Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За Кефал с муха и шнур

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • За Кефал с муха и шнур

    Привет и от мен.
    От скоро живея близо до гр.Благоевград, по точно гр.Бобошево. Запалих се много по мухарството и сега усъвършенства уменията си. Реките на които предимно съм излизал с мухарката са р.Джерман и р.Струма. Имам успехи, но моля за съвет къде мога да търся едрите кефали, тук местните разправят, че няма да хвана голям кефал "Те не се вдигат".
    Малко картинки от вчерашния вечерен излет на р.Струма
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01500.jpg
Прегледи:1
Размер:153.2 КБ
ID:6026481
    и по-големите който извадих(поне за мен са големи)
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01502.jpg
Прегледи:1
Размер:196.7 КБ
ID:6026482
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01503.jpg
Прегледи:1
Размер:174.3 КБ
ID:6026483
    и картинки
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01504.jpg
Прегледи:1
Размер:111.5 КБ
ID:6026484
    Последно редактирано от Mortum; 15-09-13, 11:29.
    <Land Rover Discovery 300 tdi> <Bearmach/Pro Comp 2"> <Extreme Evolution 32">http://arhangel.run-bg.com/bg/index.pl

  • #2
    От: Отмъщение

    Mortum, нямам опит с кефал на мухарка та незнам какво да те посъветвам. Щом едрият кефал не се вдига пробвай да го намериш с нещо дето потъва (нимфи... и потъваща линия).

    Успех и дано колегите с повече опит да помогнат с някой съвет
    Toyota Land Cruiser BJ70 1985
    Lexus LS430

    Коментар


    • #3
      От: Отмъщение

      Моят опит с едрите кленове е повече с жива стръв жабета, щурци, скакалци, попови прасета и малки рибки в тази насока мога да ти дам два съвета.
      Да търсиш места където има потопени дървета и храсти или подмоли.
      Другия съвет е да пробваш с някаква имитация на щурец, скакалец или попово прасе или със стример имитиращ малка рибка.
      За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
      0878 79 20 61 Борис

      Коментар


      • #4
        От: Отмъщение

        Днес намерих къде се спотайват по едрите кефали, на снимката е оградено в червено. Явно ми трябва още практика с мурарката виждах ги как се вдигат и се мятат, но не можах да заметна до тях. Стримери нямам за момента, но ще пробвам на сухи мухи при първа възможност, че днес докато ги намеря рибоците и слънцето залезе нямах много време да замятам.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01509zaforuma.jpg
Прегледи:1
Размер:118.9 КБ
ID:5518664
        и извадих един малко по приличен от досегашните
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01510.jpg
Прегледи:1
Размер:151.3 КБ
ID:5518665
        <Land Rover Discovery 300 tdi> <Bearmach/Pro Comp 2"> <Extreme Evolution 32">http://arhangel.run-bg.com/bg/index.pl

        Коментар


        • #5
          Re: Отмъщение

          Здравей колега. За начало браво за ентусиазма сега за рибите - по пронцип, каквато и риба да ловиш трябва да знаеш къде се подвизава - същото е като в ресторанта - сядаш да се храниш но сервитьорката ти сервира пържолите на другата улица Кленовете както ти е казал колегата висят на по различни места от пъстървите - около паднали във водата дървета, под надвиснали дървета - все места където да могат да се крият - за начало трябва да им схванеш местостоенето. Второ и не по малко важно е кога се хранят, обикновенно през деня има отсек от време през който не пипат. Трето - мухите с които ловиш - важно е да имаш няколко модела които да сменяш. По нататък - кастинг - трябва да можеш да им подадеш добре - демек в мястото където се хранят - при кефала е добре, ако ловиш с бръмбъри, оси и тем подобни джапанки (от микропореста гума) мухата ляко да пляска но не и шнура, защото ги плаши. Клена не е задължително да го виждаш че се вдига за да го хванеш на муха. Едрите кленове обикновенно удрят без да пляскат като малките, и не се вдигат толкова често като тях.

          Сега може да пуснеш на какви мухи ловиш, не е лошо да кажеш и колко ти е дълга въдицата.

          п.с. На Бобошево съм бил веднъж преди много години и хванахме доста хубави кленове.
          Последно редактирано от Daniel; 16-09-13, 06:45.

