Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Риболов и развъждане на сьомга в Канада/ Британска Колумбия

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Риболов и развъждане на сьомга в Канада/ Британска Колумбия

    Ами първо да попитам пък тогава да писателствам.
    Както всички знаете форума има отдел за пътувания ,ама това не е баш пътуване а по скоро описание на ловене на риба и как хората в чужбина си я развъждат- направих снимки и клипчета на близкия развъдник за сьомга.
    Вдъхновението ми доиде от колегата Митко69 които публикува пътешествия с мотор,той ми е приятел и дори сме карали няколко пъти заедно но на местни обиколки и не е някакси редно аз да се правяна пътеписец за обиколки с мотор.
    Но понеже предполагам няма чак много хора които да ходят до Канада за риба та това дето съм видял мога да го споделя ако е интересно поне на 3-4 колеги тука.
    Да уточня че имам роднини в Канада и ходя на гости и гледам да избера време когато сьомгата идва по реките и може да се лови от брега та общо взето и затова ходя и за риба там – използвм да съчетая нещата .
    Имам и 1 ловене на сьомга в океана,преди да влезнае в реките но лично мене не ме кефи – мога да го споделя и това ако е интересно на някои.

  • #2
    Ще чета с интерес!

    Коментар


    • #3
      И на мен ще ми е интересно

      Коментар


      • #4
        Ооо, много сме дето ни е интересно, пиши смело.

        Коментар


        • #5
          Няма какво да питаш. Пускай!
          Nissan Terrano 2,7 TDI

          Коментар


          • #6
            Ще чета с интерес! Благодаря предварително
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • #7
              И аз се настаних удобно!
              Only after the last tree has been cut down,
              Only after the last river has been poisoned,
              Only after the last fish has been caught,
              Only then will you find that money cannot be eaten.

              Коментар


              • #8
                Давай, чакам и повече подробности!
                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                Коментар


                • #9
                  Мина време и съм закъснял яко ...даже предполагам някои може да са си помислили че съм умрял...ама не съм. Но си имам различни причини , една от която здравето- даже в момента кашлям достатъчно зле ..... , но както и да е пожелавам на всички да са живи и здрави.
                  Но все пак по добре късно ,отколкото никога.
                  Започваме.

                  Първо да покажа обстановката.

                  Част 1-Разузнаване

                  https://www.google.com/maps/@49.0953...21.8377308,13z


                  реката е Chilliwack river, също такa и викат Vedder River . Зумвам малко за да покажа нещо ,а то е че от това място нагоре по реката РИБОЛОВА Е ЗАБРАНЕН на 100% през цялата година и при всякакви обстоятелства.

                  https://www.google.com/maps/@49.0777...7075416,15.75z

                  Точно над мястото където Slesse Crk влива в реката има много яка табела за забраната .
                  На картата се вижда и къде е рибарника.
                  Пътуваме нагоре по реката,

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11-20221015_152341.jpg
Прегледи:275
Размер:503.5 КБ
ID:6909000


                  Събота е и народа е дошъл да лови

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:12-20221015_152618.jpg
Прегледи:277
Размер:530.0 КБ
ID:6909001


                  Тука е няколко км по нагоре от знака на забраната и естествено никои не лови. не знам какво се вижда ,но реката е пълна с риба,надявам се е поне на следващата снимка да се вижда.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:13-20221015_160508.jpg
Прегледи:282
Размер:1,006.8 КБ
ID:6909002

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:14-20221015_160537.jpg
Прегледи:276
Размер:660.0 КБ
ID:6909003


                  Реката е доста тясна тука но пък наклона е доста , много грубо -1метър денивелация на 20-25 метра.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:15-20221015_161128.jpg
Прегледи:279
Размер:866.2 КБ
ID:6909004



                  Ясно че рибата е дошла ,което е много радостна новина.
                  Връщаме се към къщи и тука искам да покажа ефекта от горски пожар,въздуха е толкова замърсен че се вижда как закрива слънцето .

