Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Твърдите куфари - предимства и недостатъци

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

    простете некомпетентността ми (действително нямам опит ни с алуминиеви, ни текстилни джаджи), но някой знае ли какви са мотивите на чичо Дъг да ползва мек багаж?
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:doug_2011-05-04_01.jpg
Прегледи:1
Размер:48.3 КБ
ID:5312145
    LZ1NDI
    DR650SE K8

    Коментар


    • #62
      От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

      Първоначално публикуван от nii Преглед на мнение
      простете некомпетентността ми (действително нямам опит ни с алуминиеви, ни текстилни джаджи), но някой знае ли какви са мотивите на чичо Дъг да ползва мек багаж?
      [ATTACH=CONFIG]373653[/ATTACH]
      "I swapped out the alloy bags with soft bags, as when I tested it out in some mud, I could see those big ass bags causing me problems."

      Макар, че си мисля че знаеш отговора .

      Руснаците имат една приказка "А на войне, как на войне"

      Коментар


      • #63
        От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

        Тъй като асфалтовото каране не ми е кой знае какъв приоритет, за каране по "нормални" черни пътища конфигурацията , дадена от господин ianakiev лично на мен ми допада най много. Не съм карал нито с пластмасови,всъщност тях ги изключвам, нито с алуминиеви куфари, но предвид изискванията ми към щателно опазване на багажа при неволни неминуеми полягания,както и от дъжд и мизерляк, страничните алуминиеви торби ми се виждат най удачен вариант.
        Отгоре изпитания текстилен сак.
        Какво означава"двупосочно отваряне " на капака?? Демек- капака не е на панти и се сваля??
        Пропорционално дължината на куфарите обикновено е по голяма от височината, някой има ли идея освен за асфалтово каране, дали има някакво друго условие за тези мерки??
        Бих предпочел дължината да е по малка от височината, с риск да наруши частично проходимоста.
        За сметка на това при пълно натоварен мотор на хлъзгави терени по добре ще контролирам мотора.

        Милене, всъщност това е виждането на чичо Дъг за нещата- как биха могли да се случат, не мисля че трябва да се приема като догма. Няма утвърдено правило , освен едно, кой както му е удобно и според вижданията....
        Последно редактирано от gnomerhone; 19-10-11, 00:11.
        Gnome Rhone AX2 800 1938
        Yamaha XT600Z 1VJ 1986
        Husqvarna Te 510 1989
        Argvmentvm ad novitatem

        Коментар


        • #64
          От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

          Малък тест


          gnomerhone
          Да нещо такова, самите закопчалки играят ролята на панти.
          Размерите също не е добре да се избират произволно. Може да са много назад (натоварват задницата), много напред (пречат на пътника или на краката), много ниски (може да опират при завои) .....

          В темата на Владич също има маТрял по въпроса



          П.П. да не изглежда че съм пристрастен
          още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

          Коментар


          • #65
            От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

            Интересни алуминиеви торби..и доста лесни за направа. Разгледах сайта, има размери, детайлни снимки, пропорционално височината е по голяма от дължината, дебелина на алуминия...
            Благодаря за информацията fozy!
            Gnome Rhone AX2 800 1938
            Yamaha XT600Z 1VJ 1986
            Husqvarna Te 510 1989
            Argvmentvm ad novitatem

            Коментар


            • #66
              От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

              Първоначално публикуван от gnomerhone Преглед на мнение

              Милене, всъщност това е виждането на чичо Дъг за нещата- как биха могли да се случат, не мисля че трябва да се приема като догма. Няма утвърдено правило , освен едно, кой както му е удобно и според вижданията....
              Колегата пита - аз отговарям
              И аз не вярвам в утвърдени норми - имам 3 спални чувала и ако искам да правя нещата, които планувам по най-добрия за мен начин ще ми трябват още два. Доста раници, палатки.. И се ползват по предназначение.

              От друга страна вярвам в оптимална екипировка(конфигурация) - при конкретно поставени цели и съобразена с индивидуалните изисквания и възможности на използващия я. Но не казвам, че не може иначе - може ВСЯКАК, просто ще има повече страдание .

