Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нике от Самотраки.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Нике от Самотраки.

    Дааам,
    наистина всички се оказахте класни фотографи,
    явно тия големи обективи не сте ги разхождали напразно

    А между другото, не мярнах ли някъде и подводни снимки
    http://vbox7.com/play:84ee5e6e

    Коментар


    • #32
      До: Нике от Самотраки.

      Браво за репортажа, радвам ви се и на петимата обаче аз едно нещо не успях да разбера.
      Там наистина ли са Само Траки ?
      ______2
      Е = MZ

      Коментар


      • #33
        До: Нике от Самотраки.

        Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение

        Като тайничко се надявам, Влади, или някой друг, да разкаже за историята с гларусите, които следваха ферибота през целия му път...
        Явно са си мислели, че и аз съм с вас

        п.п. Хубаво пътуване си направихте. Чопър, писта, ендуро и джип, един вид да има избор , ама като гледам снимките, някои хора предпочитат ендурото, пред пистата , ама то е, защото чопъра все още е в бокса.

        Коментар


        • #34
          До: Нике от Самотраки.

          Хайде да флъдна темата с малко снимки,
          ама от тия без-окулярните

          Много ми харесва пътя в периспектива,
          туй е влизането в Гърция след пункта


          ето го и коня с багажа


          ето ги и колегите


          тук вече сме на крачка от ферибота,
          не знам спомена ли се по-горе, но цените са около 15 евро за човек или мотор, 55 за кола или неголям джип, това е еднопосочно


          тук оставихме машините в търбуха на ферито доволни,
          но аз лично бях разочарован впоследствие,
          един лентяй от екипажа ми кажа че укрепват превозните средства,
          но аз проверих после и не е верно, следващият път ще си го укрепя сам


          оттласкване ... ( мола всичко от брега за специалистите )


          и радостта е пълна


          любим ракурс за мен


          и още един


          след около два часа морско пътешествие дойде и първото ни впечатление от островчето


          влязохме в портчето по свечеряване


          дебаркирахме и бързо се изнизахме от навалицата


          малко прегрупиране


          и малко газ по хубавото крайбрежно пътче


          и хубавото размазване на крайпътните храсти,
          къде от скорост къде от недостиг на светлината по здрач


          и чудната полянка открита от Жоро


          на 5 метра от лагера


          и цикадите започнаха да точат зъби скрибуцайки ожесточено в хор
          http://vbox7.com/play:84ee5e6e

          Коментар


          • #35
            До: Нике от Самотраки.

            Ето и една кратко, но съществено разказче и от мен:

            Острова влияеше лошо на всички нас, аз пропих жълта лимонада:



            Джорджо пропи жълт Jack Daniel`s:







            А Цецо направо потъна, дали от пиене или не. АЗ не знам!







            На връщане към България докато се возихме на Ферибота също имаше атракция. Една немско говореща баба, започна да размахва ръце и да издава нечленоразделни звуци. За да привлече тези птици:



            Скоро разбра, че по този начин няма да стане и реши да ги храни с хляб.
            Започна да го хвърля през борда, но той оставаше зад ферибота и отново не беше удовлетворена. Реши да ги храни във въздуха, но от движението на ферибота духаше силен вятър.



            Не след дълго една филийка хляб хвръкна от вятъра посока палубата, където стоеше една млада двойка влюбени. Момичета се смееше в захлас с отворена уста. И бабината филийка мигновено влезна в устата на момичета. В този момент Имаше затишие за около две секунди. Последвано от бурен смях. А приятелят на момичето, явно зевзек подава шише с вода, за да преглъща. Това беше кулминацията, аз не можах да го снимам. Защото се гърчех от смях по палубата.
            Последно редактирано от giorgio; 10-07-09, 09:22.
            LZ1HKW
            Реглаж на преден и заден мост
            My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

            Коментар


            • #36
              До: Нике от Самотраки.

              Както обещах, ще разкажа и за водопадите на Самотраки.
              Най-много са водопадите, разположени в североизточната част на острова. Намерихме паркинга от който тръгва пътеката към каскадата.
              Когато се върнахме, след няколко часа, на въженцето, висящо над моторите ни, бяха провесени всевъзможни разноцветни дрешки за продажба. Тази част на паркинга беше превърната в сергия, в центъра на която бяха моторите...



              Първият водопад бил на 20 минути... 20 минути, ама зависи кой как върви...



              Пътеката следваше коритото на рекичката







              Ето го и първият. Не мога да преценя точната височина, но не е под 25 метра.



              Задачка за Радо (gadeff).
              Докато се изкачвахме към останалите водопади, често срещахме подобни дървета, на които кората се белеше. Да не би и те като влечугите, да си сменат кожата?



              Водопадчета, падащи в езерца, като извадени от приказка.



              Табела, която вероятно предупреждава, че това е част от световното наследство, а нашата задача е да го опазим...



              И вода, вода... бистра и студена...









              Преди по-малко от месец, на Самотраки имаше мото-събор...



              Обратния път, надолу, беше чувствително по-лек...



              След разходката до водопадите, сервитьорките трудно насмогваха да ни носят разхладителни напитки и сладолед.





