Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Монголия 2015

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Монголия 2015

    От доста време ми се върти нещо в главата и мисля, че дойде времето да го споделя.

    Първо да пожелая уникален и безавариен сезон на всички колеги!

    Та идеята е следната:

    Berlin – Mongolia - Varna. Началната точка е Берлин понеже аз ще тръгна от тук. Ако някой тръгва от БГ, ще затвори кръга през Европа.

    Точките са само ориентировъчни и подлежат на промяна, всички съвети са добре дошли.
    Оставил съм 10 дни за Монголия, понеже тя гвоздея в програмата.
    Мотори за предпочитане около 200 кг, с малко багаж, но всеки е добре дошъл. Спане предимно на палатка, хотели през няколко дни(пране къпане и т.н)

    Berlin – Warszawa – 567 km – 1 ден
    Warszawa – Minsk – 545 km – 1 ден
    Minsk – Moskva – 718 km – 2 дни
    Moskva - Nizhniy Novgorod – 420 km – 1 ден
    Nizhniy Novgorod – Kazan – 400 km – 1 ден
    Kazan – Chelyabinsk – 1000 km – 2 дни
    Chelyabinsk – Petropavlovsk (KZ)– 534 km – 1 ден
    Petropavlovsk (KZ) – Omsk – 300 km – 1 ден
    Omsk – Barabinsk – 350 km – 1 ден
    Barabinsk – Kochenevo – 270 km – 1 ден
    Kochenevo – Biysk – 400 km – 1 ден
    Biysk - Ulgii, Mongolia – 700 km – 2 дни
    Ulgii – Ulan Bator – 1,700 km – 5 дни
    Ulan Bator - Khvod – 1,600km – 5 дни
    Khvod – Asana (KZ) – 2,300 km – 5 дни
    Asana – Taskent – 1,800 km – 4 дни
    Taskent – Asgabad – 1,400 km – 3 дни
    Asgabad – Tehran – 1,000km – 2 дни
    Tehran – Zagalata – 640 km – 2 дни
    Zagalata – Vandzor – 400 km – 1 ден
    Vandzor – Istambul – 1,600km – 3 дни
    Istambul – Varna – 500km – 1 ден

    Карта: https://maps.google.com/maps/ms?msid...a2&msa=0&hl=bg

    Total – 19,000 km – минимум – 46 дни – оптимално – 2 месеца.

    Ориентировъчен разход:
    Гориво – 2,000 евро
    Гуми 2 x 2 – 400 евро
    Верига + пиньони – 150 евро
    Лагери – 60 евро
    Масло + филтри – 60 евро
    Хотели/ Къмпинг – 1,300 евро
    Храна – 1,200 евро
    Други (дрехи, резервни части, ремонти, рушвети и т.н) – 2,000 евро

    Всичко – 5,170 евро + 2,000 резервни – 7,170 евро, не е малко, даже е доста, малко стресиращо, но ако всичко е наред, ще паднат на половина а и мисля,
    че ще бъдат най-правилното изхарчените пари за последните 10 години(поне за мен).

    Планът е да се тръгне Юли Август 2015(това е най-подходящото време за Монголия), ако намеря с кого добре, ако не ще тръгна сам.

    С един колега вече говорих по въпроса, заинтересован е, дано има и други.
    Последно редактирано от ramar; 28-05-14, 23:40.

  • #2
    От: Монголия 2015

    Монголия е вълнуваща дестинация ...
    Не разбрах само ни осведомяваш или приемаш съвети ?
    ______2
    Е = MZ

    Коментар


    • #3
      От: Монголия 2015

      Първоначално публикуван от ramar Преглед на мнение
      ....................
      Точките са само ориентировъчни и подлежат на промяна, всички съвети са добре дошли.
      Оставил съм 10 дни за Монголия, понеже тя гвоздея в програмата.
      ...........................
      Приема съвети всякакви .......

      Първоначално публикуван от Димо Преглед на мнение
      Монголия е вълнуваща дестинация ...
      Не разбрах само ни осведомяваш или приемаш съвети ?
      0887 246718

      Коментар


      • #4
        От: Монголия 2015

        Първоначално публикуван от Димо Преглед на мнение
        Монголия е вълнуваща дестинация ...
        Не разбрах само ни осведомяваш или приемаш съвети ?
        Приемам съвети, особено от хора като теб, които са били по тези места. Изчел съм с голям интерес всичките ти пътеписи.

        Както вече казах всички точки са примерни. Всичко подлежи на промяна.

