Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Твърдите куфари - предимства и недостатъци

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

    Не само аз правя разлика в килограмите и резерва - сега случайно попаднах на това. Отново сравнение при еднакви условия!

    "My bike was 155kgs with about 30kgs of luggage (about 185kg all up). Terry's was 175kg with about 15kg of luggage (about 190kg all up). Tony's was 179kgs with about 40 kgs of luggage, racks and boxes (220 kg all up). The difference in picking up the 185 - 190 kgs of my or Terry's bike with the near 220 kgs of Tony's rig was very, very noticeable. This is why packing light (including light luggage) is critical. Not only is the bike easier to control and much less likely to go down, but when it does go down it is much easier to pick up. Terry and I were also both physically exhausted by picking up Tony's bike. As Tony became more physically and mentally exhausted, his bike became regularly seen in the sleeping position. This day was the worst of the trip with Terry and I chipping in no fewer than 8 times to pick up Tony's bike."

    За справка: http://www.advrider.com/forums/showt...533442&page=21

    Снимката на пост 302 - нали питахте за "страдание" .

    Коментар


    • #77
      От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

      Знаете ли каква е разликата между мотор(с багажа) с тегло 200кг и с мотор 230кг.
      Точно такава, каквато и между жена 50кг и жена 80 кг - 30кг, ама са много

      Коментар


      • #78
        От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

        Първоначално публикуван от Ivan_J Преглед на мнение
        Знаете ли каква е разликата между мотор(с багажа) с тегло 200кг и с мотор 230кг.
        Точно такава, каквато и между жена 50кг и жена 80 кг - 30кг, ама са много
        Иване, не се приема! С 80 кила жена е по-леко. Като паднеш, тя ще те носи !

        Коментар


        • #79
          От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

          Първоначално публикуван от churov Преглед на мнение
          Някой написа ,че твърдите куфари били опасни при падане.Явно понеже не съм бил наясно с теорията за куфарите ,но точно твърдите куфари са спасявали от наранявания два пъти жена ми и един път синът ми.... С какво са по-тежки така наречените тук ПВЦ куфари? Нима за ,,меките'' няма метална конструкция? Колко литрови са дисагите? Точно след хард разходки си свалям куфарите и ги мия с течаща вода,след което си вадя багажа ,без да го омазвам...Това е моята теория и моят избор !
          Сега го видях, wirelessa ме изхвърля нещо. Като цяло, темата тръгна от едно мое непредпазливо изказване получило неочакван отзвук, отдавам го на застудяването - кое е по-удачно при тежки пътувания с много офроуд - алуминиеви куфари (адвенчър ) - срещу дисаги, торби - тоест мека алтернатива. Горните примери са за подобни куфари, за ПВЦ куфари- сравнени с алуминиеви например не е говорено.

          Разликата пътешественик и турист вече е уточнена в горните постове. Трябва да имаш бяла лепенка с ADV и буркан с лютеница, домашна. Забравих и лимонада, но очаквам включване - да не е модерен вид изотоник?

          Коментар


          • #80
            От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

            Много обичам когато някой вади цитати...от 104 страници тема си извадил само това което доказва твоята теза, но "удобно" си пропуснал факта, че: "Tony is a 67 year old pensioner" мисля си че и 150кг. мотор да му дадеш да го повдига десетина пъти пак така ще изглежда на снимката.
            Аз не съм голям карач, обаче натоварено Пегасото ми сигурно минава 260-270кг. карам си по черно, но по-важното не ми се налага да го вдигам...мотора де след като е паднал, защото просто не падам(а дано и занапред все така!).

            Коментар


            • #81
              От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

              И аз много обичам, особено когато е даден източника, и този който се интересува може да прочете удобно пропуснатото от автора. Годините за мен в конкретния случай не са довод - този пенсионер може да се окаже по корав от повечето в този форум(от мен със сигурност - аз там не мога да карам, особено с такъв мотор) - самият факт ,че е там, и минава...но това е друга тема. Разбира се, може и да не е в толкова добра форма - за неща, които не знам - просто не знам. Но това какво общо има с разговора изобщо? Ако ще Травис Пастрана да беше на негово място, или който искате - тези килограми в повече, щяха да го мачкат допълнително.

