Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвет за мухарка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Съвет за мухарка

    Здравейте рибари (мухари)!
    Голям фен съм на мухата и шнура. Имам една мухарка Balzer, която дълго време ми беше вярна, но искам да се оборудвам с нещо по-добро.
    Разглеждах разни интернет магазини и намерих добри предложения за следните марки: Cortland, White River, Orvis, Sage (малко по-скъпо) и Temple Fork.
    Интересуват ме такива около 9 фута (274см), клас 5-6 и цена около $200 (пръчката).
    За макарата не мисля че има голямо значение каква е, но видя, че примерно Okuma имат прилични модели.

    Ще се радвам да ми препоръчате нещо в този клас (началото на ценовата стълбичка ) Ще залагам на талант повече отколкото екипировка май
    No bike - no fun!

  • #2
    До: Съвет за мухарка

    Daniel е специалистът по мухарката. Той най-добре ще може да те посъветва.

    Коментар


    • #3
      До: Съвет за мухарка

      Дидо,мога да споделя впечатленията си за двата SAGE които ползвам,и двата са на 270 см,единият е от две части 5 акция,другият от 4 части 4 акция. Перфектни пръчки са,лично моето мнение е,че се натоварват по добре с един номер по голям шнур,особенно от силиконовата серия 444 или 555. Ако ще носиш мухарката в раница с мотора,както правя аз, си вземи на 3 или 4 части,защото двуколенният е неудобен за транспортиране. Голямото предимство на SAGE е,че имат поименна доживотна гаранция,струва си
      TLC 120 Executive 3.0 D-4D,163 h.p.
      Honda CBR 4cyl/4str/105 h.p.
      Honda Boad 4m/Yamaha 15 h.p.
      Всички превозни средтсва за мен са просто начин да ида за риба

      Коментар


      • #4
        До: Съвет за мухарка

        Първоначално публикуван от Dido_DR Преглед на мнение
        Ще се радвам да ми препоръчате нещо в този клас (началото на ценовата стълбичка ) Ще залагам на талант повече отколкото екипировка май
        Много високо това първото стъпало на стълбичката! Аз харесвам по полегати стълбички! Първата ми мухарка беше D.A.M. от 45лв. а сегашната е карбонова Шекспир клас 5-6, 2.55м. от две части. Мисля че беше под 100лв. ама не помня точно колко. Транспортирам я в калъф, като пушка през рамо.
        Преди време чух една приказка, която ми хареса та я запомних: Рибарските такъми могат да се разделят на два вида - такъми за ловене на риби и такъми за ловене на рибари! Е, на вторите също се ловят риби, ама защо е нужно като и първите вършат същата работа!
        "Do not correct a fool, for he will hate you;
        Correct a wise man, for he will appreciate you."

        Коментар


        • #5
          До: Съвет за мухарка

          Стефане, мерси за препоръката. Трябва ми точно такава от 4 части, че ще я нося с колело.
          No bike - no fun!

          Коментар


          • #6
            Re: Съвет за мухарка

            Здрасти Дидо от изброените марки само сейджа прилича на по така мухарка. Имай в предвид само че лънч серията е бюджетна въдичка малко и е стар карбонеца и има малко кусури - като едно лекичко провисване при кастинг на по далечни дистанции - не е болка за умиране те всички въдички от тоя клас си имат проблеми, иначе много приятна въдица е, прилично вързана, водачите са супер (за разлика от шекспир и т.н.), корка е на добро ниво, машинката е готина. За 9 фута задължително на 4 ри части според мене двуснадковата е доста мека. Ако ще я ползваш за клен не си взимай по голяма от 5 ти клас абсолютно достатъчна е, ако е за пъстърва 4 ти или 3 ти и не по дълга от 8,6 фута. шнур по добре е да е ВФ защото ще ти е по лесно за по далечни замятаня и не и слагай клас отгоре че ще и тежи на лонг каст.
            Орвис също става но освен супер файна която не е подходяща за клен другото май не е много наред.

            Поздрави и наслука.

            П.С. на шекспира за един сезон интензивен риболов по песъкливи реки и водоеми и водачите са за боклука.

            Коментар


            • #7
              До: Съвет за мухарка

              Мерси за отговора, Даниеле. Всъщност въдицата ще я ползвам само за пъстърва. Тук в Пенсилвания клен не съм виждал, но пък едра пъстърва (30-40см.) има бол. Поради това си мисля, че 5 клас ще е добре.
              Какъв профил на шнур би ми препоръчал? Преди ловях с конусовиден (заострен) от двете страни, но знам че има и други вариянти.

              Поздрави!
              No bike - no fun!

