Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Защо пускате уловената риба?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Защо пускате уловената риба?

    Темата произлиза от тук


    Няма проблем,
    Въпреки, че за 10 години не съм изпържил нито една пъстърва от тези дето съм хванал.
    Жал ми е като знам колко са малко в България - което е факт.
    Поради това че са малко, предлагам и с пържоли да се запасим

    Само нещата с Ники да тръгнат на добре и ще го направим - обещавам.
    Последно редактирано от Peppy; 28-09-10, 15:13.

  • #2
    От: Re: Моля Ви приятели, помогнете на сина ми Ники

    Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
    Няма проблем,
    Въпреки, че за 10 години не съм изпържил нито една пъстърва от тези дето съм хванал.
    Жал ми е като знам колко са малко в България - което е факт.
    Поради това че са малко, предлагам и с пържоли да се запасим

    Само нещата с Ники да тръгнат на добре и ще го направим - обещавам.
    А тогава защо ги ловите? Бях чел някъде, че до 1/2 от уловените и пуснати риби умират скоро след като са пуснати.
    Нямам представа от риболова, но знам, че кукичките разкъсват устата на рибата, дори хранопровода, повреждат се хрилете, може рибата да се инфектира от това, също да се задуши в живарника и т. н. т.

    В неделя се видяхме с Пацо Три Пера и той ми разказа, че е уловил над 30 кг бял амур на Дунав и са го пуснали т.к. нямало кой да го яде. Вярвам му показа ми снимка на телефона си. Но му опонирах, че няма гаранция че рибата ще оживее и ако оживее още колко години ще живее.
    Не съм враг на рибите и затова не ходя на риболов, но с удоволствие хапвам уловена прясна риба.
    Последно редактирано от s_s1; 28-09-10, 16:28. Причина: вече не е спам
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • #3
      От: Re: Моля Ви приятели, помогнете на сина ми Ники

      Първоначално публикуван от s_s1
      Спам, не спам не се сдържам: а тогава защо ги ловите? .
      Спортен риболов.Като Фотолова при горския, което си е цяло изкуство да хванеш и пусниш рибата невредима.
      Първоначално публикуван от s_s1
      Бях чел някъде, че до 1/2 от уловените и пуснати риби умират скоро след като са пуснати.

      .
      Ако се откачи правилно няма опасност ...мисля
      Око за око и светът ще ослепее

      Коментар


      • #4
        От: Защо пускате хванатата риба?

        Въпрос на разбиране е май... Да кажем аз ги пускам само маломерните, под една моя педя(която се равнява на 20-25 санта) не ги барам, много рядко не ги пускам маломерните, е като нагълта до корема какво да я правя или да я пусна да умре в реката или да я взема.. .. То вече тез дето са тръгнали с Токовете са по страшни даже и от хващането на маломерната, те пепельосват всичко на ред, а да не ви говоря какво направиха една река, вода Бол, вирове Бол.И нищо и се прибираме капнали от умора, ходихме около 5 километра по тази река, нито пътека, нито нищо...И като се прибрахме дятката ни се смее, вика тая река си я тровят овчарите от край време, така сте си ходили и аз в тоя момент щях да припадна тея 5 километра ми изядоха душата.. ..
        За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
        Honda Dominator 650
        088ЧЧ93979-->Борис
        0878956Ч38-->Борис

        Коментар


        • #5
          Re: Защо пускате хванатата риба?

          Ловя ги за спорта и така си почивам,
          обожавам планини и реки.
          Пускам ги защото са малко надявам се да хвърлят хайвер и да са повече другата година.
          Не е вярно че умират, за целта се ползват куки без контри или с микроконтри,
          кеп с мека мрежа без възли и в повечето случай не се налага да вадиш рибата от водата,
          закачаш с кохера мухата и готово.

          Да не казвам че съм ловил една и съща риба няколко път
          Толко са малко че си ги познавам.

