Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Анадола в края на септември

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Анадола в края на септември

    Мисля да се разходя из Турция за две-три седмици. Нищо не съм планирал и ако ми хареса района на Мраморно море може да отида до Гьиокчеада, а след това към Гърция. С една дума нещата ще се случват спонтанно - на където ми се кара на там ще карам.
    Изникват ми следните въпроси:
    1. Какви температури да очаквам през нощта по пътя от Дарданелите към Коня и след това докато направя връзката към Средиземно море, по чието крайбрежие ще се връщам. Колебая се между двата си спални чувала. Зимният ми е обемен, а от това искам да се спася,защото тръгвам с физически (и кубически) малък мотор и конфигурацията на багажа ми е важна.
    2. Кой път бихте ми препоръчали от Галиполи до Тавшанли. Владич и Илариончо знам са го минавали на връщане от Диарбекир, но тая отсечка ми се губи.
    3. За какви цени да се боря на хотелската стая, ако реша да се изпера някъде .
    4. Участъци с интензивно движение и евенуален обход.
    5. Къде близо до границата мога да обменя турски лири и приемат ли левове.
    6. Трябва ли да имам БГ на номера?
    Друго не ми хрумва за сега. Искрено благодаря!

  • #2
    От: Анадола в края на септември

    Да караме поред. Когато минеш Одрин ще се отбиеш от магистралата при Хавса в посока Узункюпрю - Кешан. И в двата града, особено в Узункюпрю минаваш през центъра, намираш банка и сменяш пари. По границата няма да ти трябват лири, а бензин си зареди в България, защото в Турция в момента е над 3,60 лева. Щом ще ходиш на Галиполи значи трябва да хванеш ферибота на Есеаба-Чанаккале. После през Галиполи и при Ердемит не продължаваш по крайбрежието, а свиваш наляво към Баликесир. От там заобикаляш от ляво града и хващаш за Кютания, като пътьом ще преминеш през Тавшанли. Пътя е хубав макар и тесен с проход през планина, но не особено висока. Виж снимките, които съм качил на моя пътепис. След Кютания хващаш към Афион и от там по главен път към Коня. Баликкесир-Афион има и по-главен път, който е през Ушак, като по този начин не минаваш през Тавшанли и Кютания. Избора е твой. Пред Афион се събират тези два пътя. Афион-Коня хубав широк път. Има трафик полиция внимавай. После Коня-Манавгат-Анталия и т.н. По край морето пътя е интересен с хубави денивелации, но е много натоварен и има доста трафик полиция. Там сезона е до края на октомври, така че се приготви за жеги и взимай летният чувал! Там октомври, е като август по нашето море. Аз съм ходил два пъти на Олудениз и Фетие, което е на около 100 км преди Анталия. И двата пъти към края на октомври на парафестивала, за да летя с парапланера и всеки път съм правил ежедневен плаж, а жегата е сериозна. БГ на номера няма да ти търсят, но без зелена карта към гражданската отговорност няма да те пуснат в Турция. И международен паспорт естествено. И накрая Гьочекаада е остров. Няма смисъл точно от него да отиваш в Гърция. По добре се върни пак на континента и карай по царският път към Комотини. Щях да забравя за хотелите. Стаята в повечето от тях във вътрешноста е 30-35 лири(лева). Може да се пазариш и да сваляш. По курортите край морето ще ти искат повече до 50-60 лева. Успех.
    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
    Златомир Попов - Forry

    Коментар


    • #3
      От: Анадола в края на септември

      Владич, благодаря за бързия и изчерпателен отговор!
      С бензина и трафик полицията наистина е неприятно, но моторчето гори 2,3 средно, лошото е че точно по равното няма да мога да "компенсирам" баирите, където се позатруднява.
      Водата, най-важното щях да забравя! Пиехте ли вода от чешмите - притесняват ме местните бактерии. Преди дестина години съм минавал по крайбрежието с колело, но тогава нямаше интернет и информация, и с минерална вода съм си миел и зъбите, за да не рискувам.
      Хрумна ми вариант за ферибот от района на Бодрум например - към Континентална Гърция, за да избегна трафика на север и познатия ми от предното пътуване път. Какви цени и възможности да очаквам - разстоянията не са големи, но с фериботите логика няма.
      За пръв път тръгвам наистина в последния момент, без никаква подготовка, дори веригата и пиньоните са за хвърляне, но няма време да поръчвам - така се случи .

      Коментар


      • #4
        От: Анадола в края на септември

        С водата не рискувай. Навсякъде, където сме отсядали в Турция, имаше табели да не се пие. И в Истанбул.
        Ферито Галиполи - Лапсеки беше 20лири за джипка.

