Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Иран 2017

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Иран 2017

    Дойде времето да реализирам един отдавнашен свой план за пътешествие с мотор до Иран. За сега съм сам в това начинание и за това пускам темата по две причини. Едната е, ако някой има същите намерения и планове да обединим усилия за подготовката и реализацията. Все пак за едно такова дълго пътуване не е зле човек да има компания. Втората прична е по-запознатите от мен да дадат акъл за интересни места и обекти за посещение по втората половина от маршрута, който ще споделя по-долу.
    Програмата ми е следната: Тръгване около 20-21 април 2017. Продължителност около 22 - 25 дни и завръщане към средата на м.май. Пътуването ще се осъществи по маршрута Бургас-Истанбул/335 км./ – Болу – Амасия /677 км./ - Ербаа-Ерзиджан-Ерзурум-Догубаязид / 835 км./ Турция се минава се за два дни.Нощувка в Догубаязид.
    Ден 3 - Догубаязид-граница /37 км./ -влизане в Иран-тръгва се на север покрай границата с Турция, Армения и Азербайджан, като се кара по шосе № 12 по самата граница – Милад Шахр, Джулфа до Парсабад /535 км./
    Ден 4 – Парсабад-Ардабил-Астара-Рещ /470 км/
    Ден 5 –Рещ-Чалус-Сия Бишех-покрай Техеран-Кум /540 км/
    Ден 6 Кум-Кашан-Есфахан /330 км/
    Ден 7 и 8 – почивка в Есфахан
    Ден 9 Есфахан – Язд / 340 км/
    Ден 10 Язд-Керман /370 км/
    Ден 11 Керман-Бам-Керман /380 км/
    Ден 12 Керман-Шираз /570 км/
    Ден 13 – Почивка
    Ден 14 Шираз-Шахреза/400 кв/
    Ден 15 Шахреза-Ахваз/500 км/
    Ден 16 Ахваз-Хорамбад-Керманшах /530 км/
    Ден 17 Керманшах-Сенендедж-Букан-Табриз /630 км/
    Ден 18 Почивка
    Ден 19 Табриз-Урмия-Серо/граница 195 км/-граница-Ширнак/Турция/ 300 км.
    Ден 20 Ширнак-Диарбекир-Адъяман-Немрут /500 км/
    Ден 21 Адъямин – Кайсери /430 км/
    Ден 22 Кайсери-Анкара-Истанбул-Бургас /1100 км/.
    Естествено това е примерен маршрут, който може да бъде променян според обстоятелствата.До Шираз съм разучил всичко, заслужаващо внимание да се види, но от там на връщане все още нямам нищо пред вид. Така, че акъл и съвети в тази насока приемам всякакви.
    Ще бъда благодарен за всяко ваше мнение! А ако се намери и кой да ми уйдиса на акъла, още по-добре
    BMW R1200GS LC EXCLUSIVE, Triumph Tiger 800 XRx, Honda Transalp 600
    LAND ROVER Discovery II V 8 - 4.0, BMW 530 xDrive
    Не е достатъчно да си знаеш цената, трябва да се отчита и търсенето.

  • #2
    От: Иран 2017

    Успех! И да пускаш яко снимки!
    Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
    Само DIESEL !!!

    Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

    Коментар


    • #3
      От: Иран 2017

      Малей.....как ти завиждам....
      Абонирам се, в събота кумеца си купи втори мотор ,пак мото гучи само че турър, именно да може да обикаля с мен из европа.Ще следя какво става тука, току виж ми падне пердето.

