Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Турция 2015

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Турция 2015

    Турция 2015 – пролог.

    Всяка прилика с разни лица, места, планове и събития не е случайна...

    Някъде , неотдавна, Емил ,все още въодушевен от возенето насам-натам през 2014, се опита да ме мотивира отново да изразходвам гориво с мотора си, амортизирайки го и навивайки му километри. Както се досещата , въпреки че се дърпах, не ми трябваше много. Настоящия пролог е силно цензуриран, и цели да покаже горчивата реалност и страшната истина относно планировката ни, както и да демотивира предполагаемите участници в предполагаемото пътуване.
    Емил:
    -Аре бе, знам че си ходил, ама си е интересно!
    -Принципно съм за, но в плановете някак си не се вписвам – мрънкам писмено аз.
    -Ей сега ще направя маршрута!!!
    -Сигурен съм, че няма да е изненада, и съм го минавал на 90% .
    Това напълно сериозно, хората заглеждали се в тая посока, знаят че най-логичното си остава спускане през Истанбул – Анкара , надолу Кападокия , южното и западното крайбрежие и обратно в Бг. Това за шорт-версията. Дългото пътуване е друго, но за него нямах време със сигурност, така че въобще отпадна категорично.
    И ето ти изненада – ще го правим обратно на часовниковата стрелка! Това моментално възбуди интереса ми – и други са го казвали, да го напиша и аз - път минат в една посока , е съвсем различен , когато го минаваш наобратно – визуално, емоционално и всякак си. От друга страна, обичам да се връщам на места, които съм посетил преди години, има една лека носталгична нотка, и усещане за време и безвремие едновременно...
    По същество и накратко – понеже живеем разделени, Емил от Варна се отправя и се оправя някак си до Малко Търново, а аз от Видин , до Галиполи . Как ще се срещнем после, къде и защо, така и не стана ясно, но въпроса е отрениран, така че ще го решим. Дано да не е през турския телеком оператор , славещ се с златен роуминг ( от там идва и името Златния рог явно - разконспирирах ги). После по крайбрежието на юг – Троя, амфитеатъра в Бергама, Ефес, дома на Дева Мария и разни такива, спане тук-там, докато се разделим – той към Денизли , да види памучния замък, аз надолу за остатъците на някое от Седемте чудеса, щото били в оня регион към Бодрум. Среща в Олудениз (Фетие) , едно от сигурните места, което искам да посетя. Вариантите после бяха два – през Анталия към Коня за Кападокия, или към Адана и на север през водопади някакви – пак за Кападокия, мотаене там и прибиране.
    Не се месих при планирането(почти), което ставаше изцяло през гуглето, само добавях това онова.
    -Туй жълтавото равнина ли е ?– усещам че Емил е озадачен.
    -По скоро плато, но е равно-ставаше въпрос за участъка Коня-Аксарай -между другото токова е равно, че в обратна посока първият завой е на 26 км от града, засичал съм го.
    -Супер интригуващо звучи – усеща се някакво недоволство като че ли в тия думи.
    Това обяснява и решението да си караме по морето.
    Загледан в картата, виждам че Сирия и Ливан са наблизо.
    -Абе Емиле, дали да не отскочим до Бейрут? Ей го , един ден път... тъкмо и няма да имаме спътници, ако се притесняваш от голяма група.
    Никаква реакция.Минута, две...
    -Не, объркал си се, ТИ няма да имаш спътници!
    -Що бе?
    -Ми що ли... аре да вземе да изкараме по един наряд за ИДИЛ там? И пари може да изкараме – като че ли долвих саракзъм...
    -Йес – размечтах се и аз – и да се върнем с по 10 жени, май по толкова дават!
    Или в чувли, знае ли човек...
    -Дават , ама на небето...
    -Имам черно боне, с череп отпред, в оня регион се правят на нинджи, ще се слея някак си – упорствах аз.
    -Може, гледай да не е с кръст само. И не се бръсни поне месец преди да тръгнем.
    Това за бръсненето си го практикувах, но мерих, гледах, отдавна съм мераклия за Ливан конкретно, и дори и да подържам добра скорост, не се връзваше. Като стана дума за скорост, си мисля че и свръхзвукова да е, пак е проблемно – ползват ракети гадовете, ще вземат да ми повредят нещо по мотора както си карам.
    -Оф , добре – предадох се аз – поне с турския език как си?
    -Както с френския ! Френски не знам ...
    -Оффф...
    -Ако е устен , разчитам на теб – Емил опитва и хумор изненадващо.
    -Аха, добре – почти се съгласявам , но с условие – понеже имаме път Анадола, някъде след МанаФгат , може и към ГЪзиантеп , поемаш лидерството. Както и поемаш всичко , което се наложи.
    Не му хареса, а на фона на близкия изток, Анадола звучеше толкова успокояващо...

