Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Honda XRV Africa Twin

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Honda XRV Africa Twin

    Това, защото не си карате моторите!
    Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

    Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

    Коментар


    • От: Honda XRV Africa Twin

      Владич, на пачи крак стои мотора, но каква може да е връзката, с какво наклоненият стоеж на мотора може да предизвика трудното палене.
      Асене, наистина ме домързя да източа карбураторите, а може би трябваше. Изветрелият бензин в карбураторите ми изглежда като най-вероятната причина засега.

      Еврика! Ще взема да го оставя за още 6 месеца и ще пробвам с източване на карбураторите, или поне единия (на пук на Румен)
      Следващият път, когато умът ви витае, последвайте го! => www.smehurko.info

      Коментар


      • От: Honda XRV Africa Twin

        В гаража ми има две Африки, непалени от доста време и с неизточван от където и да е бензин...
        Ми... и двете запалиха след въртене около 5 секунди...
        Генератора ми за ток и мотофреза и двигател за лодка също си палят безгрижно, след дълъг престой с бензин в резервоарите. просто се ползват рядко.
        Преди две седмици извадихме от един гараж една кола, която запали и работи добре с бензин, зареден през 1999г!...
        Това за пачи, кокоши или нам си къф крак не мисля да коментирам изобщо..
        "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

        Коментар


        • От: Honda XRV Africa Twin

          Хъ...И на мен ми е проблемно такова първо палене, точно поради бензина.Просто старее.

          Коментар


          • От: Honda XRV Africa Twin

            И така,имам питане.
            Някой колега карал ли е задна гума 150/70 R17 на xrv 750-94г.?Събира ли се нормално ? Принципно шосейно каране.Попадна ми изгодно този размер като досега винаги съм сменял с 140/80 R17.
            Благодаря.

            Коментар


            • От: Honda XRV Africa Twin

              За събиране се събира. Взех мотора с такава, но управляемостта е отвратителна и те съветвам да си сложиш 130 или 140.
              "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

              Коментар


              • От: Honda XRV Africa Twin

                От единия Метцелер Туаранс 130 минах на по-шосейния 150 (такава ми изпадна СУПЕРИЗГОДНО с пресен ДОТ) и веднага усетих колко по-трудно се събаря мотора по асфалтови завои. Даже в Алпите бях със 150 и имаше места дето не успях да се изкефя точно заради това 150.Сега съм пак на 130 , въпреки , че дават RD07 да се кара със 140 и усещането определено е по- добро. Преди няколко страници задавах същия въпрос , затова мисля , че онова дето го предложи Илко за разделянето на подтеми е добре. Тоя въпрос нямаше да се задава , а директно да се чете в подтемата.

                Коментар


                • От: Honda XRV Africa Twin

                  Благодаря за отговорите от които разбрах че има само недостатъци този размер за африката.Ще и сложа пак 140.

                  Коментар


                  • От: Honda XRV Africa Twin

                    Какво направихте със 150-ките? Щото аз карам със задни такива. 150х70х17 69 H, или V.
                    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                    Златомир Попов - Forry