        Коментар


        • #5
          От: Монголия 2015

          Добре, виж какво ми прави впечатление на мен...

          1. По повод времето (46-60дни). Смятал си каране всеки ден по около 350-500 км. някои дни и повече. Това е напълно възможно, но на този ритъм (46 дни) ще си "пълен парцал" след пътуването и ще ти трябва време за възстановяване ...
          10 дни за Монголия са малко. Тя е огромна ... Стигнал си дотам. Защо бързаш да се върнеш ? Влизаш през планината Алтай, само в нея една седмица няма да ти стигне. След нея в Монголия са уникални райони с езера и "национални паркове", на юг е Гоби ... На изток Dadal (Чингиз Хан тръгва от там някъде ...).
          Предвидил си около две седмици до границата с Монголия - ОК, и две седмици обратно ( но пак от север ) - ето ти месец. Остани в Монголия, колкото можеш повече - примерно месец и ще имаш да разказваш
          При твоя вариант за прибиране през Казахстан (впрочем столицата му е Астана, Asana е нещо грешно копирано) следващата точка трябва да е Алмати, по много причини (примерно да си поправиш мотора). В Къзъйлорда няма какво да правиш Ако си решил да не ходиш в планината(Памир), която ще ти е "на една ръка разстояние" - ок, но си помисли кога ще се озовеш пак там?
          Влизаш в Узбекистан и заобикаляш Самарканд - това е несериозно В Туркменистан и Иран си по "главния" път - добре. Защото ще бързаш ... но защо изобщо ще си причиняваш всички главоболия с поканите, визите и т.н. ако нямаш време? Въобще не си струва.
          Според мен разходката в Централна Азия и Иран е отделно пътуване. Монголия - отделно. Поне в моята глава. Ако пък си решил да е така, съвета ми е да предвидиш още един месец.
          Парите, които си подготвил ще ти стигнат, дори половината от тях ...

          2. Не бих търсил случайни хора за такова пътуване. Два месеца е много време. Потърси приятел със здрав мотор
          Ако не ти се нрави да си сам погледни това http://www.theadventurists.com/mongo...e-mongol-rally Големи веселяци са по традиция
          Последно редактирано от Димо; 29-05-14, 17:57.
          ______2
          Е = MZ

          Коментар


          • #6
            От: Монголия 2015

            Първоначално публикуван от Димо Преглед на мнение
            Добре, виж какво ми прави впечатление на мен...

            1. По повод времето (46-60дни). Смятал си каране всеки ден по около 350-500 км. някои дни и повече. Това е напълно възможно, но на този ритъм (46 дни) ще си "пълен парцал" след пътуването и ще ти трябва време за възстановяване ...
            10 дни за Монголия са малко. Тя е огромна ... Стигнал си дотам. Защо бързаш да се върнеш ? Влизаш през планината Алтай, само в нея една седмица няма да ти стигне. След нея в Монголия са уникални райони с езера и "национални паркове", на юг е Гоби ... На изток Dadal (Чингиз Хан тръгва от там някъде ...).
            Предвидил си около две седмици до границата с Монголия - ОК, и две седмици обратно ( но пак от север ) - ето ти месец. Остани в Монголия, колкото можеш повече - примерно месец и ще имаш да разказваш
            При твоя вариант за прибиране през Казахтан (впрочем столицата му е Астана, Asana е нещо грешно копирано) следващата точка трябва да е Алмати, по много причини (примерно да си поправиш мотора). В Къзъйлорда няма какво да правиш Ако си решил да не ходиш в планината(Памир), която ще ти е "на една ръка разстояние" - ок, но си помисли кога ще се озовеш пак там?
            Влизаш в Узбекистан и заобикаляш Самарканд - това е несериозно В Туркменистан и Иран си по "главния" път - добре. Защото ще бързаш ... но защо изобщо ще си причиняваш всички главоболия с поканите, визите и т.н. ако нямаш време? Въобще не си струва.
            Според мен разходката в Централна Азия и Иран е отделно пътуване. Монголия - отделно. Поне в моята глава. Ако пък си решил да е така, съвета ми е да предвидиш още един месец.


            Парите, които си подготвил ще ти стигнат, дори половината от тях ...