              С конкретните линкове се защитава тезата, че независимо от физическата подготовка, тези големи килограми са в минус. Но това е тема, която отказвам да дискутирам - това е нещо толкова очевидно, че дори ме е срам да пиша.

              Вашата теза, каква е?
              Ако успеете емпирически да докажете, че тези 25 килограма в повече - по онези пътища, не са от значение - от мен имате какъвто си поискате мотор - подарък (до цената на БМВ Адвенчър - че няма да ми останат бъбреци да продавам )

              Вие карате с 270 кг. натоварено пегасо, по пътища съпоставими с тези, по които кара пенсионера, който очевидно не е във форма (сигурно е объркал пътя към леглото на бабата ), и не сте падал до сега. Те успяват да минат 65 километра за 3 дни - тоя пенсионер много пречи .

              Вие сте голям карач, и сте на световно ниво!

              Аз съм пас, нещо се изгубих. Влизам в safemode
              Последно редактирано от milentv; 22-10-11, 09:48. Причина: пропуск от недовиждане :)

              Коментар


              • #82
                От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                Дискусията е в друго измерение!! Има неща, дето лесни, трудни, леки, тежки...просто трябва да се направят Просто требе да си носиш кръста, без мрънкане и вайкане..каквото ти се падне..този път си избрал, или той те е избрал. Ако толко не може да се справиш с пустия багаж, може да го изядеш, да го продадеш, да го подариш...все ще намериш решение да се отървеш, но в началото поне е по добре да има , отколкото да няма...че у Монголия само части за ижаци и китайчета се намират
                Само не разбрах едно, кога черните пътища, бродове и т.н. ландшафт в милата ни татковина се окичиха със званието "елементарно за преодоляване", та е нужно да отидем накрай света за да видим що е то офроуд??
                Колкото и да гледам и да се дзверя, все едно и също виждам- планини, поля, локви, реки, блата, кал, пясък....и навсякъде е красиво
                А пенсионера е нормално да се умори..всеки ще се умори, едни повече, други по малко. Стигаме пак до тренирания индивид, неговия праг ще е по висок...но трениран в това, а не ...нещо друго да избереш...но физическите качества не са толкова важни, по важни са другите, те са основните.
                Нормално е ако цял живот си карал по перфектни асфалтирани пътища и изведнъж те свършват и се озоваваш в пустошта, да ти стане прекомерно "тежко"...но ако примерно там си живееш, за теб това ще е нормално, всичко друго "глезотийки". Въпрос на сравнения. Трябва да обичаш по своему планината(природата) и дори мъчейки се, ще получиш удовлетворение..ако ходиш да се себедоказваш и ..да се мъчиш, воден от някакви егоцентрични подбуди...мани, има и други начини за пътуване
                На север от София има планина, близо е, там ще откриеш доста отговори Може и месец да караш из нея, може и повече...
                Аз, като колегата Gichev също не падам...паднах точно три пъти със жената от почти спряло положение, преодолявайки доста кални терени...поне и беше сефте и видя, че не е толкова страшно. Но с усърдие и постоянство и с по две торби цимент от по 50 кг отстрани ще се науча и с нея да не падам Ще се радвам ако влеза в графата за ...нивото??

