Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на тежко ендуро

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Избор на тежко ендуро

    Здравейте!
    От месец чета Вашия форум. Прави ми много добро впечатление това, че всички са добронамерени и си помагат. Сигурно няма да мога да се включа в дискусиите, защото съм доста далече от моторите. С голямо удоволствие преди много време карах AWO, но откакто се качих на кола почти не съм се сещал за мотора.
    За съжаление обаче ми се налага да си купя мотор. Трябва да пообикалям малко околностите на града, не ми се ходи пеш, а и колата ми не е много подходяща за off road. А може и да ми хареса, така че смятам да си избера мотор, който ме кефи.

    Молбата ми е, ако е възможно да ми помогнете в избора. Насочил съм се към [IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/Rosen/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]Honda Dominator, но вчера бях на Димитровградския пазар и покрай мене минаха двама сHonda Xlv Transalp. Направо ми се напълни душата от хубавия звук, така че и той влиза в класацията.
    Сега условията на задачата:
    • Трябва ми за сравнително добри черни пътища, но с възможни коловози и малки камъни.
    • Със сигурност няма да го карам екстремно.
    • Четиритактов
    • На 42 години съм, 95кг., 183 см. Кросов мотор няма да ми ходи.
    • Мотора да е японски, за предпочитане Honda Dominator или Honda Xlv Transalp
    • Качих се на Honda 650 Africa, но ми е доста висока.
    • Трябва да е надежден, защото там, където ще го карам с километри няма жива душа.
    • Парите – според мотора, но не ми се дават повече от 5 000 лева.

    Ще Ви бъда благодарен за всякакви мнения или съвети.

  • #2
    До: Избор на тежко ендуро

    Колега, първо - добре дошъл. За съжеление нямам много опит с тежките ендура... по това което казваш може и с някое BMW F650 GS (след 2000!!!) да пробваш. Друго което се сещам е Suzuki DR от 650 нагоре... Трети вариант Honda XR 650, може и Yamaha XT. Все са мотори доказали надежност, но всяка машина - и най-здравата иска поддръжка! До скоро се продаваше във форума една наистина готина (и нова) Yamaha XT, но нейсе - късмет с покупката!

    П.С. Ето още като материал - цък, цък.
    Последно редактирано от господин никой; 18-03-08, 13:56. Причина: Добавка...

    Коментар


    • #3
      До: Избор на тежко ендуро

      http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=29220 Виж товаДоминатора е здрава машина и мисля,че е точно това за което ти трябва.Успех в търсенето
      Кавазаки КЛХ 300 04г
      Кавазаки КХ 65 04г
      Опел Астра 94г
      Мерцедес 124 91г

      Коментар


      • #4
        До: Избор на тежко ендуро

        Първоначално публикуван от Felix Преглед на мнение
        Здравейте!
        Добре дошъл колега!
        Да ти кажа, за това за което и трябва мотора си се насочил, ама много правилно. Особено Доминатора спи за твойте изисквания. Ще го усетиш малко тежък първоначално, но след време, ако имаш усет към мотора, бързо ще започнеш да влизаш в час. А и все пак ти трябва за обиколки по пътища, а точно неговото окачване е за леко возене по черно - меко, здраво и не те уморява....
        Транса също става, но си е по-тежък, а и има доста излишни пластмаси по него, но за човек с опит също ще върши работа за това което искаш. Важното е да го обуеш с подходящи гуми. Има такива тип "таралежки", които обаче са с по-широки и здрави бутони и не се подгъват и мачката от тежеста на тея мотори, също формата на гумата позволява една значителна стабилност при "лягането" в завоите на асвалт.
        Африката също е подходяща, но за нейните килограми си трябва опит, за да ти прави кеф, иначе ще те мъчи

        Коментар


        • #5
          До: Избор на тежко ендуро

          Не съм особено компетентен, но от месец карам Доминатор и съм много доволен.
          Това ми е първи мотор и отначало ми се струваше малко тежък, но неусетно свикнах. Наистина е много добър избор за асвалт и черни пътища.
          Seat Leon FR 2017 1.8 TSI
          Seat Leon 2007 1.9 TDI

          Коментар


          • #6
            До: Избор на тежко ендуро

            За твойте нужди NX650Dominator.

