Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Измерване на вътрешения диаметър на цилиндъра

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Измерване на вътрешения диаметър на цилиндъра

    Здравейте колеги,
    Преди няколко дни се сдобих с нова летяща машинка и имам няколко проблема за отстраняване.
    Питам тук, защото мотора като цяло е идентичен с повечето двутактови двигатели за кросови мотори и мисля, че има достатъчно компетентни хора, които могат да ми отговорят адекватно.
    Мотора е на италианската фирма SIMONINI a модела е MINI 3 http://www.simonini-flying.com/mini3_eng.htm
    Първоначалния проблем беше, че имаше превъртяла резба на един от болтовете с които се затяга главата към цилиндъра. Реших го, като направих шпилки и нарязах нова резба.
    Когато разглобихме мотор и погледнах вътре, установих че зегерката на буталния болт стои доста хлабаво и канала е наранен. Изглежда "майстора", който е сменял буталото си е послужил с отвертка и груба сила да натика зегерката в канала и го е прецакал. Освен това имаше няколко шупли по челото на буталото и следи от много висока работна температура на мотора.
    Поради тези причини реших да сменя буталото с ново, но се оказа че има няколко размера. Писах на фирмата производител и те ми изпратиха наръчника с техническите характеристики и там за дадени четiри селекции (A, B, C, D) със съответните допустими диаметри на износване на цилиндъра. Също така има и съответните допустими диаметри на износване на буталото. На страница 10 от наръчника може да се видят https://docs.google.com/file/d/0BybG...it?usp=sharing
    За моя беда се оказа, че мотора е ремонтиран и и цилиндъра е на друга фирма Walkerjet, която прави реплика на въпросния мотор. Буталото е на SIMONINI, но се оказа че на него пише VERTEX. Общо взето голяма мешавица.
    След като установих всички тези неща, реших да поръчам бутало от VERTEX, имам човек, който може да ми свърши тази работа, но за да не стане някаква грешка искам да измеря диаметъра на цилиндъра според указаната схема в ръководството и да взема правилното бутало. Цилиндъра ми е селекзия А с допустими диаметри на износване на цилиндъра 72.830mm и съответното бутало 72.690mm.
    Въпроса ми е с какъв уред да измеря въпросния диаметър?
    Качвам и няколко снимкиhttps://plus.google.com/photos/10048...873?banner=pwa на въпросните компоненти и ще съм благодарен за някакъв коментар!

  • #2
    От: Измерване на вътрешения диаметър на цилиндъра

    Мери се с вътромер.
    Вариантите са 2.
    Или с индикаторен, с наставки за съответния диаметър, като за сверка ползваш и микрометър с обхват във въпросния размер.
    Другия вариант е с микрометър вътромер, един като "пура", но се срещат по-рядко. И те, както всички микрометри мерят в някакъв диапазон размери.
    Има и оше една възможност ако не ти се намират тези инструменти. Осезател му се вика, нещо като пергел, но не съвсем. Настройва се да допира плътно стените на цилиндъра по доаметър и след това се вади и мери с микрометър или точен шублер. Но метода крие риск от малка грешка.
    Последно редактирано от ctef; 23-02-13, 10:29.

    Коментар


    • #3
      От: Измерване на вътрешения диаметър на цилиндъра

      Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
      Мери се с вътромер.
      Вариантите са 2.
      Или с индикаторен, с наставки за съответния диаметър, като за сверка ползваш и микрометър с обхват във въпросния размер.
      Другия вариант е с микрометър вътромер, един като "пура", но се срещат по-рядко. И те, както всички микрометри мерят в някакъв диапазон размери.
      Има и оше една възможност ако не ти се намират тези инструменти. Осезател му се вика, нещо като пергел, но не съвсем. Настройва се да допира плътно стените на цилиндъра по доаметър и след това се вади и мери с микрометър или точен шублер. Но метода крие риск от малка грешка.
      Единственно и само микрометър-вътромер - дали с индикаторен часовник или цифров няма значение. Мери се на кръст и поне на 2 места по височината на цилиндъра.
      С обратния пергел грешката е недопустимо голяма за целите на задачата.
      Ясен: ”в Наречен си лекувам нервите от форумното модериране...”

      Коментар


      • #4
        От: Измерване на вътрешения диаметър на цилиндъра

        Мери се целия цилиндър и се решава дали се е разкривил прекалено. Поне 4 - 5 височини, плюс се търси елиптичност с още няколко места за мерене.

        Коментар


        • #5
          От: Измерване на вътрешения диаметър на цилиндъра

          Блаодаря за отговорите,
          Замерихме цилиндъра според показаната схема в наръчника и износване почти няма, тъй като е работил около 30 часа.
          Сега остава въпроса какъв да е размера на буталото, понеже никъде не го намирам.
          В наръчника са дадени допустими стойности на износване, но ако речем че такова няма, значи ли че размера на буталото трябва да съответства на същите стойностни разлики?
          Искам да кажа, че е дадено при размер диаметър на цилиндъра 72,83 мм да се използва бутало с диаметър 72,69 мм или 0,14 мм разлика. При мен размера е 72.80 мм тоест трябва ли да сложа бутало 72.66 мм, за да спазя технологичната хлабина или има някакви други изисквания?

          Коментар


          • #6
            От: Измерване на вътрешения диаметър на цилиндъра

            Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
            Мери се целия цилиндър и се решава дали се е разкривил прекалено. Поне 4 - 5 височини, плюс се търси елиптичност с още няколко места за мерене.
            Плюс бъчвообразност, освен елиптичност, се търси, де..

            Коментар


            • #7
              От: Измерване на вътрешения диаметър на цилиндъра

              https://www.google.bg/search?newwind...J8fBtAaV-oDwBg
              С това е най лесно но маи не се намират в бг ако някои знае да сподели от къде могат да се намерят

              Коментар


              • #8
                От: Измерване на вътрешения диаметър на цилиндъра

                http://www.youtube.com/watch?v=qDNP25PtBqM

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X