                Домашна селска лютеница, това е ценен продукт, който на всяка цена трябва да се опази!! И след това...благинка!! Как след нещо подобно да вземеш буркан от магазина??
                Gnome Rhone AX2 800 1938
                Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                Husqvarna Te 510 1989
                Argvmentvm ad novitatem

                Коментар


                • #83
                  От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                  "В спора се ражда истината" явно успях да те ядосам щом ми проговори на "Вие"
                  Понеже спомена Пастрана и БМВ, ще пусна едно много любимо клипче от Ерзберг:



                  Преди някой да ми го пусне бях сигурен, че подобно нещо е невъзможно, аз например на този баир бих се пробвал с КТМ-а си(макар че се съмнявам че ще успя да го кача повече от средата), но с БМВ та дори и HP2 не бих си и помислил. Е както казах аз не съм някой карач, но колкото по-тежък толкова по-трудно, но не и невъзможно-всеки според нуждите и възможностите си.

                  Коментар


                  • #84
                    От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                    За мен торбите дали са по тежки е без значение. Вместо да редуцирам килограмите на багажа, предпочитам да сваля метацентъра на мотоциклета по надолу, при "кренове" това ще ми позволи да го върна по бързо в изходно положение, а не да се пльосна, преминавайки критичния ъгъл. Дори тогава в "тежестта" може да откриеш плюс..нещо като баластта при корабите, необходимото зло. Не обичам да строя вавилонски кули по мотора, моята извисяваща се персона, а и някоя допълнителна са предостатъчно
                    Би ме притеснявала единствено пружината на ресора.
                    Gnome Rhone AX2 800 1938
                    Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                    Husqvarna Te 510 1989
                    Argvmentvm ad novitatem

                    Коментар


                    • #85
                      От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                      А да кажа и аз!!!
                      Значи за мен,не е толкова важно в какво ще си сложа буклучаците,а как ще разпредела товара по двуколесното.Това чудо наречено топ каса,не ща и да чуя за него.Изнесено е много назад и клати по завоите.Странирни куфари ли било,дисаги ли пък упират като прилегнеш.Тия работи при мен занапред твърдо отпадат.Спрял съм се на един хубав непромокаем сак,които го връзвам на задната седалка здраво и газ.
                      П.П.Пасанджери не воза,щот ме е страх да ги не пребия,така,че не ме питаите каде ще воза втория,да се управа,кат иска да пътува,мотоциклети се продават,сергии много,сам да си бере страха,малко ли е моя та и неговия!!!

                      Коментар


                      • #86
                        От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                        Първоначално публикуван от milentv Преглед на мнение
                        Вашата теза, каква е?
                        Ако успеете емпирически да докажете, че тези 25 килограма в повече - по онези пътища, не са от значение - от мен имате какъвто си поискате мотор - подарък (до цената на БМВ Адвенчър - че няма да ми останат бъбреци да продавам
                        Хе хе, сега видях с колко патос защитаваш тезата си , Милене
                        Реших да поразгледам пътеписите на Colebatch и чичко Тони ..бре впечатлиха ме много, изумен съм. Colebatch пътува седем месеца, от които повечето време се движи по черни пътища. Чичко Тони излиза да се поразходи за няма и месец, а се връща след три. Изключителни хора! С тази сибирска епопея. Чичко Тони дори не е имал опит с каране по такива терени, въпреки че е бил рали състезател.
                        Та по темата, относно багажа и килограмите.Чичко Тони е живото доказателство, че въпреки по тежките килограми на багажа, човек може да се справи..и никъде, където е писал, не споменава за "страдания"...за физически усилия, умора, студ , постоянно мокри крака, разпаднали се чепици-да, но при пътуване от такова естество, това е нормално. И все пак три месеца е разхождал алуминиевите торби из Сибир и около него Споменава, че при пресичането на моста на река Витим са му пречели..и че ни би отишъл на такова пътуване с твърд багаж. Явно че е важно.
                        Друго ,което е също толкова важно според мен, е разположението на багажа, Тук все пак не става въпрос за едно торбе, него и на главата мож да си го тургат някои, а за багаж, който все пак е необходим за едно дълго пътуване и връщане до далечни дестинации, повечето време предимно по черни пътища. Colebatch разяснява своите виждания в тази тема:

                        http://www.advrider.com/forums/showt...524638&page=10

                        Разположението и самата форма на конвенционалните алуминиевите торби не са удачни като разпределение на тежестта на товара, вдигат центъра на тежестта по нависоко отколкото е необходимо, за асфалт може да е добре, но за черен път не е ....не че не може, но е желателно да се научиш да танцуваш в синхрон с мотора , а и...да имаш по масивно телосложение за противотежест
                        Може би е възможно да се изведе формула-тежест на мотоциклета, тегло на багажа и неговото разположение, откриване на метацентъра и оттам решението-височина и килограми на водача, като противобаласт на цялата компоновка
                        По почина на господин Илариончо направих кутия от картон в търсене на опимален вариант на това, което ме интересува, но... за да е близо до това, което търся, и да не наруши проходимостта при определени условия, трябва да е с малък литраж, което е в противоречие със самата идея за правилно разпределяне на тежестта за да няма често целуване на майката земя...парадокс..
                        Да уточня, че става въпрос за каране единствено по черни пътища, където прийомите на асфалтовото управление и кънтър мънтър стиъринга, или както там му се вика не са валидни навсякъде. Моя извод е, че дори и по тежък багаж, правилно разположен, не би увеличил усилията на водача, докато по лек, неправилно разпределен може да позатормози моториста.
                        Но какво означава тежък , лек багаж като килограми?? Някой мерил ли е??
                        Gnome Rhone AX2 800 1938
                        Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                        Husqvarna Te 510 1989
                        Argvmentvm ad novitatem

                        Коментар


                        • #87
                          От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                          Хахаха, значи първо пишете, после четете ? .

                          Първо, и към колегата Гичев, пиша на вие по принцип . Може би трябва да престана, защото по нашите земи тази форма явно се приема за остър тон или за меко – киткие, не че имам нещо против гейовете. От една дистанция нататък.


                          Отзад - напред :

                          „Но какво означава тежък , лек багаж като килограми?? Някой мерил ли е??”
                          Аз не съм мерил, но в контекста на темата – взимаме празните торби на Колебач, и тези на чичо ни Тони – разликата в теглото, е минуса, пропуска в подготовката. Тя е излишното в случая. Не споря, че може и така, казвам че единия вариант е по-лек за мотора, ездача, помагачите на ездача (хаххаа).


                          Което ни отвежда и до „моята теза”. Моля да приемате, нещата които пиша като мнение, което се опитвам да обоснова, и от което съм готов да се откажа при определени условия, а не теза. Затова в полза на конструктивния диалог, постнах примерно хард пътуване – където има и двете концепции – при еднакви полеви условия.

                          Ние сме хомо сапиенс, и Гошко като е ял шамари у махалата, а Пешо не е. И като им се случи N на брой пъти, може да се запитаме от разстояние, що така? И евентуално да не ядем шамари и ние, евентуално.


                          Това, което казвам с всичките си по-горни постове, е че има пътувания, при които ако изберем алуминия, вероятността да ядем шамари, скъпи шамари е по-голяма. По няколко пункта.Нищо повече. Ще кажете „ние за шамари отиваме”, който го е страх да не ходи в гората...


                          Е цялата дискусия е за тез, които искат да си спестят ядовете от „неправилно” подбрана екипировка. В този аспект наречен съзнателен, индивидуален избор – няма правилно и неправилно – съгласен съм с колегите. Но в другия „обективния”, гравитацията работи неуморно – и мачка и силни и слаби.
                          И чичо Тони щеше да има повече силици за местните моми, нещо, което до сега изпускахме от поглед.

                          Коментар


                          • #88
                            От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                            Остана да изчистим още един въпрос (колко съм зъл ), виждам, че по въпросите (непромокаемост, дуракоустойчивост, тежест) поддадохте.


                            Още ли твърдите (двамата с Гичев ), че по подобни на горните пътища, карате 270 кила пегасо (с багажа), или друг мотор с багаж и жена-багаж ? Че и не падате!? Ден след ден..? До колкото съм чел, хората минали по оня земи се знаят едва ли не поименно, и до сега няма шосейно ендуро – пробило по тези земи. Моля отговорете, че няма да спя.