    Следват детайлите.

  • #2
    От: Турция 2015

    Еееех, хора с пари и се чудят на къде да хванат. Тоя маршрут, дето сте го избрали има много ограничения и камара полицейски засади по него момчета... Дръпнете едно турско черноморие. Няма жив полицай чак до границата с Грузия, за сметка на това планини и завои дал господ. Па може и в Грузия да се влезе. За там няма визи, а бензина е някъде към 1 долар литъра.
    Ако се навиете за този маршрут, и ако аз намеря пари, и ако се комбинираме, то аз ще превеждам от турски. Знам 8-10 думи те стигат. Обещавам до тогава да науча поне още 2-3 думи на турски... Егати колко "ако" станаха...
    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
    Златомир Попов - Forry

    Коментар


    • #3
      От: Турция 2015

      Това и аз съм си го замислил ама ..мога да препиша поста на Владич ...с ако-тата Ама знам един ден ще тръгна
      ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

      Коментар


      • #4
        От: Турция 2015

        Хайде хаирлия да Ви е!
        Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

        Коментар


        • #5
          От: Турция 2015

          Подробностите. От Емел Тюркилмаз - Дъ Подробния .




          Малко Търново – Ецеабат - Асос = 380км
          Асос – Измир - Селчук = 310км ( 6.10 часа )
          Асос – Бергама – Селчук = 320км ( 6.10 часа ) през планината
          Селчук - Памуккале – Олудениз = 430км ( 8 часа ) !!!
          Олудениз – Олимпос = 230км ( 4.30 часа )
          Олимпос – Анталия – Манавгат – Газипаша = 420км ( 9 часа ) !!!
          Газипаша – Позанти = 410км ( 7 часа )
          Позанти – Капузбаши = 137км ( 4 часа )
          Капузбаши – Невшехир = 170км ( 4 часа )
          Невшехир – Аксарай –Анкара = 305км ( 5.30 часа )
          Анкара – Болу – Измит = 361км ( 4.5 часа )
          Измит – Истанбул – Малко Търново = 370км ( 5 часа )

          Общо около 3600км

          * цялата история 12-14 дни
          * 2 вечери в кападокия
          * ходене на феста не се предвижда;
          * цена на бензина към днешна дата в Турция € 1.5140
          * 4000км при разход 6/100 = 713лв
          * за мотори над 20г е ситуацията е Х 

          От мен:
          С точици е дадено моето виждане. След Анкара, понеже магистралата ми е скучна, през Шафранболу до морето, и имайки впредвид че е годината на Овцата, няма как да пропуснем град Шиле, след което - Истанбул. Аз ще се опитам да остана за ден там.

          "* за мотори над 20г е ситуацията е Х "

          Купих си мотор за случая. Не знам това "Х" хикс ли е , или е начало на нещо трибуквено обаче...

          Коментар


          • #6
            От: Турция 2015

            Най-големият фън е от Амасра до почти Синоп. Така че си струва да продължите малко по-на изток покрай морето, вярвайте ми :-)
            .
            От Синоп може да се върнете по няколко маршрута, вкл. през планини... много планини. Ако няма време има и магистрала.
            Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

            Коментар


            • #7
              От: Турция 2015

              На тази вашата схема има само на 6 места магистрали. Нищо работа. Майтап бре... Маршрута ви е много готин в същност. На третият ден Асос - Измир – Селчук... Измир - Айдън е магистрала, а Селчук се пада някъде по средата. Ще слизате от тази магистрала и на другият ден пак ще се качвате на нея за Айдън - Денизли и Памуккале само за да спите в Селчук?
              Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
              Златомир Попов - Forry

              Коментар


              • #8
                От: Турция 2015

                Първоначално публикуван от Ilarioncho Преглед на мнение
                Най-големият фън е от Амасра до почти Синоп. Така че си струва да продължите малко по-на изток покрай морето, вярвайте ми :-)
                Подкрепям с две ръце. Виж моите писанки от 2011-та, а и Илко май беше писал за там преди това.
                LZ2NKM

