Добре де добре, мир да има.


    Нагледахме се наснимахме се и се върнахме надолу. Продължихме към гр. Петрич но решихме да го заобиколим през селата, щото нали нямаше да караме бързо и по главни пътища!
    На летището до с.Кърналово нещо ставаше, едни скутери се вдигаха на задни гуми, едни коли фучаха, ама нямахме време да гледаме какво става!


    Пред нас се извисяваше стената на Беласица планина и Самуиловата крепост ни очакваше!


    Ето пристигнахме след като първо се покефихме на хубавите завои и асфалт по пътя към ГКПП Златарево! Паркираме мотора пред входа на парка и продължаваме навътре пеш.
    "Do not correct a fool, for he will hate you;
    Correct a wise man, for he will appreciate you."

    Коментар


    • #3
      От: Кратка разходка до Кръстов връх и Самуилова крепост

      Аз не бях идвал от дете в Самуилова крепост, а жена ми изобщо не е идвала. Обаче това, което виждах сега нямаше нищо общо със спомените от децтвото ми.
      Много хора, включително и аз очакват като иде реч за крепост, наистина да видят крепост или поне някакви величествени руини! Да ама не! Местността Самуилова крепост си е наистина по-скоро местност, в която в миналото е имало военно укрепление на цар Самуил а сега в памет на боевете водени там е изграден парк с паметник на цар Самуил и войните му. Е има и няколко купчини камъни, доказващи че наистина е имало укрепление.


      През парка минава река Струмешница, която идва от днешна Македония. Реката се пресича по железен, пешеходен мост.


      Някои дървета изглеждат доста стари. Дали са живи свидетели на онези битки!?


      Реката съ сигурност е свидетел. И сега си тече както е текла навремето, в подножието на укрепения хълм.


      Отвъд реката е касата. Плащаме си чинно билетчетата и изслушваме описанието на комплекса, което ни прави касиерката-екскурзоводка. Та според нейните думи, крепостта е била военно укрепление строено по прабългарски метод. Състояло се е от три защитни вала и ров пълен с вода, имало е и наблюдателна кула висока 5 м.
      Стигнахме и до паметника издигнат в чест на царя и злочестите му войници.


      Нагоре около хълма се вие алея водеща във вътрешността на укреплението.


      Отстрани има някакви купчини с камъни.


      А това са останките от защитен вал:


      Вътрешността на укреплението:


      И тук има купчини камъни.


      Има и един доста солиден навес,


      който покрива просто една изкопана яма. Какво е това, не знам!


      Още каменни купчини:


      А този монумент е издигнат върху основите на наблюдателната кула.


      В основите му има мраморна плоча с описание на историческите събития:


      Отдолу под монумента са оригиналните основи на кулата.


      А на самия монумент е направена наблюдателница, от която се вижда околността виждана и навремето от кулата.


      В началото на стълбата е имало някакъв релеф и надпис, но явно на някой му е бил по-ценен метала!


      Гледките разкриващи се от наблюдателницата:
      Югоизток - Беласицаи полето в подножието и.


      Запад - долината на р. Струмешница.


      А това навярно е било ровът с вода! Как ли са го пълнили като е доста високо над реката!?


      Основите на кулата:


      Защитните валове:




      Защитния вал погледнат отдолу:




      Е разгледахме каквото имаше да се види, и стана време да си тръгваме. По обратния път си набелязах цел за някоя бъдеща разходка:


      Според табелата манастира се намира на 2 км., но от с.Гега (а не от отбивката), а с.Гега (според друга табела) е на 12км. от отбивката. Както и да е, ще го посетя някой път, а дори не съм знаел за съществуването му (на манастира).
      По обратния път пак се изкефих на завоите и даже успях да остържа стъпенките на един, та получих критики от жената, още повече че се прибрахме по главния път през Петрич (многу бързо)!

      КРАЙ
      "Do not correct a fool, for he will hate you;
      Correct a wise man, for he will appreciate you."

      Коментар


      • #4
        От: Кратка разходка до Кръстов връх и Самуилова крепост

        Много благодаря за виртуалното пътешествие което направих заедно с вас.
        Този край си ми е на сърце на мене и това си е, Благодаря Слави.

        Коментар


        • #5
          От: Кратка разходка до Кръстов връх и Самуилова крепост

          Много хубава разходка си направил Слави. Аз по същото време бях на отсрещния баир- само че на лозето. Поздрави Сашо.
          На нас клиренс ни трябва , не скорост

          Коментар


          • #6
            От: Кратка разходка до Кръстов връх и Самуилова крепост

            Прекрасни снимки!Благодаря!
            0осем9осем7шест0осем7едно
            Миро

            Коментар


            • #7
              От: Кратка разходка до Кръстов връх и Самуилова крепост

              Много хубави снимки , върна ме доста години назад , другия път да качиш Беласица , от там гледката е най-хубава.
              В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

              Коментар


              • #8
                От: Кратка разходка до Кръстов връх и Самуилова крепост

                Беласица отдавна я планувам, но все не успявам да си осъществя плановете. Дано това лято да успея!
                "Do not correct a fool, for he will hate you;
                Correct a wise man, for he will appreciate you."

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X