              Последно редактирано от giorgio; 12-07-09, 11:24.
              Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
              Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

              Коментар


              • #37
                Пътят на маслиновото дърво.

                Хубаво си наснимал речното корито и водопадите,
                браво на теб

                Мен още ме е яд, че не се качихме до най-горния водопад. Като стигнахме първия беше 12 и нещо часа, а мислехме ферибота за в четири следобед - нямахме никакво време, а и лагера не беше събран. При това положение защо да се мъчим до втория, и без това нямаше как да направим по-хубави снимки

                Само, ако може следващият път да не се спускате на бегом по горската пътека, един вид да останат сили в запас за малкото хубав асфалт около Елхово

                Между другото, срещнахме на заминаване един моторджия грък на готино кавазаки с този стикер,

                даже има посочен и сайт, ако тук има хора интересуващи се от подобни неща де
                http://vbox7.com/play:84ee5e6e

                Коментар


                • #38
                  До: Нике от Самотраки.

                  Когато за пътви път видях прословутата статуя Нике от Самотраки в Лувара бях разочарован... Толкова четох за нея преди това, толкова хвалебствия и суперлативи, толкова очакване... и за какво?... някаква дори не достатъчно голяма статуя, при това без глава... а от тълпата отпред само ми се задейства естествената реакция за избягване на стълпотворения... Поразтикаха се хората обаче, шумотевицата намаля, останахме само аз и тя - Нике от Самотраки... стоях си така увесил нос, няколко стъпала по-ниско от статуята... и се загледах... в този момент почувствах, че това не е някаква си Нике от Самотраки, а "НИКЕ ОТ САМОТРАКИ!!!" - богинята на победата, световноизвестната, ЧУДОТО!!! Наистина има нещо специално в нея. Усещаш полъха на вятъра, виждаш божественосините води на Егейско море и се понасяш с устрема и над необятните простори. Не може такова ЧУДО да стои затворено зад каменни стени. Не може!...

                  Не може, но тогава не възнегодувах кой знае колко срещу факта, че това богатство се намира точно там. Все пак там е и половината древен Египет (защото другата половина е в British Museum) и половината склуптури от Партенона и, и, и, и...

                  Сега обаче, докато четях пътеписа ти, georgio, осъзнах какво и къде е Самотраки и усетих болка... болка от това, че остров Самотраки се намира САМО на 100 км. от България, срещу доскоро българският град Александропулис, болка че красотата на това иначе прекрасно място е осакатена, болка че тамошните богатства, вместо да разперят волно криле на егейските простори, са затворени далеч, в тъмни ниши и никога повече няма да видят слънце, болка че нито нашите, нито очите на нашите деца ще се насладят на безценните творения в естествената им среда... там където им е мястото!!! Болка...

                  Питам се сега защо е станало така? Няма как да не оценя и уважа огромните усилия и средства вложени от французите и англичаните, преди стотици години, за да издирят и откарат този огромен "камък" и всички останали там където ще бъдат опазени и съхранени, докато нашите дядовци са се попипвали по дупките с анадолските си комшии... Ако не бяха те прекрасната Нике сигурно щеше да краси терасата на някоя мутренска вила, там, където несъмнено е главата и в момента....

                  Логичен е въпросът какво трябва да направим за да не допускаме това да се случва отново???????????????????????????

                  Благодаря на всички, че ме накарахте да почувствам нещата по този начин! Благодаря ви че ме накарахте да се замисля! Благодаря и за приятните минути докато четях и съзерцавах!


                  А на въпроса отговора май е ясен - ОБРАЗОВАНИЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                  Последно редактирано от Ilarioncho; 14-08-09, 16:03.
                  Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

                  Коментар


                  • #39
                    До: Нике от Самотраки.

                    Няма да и намерят главата, нито ръцете за съжаление. Просто защото са счупени от тези, които са я боготворили. И по нашите земи са намерени много статуи на богове без ръце крака и глави. Абе -виках си- паднала статуята счупила се... Тези дето са я изкопали, защо не са изкопали всички парчета и после ще се залепят... Вярно ще си личи, но какво от това. Нали ще е цяла? После проучих въпроса и се оказа, че няма да намерят други части. Защото бог, или богиня, хората по нашите земи са искали помощ от тези богове. И когато например реколтата е слаба те питат... Абе ти, еди кой си бог, или богиня, който отговаряш за житото примерно, защо тая година е слаба реколтата от житото. Богът мълчи. И нашите хора (траки, мизи, беси, илири и.тн.) счупят на бога ръката... На другата година пак няма реколта, счупят му на парчета кракът и т.н. Така че няма да намерят главата, или ръцете на тази богиня това е сигурно! Така са стоели нещата по нашите земи. Никога не сме били много фанатични и религиозни.
                    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                    Златомир Попов - Forry

                    Коментар


                    • #40
                      До: Нике от Самотраки.

