Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Възнамерявам да съдя КТМ за непризната гаранция, дайте съвет...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Възнамерявам да съдя КТМ за непризната гаранция, дайте съвет...

    Здравейте, имам желание да съдя КТМ-Австрия за непризната гаранция.

    Дайте съвет за стъпките, които да предприема - Адвокатска кантора у нас или в Австрия, експертиза на частта у нас, в Австрия или друга международно призната лаборатория, евентуално друг подход...

    Накратко:

    Частта е радиатор на мотоциклет KTM Duke 690 2012, за който има 2-годишна гаранция, според представителя на КТМ в България.
    В рамките на експлоатационния срок от около година и нещо започна да губи антифриз, доливал съм 2 пъти за периода, т.к. мислех, че е я изветрял, я при първото доливане съм препълнил системата. Почна да ми опръсква в движение крачолите и накрая го долях пак и го запалих на място и като започнах да подавам газ - се видя че най-горния ред на питата "извира" антифриз. Свалих го и го занесох при вносителя, там следва "надуване" във вана, клип, изпращане в Австрия, като ми поискаха да снимам километража и рамата с номера на мотоциклета. Така, след 1 месец, днес бях уведомен, че КТМ-Австрия не признава гаранцията.

    Обективно:
    С мотоциклета няма никакви "опирания", "докосвания", камо ли падания. Колкото и да се вглеждах в питата - не се виждат никакви следи, тя е като нова.

    Какво съм направил до момента:
    - Помолих вносителя да ми разпечата и даде заверени всички документи от кореспонденцията с КТМ.
    - Започнах да търся адвокатска кантора и място за експертиза на радиатора;

    В понеделник евентуално ще си взема радиатора, документите от кореспонденцията. Трябва да разбера кой е производителя на радиатора(КТМ или външна фирма), за да се ориентирам допълнително към кого и как ще заведа иска.

    Ако ви интересува, цената на радиатора е от порядъка на 600-800 лв. Но не е въпроса в цената само. Въпроса е в отношението.
    Все пак в понеделник ще отида да се запозная с подробностите по отказа.

    По принцип не знам допустими ли са такива директни искове(потребител-завод) в международното право, при условие че има официален представител на фирмата в страната, както и има ли подобна практика някъде по света...

    Бях посъбрал някакви пари да сменя ендуро-мотора на сина, но съм склонен да ги инвестирам зимата в едно подобно начинание.

    Много се бях замислил да не си губя времето, парите и нервите, но нещо не ми е спокойно на душата така...
    Mitsubishi L200 DobbleCab

    KTM XC 450 RW 2009
    KTM 350 SX 2011

  • #2
    От: Възнамерявам да съдя КТМ за непризната гаранция, дайте съвет...

    Според мен първо хубаво прочетете гаранционните условия,защото там обикновенно имат уловки.
    Иначе според мен иска го заведете срещу КТМ.Те ви дават готовият продукт и от тяхно име идва гаранцията.
    Успех и не се отказвайте!

    Коментар


    • #3
      От: Възнамерявам да съдя КТМ за непризната гаранция, дайте съвет...

      Съдиш този от когото си купил радиатора( или мотора).Търговеца.Ти имаш с него отношения,не с КТМ.По лесно е през КЗП.Едва тогава,ако не ти удовлетворят жалбата тръгвай към дело.
      Задължително подаваш рекламация и я вписваш в книгата им за рекламации.После чакаш 30 дни.После при отказ действаш.

      Коментар


      • #4
        От: Възнамерявам да съдя КТМ за непризната гаранция, дайте съвет...

        Трудно ще е към търговеца, понеже търговеца действа по законите. Приел е рекламацията, предоставил я е на завод-производител. Има констативен протокол подтвърждаващ че случаят не е гаранционен. Връща дефектиралата част, заедно с протокола на купувача. Търговецът е посредник, той не е експерт, който може да прецени дали дадена част е дефектирала гаранционно или не, той съдейства да я предвижи до и от сервиз/експерт, във времеви рамки установени от закона.
        Павел Викторов - 0 осем 7817878 три

        Коментар


        • #5
          От: Възнамерявам да съдя КТМ за непризната гаранция, дайте съвет...