                    Коментар


                    • От: Honda XRV Africa Twin

                      Здравейте и от мен. Смятам да напиша този първи пост във форума с цел да ви благодаря за всички съвети,предложения и решения които сте предложили и реализирали на вашите африки,за да може такива,като мен да се възползват и да вървят по добре утъпкани пътеки а и защото без тази тема щях сега да имам друг мотоциклет!Едва ли ще мога да дам някакви полезни решения,които все още до сега не са били засегнати тук и затова смятам моя скромен принос да се състои в това просто да напиша това, което научих от вас и благодарение на това успях да го приложа на моята кралица и ще пробвам да го систематизирам за да е полезно на тези като мен, които тепърва ще четат тези безкрайни вече страници и ще минат по този път.
                      Ще започна обаче от по далече(и мисля че ще е добра реклама за нашата общност)... След,като 7-8 години бях собственик и то щастлив на две безкрайно верни ЕТЗ-та 251,които не ме подведоха нито веднъж,реших че е време да премина на нещо друго. Освен 250 кубика,бях карал и 150 на курсовете и 50 кубикови машинки както всеки начинаещ но никога и повече.Затова реших ще купувам друг мотор,няма да бързам,ще чета много и за да не продължи това все пак безкрайно ще се концентрирам върху нещо задължително над 250 и не повече от 500 кубика.Що се отнася до вида там колебания нямаше,мотора щеше да е непременно чопър и в никой случай пистов! Знаех си бюджета(повече от мизерен-взех 1400 лева за МЗ-тките и реших,че ще скоча с още максимум 1000) И почна голямото разглеждане на добре познатите ни сайтове за продажби и допълнително четене,когато се попаднеше на конкретна марка. И така след двумесечно умуване и ровене някак си попаднах на първа страница на тази тема. О чудо! Не ми бе нужно да прочета и повече от 10 страници за да добавя към тъй жадуваните чопъри и африката и супертенерето и колкото повече започнах информативно да се запознавам с тях,толкова повече и започнаха да ми харесват визуално и някак си подсъзнателно и неумишлено започнах да гледам за Африки,Тенерета и чопъри над 500 кубика.Хубаво ама в категорията на тежките чопъри взех да се задъхвам с пикливия си бюджет,супертенерето ми вдъхваше шубе с многото кончета и буйния си нрав (не е като 21то кончета на МЗ) а все повече напредвах със страниците на тази тема и качествата на африката и така зачетен аз не успях дори да отида да видя една от малкото африки,които се продаваха тогава и то в моя регион Пловдив и то за 2300 (беше 750 страхотно изрисувана от майстор на детайлите и от по новите с трип компютър).Когато се начудих да се обадя,разбира се мотора беше вече продаден.Това много ме ядоса на несигурността ми и още повече скъси периметъра на търсене а и дойде есен и си викам ще артисам за пролет,къде ти ще намеря нещо на 300 километра и ще го прибирам без дори да мога да го карам. А тръна ми влязъл и африки сънувам,каква ти пролет братче? И изведнъж бам две африки 650 на веднъж и двете в моя ценови диапазон и викам тоя път ще играя вабанк! Видях първата и бе толкова зле,че умрях от яд,че немога да похарча проклетите пари от там скоростно в Хасково и толкова се зарадвах,че ми хареса как работи,че направо му дадох на човека исканите 2000 лева оправихме документите за нула време,качвам се и право в къщи и чак тогава видях,че отзад не свети габарит,че не работят и двете машинки за стоп светлините и единия мигач бе изгорял отзад абе изобщо без светлини а съм забравил в Хасково и застраховката и квитанцията за платения данък!Поне талоните съм взел и договора от нотариуса,не че имаше проблем да ми ги прати човека,както и стана по куриер ама просто да добиете представа в каква еуфория съм бил (не е похвално,трябва да се гледа и да се внимава с тези работи ама знаете как е и какви сме деца ние). Та извинявам се,че толкова се отнесох,но исках да подчертая, колко важна се оказа тази тема за избора ми на мотор и как тя промени насоката ми на 180 градуса. Ще завърша само с това,че след изминаването на тези първи 80 километра аз вече бях очарован от това колко послушен е този мотор и колко напразни са били опасенията ми че ще имам трудности докато го овладея. Висок съм 182, тежа 84 килограма и смятам,че когато японците са го конструирали са мислели за мен Относно стъпките по които минах,през студените месеци в които не карам пиша във следващите си постове.