        Коментар


        • #5
          От: Анадола в края на септември

          Фериботите между Турция и Гърция (независимо дали е материк-остров, или остров-остров) са скъпи, в пъти по-скъпи, въпреки малките разстоянията, отколкото вътрешните.
          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

          Коментар


          • #6
            От: Анадола в края на септември

            Виж и тук:http://www.ido.com.tr/en/index.cfm

            Коментар


            • #7
              От: Анадола в края на септември

              Джорката ти е казал. Фериботите Турция - Гърция са скъпи и на рядко. Вода, само минерална за пиене. За миене няма проблеми. Много пъти сме се мили по безиностанции и крайпътни чешми без проблеми. Сега се сещам, че ако ядеш в някакво заведение, или ресторант, ти дават вода безплатно, която е за пиене, а не от чешмата. Може да е в бутилка, а може и в кана. Ако е много топло времето ще има и лед. Хляба също е безплатен по заведенията. Яж на воля... За чая какво да пиша. Тонизира, ободрява, потиска глада, изобщо истински, и по-добър от всякакви кафета. Абе има някои неща в Турция, в които те са определено доста по-напред от нас.
              Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
              Златомир Попов - Forry

              Коментар


              • #8
                От: Анадола в края на септември

                Blagodarq! Trugvam puk dokudeto stigna.
                P.P. Izvinqvam se za latinicata, nqmam druga opciq v momenta.

                Коментар


                • #9
                  От: Анадола в края на септември

                  Благодаря за отзивите! Спецялни благодарности на Владич - много ми беше полезен, като особено съм благодарен за съвета за спален чувал, ще го черпя чай ако го видя в Турция - мен лично ме черпиха поне 20 пъти. Ходех дрогиран ама как да откажеш . Летния чувал ми спести много главоболия - може да го видите в темата за Ориент експрес. С момчетата се засякохме случайно. Мотора е физически малък и всеки излишен килограм и най-вече обем са лукс. Как да е, върнах се и всичко е наред. Благодаря!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Анадола в края на септември

                    Браво човече, респект!
                    Yamaha XT​M600E '98
                    Mazda 626 2.0 DITD '99 Estate

                    Коментар


                    • #11
                      От: Анадола в края на септември

                      Дано да си се изкефил максимално! Когато се видим някъде ще говорим и обсъждаме пътуванията. С удоволствие ще изпия един чай. Аз и без друго не пия кафе...
                      Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                      Златомир Попов - Forry

                      Коментар


                      • #12
                        От: Анадола в края на септември

                        Първоначално публикуван от milentv Преглед на мнение
                        ... Как да е, върнах се и всичко е наред. Благодаря!
                        С нетърпение очакваме репортаж от преживяното!
                        Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                        Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Анадола в края на септември

                          Първоначално публикуван от ВладиЧ Преглед на мнение
                          Дано да си се изкефил максимално! Когато се видим някъде ще говорим и обсъждаме пътуванията. С удоволствие ще изпия един чай. Аз и без друго не пия кафе...
                          Изкефих се, още повече че няколко месеца преди това взех книжка за мотор, та ми се караше много. Забележителностите не ме интересуват толкова, колкото самото пребиваване и преминаване през пейзажа. А когато си на 124 кубиков мотор имаш много време за пребиваване .
                          Иначе на моменти приключението беше повече отколкото ми се искаше, ураганните ветрове по проходите смъкващи скоростта ми до 40 при пълна газ и нанадолнище, или по крайбрежието където поривистият вятърът ме разхождаше из платното - прясно насипан чакъл,а задницата на мотора плуваше и ми се налагаше да спирам, за да се уверя, че не съм спукал гума. На моменти ми се плачеше от завои и денивелации. Но това като чисто удоволствие - обичам да се мачкам и реално ми е било приятно през цялото време, извън няколкото часа каране в големите градове където за 10 минути нарушавш повече правила отколкото има записани в правилника за движение по пътищата (просто реших че ми се живее), и нощното прибиране към София - дъжд, суграшица, мъгла и символично светещ фар. А и след близо 5000 километра хубав асвалт се бях прибрал в страната на дупките. Супер беше. Сега планирам по-голяма разходка, до Исфахан например или "Кюрдистан" и Сирия, Йордания - както дойде, но този път ми се ще да знам малко турски.
                          Хората, хората за мен бяха най-хубавото нещо в цялото пътуване. И най-трудно за описване. Срещнах невероятни образи. Срещнахме се е по-точно, но ми е трудно да кажа нещо по въпроса. Трябва да се преживее.
                          Владич, да използвам случая да попитам, виждал съм те някъде из форума на снимка в двор и имаше едни много симпатични, малки кученца. Порода? Още някоя снимчица. Много са живописни.
                          Giorgio, "Чукча не писател, чукча читател". Трудно ми е да пиша, но може да се пробвам по-нататъка. Но съгласете се, във форум за тежко ендуро да пусна моята 100 килограмова въшка, някък не върви - в advrider не случайно има минималистичен раздел.
                          От друга страна вече доста пътеписи се пуснаха от хора с фотьойли(шегувам се, прекрасни машини, само покрив им липсва и къде, къде са другите две...гуми хе-хе), така че нещата са се омешали отдавна.
                          Благодаря още веднъж за помощта и поздравленията. И да се видим на път!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Анадола в края на септември

                            Малко по-лесно и малко по-удобно им е на много дълъг път, на тези с по-голямите мотори. Но това са само подробности. Важното е да имаш дух и желание за пътешествие. От моите пътешествия, около 15-20% са с мотор. Останалите са с други превозни средства и пеша.
                            Глутницата кучета у дома са порода Чихуа. Три броя. По-малки от котка, но много наперени и бойни...
                            Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                            Златомир Попов - Forry

                            Коментар


                            • #15
                              От: Анадола в края на септември

                              Хайде, хайде, недей да скромничиш! Пусни поне едно кратичко описание, пък и повечко снимки да сложиш...
                              Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                              Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X