Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Из Непал и Хималаите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Из Непал и Хималаите

    Зимата е хубав сезон.Но не съвсем!Моите уважения към нея,но е малко-дългичка,студена и ветровита.Особено за хора на които духа е винаги на път в поредното мото-предизвикателство.Не успях да дочакам края на зимата у нас и затова решихме до посрещнем началото на лятото там където то беше вече факт.НЕПАЛ!Добра логистика,няколко ваксини,сериозна подготовка и вече бяхме на летището в Катманду.Имахме няколко адреса на местни „мото-агенти” .Първата нощ прекарахме на свещи(впрочем и втората ..та до последната).В Непал имат ток по 4 часа в денонощието,но това нямаше да ни спре да запълним онази част от нас която дълго време ни молеше да отидем там.
    Първата ни сутрин премина в малко формалности около наемането на предварително уговорения мотор.Ямаха....за модел не знам,не бях виждал такъв,но бях готов и с тротинетка да обиколя стига де ме брули „чужд вятър”.
    Сутрин си беше студеничко ..все пак бяхме на 1350м надморска височина.
    Бяхме отделили две седмици за Непал и вече бързахме да покорим първите си точки от нашето поредно приключение.За добре дошъл получих от гълъбите на площад Дърбар сочно-ароматно потупване по рамото.Катманду или както се е наричал през 724г Кантипур ,което в превод означава-град на красотата е наистина пленителен.Малко прашен,доста пренаселен и много колоритен,Катманду предлага на мото-авантюристите атрактивно обратно движение,маскирани служители на реда и непрестанно храчещи граждани.Бързо се интегрирахме в движението и нравите им.Все пак Балканец...това звучи..Гордо!Нямахме опит с Азия,но бързо се привързахме към Непал.Защото това е място където не е нужно да прекараш месец ,за да разбереш,че хората тук са повече от богопомазани.Дворцовия комплекс Хануман Дхока от 15-18в,храмовете на Живата Богиня Кумари,Каштамандап и Машендранат,както и Будиския храм на маймуните са доказателсвто,че не случайно с в обитанието на тези земи.
    И ние вече бяхме част от тях .Първото ни по сериозно препятствие ни предстоеше.А имено да обядваме за първи път.От последствията от храната зависеше до известна степен дали ще изпълним петилетката или тягостно щяхме да търсим разликите между IMODIUM Plus и Lopedium extra.
    Ядохме „Дал Бат” или „Непали,което е ориз с лют карфиол,лют грах,лют сос,люти вилици и сладка сметка.Хапнахме алчно и....чакахме отговор от съпротивата.Отговора не дойде,поне в този ден.Следващите няколко дни разгледахме и околнистите на Непал и се подготвяхме към сърцето на Хималаите,Похара,езерото Фева и Анапурна.На 200км от Катманду и 8 часа с мотор по- поречието на река Тришули.
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от tozzidozzi; 18-04-11, 00:11.

  • #2
    От: Из Непал и Хималаите

    Много готино начало.
    Както сме казвали - давай, не ни жали.

    Снимки, инфо, инфо, инфо, снимки и така
    Само пикантни неща ли има за ядене там.
    Цените приемливи ли са ?
    .

    Коментар


    • #3
      От: Из Непал и Хималаите

      Ако можете яжте люто! То пази от срещи с IMMODIUM. Те затова го и ядат де.
      Опита ми е по-скоро от Индия, но нещата с близки вероятно. Цените са сладки - разбирам доста смешни за нашите представи.

      Ще следя с интерес, т.к. това е и моя планувана дестинация. Благодаря!
      ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
      СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

      Коментар


      • #4
        От: Из Непал и Хималаите

        А аз се чудих къде се загубихте. Супер. С интерес ще чета за приключението.

        Коментар


        • #5
          От: Из Непал и Хималаите

          Благодаря за темата ! Ако знаеш колко навреме ми идва. Другия понеделник тръгваме за там(жалко , че не е мотопътешествие;((). Би ли пуснал малко по- конкретно инфо. Например , чудя се има ли Gsm покритие? Какъв е стандарта на контактите, имам в предвид може ли да се използва зарядно с европейски или английски стандарт? Мисля от гледна точка на независимост да не вземам неща , които да се зареждат от контакт, а просто да си взема повече батерии(ама ти ще кажеш). Има ли аптеки изобщо, или трябва ВСИЧКИ лекарства да се носят от тук ? Няма да катерим, а повече май се заформя пътуване тип чаршафтурист. Най-високо ще се качваме в едно село (6 часа преход от последната точка където стига МПС), където имало училище . Мисля да взема малко химикалки , флумастери и книжки за оцветяване (чудя се дали ще се зарадват децата на такива подаръци или е излишно да ги влача чак от тук )? Каквото и да е инфо ще ни е от полза. Поздрави и още веднъж благодаря! ПП Мисля , че въпросите ще вълнуват и други хора , които биха тръгнали натам и за това пиша тук , а не на лична.