              За конкретния случай чичо Дъг, ще трябва да вдига всеки път xxx кила повече и да му тежат отзад (на мотора ). Това си е що-годе обективна истина, нищо че американците мерят във фунтове.

              Във връзка с Дъг.
              Има един много важен аспект, който не сме въвели до сега - дали човек пътува сам или в група. Разликата е огромна! Няколко души си помагат и физически и психологически. Но като си сам, умората се е натрупала и като се поочукаш някъде насред нищото - сам ще трябва и да се оправяш, и тогава тези xxx килограми ще дойдат в повече.

              Коментар


              • #67
                От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                Точно така - в трудни условия и при натрупана умора, всеки килограм е от значение.
                Сума ти пари се изливат в тунинг за смяна на някои детайли с по-леки и накрая накичваме конете с всякакви тежки и не чак толкова нужни неща.

                Коментар


                • #68
                  От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                  Две недоизяснени момента .

                  1. Има 100% непромокаеми дисаги.
                  Може спокойно да ги потопиш и под вода(приминаване през реки и изпускане на мотора).
                  И е хубаво тук да сравняваме хубавите примери на пазара, а не дисаги от обикновен плат с куфари за 1000 евро например.. Правилните дисаги пазят от вода по-добре от куфари (пуснал съм линк с аргумените на Colebatch - където обяснява, как тези с куфарите загребват по 50 литра вода...).

                  2.Куфарите наистина нараняват сериозно при определени обстоятелства! Това е и една от причините да се скосяват ъглите - по-добре да мачка, отколкото и да реже. Примери бол - който му е интересно ще прочете. Дисаги с натъпкан багаж също пазят при странично полягане, и нещата се случват по-меко. Тук мога да бъда полезен - имам сериозно падане с дисаги, за което вече писах.

                  Понеже някой не вярваше, един пример(има много) с един от най-култовите мото-пътешественици .
                  Ted Simon - си чупи крака точно в описаната от Дъг ситуация..кал. По късно минава на дисаги и е много щастлив
                  "and that if I could only get rid of some of this weight I would enjoy myself a whole lot more".

                  За допълнителна информация http://www.jupitalia.com/dec2_txt_10.html

                  Worldrider - подробно описана ситуация - http://worldrider.com/blog/archives/...ide_of_the.php

                  Конкретно по темата http://www.horizonsunlimited.com/hub...ardcases-46765 например мнение номер 4 !

                  Пичове, за това трябва да говорим тук - и то тези от нас, които с кеф биха отишли да се мъчат някъде. Когато е достатъчно тежко, как да не си го втежняваме повече! Стига сме гладили ризки, в Монголия сме и камилите са единствените жени наоколо! А мама, къде е мама .
                  Последно редактирано от milentv; 20-10-11, 21:24. Причина: допълване с два линка

                  Коментар


                  • #69
                    От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                    Обмислям да си взема един пенсионерски мотор (скоро ще ви питам по този въпрос, че голямо умуване падна), да возя жената, тъщата. И тъй като за нормални, екскурзионни пътувания предпочитам твърд багаж..

                    Как сте решили въпроса с полупълните куфари? Ако сложа лютеницата вътре, фотоапарат - ще стане мазало. А да ги пълня догоре всеки път е безумно.. Хрумнало ми е по една надуваема плажна топка...не се смейте. Има ли куфари с вградени ластици, или механизми за компресиране на багажа? Само с вътрешните торби става ли?

                    Ще ми се да въведем и пластмасовите куфари - темата меко/твърдо се поизчерпа, а и всеки заявил участие за "Монголия" се записа за мекото (не онова меко!) та драма няма .

                    Тези на КТМ-а на Мони(изглеждат доста добре), ръбатите на Гиви - по сравнение с алуминиеви. Тегло?

                    Коментар


                    • #70
                      От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                      Аз лично тия чупливите неща ги овивам в дрехи ... и най-вече ги избягвам
                      За другите незнам, но за Пластмасовите на Givi Monokey вътре имат ластици ...