                      Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
                      Така че няма да намерят главата, или ръцете на тази богиня това е сигурно! Така са стоели нещата по нашите земи. Никога не сме били много фанатични и религиозни.
                      Всъщност навсякъде нещата стоят така. По-често следващите, които идват на власт имали по-различни виждания и унищожавали, опитвайки се да изтрият от историята, статуите, рисунките и всичко свързано с предходните владетели и богове. Самата Нефертити била с изчегъртано лице.
                      Все, что делаешь, надо делать хорошо, даже если совершаешь безумство.
                      A2 (+)

                      Коментар


                      • #41
                        От: До: Нике от Самотраки.

                        Я малко да поизтупам прахта от прекрасната тема. И да ви благодаря за идеята , както и да се опитам да добавя пресни впечатления.

                        Вчера се върнах от там. Много забавно островче е Самотраки. Аз лично се почувствах малко като Гъливер. Сигурно е заради това , че със стъпването на острова си купих карта и без да се интересувам от мащаба нагазих газта на старото Кавазаки да търся къмпинг. И 10 минути по-късно стигнах.... Викам си - ще карам до края на пътя .... и така още 15 минути. И това е по-дългата дъга по северния край на острова.

                        Трябва да споделя обаче , че всеки километър си струва. Мирише наистина необичайно. Май наподобява уханието на студена бира или нещо подобно. Може и да съм бил жаден. Повечето реки са пресъхнали и за тях напомнят само странните пътни знаци /аз реших , че означават "брод"/ и пресъхналите корита.

                        В това време на годината местните сезона го броят за свършил поради "студа" и къмпинга е официално затворен. Което не означава че наистина е затворен. Само нямаше никой на касата. Вода си има. Тоалетните са си чисти /поне отворените/. А наоколо няма жива душа. Времето - прекрасно , морето тихо като езеро и чисто до невъзможност. Просто мечта.

                        Единственото страшно нещо на това късче суша са комарите и котките. Не е смешно. Дебнат със страшна сила и крадат провизии /котките/ нощно време. А комарите хапят ожесточено в съвсем нетрадиционо време - посред бял ден. И някак си успяват да уцелят ивичката кожа между ръкава /крачола/ и намазаното с репелент надолу. При това ухапаното продължава да си сърби до сега. Дано да не е Нилската треска .

                        Забавно е през цялото време. Например това което аз си преведох като "златни пясъци" от разваления български на един местен завършил висше образование у нас намиращо се в южната част на острова. До него стига почти магистрален път. А то е едно заливче с "пясъчна" ивица от около 300 метра и едно кафене с обслужващ персонал от една сервитьорка /нашенка от Сливен/. А пясъка си е направо чакъл в сравнение с нашите черноморски разбирания. За сметка на това водата е божествено чиста в сравнение с нашата боза. Под вода се вижда сигурно на 50 и повече метра. И има какво да се види.

                        Там "нашето" момиче ни поразказа някои неща. Например мен много ме интригуваше въпроса с козичките по острова... Оказва се , че те изобщо не са диви. Всяка една си познава стопаните , както и те /стопаните/ си познават всяка една. По какво точно си е загадка. Така и не разбрах обаче дали стопаните ще разберат ако козичката бъде употребена по нетрадиционен начин.

                        Каза ни , че на острова има 2 бр. таксита и не са никак ефтини. Има и две полицейски коли , а фериботите са толкова малко и само до Александропулис поради някакви политико-икономически причини , с които местните се борели в момента.....

                        Не ме бива кой знае колко с писането , за това ще кажа простичко. Който има няколко свободни дни, иска да забрави за малко тукашната простотия и да изпадне в безвремието , да яхва мотора и да запрашва нататък! Забавлението е гарантирано!
                        Последно редактирано от Жоро Нешев; 20-09-10, 15:24.
                        0888932647

                        Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                        Коментар


                        • #42
                          От: Нике от Самотраки.

                          Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                          ... Викам си - ще карам до края на пътя .... и така още 15 минути...
                          Хехе... стигнал си до оня плаж с кръчмичката, в която няма ни ток, ни вода, но за сметка на това приготвят разни риби така, че да си оближеш пръстите.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05140.JPG
Прегледи:1
Размер:322.8 КБ
ID:5209800

                          Сега дай някоя друга актуална снимка, че съм се затъжил за готиния остров.
                          Последно редактирано от giorgio; 20-09-10, 15:37.
                          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Нике от Самотраки.

                            Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                            Сега дай някоя друга актуална снимка, че съм се затъжил за готиния остров.
                            Ами няма какво да тъжиш, събирай багажа и да ходим на проверка
                            LZ1HKW
                            Реглаж на преден и заден мост
                            My Jeep is not an SUV ..... your SUV is not a Jeep

                            Коментар


                            • #44
                              От: Нике от Самотраки.

                              Хех... Влади, тази седмица е сбирката в Идилево, следващата е традиционната сбирка на студентската ми компания... Октомври пак ще е готино, но има един кофти проблем, свързан с финансии...
                              Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                              Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Нике от Самотраки.

                                Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                                Сега дай някоя друга актуална снимка, че съм се затъжил за готиния остров.
                                О, аз традиционно не нося фотоапарат. Имам само няколко фотоса снимани с телефон - просто не си струва да ги качвам след вашите шедьоври.
                                0888932647

                                Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X