                Коментар


                • #9
                  От: Турция 2015

                  Първоначално публикуван от go6o Преглед на мнение
                  * за мотори над 20г е ситуацията е Х 
                  Наистина граничният полицай ме предупреди през Юли миналата година, че мога да бера ядове със старата си Хонда /1991 по документи - 1987 реално/. Доколкото разбрах проблема дойде от компютъра който отказваше да приеме ВИН по-къс от 17 знака /моят е 13/ и блокира! Стана суматоха и аз вече се примирих, че ще трябва да се връщам, но дойде някакъв началник и направи там нещо та ме пуснаха. Не мога да кажа дали пак ще ме пуснат, ако повторя, но по-принцип не съм късметлия! Всичко това се случи на Малко Търново, на излизане към Гърция където КПП-то е доста по-модерно изобщо не ми обърнаха внимание!
                  Honda XL600LM, 1987
                  Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                  Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                  Коментар


                  • #10
                    От: Турция 2015

                    Писали сме, ама кой да чете... Акчакоса - Алапли - Зонгулдак - Амасра - Инеболу - Синоп - Самсун е най-интересната и красива част от турското черноморие. Море, планини и огромно количество завои при много слаб трафик. Сравнително тесен планински път с много едрозърнест асфалт, а под теб морето. Много яко!
                    Ето го и моят пътепис от там. http://vladi.unixsol.org/turcia2009/
                    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                    Златомир Попов - Forry

                    Коментар


                    • #11
                      От: Турция 2015

                      Момци, адмирации за насоките, пътеписите сме ги изчели, с повечето от вас се познаваме. Приемат се всякакви идеи, и ако има възможност, ще има и корекции, това е стандартния маршрут, а до лятото има време. Малко е подлъгващо на карта, но определено няма как да се доначертаят идеите през гугъл мапс - магистралното каране е ясно че не е приоритет, дори има повече офроад, от колкото изглежда разумно. И аз знам доста неща, висял съм на светофарите във всеки град между Айдън и Денизли в 40 градусова жега примерно, както и на други места, знайни и незнайни. Общоизвестните атракции и история са си в югозападна Турция - груповото пътуване предполага компромиси, всички трябва да са доволни. Обаче в този регион има много неизвестни, в които се целя. Ще ги споделя като ги систематизирам, убеден съм че и за запознатите с района ще има изненади...А ако някой се сети за нещо - да подсказва.
                      А за "другата" Турция - имаме я в предвид - да си се спуснеш до Догубаязид на иранската граница - време, възможност и адвенчър дух да се намери .

                      Коментар


                      • #12
                        От: Турция 2015

                        Вие ще си карате по вашата си схема. Ние само така си правим лаф тука и споделяме спомени. Средиземноморското крайбрежие на Турция е не по-малко красиво от черноморското. Има предостатъчно планини завои и гледки по него. Просто е доста по-натоварен пътя там и има полиция на много места. И жегата там е по-голяма, отколкото на черноморското крайбрежие.
                        Ако нещо конкретно ви интересува питайте ще помагаме с каквото знаем. Аз съм ходил няколко пъти там по това средиземноморско крайбрежие. Два пъти с мотор, два пъти с кола и един път с бус. Нямам писано нито по моя сайт нито по форумите за тези пътувания. Само албуми със снимки на хартиен носител, някоя и друга VHS касета с филми са ми останали от тогава, и много спомени. За първи път пътувах там през 2001 год с ТДМ 850 и стигнах до Бодрум. Още имахме турски визи тогава.
                        Последно редактирано от ВладиЧ; 14-01-15, 18:08.
                        Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                        Златомир Попов - Forry

                        Коментар


                        • #13
                          От: Турция 2015

                          ... От друга стрна си мисля, не се нахвърляйте на всичко, защото Турция е голяма и интересна и има много, какво да се види (ти не като да не знаеш, де).
                          Ако акцента е Средиземноморието обиколете го добре и си отделете време да се насладите.
                          Ако се насилите да видите всичко, на един дъх, има шанс да не успеете да усетите КЕФът.
                          Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

                          Коментар


                          • #14
                            От: Турция 2015

                            С Тони в краят на септември и началото на октомври 2014 направихме част от маршрута ти по картата, но от Кемер отцепихме към Кайзери със спане в Коня, и не се качвахме до черноморието на връщане, в крайна сметка от София до София ми се вързаха 5000км, 1000лв. за бензин и 2 седмици обикаляне. В последното списание БММ излезе пътеписа ни от пътуването, може пък да намериш нещо интересно: http://www.bmm.bike/

                            Коментар


                            • #15
                              От: Турция 2015

                              Два кратки въпроса:
                              За кога планирате пътуването?
                              Приемате ли навлеци?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X