                      Това в бутилката е по препоръка на Димо и sabin ... жълта лимонада. Винаги може да имаш нужда от нея

                      На снимката багажа ми беше стегнат в 2та куфара, а пътувах с колата ... за това съм оставил и картоните на посудата.
                      Хартиеното тиксо го залепих в Испания , щото ми писна да отварям всеки един куфар търсейки фенерче, запалка, батерии и тнт.
                      Надписах кое къде му е мястото , като ги разделих на категории:
                      Голям куфар: Дрехи и обувки
                      Малък куфар: Лаптоп , къмпинг неща, фенерче, запалка, бира (ако има останала от предишната вечер ) ,зарядни
                      Топ каса: Инструменти, палатка, спален чувал .... още инструменти и 2ро фенерче

                      Надписах грижливо всичко ... и така спестих поне половин час в ровене за 3те дни през които се прибирах!
                      Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                      Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                      Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                      Коментар


                      • #71
                        От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                        Имам няколко случая на самоотворили се бутилки с вода в куфара.
                        Затова вече ги закачам отвън на ластиците, а ако има нужда да е в куфара - залепям капачката с хартиено тиксо.
                        Лютеници и всякви гювечи се носят само от магазина до бивака - последните няколко км и не са чак толкова опасни. А и най-често едва им намираме място, така че нямат място да мърдат. Ако няма да има магазин наблизо - няма и лютеница
                        Но пак казвам - ако има хубав и гаден път, аз ще мина по гадния, затова ми се разлива водата
                        А Гивито е мега здраво, няма грешка. Няколко пъти съм подсилвал стойките, но самия куфар не мърда, редовно претоварван и подхвърлян.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                          Без да знам от кои съм (мотопътешественик , мототурист,ч.......я) ,моят опит ми е показал ,че нито при оффроуд ,нито на асфалт ,меките чанти имат някакво предимство.Минах през ,,меки'' и си ,,ядох дървото'' десетки пъти.Алуминиевите куфари са извън интересите ми по няколко причини : 1.Ненормална цена , 2.случва се да пропускат вода, 3. заприличват на г.. само след няколко неволни ритвания с ботуша ( няма да коментирам при падане)
                          Някой написа ,че твърдите куфари били опасни при падане.Явно понеже не съм бил наясно с теорията за куфарите ,но точно твърдите куфари са спасявали от наранявания два пъти жена ми и един път синът ми.... С какво са по-тежки така наречените тук ПВЦ куфари? Нима за ,,меките'' няма метална конструкция?Колко литрови са дисагите? Точно след хард разходки си свалям куфарите и ги мия с течаща вода,след което си вадя багажа ,без да го омазвам...Това е моята теория и моят избор !
                          PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
                          КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
                          0899187766

                          Коментар


                          • #73
                            От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                            Да попиша още малко В "дискусията" нееднократно се появи "извода", че ако не е еди как си е равно на "страдание". Но, така използваното понятие не е еднакво като такова за различните индивиди. Няма норма, освен може би в крайностите. Според някои дори в основата на всяко страдание е желанието...демек няма как да го избегнем Самото "страдание" често се явява като усилващо въздействието на преживяното...уф, не е точната дума, ама..
                            Както е написал колегата Ivan_J за гадния и хубавия път...едни избират единия, други другия, и за едните, и за другите сигурно противоположните решения изглеждат еднакво "мъченически"
                            За мен е тегоба да се движа по магистрали, нито с мотор, нито с кола, не бързам за никъде толкова, че да си го причиня- та, за мен е страдание да се движа по такива пътища. Обратното, по черни пътища, както и забутани с останки от асфалтово покритие се чувствувам отлично, въпреки прекомерните физически усилия. Въпрос на постоянна тренировка, като в планината, можеш да трамбоваш с 30 литрова раница, може и със 75-100 литрова. Лично аз винаги избирам по трудното, по "тежкото" решение . Постоянство и методичност...и ще станете една част.
                            Колкото до аргументите, дадени от Милен пак в ущърб на алуминиевите торби, заложените данни са като за силогизъм и изводите са такива
                            Крака могат да се счупят и с ал.торби, може и без тях, може и изобщо без торби, може и без мотор...май само човек и то поне с един крак е нужен, за да сработи уравнението
                            Текстилните торби може да са 100 процента водонепропускливи, но едно падане примерно с мотора върху каменист чакълест път може да ги лиши от това им качество ....
                            До "правилното" решение като в почти всеки спор няма да се достигне, поради факта, че понякога пътищата са повече от един "правилен" ...ама ,нали знаете, каквито и да са пътищата, всички водели..в Рим
                            Та всеки да си намери правилното за него...априори, апостериори и тям подобни !!