            Коментар


            • #7
              До: Избор на тежко ендуро

              mrnoon3, благодаря за предложенията. За вас е лесно като кажете:
              -Виж например XR, XL, KLX, DR, TTR...., обаче за мене си е една постояна справка с Гугъла, Мобилето... В главата ми е вече каша...
              Трябваше ми малко време за да ги разгледам, но за сега мойте фаворити остават Доминатора и Трансалпина. BMW-то ще ми е скъпо, а и сигурно поддръжката му ще е трудна.

              Жоро XR 600, този Доминатор изглежда супер, явно е каран тук не повече от две години, избиран е от познавачи и сигурно е добра оферта, но аз не разбирам кой знае колко от мотори и сигурно няма да мога да се справя с евентуална повреда сам на пътя.
              Смятам да заложа на по-горна година, макар и да платя по-скъпо.

              Много ли се различава по килограми и трудност на каране Трансалпина от Доминатора?
              Може ли с тези два мотора да се кара бавно, например по черен път с наклон, 20-25 градуса?

              Коментар


              • #8
                До: Избор на тежко ендуро

                Първоначално публикуван от Felix Преглед на мнение
                Жоро XR 600, този Доминатор изглежда супер, явно е каран тук не повече от две години, избиран е от познавачи и сигурно е добра оферта, но аз не разбирам кой знае колко от мотори и сигурно няма да мога да се справя с евентуална повреда сам на пътя.
                Смятам да заложа на по-горна година, макар и да платя по-скъпо.
                Аз не съм те агитирал за тази оферта. Изборът си е твой!

                Много ли се различава по килограми и трудност на каране Трансалпина от Доминатора?
                Може ли с тези два мотора да се кара бавно, например по черен път с наклон, 20-25 градуса?
                Различават се
                Първо в килограмите - Транса е в категорията на Африката. Килограмите са му с около 20-30 над Доминатора.
                Второ в окачването - Транса е с по-меко и ниско(повече е ориентирано за асвалт, съответно там е и по-стабилен)
                Трето има много спойлери, съответно по-голям риск да счупиш нещо при евентуални полегвания(а те се случват макар при някои по-рядко)...
                Асвалтов мотор за леки инцидентни излизания по черно - това е Транса.
                Е, има и Трансове - Дакар версия, те не са серийно производство, свалени са от ралито, но едва ли ще попаднеш на такъв, много са редки, а и скъпички. Но са друга бира - нищо общо със серийния.
                Африката е по-стабилна на черно, по-стабилно окачване, с по-голям ход. Особено с таралежки е фурия, но е бая килца и изпуснеш ли и за секунда контрола става сериозна работата

                Търси си Доминатор - хем комфорт, хем здравина, хем практичен в твойта ситуация.

                Коментар


                • #9
                  До: Избор на тежко ендуро

                  Първоначално публикуван от Felix Преглед на мнение
                  Виж например XR, XL, KLX, DR, TTR...., обаче за мене си е една постояна справка с Гугъла, Мобилето... В главата ми е вече каша...
                  Говори ми колега, говори ми - и аз съм така, но за 250-ките... още не мога да реша марка/модел - знам само, че няма да е чист крос!

                  Първоначално публикуван от Felix Преглед на мнение
                  BMW-то ще ми е скъпо, а и сигурно поддръжката му ще е трудна.
                  Има читави BMW-та, за поддръжката със сигурност ще ти трябва майстор! Всички четри тактови мотори са си сложни - поне за мен... Според мен трябва да търсиш запазен екземпляр - ако имаш с кой да отидеш на огледа ще е плюс, но не е гаранция - сигурен съм вече си разбрал... Ако горната граница ти е 5000 /моята е 4200/ ще имаш избор, няма да е богат, но ще имаш - това е за BMW-то. За японските мотори, за тези пари можеш да купиш буквално каквото си поискаш! Доминатора изглежда наистина добра идея, ЖороXR 600 си е редовен тук и не мисля, че ще тръгне да те пързаля на дребно Когато пазаруваш от непознат винаги го има и това като вариант... понякога не е на дребно! Иначе хубаво обмисли какво точно ти трябва - да не купиш някой туч, а после да се чудиш, как да го изкараш от някое дере! За тази сума можеш и читав 400/450 да вземеш - с повече уговорки, но там изваждането за консумативи е повече...

                  П.С. Сега се сетих Kawasaki KLE 650 - много добър мотор - модели след 2003/4 и ще ти става за това, което си си наумил - лошото е, че и парите са му добри и ако се овъргаляш с него нямам думи за какви пари иде реч... доста пластмаси има!
                  Последно редактирано от господин никой; 19-03-08, 09:58. Причина: Добавка...