          Коментар


          • #6
            От: Отмъщение

            За това че големите не пляскат много вчера се убедих. Качеството на снимките е лошо за което се извинявам. Много странно, на трета муха ми се чупи куката от където започва контрата ѝ (често срещано явление ли е това).
            Пръчката 2,55м 5/6 клас
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01511.jpg
Прегледи:1
Размер:160.0 КБ
ID:5518712
            макара
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01516.jpg
Прегледи:1
Размер:121.2 КБ
ID:5518713
            мухите които имам
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01515.jpg
Прегледи:1
Размер:116.7 КБ
ID:5518715
            мухите на които съм пробвал(осата също и имаше много попадения, но малки)
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01513.jpg
Прегледи:1
Размер:70.6 КБ
ID:5518716
            <Land Rover Discovery 300 tdi> <Bearmach/Pro Comp 2"> <Extreme Evolution 32">http://arhangel.run-bg.com/bg/index.pl

            Коментар


            • #7
              Re: Отмъщение

              Осата е много подходяща за есента. Въдицата ти е малко къса за тази река.

              Коментар


              • #8
                От: За Кефал с муха и шнур

                Във връзка с моя пост и казанато от Даниел се сетих още неща преди години наблюдавах как един човек лови на попово прасе.
                Стръвта не трябва да е много едра 2 - 5см. закачваше я с малка тройка през гърдите и отваряше бигела на макарата за да може течението свободно да отнася стръвта като с придърпване и задържане я управляваше.
                Тук Даниел маже да даде някаква насока за имитацията на попово прасе.
                За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                0878 79 20 61 Борис

                Коментар


                • #9
                  От: За Кефал с муха и шнур

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Image05.jpg
Прегледи:1
Размер:127.6 КБ
ID:5519175
                  Аз имам сериозен опит с речния кефал, но с жива стръв и блесни!Абсолютно вярно, че големите "пералки" от по лакът и нагоре се вдигат трудно.Дори не всеки сезон съм удрял по един екземпляр.
                  Преди години и аз като тебе се запалих по мухарстването, та отидохме с още двама на един водоем-те с мухарките, аз на жива стръв.Те уловиха като бройка повече от мен, но бяха повечето дребосъци.Моите бяха доста по-едри.Питах ги дали в другите реки в които са ловили е същата работа.Казаха ми -да, вземат дребен речен кефал.Не знам защо е така?
                  По-горе колегите изразиха мнението, че големите кефали си имат място, което обитават и ти трябва да го знаеш.Абсолютно вярно.
                  Това което съм забелязал е, че големия речен кефал не стои в плиткача.Стои на дълбоко място, както казаха колегите около паднали дървета, подмоли и т.н. естествени укрития-надвиснали дървета, малки заливи с тръстика и т.н.Големите екземпляри стоят обикновено в краищата на голям вир, а най-вече в горния му край.Като правило кефалът е обърнат с глава към течението, защото чака то да му донесе нещо за кльопане.За това и тактиката ми е била да тръгвам срещу течението, за да не ме вижда.Полароидните очила помагат много, за да го видиш.
                  Там където има един кефал, има поне още 5-6 около него.Лошото на дребния е, че първи атакува и не оставя на по-големия стръвта.А като го уловиш тоя дребосък, той се разшляпва и големия и хитрия си отива.Аз това го преодолявах с по-голяма стръв, която да не е по устата на малкия.Вероятно и ти трябва да направиш него подобно.Малкият кефал след първата атака, ако не успее да налапа обикновено е прогонен от по-големия.Това е шанса!
                  И най-важното в кефалския риболов-точното хвърляне.Този който ме учеше на тая техника, имаше лаф за това "Кефалът не иска да му хвърлиш в устата, а иска в гъза!".На 40-50 см да хвърлиш от него-не пипа.Най-благодатно е попадението на 5-10 см от края на брега.Поради тая причина, отиват много такъми, щото се късат в крайбрежната растителност.
                  И е вярно, че не трябва да се шуми и не е вярно!Ти трябва да си скрит и тих, обаче подаването на стръвта трябва да е съпроводено с шум-изпляскване.Колкото и силен да е, ако стръвта е подадена на 5-10 см от брега но в дълбоко място, толкова е по-силна реакцията на намиращите се там риби.Водата завира, все едно отдолу има подводница.Ако имаш търпение, да се налудуват малките, кълве големия.
                  Аз се отказах заради ей тия неща по рибата, които се оказаха паразити.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:riba02.jpg
Прегледи:1
Размер:141.4 КБ
ID:5519177Натиснете снимката за да я уголемите

Име:riba05.jpg
Прегледи:1
Размер:105.8 КБ
ID:5519178
                  Впрочем, сега му е времето да се лови голям речен кефал-септември, октомври и ако е хубаво времето и ноември, защото е започнал да се храни за зимното гладуване и е стръвен.Това безразсъдство не го показва през летните жеги, за това и тогава екземплярите са по-малки.Наистина сега му е времето!!!
                  Успех на всички.