          Сега много ясно че ще умре ако я държа в живарник или я стисна с ръце за очите или хрилете.
          С малко внимание няма проблем.

          Поздрави а това не пречи да изядем няколко риби - те тези дето ги пускам ако мислиш че след мен не ги хваща и изяждат
          жестоко се лъжеш

          Поздрави

          Коментар


          • #6
            От: Защо пускате уловената риба?

            Удоволствието от успешния риболов и пускането на уловената риба/в по-голямата си част/ - за мен са едно цяло! Подхода към това преживяване, и грижата за детайлите трябва да са на ниво, за да няма увредени и умрели/в оптимален смисъл/риби. С достатъно умение и подходящ кукоизваждач може да се откачи дълбоко глътната кука и без да я виждаш, с качествен живарник, разположен по подходящ начин хванатата риба може да издържи и 24ч., без да се увреди. Най-показателен/според мен/ е подхода към силният момент на риболова/особенно дънния/ - ваденето на уловената риба. Там майсторлъка/има връзка с една друга тема!/ и хубавия кеп си казват думата. И като видя някой да размахва ликот/канджа, кука/, и после да снима "перфорираната" риба....се възхищавам на поредното геройство! На слука!
            "Make love, not war!"

            Коментар


            • #7
              От: Защо пускате уловената риба?

              Вече втори сезон дори не взимам живарник с мене. Шарана уловен и пуснат почва да се храни на третия час без проблем. Като цяло това е белег на всичката мирна риба. Мирна риба рядко нагълтва куката и тогава пак с внимателни действия и приспособления (колегата по-горе е писал) може да се пусне невредима. Правя опити да ловя с кукички без контра. Хищника е друга бира. Ако ловите с муха - няма да нагълта и рибата след максимум час пак ще атакува. Ако се лови с изкуствена примамка - същата работа. Изобщо за да умре уловена риба трябва да сте се отнесли доста мародерски и невнимателно с нея, което се получава обикновено при липса на риболовни умения, а примери такива има много, за съжаление.
              Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

              Коментар


              • #8
                От: Защо пускате уловената риба?

                Ловя само качествени едри видове риби за ядене. Дребните/маломерните не обичам нито да ловя, нито да ги хващам, нито да ги ям, затова ги пущам да порастнат или да нахранят едрите. През добрите млади времена пълнех с филета 300 л фризер.
                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                Коментар


                • #9
                  Re: Защо пускате уловената риба?

                  Да допълня, има много случаи в които е добре да се вземе рибата,
                  Например американската пъстърва не се размножава в БГ - така че няма смисъл да стои в реката
                  заедно с балканската - американката е по голям хищник, храни се много, расте бързо, и задушава развитието на балканската
                  пъстърва.

                  Е напоследък е добре в реката да има дори американка - поради липсата на балканка.

                  В Англия има реки на които американската пъстърва задължително се прибира !!!

                  Не е проблем да си вземеш риба за ядене но според мен е голяма простотия
                  да напълниш един плик риба и после да я изхвърлиш.
                  Последно редактирано от Daniel; 29-09-10, 19:44.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Re: Защо пускате уловената риба?

                    Даниел, не взема риба, но все се ослушва за мръвка на трапезата!
                    Осмели се да помогнеш, преди да те помолят!
                    Отстъпки за система за активно GPS проследяване и продуктите на ЪнриълСофт

                    Коментар


                    • #11
                      От: Защо пускате уловената риба?