      п.п Бил съм в Иран или по точно обикалях целия пограничен район между Иран и Ирак , но там не е за простосмъртни , в смисъл там се поздравяват с откос.
      Бях там служебно, имам снимки , ако не забравя ще ги постна тук, това което помня е пустиня, камили , убийствена жега от страната на Ирак , на 500 метра във Иран скална планина със сняг който се топи и река в пустинята.Като казвам жега, значи 48 гр.на сянка.И до ден днешен сняг и 48 гр. През 500 метра не ми се връзват ама факт.Червени камъни и смъртоносна жега.
      За разлика от Ирак, в Иран малки корейски ванчета със червени номера и много жени, млади стари....В Ирак жени по улиците са кът, особенно от Багдад на юг.
      Последно редактирано от Roninn; 16-02-17, 07:08.
      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
      Анатолий Пейчинов o8875о9815
      https://dvrbg.com/

      Коментар


      • #4
        От: Иран 2017

        Поради моментното ми състояние, надявам се временно , знам че шансовете ми да направя нещо подобно са минимални, от финансова гледна точка, но пък не пречи да си мечтая. От тази позиция ме интересува документално нещата за Иран как стоят - казаха ми за някакви депозити, карнети, международни книжки - вярно ли е това? Какво друго по специфично има за там?

        Коментар


        • #5
          От: Иран 2017

          Документално нещата съвсем не са толкова сложни. Трябва да имаш валиден паспорт поне с 6-месечен срок, туристическа виза се дава за 15 дневен срок на пребиваване и струва 50 евро. Ако си тактичен и настоятелен посланика може да даде до 20 дни. В София има посолство на Иран. За мотора трябва карнет дьо пасаж.Издава се от СБА-София, срещу депозит мисля 500 лв. Това е международен документ по нам ква си конвенция. Същото е и за международната шофьорска книжка, която се изадава на базата на твоята. Просто по ония географски ширини документите, издадени по образец на ЕС не им говорят нищо. Още не съм ходил лично в посолството и СБА, но като се позатопли това е първата ми работа.
          Гошо, стегни се малко. Едно такова пътешествие изисква и подобаващ пътепис, а ти си човека, който пише много забавно. Аз не съм много по писането. А и снимките трябва някой да ги качва.
          Последно редактирано от Сергей Янков; 16-02-17, 11:39.
          BMW R1200GS LC EXCLUSIVE, Triumph Tiger 800 XRx, Honda Transalp 600
          LAND ROVER Discovery II V 8 - 4.0, BMW 530 xDrive
          Не е достатъчно да си знаеш цената, трябва да се отчита и търсенето.

          Коментар


          • #6
            От: Иран 2017

            Идеята много ми харесва; аз обаче, съм с джипка (80-ка), сам;
            (тоест, при мен има място за навигатор/ шофьор, например)
            освен това, карам по-мързеливо - спирам навсякъде където ми хареса, било за снимка (любител), било за кафе, бира; за час-два-три; много обичам да разглеждам, да се завирам по пазари, калдъръми, сокаци, кападокии и т.н.; спане на палатка или в колата (без малко спалня) не ми е приоритет, но става - най-късно четвъртата нощувка, обаче, в стая с душ, чаршафи, "ресторантска маса" - обичам да пробвам местната кухня

            Димо и Мони (не ги познавам, но им се възхитих, когато ги четох) имат чудесни пътеписи, с не-по-малко чудесни снимки - не съм сигурен, че маршрутите им са точно тези, които споменаваш, но ми се струва, че почти нищо не са пропуснали; това, което са видяли - мноого добре са го хванали;
            За иранска виза добре е човек да има поне месец, да я вземе; 15 дни за Иран на мен ми се струват на кантар...но за хора, които нямат много отпуска, могат да стигнат, "за най-важното"; а който има повече време - няма проблем да остане там и повече...