                  Коментар


                  • #10
                    Re: За Кефал с муха и шнур

                    Аз също не лова кефал от години но си спомням как малко преди влизането на рилска река ги размазахме с едно приятелче, едни странни криви нимфи и по бързеите - излизаха си бая говеда по над 30 см. Едри кефали се ловят на муха - на язовир Огняново имахме около 20 броя като най малкия беше 30 см. Вярно че бяхме с един каяк - иначе резултата щеше да е дребосък. Хвърлчш под дърветата и се изнасяха като моторници

                    Отдавна не съм връзвал кефалски мухи но по принцип - бръмбари, оси, калинки, скакалци са началните мухи които трябва да пробваш. След това може да се мисли за нимфи, стримери и мокри мухи - също работят много добре.

                    Коментар


                    • #11
                      От: За Кефал с муха и шнур

                      Едър кефал на Струма - само в бързей (на пляскане) или на границата между бързата и тихата вода. В тихата вода не се вдигат. За съжаление при нас Струма съвсем умря откъм кефал та не съм ходил отдавна. Иначе преди най-удачна ми е била имитацията на горска (дива) пчела. На бръмбарчета с червени и жълти коремчета кълвеше преди години после затихна. На скакалец от сърнешки косми също съм имал добра слука ама вече не намирам качествена изработка пък аз не се научих да го правя (скакалеца). Удачна е и един вид "осичка" изцяло от черна микропореста с черно перце за крачета и бели перца за крилца и лъскава нишка (ламе) спираловидно намотана на коремчето - описвам я щото нямам в момента да я снимам. Размера трябва да е като на живите оси. На нимфи, стримери и мокри мухи съм пробвал, установил че не ме бива и съм се отказал!
                      "Do not correct a fool, for he will hate you;
                      Correct a wise man, for he will appreciate you."

                      Коментар


                      • #12
                        От: За Кефал с муха и шнур

                        Привет!
                        Мерси за съветите и насоките. Днес след работа успях да усвоя още по-добре замятането и тайминга(доволен съм, но знам че още има какво да се иска). Втората стъпка беше намирането на подходящо място и в това сполучих след един два погрешни завоя и пълни с вода ботуши. Третата стъпка се оказа бе часът в който се хранят, това ми предостави време за избора на муха. Използвах черен бръмбар, пробвах и нещо като скакалец, а осата ми замина в клоните на едно дърво(и при нея имаше вълнения от кефала). Четвърто разбрах, че вятърът може да ми бъде и приятел при замятането. Замятам преценявам разстоянието и стрелям, мухата на няколко пъти я подавам непохватно с много цопане малките скачат не се занимавам с тях. Отново вдигам мухата във въздуха преценявам и я пускам леко да докосне водата, размърдване от мъниците след което водовъртеж и удар засичам и е там. Борбата не знам колко време продължи от въодушевление, накрая се измори и бе при мен. За мен това е пореден успешен ден с муха и шнур.

                        Мястото р.Джерман, плитка вода от ляво, в средата не много силно течение и в дълбоко на отсрещния обрушен бряг, Ресторанта за кефали.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01495.jpg
Прегледи:1
Размер:89.3 КБ
ID:5519911
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01496.jpg
Прегледи:1
Размер:112.6 КБ
ID:5519915
                        И двата хубави екземпляри който ще са за вечеря. Имаше и много по-дребни, който пуснах.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC01523.jpg
Прегледи:1
Размер:147.0 КБ
ID:5519923

                        П.П. Още веднъж Благодаря на колегите за насоките и мненията, бяха много полезни и на място!
                        <Land Rover Discovery 300 tdi> <Bearmach/Pro Comp 2"> <Extreme Evolution 32">http://arhangel.run-bg.com/bg/index.pl

                        Коментар


                        • #13
                          От: За Кефал с муха и шнур

                          Човече от като се научих да хвърлям сръкмето заебах и въдици и кукички
                          само бараки

                          Коментар


                          • #14
                            От: За Кефал с муха и шнур

                            Първоначално публикуван от off mechanic Преглед на мнение
                            Човече от като се научих да хвърлям сръкмето заебах и въдици и кукички
                            То това не е много за хвалба...
                            Виден столичен ихтиолог

                            Коментар


                            • #15
                              От: За Кефал с муха и шнур

                              хвърлям само за кеф
                              само бараки

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X