          Коментар


          • #6
            От: Из Непал и Хималаите

            GSM покритие няма.Поне Глобул.Ток-рядко.Задължително челник,мокри кърпи с висок процент спирт,гел-дезифенктант.Лекарства си вземи от тук.Аз лично носех: • Imodium
            • LIV’52
            • Антибиотици
            Витамини
            аспирин
            Малките образователни подаръци,тип моливчета са безценен дар за децата в планината.Непал е и място за страхотен шопинг на безкрайно достъпни цени.Затова не носете никакъв излишен багаж.Използвайте местен gsm оператор,като помислете за соларно зарядно устройство.Разполагам и с адреси на хотели др.Може да се видим ако сте от София и да помогна със спестяването на доста време.

            Коментар


            • #7
              От: Из Непал и Хималаите

              Имодиума е "слаба ракия". Има непалски лекарства за разстройство, които са доста по-ефикасни. Има ги във всяка аптека в Катманду. От там можете да си вземете и хапчета за пречистване на водата, защото по-вероятно е там да пипнете нещо стомашно от водата, отколкото от храната. Храната все пак минава през огън. Най-добре не рискувайте с храна купена точно на улицата, а плодовете задължително мийте, а още по-добре белете. Най-добре е за водата да си купувате бутилирана от магазините. В повечето по-квалитетни места за хранене там има дестилатори за вода наливайте си от тях. Ако наливате от улични чешми, поточета и рекички най-добре да имате филтър за пречистване на микронно ниво. Нито са скъпи, нито са обемисти и тежки, а спестяват много ядове.
              Хотели с лопата да ги ринеш в Катманду. В Тамела, централният квартал, в който се намират повечето бели хора и туристи, хотели има на всяка крачка за всеки по избор. Пазарлъка е абсолютно задължителен, иначе ще платиш двойно и тройно за същото! Също така има много магазини, в които се продават туристически стоки и екипировки, както нови така и втора употреба от разни експедиции.
              В Покхара туристическият квартал и улици са по брега на езерото Фева. Нарича се Лейк сайд. В Покхара има българи парапланеристи, който летят с клиенти от Сарангкот на тандеми. Със сигурност ще се засечете с тях по Лейк сайд.
              И още, не ви трябват GSM-и в Непал за връзка с България, освен ако нямате сателитен телефон. Там има много интернет клубове, в които за жълти стотинки ще имате интернет връзка. Вярно че тока много често гасне, но повечето хотели и клубове имат собствени агрегати за ток.
              Последно редактирано от ВладиЧ; 18-04-11, 09:22.
              Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
              Златомир Попов - Forry

              Коментар


              • #8
                От: Из Непал и Хималаите

                Благодаря!Ако знаете как ме улеснявате . Не съм от Сф и няма да успеем да се видим(благодаря за отзивчивостта) . Не мисля да вземам почти никакъв излишен багаж(дори и без туристически обувки - само маратонки, леки гуменки и чехли) . Долу горе ми се изясни ситуацията. Само още се чудя(знам , че е мизерия та за това) , дали да си взема спален чувал , в случай , че се наложи да спим някъде , където не става много да се събличаш. Хората с които ще ходим казаха , че нямало да вземат , ама друго си е информация от първа ръка. Благодаря още веднъж.

                Коментар


                • #9
                  От: Из Непал и Хималаите

                  Интересен разказ колега, давай натам

                  Коментар


                  • #10
                    От: Из Непал и Хималаите

                    Първоначално публикуван от egerchev Преглед на мнение
                    Благодаря!Ако знаете как ме улеснявате . Не съм от Сф и няма да успеем да се видим(благодаря за отзивчивостта) . Не мисля да вземам почти никакъв излишен багаж(дори и без туристически обувки - само маратонки, леки гуменки и чехли) . Долу горе ми се изясни ситуацията. Само още се чудя(знам , че е мизерия та за това) , дали да си взема спален чувал , в случай , че се наложи да спим някъде , където не става много да се събличаш. Хората с които ще ходим казаха , че нямало да вземат , ама друго си е информация от първа ръка. Благодаря още веднъж.
                    И аз така преди две години не знаех и не взех спален чувал,отивайки в Тибет.Проблема е,че завивките и постелките дори изпрани,изглеждат захабени(меко казано),да не кажа,че не ясно до колко са чисти.Препоръчвам ти да си вземеш спален чувал,няма да ти натежи кой знае колко.

                    @TozziDozzi -страхотно начало...давай още,Непал е в полезрението ми и ми е интерсно да го видя през твоя поглед.

                    Поздрави,
                    търся си подписа....