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:16-20221015_165347.jpg
Прегледи:273
Размер:315.5 КБ
ID:6909005

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:17-20221015_165335.jpg
Прегледи:271
Размер:401.4 КБ
ID:6909006



                  Така и така сме на разходка ,отиваме до Чиливак Леик
                  https://www.google.com/maps/@49.0751...4416129,12.25z
                  Обаче нищо се не види

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:18.jpg
Прегледи:268
Размер:175.5 КБ
ID:6909007

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:19.jpg
Прегледи:276
Размер:629.4 КБ
ID:6909008



                  На връщане виждаме че събранието покрай реката се е увеличило.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20-20221015_165745.jpg
Прегледи:273
Размер:517.0 КБ
ID:6909009

                  За малко да пропусна- Моста над Slesse Crk
                  https://www.google.com/maps/@49.0775...7065094,16.54z


                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:21-20221017_103616.jpg
Прегледи:279
Размер:771.7 КБ
ID:6909010


                  А ето това е мястото където така нареченото поточе се влива в реката ,точно от дясно ,не се вижда от тука ама ме мързеше да ида до там , е овесена голям табела дето пише че от тоя поинт нагоре не може да се лови.
                  Другото –е това червеното кръгче показа откъде сьомгата минава за да иде в рибарника.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:22-20221017_103644.jpg
Прегледи:279
Размер:1,010.3 КБ
ID:6909011



                  Зумваме малко
                  Има 2 умряли и една дето е към края си .


                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:23-20221017_103659.jpg
Прегледи:275
Размер:630.9 КБ
ID:6909012



                  Погледнато директно от моста надолу

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:24-20221017_104022.jpg
Прегледи:277
Размер:923.6 КБ
ID:6909013

                  Все пак сме изтървали баш началния РЪН на рибата щото вече има умряла риба ,демек дошли ,свършили работа по репродукция на наследниците и хвърлили топа. Обаче и сме далече от края ,риба има и се надяваме да е ок всичко.
                  Само за инфо-като свърши всичко,реката е осеяна с рибни трупове ,направо вони на мърша и гаргите са хиляди дето ядът остатъците.
                  След 1-2 дена правим 2 ро разузнаване, 2021 може би някои са забелязали по новините но там в тоя регион имаше много дъждове и имаше разни наводнения на пътища ,срутвания и т.н
                  https://www.youtube.com/watch?v=UM8tSmE30XQ


                  https://www.youtube.com/watch?v=558NJlg4Qtw


                  Та и реката е променила коритото си и съответно отиваме да видим къде са по дълбоките местенца-както се казва –голяма риба в голяма вода се лови.
                  Може би вече се питате –абе направо почваи да ловиш....Е да де ама трябва да си купя билет.
                  В British Columbia (накратко BC/БК) са го направили по следния начин:
                  1. За месни е наи евтино
                  2. За канадци от други провинции –по скъпо
                  3. Останалия свят-наи дебело.
                  Отделно тарикатите са направили системата – за 1 ден / за 1 седмица / за 1 година.
                  Няма друго.
                  Базизано на мои опит, 1 седмица е повече от ОК а и съм бил там .
                  То ако дава дето се вика,за 1 седмица ще е предостатъчно.

                  Ама да се върнем на реката
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:25-20221017_120111.jpg
Прегледи:274
Размер:782.8 КБ
ID:6909014

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:26-20221017_120128.jpg
Прегледи:271
Размер:770.6 КБ
ID:6909015

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27-.jpg
Прегледи:269
Размер:698.8 КБ
ID:6909017

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:29.jpg
Прегледи:268
Размер:660.1 КБ
ID:6909018

                  В следващите дни се обажда един мой човек с които по идея трябва да се срещнем на едно друго място за което той казва че е фраш ... уговаряме се за след обед и отиваме.
                  Мястото е - BC Hydro Ruskin Picnic Site
                  https://www.google.com/maps/@49.1956...22.4131327,15z


                  Това място е доста удобно и аз си мислех че ще е фраш от рибари ,но може би че беше делничен ден а и валеше-и предполагам затова не беше препълнено.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:30.jpg
Прегледи:269
Размер:1,008.5 КБ
ID:6909019

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:31.jpg
Прегледи:265
Размер:419.5 КБ
ID:6909021

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:32-20221021_124918.jpg
Прегледи:267
Размер:875.9 КБ
ID:6909022

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:33-20221021_124538.jpg
Прегледи:266
Размер:447.2 КБ
ID:6909023

                  Снимах един дето извади една риба-това е така наречения chum salmon ама като го питах тоя дали мога да приближа и снимам ,ония нещо изръмжа недружелюбно и аз подминах.