            2. Не бих търсил случайни хора за такова пътуване. Два месеца е много време. Потърси приятел със здрав мотор
            Ако не ти се нрави да си сам погледни това http://www.theadventurists.com/mongo...y#treasure-map. Големи веселяци са по традиция

            Мерси Димо,
            приемам с пълна сила казаното от теб. Работата е там, че няма как да ги знам тия неща, при положение, че не съм бил там. Ако ти, или някой се нагърби на направи подробен маршрут, включваш най-интересните точки в района ще съм му много благодарен. Готов съм и да си платя за услугата.
            Прав си и за времето, малко е, но и то подлежи на промяна. И иначе аз нямам проблем да пътувам сам, но не бих отказал компания. Бил съм на доста места по света. Имал съм вземане даване с всякакъв тип хора - добри и лоши, умни и не толкова, бедни и богати, престъпници и праведни, образовани и неуки, българи и всякакви други говоря и няколко езика. Нямам проблем с общуването, но все пак си прав.

            Потретвам се вече, но всяка помощ е добре дошла - маршрут, къмпинг точки, контакти, идеи, съвети и т.н
            Последно редактирано от ramar; 29-05-14, 17:42.

            Коментар


            • #7
              От: Монголия 2015

              Първоначално публикуван от ramar Преглед на мнение
              ... маршрут, включваш най-интересните точки в района ще съм му много благодарен.
              Интересните за мен точки може да не са интересни за теб и обратно Зарежи тази работа.
              Имаш цяла година да си четеш за монголската история, география, култура и да си решаваш кое ти е важно и кое - не.
              Ако не знаеш от къде да започнеш - вземи си Lonely Planet , най малкото има туристическа информация и предложения за маршрути.

              Аз само исках да ти обърна внимание, че ще е голямо препускане (щото и километрите ще минат 20 000) и според мен е добре да се фокусираш ... към нещо. Ако "нещото" е Монголия - добре. Ако пък не е - кое е

              В този район на света няма къмпинзи. Още след Москва ... Къмпира се, където ти харесва. И където е безопасно (в см. далеч от път). Контакти някакви (къщи за гости) има. Трябва да определиш маршрута.


              П.П.
              Много ми се ходи в Монголия
              ______2
              Е = MZ

              Коментар


              • #8
                От: Монголия 2015

                Първоначално публикуван от Димо Преглед на мнение


                П.П.
                Много ми се ходи в Монголия
                И на мен, но на тоя етап ме спирт основно парите.(време мога да намеря около 2 месеца)..Моторът ми е горе , долу готов, но пътуването си го представям по следния начин: Около 20 дена до Байкал през Русия, после 4-5 дена на самото езеро и Олхон, в Монголия 5-6 дни, (не по- далече от УланБаатар) и обратно отново през Русия. Средна Азия си е друго пътуване и според мен Димо е прав , че трябва да си постави човек основна цел. Ако нямаш такава трябва да имаш много време. Успех и дано се сбъдне мечтата ти!!!
                ПП Не смея да кажа нищо за предложението, но ако успея да намеря около 5000 евро до 03.2015 г. ще говорим. Може да пътуваме заедно до Байкал(остров Ольхон и манастирът там е моята мечта) . Не е проблем да се тръгне и от Берлин.
                ППП Имам познати от Литва, които са ходили в Монголия- 7 мотора и камион за съпорт, ама това е друго пътуване. Казаха , че ВСЕКИ ДЕН са сменяли гуми поне на 2,3 мотора. Ако между 24.08 и 07.09 това лято си във Варна, обади се , ще те запозная на живо да чуеш мнение. ПОЗДРАВИ И ОЩЕ ВЕДНЪЖ УСПЕХ!!!!

                Коментар


                • #9
                  От: Монголия 2015

                  Първоначално публикуван от egerchev Преглед на мнение
                  И на мен, но на тоя етап ме спирт основно парите.(време мога да намеря около 2 месеца)..Моторът ми е горе , долу готов, но пътуването си го представям по следния начин: Около 20 дена до Байкал през Русия, после 4-5 дена на самото езеро и Олхон, в Монголия 5-6 дни, (не по- далече от УланБаатар) и обратно отново през Русия. Средна Азия си е друго пътуване и според мен Димо е прав , че трябва да си постави човек основна цел. Ако нямаш такава трябва да имаш много време. Успех и дано се сбъдне мечтата ти!!!
                  ПП Не смея да кажа нищо за предложението, но ако успея да намеря около 5000 евро до 03.2015 г. ще говорим. Може да пътуваме заедно до Байкал(остров Ольхон и манастирът там е моята мечта) . Не е проблем да се тръгне и от Берлин.