            Sent from my iPad using Tapatalk

            Коментар


            • #7
              От: Иран 2017

              Първоначално публикуван от Сергей Янков Преглед на мнение
              Документално нещата съвсем не са толкова сложни. Трябва да имаш валиден паспорт поне с 6-месечен срок, туристическа виза се дава за 15 дневен срок на пребиваване и струва 50 евро. Ако си тактичен и настоятелен посланика може да даде до 20 дни. В София има посолство на Иран. За мотора трябва карнет дьо пасаж.Издава се от СБА-София, срещу депозит мисля 500 лв. Това е международен документ по нам ква си конвенция. Същото е и за международната шофьорска книжка, която се изадава на базата на твоята. Просто по ония географски ширини документите, издадени по образец на ЕС не им говорят нищо. Още не съм ходил лично в посолството и СБА, но като се позатопли това е първата ми работа.
              Гошо, стегни се малко. Едно такова пътешествие изисква и подобаващ пътепис, а ти си човека, който пише много забавно. Аз не съм много по писането. А и снимките трябва някой да ги качва.
              Малка поправка. Стандартната туристическа виза за Иран е с продължителност на престоя до 3 месеца. Започва да тече от датата на издаването ѝ. Т.е. не може да се заяви с валидност от датата на влизане в Иран. Има и транзитна виза на цена 40 евра, но тя е спродължителност 10 дена и едва ли ще е достатъчна. За издаване на визата се изисква плащане на сумата с банков превод по сметка на банката, 2 снимки, попълнена анкетна форма (има я в сайта на иранското външно министерство като pdf файл на английски) и CV. Времето за издаване е 10 дена след подаване на документите. Стандартно за туристическа виза се изисква регистрация в хотел или валидни самолетни билети. При беседата с консула, обяснете какво реално представлява пътуването и мисля няма да има проблеми предварителните регистрации или самолетни билети да отпаднат като изискване.

              Подробно съм описал как стоят нещата през 2016-а година тук.

              Поздрави и успех с начинанието!

              Коментар


              • #8
                От: Иран 2017

                Благодаря, колега. Много полезна, конкретна и синтезирана информация, както за Иран, така и за целия регион. Да си пожелаем много такива интересни и екзотични пътешествия.
                BMW R1200GS LC EXCLUSIVE, Triumph Tiger 800 XRx, Honda Transalp 600
                LAND ROVER Discovery II V 8 - 4.0, BMW 530 xDrive
                Не е достатъчно да си знаеш цената, трябва да се отчита и търсенето.

                Коментар


                • #9
                  От: Иран 2017

                  Гледам има няколко service-a за Online Visa. За Виетнам я направих без да ходя до посолства /15$/. Пускаш заявката и на летището плащаш още 25$ и ти залепят визата.

                  Колко излиза визата за престой до 3 месеца по каналния ред?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Иран 2017

                    Първоначално публикуван от Вико Преглед на мнение
                    Колко излиза визата за престой до 3 месеца по каналния ред?
                    50 евро.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Иран 2017

                      Визата е лесна - отиваш в посолството както е описал колегата. Ние като взшмахме имаше някакво ограничение във времето, но ни дадоха колкото искахме. Отделно в Иран винаги можеш да си увеличиш периода на визата. През 2015-та имаше проблеми с издаването на карнетите от СБА, та трябваше някакви връзки, но не мисля че е някакъв проблем също.

                      За маршрута ти: тегава работа е с това време. Ще се размажеш от пътуване и все ще пропускаш нещо. Съветът ми е - опитай да си увеличиш времето или минимизирай маршрута. В Язд не си планирал да останеш поне един ден, а трябва. Керман - Бам - Керман си ги писал един ден, но там така няма да ти се получи - ще трябва само да пътуваш и няма да видиш нищо. И не търси хора, които не познаваш или с които не си пътувал. Тръгвай сам, ще си по-добре. Това е голямо пътуване с много рискове от междухарактерни проблеми, които веднага се появяват при необичайната обстановка и няма нужда да си ги причиняваш.

                      Пътуването през Турция на отиване ще е проблемно. Източно от Анкара към Ерзурум нещата са сериозни със студа. Съвсем обичайно по това време е да имаш сняг и студ, проходите там са по 2000 метра. Нашето пътуване тръгна на 23 Април и на отиване имахме същия маршрут, но свихме на юг от Анкара за да избягаме от студа. На връщане карахме през Ерзурум и имахме студове доближаващи до нулата с дъжд, 20 дена след това. Иначе в Иран по това време е перфектно дори и в пустините. Само около Персийския залив ще имаш непоносима жега. Ето тук може да разгледаш нашето пътуване с трак и кратки описания: http://beta.myadventure.bg/trips/11, едва сега почвам да пиша "пътепис".
                      LZ2NKM

                      Коментар


                      • #12
                        От: Иран 2017

                        Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
                        Визата е лесна - отиваш в посолството както е описал колегата. Ние като взшмахме имаше някакво ограничение във времето, но ни дадоха колкото искахме. Отделно в Иран винаги можеш да си увеличиш периода на визата. През 2015-та имаше проблеми с издаването на карнетите от СБА, та трябваше някакви връзки, но не мисля че е някакъв проблем също.