                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:34-.jpg
Прегледи:266
Размер:812.4 КБ
ID:6909024
                  Моите хора и атакуваха но решиха че понеже водата е по бавна да се пробват със мухарски такъм( аз това не го мога и не го практикувам,личното ми мнение специално за риболов на салмон това е излишно и непрактично).

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:35.jpg
Прегледи:265
Размер:667.7 КБ
ID:6909025


                  Моя човек се обади че не можело да доиде и след няколко часа...... моите не хващат нищо и решаваме да идем до един друг рибарник в които има sturgeon fish – гугъла го превежда като есетрова риба.


                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:36.jpg
Прегледи:267
Размер:891.1 КБ
ID:6909026


                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:37.jpg
Прегледи:264
Размер:523.0 КБ
ID:6909028

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:38.jpg
Прегледи:263
Размер:563.8 КБ
ID:6909029

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:39.jpg
Прегледи:257
Размер:611.4 КБ
ID:6909030

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:40.jpg
Прегледи:264
Размер:637.0 КБ
ID:6909031



                  Това нещо е къде 2 метра и нагоре ,и е нейде над 20 години старо

                  Продължавам с разведката щото все още нямам билет –отивам на Keith Wilson Bridge.
                  https://www.google.com/maps/@49.1038....094018,14.33z
                  Там е много полегато и лесно достъпно. Като пристигам и виждам че е събрание голямо.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:41.jpg
Прегледи:267
Размер:702.6 КБ
ID:6909032


                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:42.jpg
Прегледи:265
Размер:526.5 КБ
ID:6909033

                  Минавам през друго място на път за вкъщи – Vedder Bridge.

                  https://www.google.com/maps/@49.0984...9673761,17.33z

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:43.jpg
Прегледи:268
Размер:718.4 КБ
ID:6909034



                  Навалицата е много яка и тука ....И тука огромно събрание

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:44.jpg
Прегледи:272
Размер:892.3 КБ
ID:6909035

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:45.jpg
Прегледи:266
Размер:795.2 КБ
ID:6909036

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:46.jpg
Прегледи:266
Размер:851.4 КБ
ID:6909037





                  Имам филмче на sturgeon fish и на 1 китаец май дето извади 1 риба,ще прегледам как да ги кача тука.

                  Краи на ЧАСТ 1.



















                  Прикачени файлове
                   

                  Коментар


                  • #10
                    Чувал съм, че сьомгата не се храни когато отива да си хвърля хайвера.
                    На какво я ловят тогава? На "косене" или по някакъв друг начин?
                    АИГ-Заваряване ООД
                    Производител на заваръчни апарати "DEL"
                    http://www.aigwelding.com
                    0889 522 036

                    Коментар


                    • #11
                      Ще е интересно да разкажете малко за спецификата на риболова на сьомга пък и по-общо, ние дето живеем в Европа, не знаем особено много, нито за канадските реки, нито видовете обитаващи ги, периодите на миграция,, в кои сезони по какъв способ може да се лови , каква позиция се избира……. Всичко е много интересно