                      Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                      Няма проблем,
                      Въпреки, че за 10 години не съм изпържил нито една пъстърва от тези дето съм хванал.
                      А аз от 20 години, когато научих, че печени са по-вкусни.
                      Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
                      Жал ми е като знам колко са малко в България - което е факт
                      Ниската численост на балканската пъстърва у нас се дължи предимно на малката емкост на обитанията (неподходящи екологични условия): малък обем на водното тяло и проточност, недостатъчна аерация (сезони с недостиг на кислород във водата) и малко постоянно достъпна храна. Когато към тези лимитиращи фактори се добави традиционното бракониерство е цяло чудо, че все-още имаме този представител на ихтиофауната. Не крия, че обикаляйки по работа планините на страната съм намирал "врящи" от пъстърви потоци, които скоро след мене са били излавяни от местните хора с рибе биле. Но какво да се прави - у нас човек, като има слука, кани приятели и колеги в кръчмата, още докато се пече мезето, това научава цяло село и околията и утре заран реката е завардена, като да ловят диверсанти. Това е, народо-психология...
                      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                      Коментар


                      • #12
                        От: Re: Защо пускате уловената риба?

                        Първоначално публикуван от Жулиета Преглед на мнение
                        ....,но все се ослушва за мръвка на трапезата!
                        Голяма част от риболовците сме болни от тази болест.Мръвка,барбекю,въглища,природа,такъми е равносилно на душевно спокойствие.





                        За пускане на риба е ясно,че разни маломерни няма какво да се хаби,но за Никулден редовно си купувам.Нали съм рибар.Липсата на риба около нас е огромна.Пък съм и бракониер(с две въдици на реката),тези с тоците НЕ,редовниса.И пак накъде клоним.....Какво да пускаме при положение,че няма?Не сме Англия,Сащ,Гърция и др.Тук сме България,тук рибата е пари,затова има толкова свирепи мародери.За мен посегателството над маломерни риби е вид педофилия(на дравника).

                        Първоначално публикуван от trapper
                        Но какво да се прави - у нас човек, като има слука, кани приятели и колеги в кръчмата, още докато се пече мезето, това научава цяло село и околията и утре заран реката е завардена, като да ловят диверсанти. Това е, народо-психология...
                        За жалост е точно така.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Защо пускате уловената риба?

                          При Дани му е от кръвната група -О!
                          Те са месоядни!
                          Чудя се как съм още жива!
                          Ако се затрия, ще знаете какво се е случило!
                          Осмели се да помогнеш, преди да те помолят!
                          Отстъпки за система за активно GPS проследяване и продуктите на ЪнриълСофт

                          Коментар


                          • #14
                            Re: Защо пускате уловената риба?

                            Не крия, че обикаляйки по работа планините на страната съм намирал "врящи" от пъстърви потоци, които скоро след мене са били излавяни от местните хора с рибе биле.
                            Тук близо до София преди години колеги зарибиха със собствени средства една река.
                            Направиха страхотно нещо - реката може да държи прилично количество пъстърва с добри размери, чиста е и има вода.
                            Резултата беше, че преди да пораснат пъстървите, местните я избиха с хлорна вар !!!

                            И сега като мина покрай нея все се чудя защо няма риба там - ами няма и да има на дали някой, ще повтори зарибяването.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Re: Защо пускате уловената риба?

                              Първоначално публикуван от stroil Преглед на мнение
                              ... За мен посегателството над маломерни риби е вид педофилия ...
                              Ники, точно това много ми хареса, прекрасно сравнение, абсолютно си прав! За съжаление държавата ни е пълна с педали и тем-подобни техни производни, които задушават всичко що-годе кадърно и нормално ... Е виж токаджиите, те са друга работа, тях не можем да ги наречем педофили, все пак ловат и големи риби, за тях бих казал, че трябва с ръждив кол да ги ш*б*т по най-сенчестите им места и накрая да ги гарнират с "малко" нежни ласки от загорели затворници ...
                              Та така, относно темата, според мен и за мен риболовът, както и Дани е писал, е преди всичко душевно преживяване, хармония между душа и природа, връщане към първичното и източник на чиста проба позитивна енергия. Всяко едно рибе, до което успея да се докосна се връща обратно с кеф на душата. Всичко е до разума на човек, ако си ЧОВЕК (в пълния смисъл на думата), си такъв във всяка сфера на живота, включително и в риболова!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X