                  ППП Имам познати от Литва, които са ходили в Монголия- 7 мотора и камион за съпорт, ама това е друго пътуване. Казаха , че ВСЕКИ ДЕН са сменяли гуми поне на 2,3 мотора. Ако между 24.08 и 07.09 това лято си във Варна, обади се , ще те запозная на живо да чуеш мнение. ПОЗДРАВИ И ОЩЕ ВЕДНЪЖ УСПЕХ!!!!
                  М..да,
                  май ще трябва да се съглася с теб и с Димо, и да преработя плановете. Искаше ми се всичко на един дъх да изкарам, но няма да стане.
                  Затова и пиша тук де, да получа адекватен съвет. За мен целта е Монголия, а всичко останало по пътя до там и обратно е бонус.
                  Така ще ми е и по-лесно да се вместя в тези два месеца. Ще помисля за нов план и ще го споделя като му дойде времето. Определено ще бъде през Русия, Байкал, влизане в Монголия от север, посока Ulan- Bator и излизане от Ulaangom и обратно през Русия. Западна Монголия евентуално за друг път.

                  Благодаря и на двама ви за съветите, спестяват ми доста главоболия.

                  п.с Във Варна ще се прибирам след 10.09, преди това не мога.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Монголия 2015

                    Аз също имам намерения да се отправя към Монголия, като стигна колкото се може по-бързо до Алтай и оттам нататък да разглеждам с бавно до умерено темпо.
                    Сигурно мога да изкопча месец и половина отпуск, но не повече. Виза за Русия вече имам, а за Монголия доколкото знам не е необходима.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Монголия 2015

                      Много колеги си мечтаят за Монголия. Всеки си има своите "спирачки", които са или парите или времето. Може би по далечните дестинации трябва да се обявяват поне година преди да се случат. Така може да се направи група. А ако са повече защо мотоциклетите да не се превозят до някъде....
                      ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Монголия 2015

                        Първоначално публикуван от ramar Преглед на мнение
                        Приемам съвети, особено от хора като теб, които са били по тези места. Изчел съм с голям интерес всичките ти пътеписи.

                        Както вече казах всички точки са примерни. Всичко подлежи на промяна.
                        Изчакай да мине предстоящото пътуване,зимата е дълга , има време за плануване.Иначе ко ще правим зимата в Берлин.
                        Димитър Анастасов
                        d.anactacov@gmail.com

                        Коментар


                        • #13
                          От: Монголия 2015

                          благородно ви завиждам за това хубаво начинание.винаги ми се е искало да направя едно такова пьтуване,но има толкова много препиятствия че не е за разправяне.пожелавам безпроблемно пьтуване и които или които отидат да разкажат тук сьс снимки.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Монголия 2015

                            Здравейте, колеги ! Аз имах късмет, майка ни да ни заведе на екскурзия със сетра ми в Улан-Батор, през август 1986г. Гостувахме на едно семейство , с което майка ми си кореспондираше. Нещата , които ме впечатлиха бяха много. Домакините ни показаха действащ будистки храм, както и такъв превърнат в музей, спахме в туристически юрти в нещо като курорт в близост до столицата. Температурите през деня между 10.00ч и 15.00ч бяха около 25градуса, но сутрин и вечер си беше студеничко. Града е на 1500м надморско равнище и съответно си е планински климат. Откъм храна тогава, интересното беше, че в магазините най-тлъстото месо беше най-скъпо, а това без мазнина най-евтиното. В чая, си слагат лой, а със зеленчуци се снабдяваха от оранжерия до летището, която се стопонисваше от българин. В магазините за хранителни стоки имаше сокове , компоти и други консерви на "Булгарплод" . На една от разходките видях истински як и се качих за първи път на кон. Малко от снимките, които направих тогава станаха сполучливи, за което съжалявам ! Сега след толкова години ми е интересно как ли са се променили местата, които съм видял там ?! Пожелавам на колегите , които ще отидат там - лек път, хубаво време, дружелюбни хора и въобще весела и щастлива и безаварийна екскурзия в Монголия !
                            Лада-2107 , 1.5л, 1989г

                            Коментар


                            • #15
                              От: Монголия 2015

                              Първоначално публикуван от МИТЬО(питона) Преглед на мнение
                              Изчакай да мине предстоящото пътуване,зимата е дълга , има време за плануване.Иначе ко ще правим зимата в Берлин.
                              Именно Митак,
                              ще мислим, ще смятаме, ще чертаем, ще променяме маршрута и ще чакаме. А то нали знаеш - времето е относително понятие. Важното е да я има идеята в главите ни, рано или късно ще стане действителност.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X