                            Да ти и темата....

                            Да попитам, в тия буркани, сигурни ли сте че това дето е вътре е лютеница??
                            Gnome Rhone AX2 800 1938
                            Yamaha XT600Z 1VJ 1986
                            Husqvarna Te 510 1989
                            Argvmentvm ad novitatem

                            Коментар


                            • #74
                              От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                              Понеже това за лютеницата май тръгна от мен - абсолютно домашна лютеница си беше, "от село"

                              Коментар


                              • #75
                                От: Твърдите куфари - предимства и недостатъци

                                С люти чушлета! Любимата ми !

                                За лимонадата - може ли да ме светнете? Или налапах въдицата .

                                Не се приема – 15 килограма в повече, са вповече независимо от физическата подготовка и субективното усещане – и ще доведат до рязък спад в перформънса - хахахха. Това са често и килограмите (около 20), които правят са в разлика между единично повторение за рекорд и десеткратно повторение с тежест.


                                Понякога пътят е само гаден
                                - нали за такива ситуации говорим.

                                За чупенето на краката също не се приема, двойка . Това е допълнително привнесен елемент, който е навредил и без който може, а не обективна случайност! В горните линкове е показано нагледно, има десетки други примери.

                                Дисагите, за които споменавам са износоустойчиви и при изпускане, падане не е задължително да се счупи лютеницата. Дал съм линк към сибирски екстрим, - бъдете честни, преглеждате ли матряла ?
                                Например :

                                "Further, in my experience, despite countless dropping of the bike on the soft side bags (and including a couple of high speed "crashes") I can say in completely good faith, that I don't believe ANYTHING has broken as a result of falls due to being packed in the soft bags ... in 16 years! "

                                ето още малко - паралелно сравнение в ектремни условия

                                "This isn't a recent view of mine, but it was well supported and further confirmed on the BAM Road ride across Siberia last year, when two of our three guys had soft bags and one had hard bags. It was the guy with the hard boxes who often ended up with a flooded pannier (to the brim), and the guy with the hard boxes whose stuff was breaking due to vibration inside the boxes (and the impact of very rough roads being directly passed on to the stuff inside the boxes).

                                I havent even touched the extra 12+ kgs the hard boxes added to his bike, or the great difficulty he had paddling the bike or even power walking the bike over hard terrain due to the inflexible metal boxes banging his legs. Or the worse handling suspension as a result of the weight being both higher up and further back than the soft bags. Or the extra 1000 pounds more a new set of hard boxes costs over soft bags."

                                Моето търкаляне тази година - маската ми за гмуркане и очилата за плуване (по-ценни ми от дисагите и багажа) бяха от "правилната страна". Нищо им нямаше, на гащите ми от кордура също - а влачиха 90 килограмовия ми *ъ* (познайте думата) поне 6 метра, пораженията по дисагите не бяха големи, а са от много некачествен плат.


                                Аз за разлика от вас избирам най-лесното, освен когато не съм в тренировъчен режим. Защото колкото по-голям резерв ми е останал, толкова повече ще съм адекватен – в собствена или на приятел полза. Единият не може повече - носиш му раницата върху твоята, и т.н. Това е като със апнеята – като излизаш от дъното, колкото по-голям резерв имаш – толкова по-добре. И за настоящото ти излизане – докато не си поел въздух си в другия свят, подводния, и за всичките последвали.

                                Когато човек тръгва към нови хоризонти, той го прави с досегашния си цялостен опит. За останалото ако иска може да се допита до тези, които се връщат от там. Аз предпочитам да науча нещо от хора като Colebatch, други ще се учат от Big Tom - място под слънцето за всички нас . Лошо няма,а на финалната права може дори да се окаже, че някои са заякнали повече от други .

                                Да не вземе някой да се впрегне сега - говорим за торби и ъгли и кой колко се каля. И за всичко досега е виновен чичо Том, или чичо Томовата колиба..

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X