                      Коментар


                      • От: Honda XRV Africa Twin

                        Първия ми постинг във форума,бе благодарност към знаещите и можещите,които са споделили своите знания с останалите а също и към тези които се колебаят дали да станат собственици на африка. Следващите са насочени към притежаващите от скоро този мотоциклет и целят да им бъде в помощ да се справят с недостатъците и с текущите настройки на тази машина а както ние добре знаем те се броят на пръсти и освен това са напълно отстраними в домашни условия и със минимални средства,стига да им обърнем внимание преди да е станало твърде късно. Искам изрично да подчертая,че написаното тук е прочетено от същата тема,че линковете които ще публикувам също ги има из страниците на темата и че нещата които ще спомена,освен че съм ги прочел вече действително са минали през ръцете ми и потвърждавам,че са реални и решенията,които са предложили колегите са рационални и е препоръчително да ги изпълните,защото при моята машина съществуваха като проблем а тези, които все още не съм изпълнил още стоят като проблем за бъдещо решаване! Темата обхваща основно 750 кубиковите модели,но се убедих,че нещата важат в пълна сила и за 650 каквато е моята.
                        Преди да изредя,нещата които съм бърникал искам да дам кураж на тези на които предстоят,с фактите,че не съм добър в механиката,че ползвах за помощник баща си,който преди много години е работил някоя и друга година,като механик по соц автомобилите и нищо не разбира от мотоциклети а и не пестеше усилия да ме убеждава,че е по-добре нищо да не пипам,понеже не било болка за умирачка и ще стане по зле ако човъркаме работи,които не сме правили и повечето сме превели от английски,който и без друго не разбираме. Всъщност,манипулациите са безобидни,по силите са на всеки средно грамотен човек и не изискват специален инструмент.
                        Сервизно ръководство на руски за 750 и английски за 650 изтеглете от тук http://www.africatwin.ru/download/
                        1-Двигателя неможе да се стартира след като мотора не е каран седмица или повече.Причина-пада нивото на горивото в карбураторите и по цялата система.Резултат въртене на стартер до отмаляване на акумулатора,електромотора и силовата електрическа система.И трите възела са от първостепенна важност за всяко МПС и щаденето им е от изключителна важност по две причини А)повреда в тях може да ви остави на пътя Б)Замяната им с нови е свързано с разходване на значителни средства.Някъде из темата пише че при наличие на гориво в резервоара над половината е достатъчно за да запали мотора,но това не помага.Решение на проблема е намерено в моделите RD07,което е приложимо и описано в http://www.africatwin.ru/download/ за всички по-стари модели,но е свързано с прокарване и разклоняване на още маркучи а всъщност решението е много по просто.В бензиновата помпа влизат два кабела единия е постоянен минус а другия е плюс,който обаче се подава от момента на натискане на червения стартов бутон в следствие на което помпата започва да изпомпва гориво едва когато двигателя започва да превърта.Така се налага да повъртим доста докато системата се напълни със свежо гориво и двигателя стартира.Решение взимаме плюс от место където плюс идва при подаване на контакт,това е черен кабел,който го има в почти всички снопове с кабели проверете с пробна лампа включена между чисто зелено и чисто черно при подаден контакт свети а иначе не.После уголваме изолацията на черния кабел без да го срязваме и запояваме кабел и изолираме с изолирбанд.Към този кабел се запоява бутонче микрек,което се връща самичко след като го отпуснем и от другия му контакт се запоява кабел към плюса който захранва бензиновата помпа по същия начин без да се прекъсва. Монтираме бутончето на удобно место и по този начин с подаване на контакт,когато мотора не е каран дълго се натиска за 10 секунди бутончето (чува се как помпата щтрака и пълни и се държи бутона докато щтракането престане) след което бутона се отпуска и след натискане на RUN бутона и start бутона мотоциклета стартира почти толкова лесно,като да е каран вчера. Разход на средства 2 лева.