              Коментар


              • #8
                До: Re: Съвет за мухарка

                Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                П.С. на шекспира за един сезон интензивен риболов по песъкливи реки и водоеми и водачите са за боклука.
                Това съм го чувал и от други, и даже съм го виждал с очите си! Същата мухарка като моята, 2 месеца след като я купиха и вече водача на върха беше протрит! Това доста ме стресна, защото току що си бях купил моята, та започнах внимателно да си оглеждам водачите след всяхо излизане за риба. Обаче в крайна сметка за 3 сезона, всеки ден ходене на риба, като сезона ми започва 1 седмица преди забраната и свършва в края на септември (без дните по време на забраната), моите водачи нямат и следа от износване! Ловя само по р.Струма, клен, ползвал съм само шнур Шекспир DT, който накрая толкова се напука че почна да потъва и тъкмо си купих нов и спрях да ходя на риба! Иначе шнура през ден, два го миех с хладка сапунена вода! И друго може би има значени за запазването на водачите ми - ловя винаги от средата на реката към бреговете, та шнура ми е постоянно във водата (и тази част, която ползвам и тази, която не ползвам в момента) и няма кога да изсъхне!
                Не знам, аз съм си мърльо по отношение на рибарските такъми, не се старая да ги пазя и съответно не бих дал много пари за такъми. Пък и съм кадърен да строша и най-скъпата пръчка като се тресна някъде с мотора, та затова по-добре да е по евтинка пръчката ми!
                "Do not correct a fool, for he will hate you;
                Correct a wise man, for he will appreciate you."

                Коментар


                • #9
                  До: Съвет за мухарка

                  Здрасти,Дидо,
                  тъкмо щях да ти препоръчвам едно Байрън-че 2.70 на 4-ри части,5-ти клас и видях,че не си в България.Тука тази пръчка струва 120лв. Аз лично преди 4 години започнах с такава мухарка.Ползвах я 2 години и не е мръднала.Водачите и са изключително устойчиви на износване.Сега имам Сейдж Лаунч и един Плюгер 2.25 за по-закътанки места,но от време на време си вадя Байрън-а да си похвърлям с него - ей така,от сантименталност....

                  Иначе,Сейджа е прилична пръчка.Говоря за Лаунч-а.На мен много ми допада.Перфектна е за суха муха.Единствено изпитва известни затруднения с много тежки нимфи и стримери.
                  От същия ценови диапазон мога да ти препоръчам Ст. Кроа.Моделът Авид например.Има го и на 4 части.

                  Ако пък не ти се дават много пари,всяка друга евтина мухарка би ти свършила работа.В И-бея има добри предложения.А по американските он-лайн магазини..... какво да ти кажа - РАЙ .Винаги може да намериш това,което търсиш.Шекспир е много добър вариант от евтините.Прилични мухарки на ниска цена.А пък като ти "свършат" водачите,догодина - нова....Има травъл версии на 4 части,че и повече....А, Кабелас също имат мухарка на много части.Тука в БГ съм чувал добри думи за тази пръчка.Мисля,че беше на 7 или 9 части.

                  А за шнур - взимаш си един плуващ ВФ съответния клас и си готов.Марки - много.Цени също.Каквото ти душа сака.Все пак,обаче според мен,шнурът е с основна заслуга за добър кастинг.

                  Ако искаш можеш да поразгледаш за мнения и отзиви тук www.akulata.com

                  ---------------------------------------------------------------------------------

                  Дани,как е бе,приятелю ?!?! Жив ли си ,здрав ли си ....

                  Коментар


                  • #10
                    Re: Съвет за мухарка

                    Здрасти Дидо Пенсилвания е друга бира
                    ако основните пъстърви са межди 500 грама и 3кг си вземи даже 6 ти клас но смятам че и 5 ще е добре.
                    Шнуровете са много видове но аз ползвам 2 типа ДТ и ВФ единия е с двойни конуси тоест от двете страни е еднакъв и може да се обърне. другия вариант е ВФ конуса е от едната страна а другото е рънинг лайн.
                    ДТ полага малко по финно за това го предпочитат за пъстърва на къси до средни дистанции но се губи контрола при лонг каст.
                    Докато ВФ се държи по добре на лонг каст и полага малко по шумно но разликата не е много голяма ти си прецени на каква дистанция ловиш
                    за Лънча 5 клас според мене най добър шнур е на Сциентифик Англер 3М ВФ5Ф модел Ултра 4.
                    Байръна също е вариант пада покритието на водачите лесно но не се нараняват и не е проблем.
                    Хбава въдица е и ТФО на лефти крех ТЦРХ а 5 клас ще е идеална.
                    Малко е по фаст ама ще е идеална за тежки нимфи и стримери, че Лънча малко там издиша не му стига силицата.

                    flyfisher - къде се загуби здрасти ми бутаме криво ляво с по някоя друга риба взе ли си джипка ?

                    sl.daskalov точно така ако си чистиш редовно шнура и не го въргаляш в пясъка ще одължиш много живота на въдицата

                    Поздрави и наслука и Дидо пусни някоя снимка на пъстърва от тези истинските по над 40 см.
                    Последно редактирано от Daniel; 09-05-08, 17:32.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Съвет за мухарка