                            Ако се откажете и от горното, настоявам да си признаете(двамата с Гичев ), че тук, на това място – месец октомври -1. сте яли бой, като мече о дувар и 2. да напишете тайната рецепта ,за варене на лютеница на баба ви!

                            Коментар


                            • #89
                              От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                              Тцъ отговарям ти веднага, карал съм по черно, навирал съм се като свиня в калтта, но за не-повече от 2-3 последователни дена и то не-повече от 100км черен път на ден. Нямам никаква представа как ще карам на втората седмица(първата си мисля че бих могъл да издържа), ами ако трябва да карам 3-4 седмици...направо не знам. В интерес на истината аз затова и искам да сменям Априлията на хасфалт е супер, на лек оффроуд също добре се представя, обаче като загрубее и започва да рита като необяздна кобила, а както казах мен все натам ме дърпа. Което ме и подсеща за още нещо което ме притесняваше в така зададените забележки за най-добрият багаж-според мен има огромно значение на какъв мотор са сложени алуминиевите/платнени дисаги, усещането за тежест и разпределяне на масите няма да е едно и също с един и същ багаж при КТМ990 и Африката примерно.

                              Коментар


                              • #90
                                От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                                Първоначално публикуван от milentv Преглед на мнение
                                ... виждам, че по въпросите (непромокаемост, дуракоустойчивост, тежест) поддадохте.
                                Криво четеш . Не съм поддал, алуминиевите куфари не виждам причина с уплътнението на капака да не са херметични.Сега за разликата в тежестта, ще направя опит да сравня торбите на Колебач и чичко Тони, приблизително. Този модел на металните мулета на Чичкото са около 4,5 кг по спомени, дават ги в сайта, та двете са общо 9кг. Мотоциклетните платняни торби на Колебач в сайта ги дават приблизително около 1,5 кг, теглото е за една, двете са 3кг, това са торби по 25 литра. Велосипедните, по големите всъщност -40 литрови двете са 2 кг. Общо конфигурацията е 5 кг срещу 9кг
                                Платняните са с повече литраж, и разпределението е по удачно. Но повечето литраж е предпоставка да ги напълниш повече
                                Относно скелетата за закачане, освен за алуминиевите е ясно че е необходимо и за платняните. И там има някаква разлика, но колко е ?? Реално разликата при двете конфигурации максимално я виждам около 10кг. В сметката умишлено избягвам високия багаж. Отделно писах, че ако ще ползвам алуминиеви торби, те ще са само страничните, горна-не, както и топкаса-не. Само сак.
                                10кг едва ли ще ти усложнят живота дотолкова че да го превърнат в страдание. Можеш да ги компенсираш от примерно-по лек мотор, по малко харчещ мотор, изискващ да носи по малко гориво, по малко храна ...и т.н Колкото до БАМ в темата накрая има видео от прехода на руснаци с Африка Туин, БМВ 800 и някакво причудливо италианско изделие, първите два мотора бяха с алуминиеви торби, последния..не помня толко много...всичките минаха моста над Витим на ход, където Колебач и четата примерно с доста по леки мотори ги съпътсваха странично. Та не всичко е толкова просто и еднозначно.
                                Колкото до тези "тежки" пътища, тежки са преминаванията през блата и реките-големите..малките са ясни. Инак пътищата ..кат магистрали са
                                Трудно е в калта, особено кат има огромни коловози от камиони, в нашите планини също можеш да попаднеш на такива...там колкото и багаж да мъкнеш, все ще ти е тежко За пътища от този род бих избрал тежко с кош, лекото ще го оставя на другия раздел
                                Варианти бол.
                                Gnome Rhone AX2 800 1938
                                Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                                Husqvarna Te 510 1989
                                Argvmentvm ad novitatem

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X