                        Коментар


                        • От: Honda XRV Africa Twin

                          Друг възел,който може да ни остави на пътя,когато не очакваме е бензиновата помпа.Причината е контактните пъпки,които прогарят от искренето и значителния ток който минава през тях в момента на слепване и разединяване.Ако помпата ни се повреди по време на път,най-безболезния начин да се приберем до вкъщи е като заредим резервоара до горе и го допълваме на всеки 150 изминати километра.Така горивото е над карбураторите и преодолява на самотек.Проблема е как да намерим нужните ни 15 литра та да стигнем до първата бензиностанция,като по правилата на великата гадост помпата ще се развали посред нищото!На всичкото отгоре на RD03 да свалим помпата и да почистим контактите та да изкара още малко е трудна мисия дори в къщи в гаража! Колегите са намерили решение,като са премахнали електрическата помпа и са я заменили с вакуумна от Супертенере или от Хонда Дио,като мненията за такава операция са силно раздвоени а и ако оригиналната помпа е изправна,замяната и с друга е разхищение на средства.
                          Решение на проблема е предложено тук http://www.smehurko.info/tech/at-fue...-Fuel-Pump.php Колегата е развил отлична тема и аз просто няма какво да допълня. Просто ще кажа,че ако изпълнението на схемата ви тревожи,можете вместо нея по същия показан начин да сложите на нейно място едно обикновено автомобилно реле така,че контактите на помпата да управляват оперативната бобина а силовите контакти на релето да захранват котвата на помпата. По професия съм ел.техник и въпреки,че реализацията на схемата няма да ме затрудни аз направих моята помпа с реле.За целта купих от битака 3 релета употребявани за 6 лева и умишлено избрах такива с оперативна бобина за стандартни кабелни обувки а силови контакти с по-широки ушенца.Причината е че тези релета са предназначени да комутират големи токове(моите са 50 А) и следователно имат по големи контактни пъпки и същевременно различния чифт кабелни обувки за четерите кабела които влизат в релето,просто изключват възможността да се сменят местата на включване при замяна с друго. Релето монтирах под седалката а резултата е че контактите на помпата намалиха искренето си значително,защото тока през тях вече е нищожен,контактите на релето разбира се искрят,но като гледам обема им спрямо тези на помпата си правя груба сметка,че щом помпата кара 50 000 километра,то релето ще изкара минимум 10 000 (то вече изкара 1000) а аз имам в куфара две резервни които се сменят за 5 минути и не мисля че 10 000 километра за реле от два лева е лош резултат. Между другото контактите на моята помпа за щастие бяха в добро състояние като я отворих и към написаното само искам да добавя да се внимава да се направят добре спойките под капака на помпата там където е показал колегата и да се ползва кабел със сечение същото като оригиналното,работата е малко капризна,защото мястото е малко и после капака започва да опира на кабелчетата и може да натиснат пъпките или да опрат едно в друго а спойките ако не са добри може да се прекъснат по време на движение.Разход на средства под 10 лева,независимо от избрания вариант.