          Първоначално публикуван от paksss Преглед на мнение
          Трудно ще е към търговеца, понеже търговеца действа по законите. Приел е рекламацията, предоставил я е на завод-производител. Има констативен протокол подтвърждаващ че случаят не е гаранционен. Връща дефектиралата част, заедно с протокола на купувача. Търговецът е посредник, той не е експерт, който може да прецени дали дадена част е дефектирала гаранционно или не, той съдейства да я предвижи до и от сервиз/експерт, във времеви рамки установени от закона.
          Всичко зависи от това, какво пише в гаранционната карта, кой дава гаранцията.
          подаръци за мъже от FACOM
          промоция на читави инструменти

          и на хоби такива

          тел. О879 Ч8Ч 2З5

          Коментар


          • #6
            От: Възнамерявам да съдя КТМ за непризната гаранция, дайте съвет...

            Първоначално публикуван от maystor Преглед на мнение
            Всичко зависи от това, какво пише в гаранционната карта, кой дава гаранцията.
            Сега се замислих, че и това е вярно. Но ако сервизът в БГ е упълномощен да дава становище по какъв начин е дефектирала дадена част - гаранционно или не, то за чиф ще го пращат в Австрия този радиатор?
            Павел Викторов - 0 осем 7817878 три

            Коментар


            • #7
              От: Възнамерявам да съдя КТМ за непризната гаранция, дайте съвет...

              Ами ние не знаем каква точно е ситуацията, нека колегата да сподели, от кого е картата, какво пише за гаранцията и т.н.
              Аз например, инструментите на Факом ги сменям без да питам франсетата, изключение правят само някой от машините. Ама са ми дали право да решавам.
              подаръци за мъже от FACOM
              промоция на читави инструменти

              и на хоби такива

              тел. О879 Ч8Ч 2З5

              Коментар


              • #8
                От: Възнамерявам да съдя КТМ за непризната гаранция, дайте съвет...

                Моя КТМ трошеше от нов кобилици, но не ми признаха, казаха, че за ендуро машина /а Вашата не е такава/ гаранция няма.
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • #9
                  От: Възнамерявам да съдя КТМ за непризната гаранция, дайте съвет...

                  Вслучая, иска ти трябва да се заведе в български съд срещу този,който ти е дал гаранцията. Дали ще е КТМ Австрия или търговеца няма значение.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Възнамерявам да съдя КТМ за непризната гаранция, дайте съвет...

                    пичове, това какво пише гаранцията, ако противоречи на действащите закони е невалидно! Според българските закони уреждащи тези въпроси, спокойно можеш да си предявиш гаранцията на търговеца доставил стоката!
                    Последно редактирано от bushiDO; 20-12-13, 14:30.
                    В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                    Коментар


                    • #11
                      От: Възнамерявам да съдя КТМ за непризната гаранция, дайте съвет...

                      Мисля че е трябвало да закарате мотора , а не да носите радиатора , сега ще ви извадят от много кладенци вода....
                      "Суетата, е любимият грях на дявола"!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Възнамерявам да съдя КТМ за непризната гаранция, дайте съвет...

                        Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
                        пичове, това какво пише гаранцията, ако противоречи на действащите закони е невалидно! Според българските закони уреждащи тези въпроси, спокойно можеш да си изискаш изпълнението на гаранцията от търговеца доставил стоката!
                        E той търговецът я е изпълнил. Признаване на случай за не гаранционен е също изпълнение на гаранцията.
                        Павел Викторов - 0 осем 7817878 три

                        Коментар


                        • #13
                          От: Възнамерявам да съдя КТМ за непризната гаранция, дайте съвет...

                          Първоначално публикуван от paksss Преглед на мнение
                          E той търговецът я е изпълнил. Признаване на случай за не гаранционен е също изпълнение на гаранцията.
                          Ми явно клиента не е удоволетворен, иначе няемаше да се чуди какво да прави! В този случай отново на мушката е търговеца и новата претенция/иск е срещу него.
                          В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                          Коментар


                          • #14
                            От: Възнамерявам да съдя КТМ за непризната гаранция, дайте съвет...

                            Тря се види протокол от експертизата в Австрия, за да се мисли има ли смисъл или няма.
                            Павел Викторов - 0 осем 7817878 три

                            Коментар


                            • #15
                              От: Възнамерявам да съдя КТМ за непризната гаранция, дайте съвет...

                              не мога да коментирам дали има смисъл и дали колегата е прав, но иск може да имаш само към субект, с който имаш някакви взаимоотношение и в случая това е българския търговец!
                              В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X