                      Здравейте
                      Аз съм с ДАМ 2,70м 6ти/7ми клас на 2 части ,макара ОКУМА ,но за 5-6години ми изтъня шнура и вече е по трудо хвърлянето ,някой просто го обръщат ,но аз ще го сменям
                      Ще ми кажете ли какъв шнур да си взема за мухарката и от каде ,защото прочетох че цената не е решаваща-някои от по евтините вършат по добра работа,мерси предварително
                      Ето и едно рибе
                      Прикачени файлове

                      Коментар


                      • #12
                        Re: Съвет за мухарка

                        Здрасти колега
                        някой просто го обръщат ,но аз ще го сменям
                        обръщат го тези с ДТ варянт на шнура (дабъл тейпър) в този варянт шнура е еднакъв от двете страни.

                        Лично аз съм малко пристрастен към марката Scientific Anglers собственност на концерна 3М но все пак това са шнурове доказали се пред мене вече доста годинки.

                        Сега твоята въдичка е за ДТ 6 ти клас и ВФ 7 ми според производителя.
                        Бих ти препоръчал да не се хвърляш на скъпи шнурове.
                        SUPREME 2 е идеален само дето няма нужния клас.
                        лично аз ако съм на твое място няма да се замисля и ще си взема един
                        AIR CEL 7 клас ВФ. предполагам че ще ти пасне на въдицата.

                        AIR CEL а като цена качество няма равен, по добър е от доста 100 лв. шнурове, здрав е, плува добре, износоусточив.

                        ето сайта на вносителя http://bent-fishing.com

                        опа и друго нещо шнура ти е морално остарял, не е лошо да се смени, за трудното минаване през водачите има тъй наречените Дресинги за шнур, ако шнура е 3М попитай в бент за дресинг и почистващо падче нека ти обяснят и как се работи с него. Ако забравиш не проблем аз ще ти кажа

                        Дано съм успял да помогна.
                        Поздрави
                        Последно редактирано от Daniel; 09-12-08, 07:29.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Съвет за мухарка

                          До Daniel
                          Мерси за съвета ,в събота ще ходя мо магазина за шнура и ще взема от това за почистване-незнам какво предсавлява ,но ще разбера ,досега нито съм мазал шнура нито водачите и се чудя как изкара толко години ,изобщо съм доволен от прочетеното във форума във връзка с риболова на муха и видях че има доста тънкости който не трябва да пропускаме,защото най важно е да пратиме мухата при рибата било тя на 3,5,10м , така че да не я изплашиме а да я накараме да атакува мухата
                          Поздрави

                          Коментар


                          • #14
                            Re: Съвет за мухарка

                            най важно е да пратиме мухата при рибата било тя на 3,5,10м , така че да не я изплашиме а да я накараме да атакува мухата
                            Това е може би най важното - ако рибата те усети дори и най уловистата муха да си вързал няма да излезе да я вземе.
                            Много колеги ловящи клен - ловят само дребосъци поради простата причина, че плашат едрите риби и остават само дребните. Пъстървата е съвсем друга бира

                            Смазката е за почистване и смазване, и аз не знам какво представлява, не съм се и замислял важното е че работи.

                            Грижите за шнура са много важни ако искаш той да работи правилно.
                            Ако ходиш по песъкливи реки не е лошо след риболов да измиваш шнура с хладка вода и бебешки сапун. Става много лесно и бързо, размотаваш го в един леген със съпунена вода и със едно парцалче подсушаваш и навиваш на макарата.
                            Пада също можеш да го ползваш редовно, на сух шнур просто го прекарваш през падчето, може да почистваш само ползваната дължина шнур.
                            Смазка не е нужно да слагаш всеки път, на 10 тина риболова е достатъчно, минаваш шнура с пада след това на едно парцалче капваш само няколко капки и минаваш целия шнур. Това е достатъчно става за 2 минути, а ще ти помогне шнура да се изнизва лесно от водачите и да работи добре много дълго време. Също така се запазват и водачите, които иначе се протриват от мръсотията насъбрана по шнура.

                            Въдицата след риболов не е лошо да я почистваш с влажно меко парцалче - особенно фтулките , аз ползвам микрофибър.

                            Поздрави

                            Коментар


                            • #15
                              До: Съвет за мухарка

                              Благодаря за полезния отговор ,надявам се ще помогне и на други колеги за правилното ползване на мухарката,А за по едрия клен се искат малко умения то е ясно ,но с времето всички тънкости се изглаждат и удоволствието от риболова е на лице ,при пастървата е друго понякога дори и да те вижда направо отнася мухата без да се замисли ,обаче като хванеш 2-3 петнисти в някой вир дори и да се криеш те вече не взимат и трябва да се местиш на друго място ,И малките рибета пускайте обратно
                              Поздрави

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X