                          Коментар


                          • От: Honda XRV Africa Twin

                            Датчици за ниво на гориво в резервоара.Последните модели африки нямат. Датчиците за нивото на горивото при RD03 и RD04 са два(оранжева крушка светва при наличие на 8 литра гориво и червена крушка светва при наличие на 4 литра гориво) Датчиците са проблемен възел защото представляват термистори(елементи които се събират на нокътя на кутрето) и променят съпротивлението си значително при промяна на температурата им а тя е от студени когато са покрити с бензин до температура на кипене когато останат на сухо (резервоара е празен).При често каране на резерва термисторите прегряват и прекъсват,като по вероятно е да ви прекъсне "оранжевия" защото той работи по-често и когато задейства крушката обикновено се сещаме да заредим. В моя случай обаче бе прекъснал "червения" термистор и когато купих и докарвах мотора от Хасково към Пловдив бях супер щастлив понеже предишния собственик ми каза,че има към 3 литра в резервоара а аз си носих тубичка с 5 и я долях.Още преди да напусна Хасково оранжевата лампа ми светна и се прибрах до Пловдив а червената още не светна.Незнам дали е невъзможно да се минат 80 километра с 4 литра ама на мене ми звучи като виц,но пък бях супер щастлив че съм взел африка която само го мирише бензина Радостта ми обаче бе примесена със съмнения,които бързо разсеях когато "оранжевия" термистор даде съпротивление 4.2 килоома
                            а "червения" безкрайност! Карах известно време така,не е проблем като си го знаеш,но нещеш ли реших да си сменя бензиновото филтърче и като отидох в магазина да си купя ново,ми щукна да питам за датчик.Онзи там пощрака в компютъра и като ми изсули 150 лева за един датчик дето е бронзова гайка с един термистор и аз избягах от там със скоростта на бит Азис! Като свалих резервоара за другите работи,тогава развих и въпросната гайка на която вътре има запоена бронзова шапчица а в нея е запоен и въпросния термистор. Моя се бе опекъл и прекъснал,но бе все пак в такова състояние,че да го видя като обем.Мислех че ще е нещо колкото фасул а то се оказа колкото леща. Когато му залепих двете крачета с поксипол към телцето,защото те са с някаква заварка и не хващат калай а и той се разпоява от прегряването се оказа,че термистора е още действащ.Не че имах намерение да го ползвам то и неможеше защото от загряването се пука и поксипола но видях как действа,как се нагрява до съскане и че съпротивлението му бе 1.8 килоома при 4.2 на здравия (това в студено положение,при ток през крушката е омове). Отидох до магазина за електроника и за 60 стотинки си купих термистор 3.3 килоома,запоих го внимателно в бронзовата шапчица,както си е било(трябва да се внимава единия му край да си е запоен на шапчицата а другия да не опира там той е на друг извод).Работата се получи много добре и тестовете на открито в буркан с вода бяха отлични а и сега в резервоара също.Изводите са,когато е възможно никога да не стимулирате онези кожодери да искат баснословни суми за елементарни устройства,нека стоят гладни и да се научат че 150 лева се вадят с труд за цяла седмица от нормалните хора.
                            И за да не ви горят термисторите и да сваляте резервоара(като видях как се нагряват тези бръмбъзъци направо ми е чудно как изобщо не се повреждат веднага) вижте какво решение е намерил колегата тук http://www.smehurko.info/tech/at-fue...-Indicator.php
                            Темата е развита отлично и няма какво да добавя освен да му благодаря. Той е написал вечен индикатор а аз казвам,че нищо вечно няма, но едно е през термистора да минава ток за 1 минута и съвсем друго да караш половин-един час докато заредиш някъде. Изпълнил съм схемата точно,както го е направил той и потвърждавам,че работи,нито пък има причина да не работи.Средства за реалицация на схемата с релетата и дори подмяна и на двата термистора ако са ви повредени под 10 лева.