                    Коментар


                    • #11
                      От: Из Непал и Хималаите

                      Първоначално публикуван от mitko punev Преглед на мнение
                      Интересен разказ колега, давай натам
                      Давай много,много снимки.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Из Непал и Хималаите

                        Тук има малко инфо от последното ми ходене в Непал и малко мои снимки. Има и едно филмче.
                        http://vladi.unixsol.org/nepal2008/
                        Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                        Златомир Попов - Forry

                        Коментар


                        • #13
                          От: Из Непал и Хималаите

                          Пътят до Похара е истинско приключение,защото е безмилостна борба с пътната настилка и непрестанно движещите се в насрещното платно камиони и автобуси.Почивките на всеки 2 часа са повече от наложителни.И не защото не сме сигурни в машината си,а защото доста рисковано се измъквахме от” минираните” участъци.Ясно е, че кравата е национално и свещено животно,но тя дали е наясно с проблемите които създава?
                          След 8 часа спортна езда пристигнахме в Похара.Приятно курортно градче с много туристи и красиво езеро разположено в местноста Каски .Хотели-много.Пазарлък-задължителен!Туристи-много,но от онези които не знаеха че „Жилет”вече имат и самобръсначка с четири ножчета.Брадясали и убийствено напушени, 24 часа в денонощието.Първата ни нощ в Похара бе странно романтична.За радост или съжаление приятелката ми не бе замесена в Непалската авантюра .Тя изглеждаше така:Стоим си ний в стаята след първия рейд из сокаците на Похара. Задушно е.Аз съм по къси гащи,сиреч гол. На вратата се почуква.Отварям и насреща ми стои същото любезно непалско момче ,което ни прие ден по рано. На лош английски казва:-You can move your motorbike near to the reception.
                          Ok.Thank you my nepalian friend-Отговарям аз.Като смятах,че разговора е приключен.
                          Той продължава да стои пред вратата вперил поглед в голото ми тяло.И аха да му кажа...Приятна вечер...и той ме изпреварва с...-You have very nice body,Mr .Малко онемях,а той непритесняван от присъствието на Ели ,която вече беше забила муцуна във възглавницата и се опитваше да овладее спонтанния смях, пристъпва към мен и с движение като на сестра от кожно-венерическия диспансер започва любопитно да опипва кожата ми.Толкова бях изненадан,че започнах и аз да се смея.А той продължава да изследва всяка част от тялото ми.Не мога да забравя този момент.Миг -продиктуван от едно чисто расово любопитство….Aбе и опипването си го биваше.
                          Следващия ден бе за почивка . Прекосихме езерото Фева с лодка с едно гребло до най-западната му точка.И така цял ден чакайки залеза над Анапурна.
                          Странно нещо са Хималаите.Магнетични ,обсебващи и натрапчиво привлекателни.Преди година пострадах и пукнах диск на гръбнака и от тогава онези с белите престилки категорично ми забраняват,двуколесни ,катерене,спортуване и прочее.Нямахме за цел да забием трибагреника ни на някой връх,но Хималаите така те предизвикват,че отшумяват и болка и ужас и срам.Просто усещаш как планината те вика ли вика...Така и направихме.Тази вечер си легнахме рано,защото утре ни предстоеше приказен мото-трекинг из Анапурна.............
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1328.jpg
Прегледи:1
Размер:188.0 КБ
ID:5270214Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0716.jpg
Прегледи:1
Размер:71.4 КБ
ID:5270224Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0814.jpg
Прегледи:1
Размер:236.5 КБ
ID:5270223Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1395.jpg
Прегледи:1
Размер:116.5 КБ
ID:5270222Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1276.jpg
Прегледи:1
Размер:159.1 КБ
ID:5270221Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0899.jpg
Прегледи:1
Размер:135.6 КБ
ID:5270220Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0848.jpg
Прегледи:1
Размер:85.4 КБ
ID:5270219Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0765.jpg
Прегледи:1
Размер:162.4 КБ
ID:5270218Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0762.jpg
Прегледи:1
Размер:118.0 КБ
ID:5270217Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0865.jpg
Прегледи:1
Размер:132.4 КБ
ID:5270216Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1321.jpg
Прегледи:1
Размер:108.2 КБ
ID:5270212Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1285.jpg
Прегледи:1
Размер:173.8 КБ
ID:5270211Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0701.jpg
Прегледи:1
Размер:160.2 КБ
ID:5270209Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0680.jpg
Прегледи:1
Размер:81.7 КБ
ID:5270210Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1298.jpg
Прегледи:1
Размер:123.7 КБ
ID:5270213Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1324.jpg
Прегледи:1
Размер:106.3 КБ
ID:5270215Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0579.jpg
Прегледи:1
Размер:179.0 КБ
ID:5270225
                          Прикачени файлове

                          Коментар


                          • #14
                            От: Из Непал и Хималаите

                            Чудесен разказ и прекрасни снимки!Благодаря!
                            Надявам се,че има още какво да кажеш и покажеш!
                            0осем9осем7шест0осем7едно
                            Миро

                            Коментар


                            • #15
                              От: Из Непал и Хималаите

                              ного интересно и вълнуващо !!! Чакаме
                              PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
                              КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
                              0899187766

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X