                      Коментар


                      • #12
                        Това щях да го разкажа в част 2 но ще използвам че е петък и ше си удължа обедната почивка малко .
                        По въпроса дали сьомгата се храни – лично за мене, аз нямам твърд отговор.
                        Но повече клони към това все пак да се храни.
                        От инфото дето съм чел- от морето ,та до родното си място в звисимост от реката но в повечето случаи които аз съм виждал ,течението е много яко.Плуваики стещу течението естествено
                        Си трябва енергия.Друго нещо- пробвал съм с блесна ,рибак или тип лъжичка и т.н и пак се хваща но бих казал с променлив успех.
                        Това с блесната съм го пробвал и в МИЧГАН и там същия резултат (Може би се чудите че споменатвам
                        Мичиган- мноог набързо -Там изкуствено отглеждат сиомга в рибарник и после я поскат в големите езера и тя си живее там докато стане време за размножаване. .
                        После като порасте че се връща в реката ното там няма места дето по естествен път да се размножава и става една касапница...така и так арибата ще умре.
                        Но тва друг път)
                        Моя роднина лови на хаивер от
                        сьомга -по идея е много рехав и тои като хванем женска, обира хаивера и го обърква с някви хими да станел по твърд и тои наистина става ма не като палстеин например.
                        Аз съм се пробвал и с това ,обаче както виждате реката е доста бърза и като се пудари тва нещо в няколко камъка и оставаш на гола кука и трябва да зареждаш пак и на мен ми писва.
                        Наи свясното за мен е – продават мъниста или гументи топчета с цвета на хаивера ,добавя се оранжев памук и като цяло напоменава пак хаивер ,само че дето стои на куката доста време.Това ще снимам как се прави и накрая как изглежда.
                        Дефекта на това е че колкото и тъпа да е рибата , тя го налапва ама кат усети че е не е естествена хран го плюе и трябва да се засича доста бързо ,забавиш ли се ,не ти ли е опъната като гората линията – изпускаш.Поне това е моито обяснение.
                        Другото нещо в подкрепа на това че рибата яде е че може и да се лови на изкуствена муха мо метода както в БГ се лови кефал ,пъстърва и т.н.
                        Моя човек даже има машинка да си прави сам мухи,но както споменах аз това не го мога и съм го отсвирил като метод.
                        Относно така нареченото косене,търмък и т.н – забранено е ,даже и с нормален тъкъм ако закачиш риба не за устава(щото се случва ,някои път в дупка 5х5 метра има поне 1000 риби трябва да я пуснеш.)
                        В БК дори е забранено при ловенето на
                        сьомга с кукичката да има контра , трябва кукичката да е тип Barbless hooks -на бг – кука без контра.
                        Barbless Hook
                        Barbless hooks are hooks that do not have a barb or have had the barbed pinched or removed. A barb on the hook is a reversed point just below the tip of the hook, used to prevent the fish from freeing itself from the hook. In British Columbia, barbless hooks are required in most of the fisheries, particularly for salmon and steelhead. In all streams, a single barbless hook is required. It is a good idea to make sure whether a barbless hook is required by reading the regulations before your next fishing trip. Barbless hooks are readily available at tackle stores. If you have barbed hooks, you can simply pinch down the barb on them.Barbless hooks ensure that fish can be released successfully when necessary. They also prevent serious injuries when you hook yourself.
                        Преведено с гугъла е малко тъпотия но се разбира за какво става дума.
                        Кука без боди
                        Куките без бодли са куки, които нямат бодли или бодлите са защипани или премахнати. Острие на куката е обърната точка точно под върха на куката, използвана за предотвратяване на освобождаването на рибата от куката. В Британска Колумбия куките без щифтове се изискват в повечето риболовни райони, особено за сьомга и стоманена глава. Във всички потоци е необходима една кука без бодли. Добра идея е да се уверите дали е необходима кука без бодли, като прочетете правилата преди следващия си риболов. Куки без боди са лесно достъпни в магазините за принадлежности. Ако имате куки с бодли, можете просто да ги защипете. Куките без бодли гарантират, че рибата може да бъде пусната успешно, когато е необходимо. Те също така предотвратяват сериозни наранявания, когато се закачите.

                        За всичките тия нещица дали са у ред има еквивалента на БГ ИАРА в БК се казва Conservation Officer.за толкова време ,около 20г дет ходя там са ме проверявали 2 пъти , ама тия ходат по 2 ма ,въоръжени с полуавтоматични УЗИ или от сорта... въобще си е сериозна работа .

                        В Мичиган даже по често са ме проверявали ама аз там си живеех .

                        Другото което искам да спомена е аз ловя в- бързите реки със щнур ,не с моно влакно.

                        По тънко е и наи вече дори да се нарани от ударите по камъните , не се къса толкова лесно като моното ,особено е криво кат закачиш риба и тя като се раздърпа и да се скъса.... направо полудявам. Обаче трябва да се намери баланс и при шнура щото ако ползваш много дебел съответно е и много здрав и като се закачи ( а то 200% ще се закъчи някъде) няма късане,рязал съм лнията и губя поне 30 метра,пък шнура не е особено евтин – една ролка 135 метра последно е къде 14 УСД,в канада е къде 20.

                        Към колегата Jimm ,
                        2022 като ходих специално снимах в рибарника за целта и ще има инфо какъв вид има, кога мигрира и т.н
                        Аз горе долу понаписах каквото имах не предвид за ловенето ,ще добавя това онова и снимки и част 2 ще я завърша.
                        Част 3 е за развъждането ,в рибарника, видове и т.н.


                        Коментар


                        • Jimm
                          Jimm коментира
                          Редактиране на коментар
                          Благодаря, ще е много интересно да прочетем всичко.

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X