                            Коментар


                            • От: Honda XRV Africa Twin

                              Релерегулатор.Сложен и скъп компонент,който за разлика от старите мотори е капсулован в алуминиев радиаторен кожух и не подлежи на донастройка и ремонт. Проблемен възел при африките и особенно при старите модели,където се намира на необдухваемо място под седалката.Колегите в темата твърдят,че регулатора може да прави проблеми и в двете крайности.Или да не дозарежда,като по този начин скъсява и живота на акумулатора(напрежение под 14 волта) или да презарежда и да скъсява живота на акумулатор и консуматори (напрежение над 15 волта).Съфорумците са стигнали до извод,че честа причина за претоварване на релерегулатора е охлабване и последващо прогаряне на кабелните обувки в гнездото на оригиналната клема в следствие на преминаващия голям ток през нея.Става дума за клемата с трите жълти кабела (трите фази) които захранват релето от генератора. Дадено е предложение,клемата да се отреже и замени с лустер клема,но аз лично смятам,че така ще заменим нещо което може да охлаби с друго,което също ще охлаби. Препоръчвам отрязаните кабели да се осучат и запоят стабилно един към друг аз така направих.
                              Освен това ако може да се пригоди вентилатор от компютърно захранване,който постоянно да обдухва релето е силно препоръчително да се направи,защото даже да няма проблем с него,нагряването е основната причина за скъсяване живота на електронните компоненти а то е именно такова(проблема е че под седалката просто няма место).Друго което ми се върти и което може би след време ще направя е да удължа кабелите и да го преместя на место което се обдухва от въздушната струя при движение.Нещо което обаче е пропуснато при този мотоциклет е да сложат индикаторна лампа която да сигнализира за проблем със зареждането!Като знаем вече,че релето е един от проблемните възли в мотора,задължително е да се добави автомобилен електронен волтмер към инсталацията и да се монтира отпред до приборите,така че да следим как протича зареждането на акумулатора.Сега е пълно в интернет и в магазинчетата за авточасти с едни дребни волтмерчета китайчета,които светят в червено или синьо (аз монтирах такова отгоре върху блокчето с шесте индикаторти лампи и стана като да е заводско).Като монтирах волтмера се оказа,че моето реле също не е между читавите и по време на движение с включени фарове (2х45 от тракторните а не мощни халогенки) ми зарежда с точно 13 волта а като спра на место вдига до 13.4.При изключени фарове постигам 13.7 и повече от това не дава и аз през деня карам на габарити. Понеже операцията по премахване на клемата е най-лесна от всичко останало аз запоих кабелите още преди да купя и сложа волтмера а не бях мерил и зареждането а сега са запоени,но в ръководството за експлоатация http://www.africatwin.ru/download/ пише как да се премери релето и какви показания на оммера да покаже между отделните фази и кабели.Затова преди всичко останало премерете си зареждането,ако има несъответствия последвайте съветите на ръководството а премахването на клемата и поставянето на постоянен волтмер и принудително охлаждане на плочката са просто неща които могат ви предпазят от повреда и съкращаване на живота на релето и акумулатора.
                              За мене пък остава като ми дойде музата да прегледам и връзките на силовата инсталация и генератора и да се надявам,че ще намеря нещо хлабаво,което да ми вдигне напрежението още с поне половин волт. Средства за поставяне на волтмер и вентилатор за обдухване под 20 лева.

                              Коментар


                              • От: Honda XRV Africa Twin

                                Синхронизация на карбураторите. Как това става в домашни условия описано и нагледно показано е ето тук http://www.xrv.org.uk/forums/how/340...onisation.html
                                Най-общо трябва да се каже че преставката за визуализация се прави с подръчни материали а самата донастройка става при загрят двигател (10 минути на место преди настройката) при нормални обороти на празен ход 1100-1300.Следи се течността в тръбичката и болта за донастройка се върти плавно докато течността остане неподвижна (тоест не се стреми да се изкачва към единия от цилиндрите . Показаните снимки са за 750 кубикова африка,при 650 процедурата е абсолютно същата с тази разлика,че винта за реглаж не е отдоло а се намира отгоре под резервоара където в широката част на въздуховода има отвор през който се вкарва дълга отверка и се върти винта. В моя случай имаше нужда от настройка и единия цилиндър засмукваше повече.Гориво може да се подава и без да се правят такива шишета а просто като се потопи маркуч в туба с гориво,все пак мотора си има бензинова помпа,само ще помоля да бъдете внимателни защото туби с бензин при работещ мотоциклетен двигател са предпоставка за тежки инциденти.Настройката протече без никакви затруднения.А негативните резултати от несинхронизирани карбуратори могат да са :повишен разход на гориво,повишена температура на двигателя,понижена пъргавина при подаване на газ и повишени вибрации.Разход на средства за около 2 метра прозрачен маркуч с 5 мм отвор под 5 лева.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X