                        Пътуването през Турция на отиване ще е проблемно. Източно от Анкара към Ерзурум нещата са сериозни със студа. Съвсем обичайно по това време е да имаш сняг и студ, проходите там са по 2000 метра. Нашето пътуване тръгна на 23 Април и на отиване имахме същия маршрут, но свихме на юг от Анкара за да избягаме от студа. На връщане карахме през Ерзурум и имахме студове доближаващи до нулата с дъжд, 20 дена след това. Иначе в Иран по това време е перфектно дори и в пустините. Само около Персийския залив ще имаш непоносима жега. Ето тук може да разгледаш нашето пътуване с трак и кратки описания: http://beta.myadventure.bg/trips/11, едва сега почвам да пиша "пътепис".
                        Благодаря ти, Ники. Това за височините след Ерзурум го знам,но не очаквах,че ще е толкова хард. Обиколката при това положение мога да я врътна и обратно. За времето нямам лимит,може и месец. Хубавото е,че вече имам и компания. Приятел, с който сме пътували неведнъж. Надявам се, довечера да се видим всички.
                        BMW R1200GS LC EXCLUSIVE, Triumph Tiger 800 XRx, Honda Transalp 600
                        LAND ROVER Discovery II V 8 - 4.0, BMW 530 xDrive
                        Не е достатъчно да си знаеш цената, трябва да се отчита и търсенето.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Иран 2017

                          Поздравления за дестинацията,ще си изкараш много добре.Мога да ти дам контакти на човек в Ахваз,който ще обърне света за да ти помогне!
                          Поправям колегата по горе за визата.Туристическа виза се издава за 15 дни престой в рамките на 3 месеца.Това без покана от Иран.Със покана взимаш 30 дневен(!!!) в рамките на 3 месеца. За такава тримесечна туристическа виза не съм чувал.Съобразявай се с това,че ако прехвърлиш дните ставаш емигрант
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:iran.jpg
Прегледи:1
Размер:127.4 КБ
ID:5745083
                          Това е 30 дневен престой с 3 месечен прозорец. Имай предвид,че консула е много пекана черна филия и с малко уговорка ще ти даде тази 30 дневната без покана от Иран,което струва 100лв. и аз дадох а се оказа,че е можело да не дам.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Иран 2017

                            Така беше и 2015. Визата с 30 дневен срок става с покана. Поканите са доста скъпи, има фирми коитоги правят и у нас и в Иран. Аз бях писал на едни иранци, но ми казаха, че трябвало те да ми организират пътуването и спането, което не беше вариант. После разбрах, че може да се издаде директно в посолството. Консулът е доста разбран човек. Вече тази виза би могло да се удължава в Иран - в по-големите градове има служби на тяхното МВнР, което се занимава с това. Има в Есфахан със сигурност.
                            LZ2NKM

                            Коментар


                            • #15
                              От: Иран 2017

                              Благодаря, колега Ямамамото. Ще ти пиша да лични, да се срещнем, ако имаш въможност. Дано не се налага да имам нужда от помощ, но ще е приятно да се видя с твоя човек, просто така. Контактите с местните дават най-добра представа за една страна.
                              BMW R1200GS LC EXCLUSIVE, Triumph Tiger 800 XRx, Honda Transalp 600
                              LAND ROVER Discovery II V 8 - 4.0, BMW 530 xDrive
                              Не е достатъчно да си знаеш цената, трябва да се отчита и търсенето.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X