                  Коментар


                  • #10
                    До: Избор на тежко ендуро

                    dominator е твоя мотор имал съм и останах доволен много по лек е от транса и както спомена че ще си сам помисли че все някой път щети се наложи да го буташ или вдигаш което не го пожелавам но си е така
                    Оправданието е като гъз-всеки го носи със себеси !

                    Коментар


                    • #11
                      До: Избор на тежко ендуро

                      Здравей колега, аз от 3 месеца съм на твоя хал, така да се каже, за избор на мотор, искам да споделя какво реших накрая.
                      Карах Доминатор-много ми хареса, карах ДР 650 също ми хареса, КЛХ 650 и той ми хареса, избор много, а решение-няма, объркан съм.....
                      Днес ще ходя да пробвам и Тенере 750, бих искал да видя и с него как ще се чувствам, демек на по-тежък мотор.
                      Както сигурно си прочел в другите постове, реши за какво и къде ще го караш мотора, на мен лично много ми хареса една мисъл на колега тук, ще я цитирам по памет " всеки който казва че ще кара само по асвалт и лек офроуд, рано или късно се забива в гората и се кори за решението си че е взел толкова тежък мотор"... е и аз затова толкова време се чудя...
                      Накратко, според мен, изпробвай възможно повече модели и марки и прецени на кой ти ще се чувстваш най-добре и решавай и вземай....
                      Успех от мен...
                      П.П. Днес следобед ще ходя да избирам, вземам или да се триумя , уговорих се да видя и пробвам няколко мотора, ако искаш инфо за това какво съм видял пиши или ми се обади на 0897229093-Асен

                      Коментар


                      • #12
                        До: Избор на тежко ендуро

                        Колега и аз ще се включа малко по темата.
                        Относно избора ти, ориентирал си се към голяма кубатура мотор добре, стават за дълги преходи без да се тормози двигателя. Макар ,че ти споменаваш околностите на града, значи няма да правиш големи преходи- може да прегледаш и по малките кубатури.
                        Казваш черно коловози малки камъчета, незнам тези двеста килограма като поднесът някъде как ще ги овладееш(Трансалпа е 190кг с празен резервоар, доминатора е 163кг с празен). А пробвал ли си да дигнеш паднал мотор с тези килограми.
                        Доста пластмаси по тях, които в това черно могат и да заминат бързо не са евтини.
                        Моето мнение е да поразгледаш и други мотори например в границата 250-400сс, по изчистени откъм пластмаса, по леки буквално ориентирани към горските пътища.(Например Сузуки ДР250,350, Ямаха ТТ250, имаше един модел на ямаха ....220сс Serow, Хонда ХР250) естествено всички са със фар и стоп.
                        Миналата година карах Доминатор вярно е става и за черно, но с по бавна скорост иначе трудно се одържа.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Избор на тежко ендуро

                          " всеки който казва че ще кара само по асвалт и лек офроуд, рано или късно се забива в гората и се кори за решението си че е взел толкова тежък мотор"... напълно съгласен
                          Оправданието е като гъз-всеки го носи със себеси !

                          Коментар


                          • #14
                            До: Избор на тежко ендуро

                            Първоначално публикуван от Светльо KLX Преглед на мнение
                            http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=29220 Виж товаДоминатора е здрава машина и мисля,че е точно това за което ти трябва.Успех в търсенето
                            Аз бих се ориентирал към това. Иначе бих споменал и Др600, ама разбирачите ще почнат пак да ме опрекват, така че.... избора си е твой все пак. Братовчед ми наскоро си купи ДР 600 за 2100, нов внос от Италия и като го видях ми изтекоха очите.... просто нямам думи, всичко оригинално, здраво и без 1 драскотина! Др-ите се срещат често... няма да имаш проблеми с намирането... и накрадко с 2 думи, много здрави!
                            KTM Fen

                            Коментар


                            • #15
                              До: Избор на тежко ендуро

                              Здравей колега!
                              Преди 2 години и аз бях пред същия избор...След много четене и мислене си взех малко ендуро-225 кубика,20кс,6 скорости,около 120кг.Сега ако трябва да избирам пак бих взел подобно или малко по-мощно,но в никакъв случай по-тежко.Тежа около 100 и досега не е имало случай да не ми стигне мощност-разходки по път и без път,а ако ти "умалее" лесно ще го смениш с по-голям.Надявам се да съм полезен.
                              0+

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X