Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Любителски риболов на Дунав-удоволствие или конфликт!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Любителски риболов на Дунав-удоволствие или конфликт!

    Насочвам вниманието към Дунав/по предпочитание/, но съм сигурен, че колеги от страната ще ме подкрепят за повечето неарендовани водоеми. Визирам дънния риболов/също по предпочитане/, но предполагам ще са солидарни и любителите на "плувката".
    За всеки любител на риболова е ясно, че избора на място е от значение-има места, които дават, и всеки се стреми да заеме такова. Поради високото ниво на Дунав, и ограничената възможност да се риболовства от брега, тези места се превръщат в "окупирани" територии, предават се като "бойно дежурство" от група на група, и така от май до октомври ! И това са хора без други ангажименти, с билети за любителски риболов/в най-добрия случай/, докарващи си немалки доходи от държавна собственост без такси, данъци и ограничения.В гората дърводобива е със съотвтното разрешение, а в реката как е? Знам една такава група/заела 3та буна до с. Сланотрън/ която от началото на сезона има хванати над 70 шарана и бял амура на човек, и то риби от 5кг нагоре!
    Работя аз цяла седмица с мечтата петък вечер да разпъна палатка на Дунав, да вляза с лодката да си захраня участък, да си подредя дънните такъми, и после както му е редът-скара, бутилка вино, рибарски лакърдии с приятели/ако сме повече/! Да, ама не, юнаците са наредили 20-30 пръчки, заели са 200м. бряг/който и без това е трудно достъпен/, и трябва да си разпъна палатката....на понтон! И къде остава удоволствието от любимото хоби?
    Последно редактирано от dok_vd; 08-09-10, 15:57. Причина: бързам да напиша...
    "Make love, not war!"

  • #2
    От: Любителски риболов на Дунав-удоволствие или конфликт!

    Първоначално публикуван от dok_vd Преглед на мнение
    Насочвам вниманието към Дунав/по предпочитание/, но съм сигурен, че колеги от страната ще ме подкрепят за повечето неарендовани водоеми. Визирам дънния риболов/също по предпочитане/, но предполагам ще са солидарни и любителите на "плувката".
    За всеки любител на риболова е ясно, че избора на място е от значение-има места, които дават, и всеки се стреми да заеме такова. Поради високото ниво на Дунав, и ограничената възможност да се риболовства от брега, тези места се превръщат в "окупирани" територии, предават се като "бойно дежурство" от група на група, и така от май до октомври ! И това са хора без други ангажименти, с билети за любителски риболов/в най-добрия случай/, докарващи си немалки доходи от държавна собственост без такси, данъци и ограничения.В гората дърводобива е със съотвтното разрешение, а в реката как е? Знам една такава група/заела 3та буна до с. Сланотрън/ която от началото на сезона има хванати над 70 шарана и бял амура на човек, и то риби от 5кг нагоре!
    Работя аз цяла седмица с мечтата петък вечер да разпъна палатка на Дунав, да вляза с лодката да си захраня участък, да си подредя дънните такъми, и после както му е редът-скара, бутилка вино, рибарски лакърдии с приятели/ако сме повече/! Да, ама не, юнаците са наредили 20-30 пръчки, заели са 200м. бряг/който и без това е трудно достъпен/, и трябва да си разпъна палатката....на понтон! И къде остава удоволствието от любимото хоби?
    Това си е живо посегателство върху свободата на личността(не се шегувам), защото щом някой ти пречи да се наслаждаваш на любимото си хоби, значи има конфликт.И какво правим тогава, приятелю?
    0889/ 634 448 - за приятели по всяко време...

    Коментар


    • #3
      От: Любителски риболов на Дунав-удоволствие или конфликт!

      dok, напълно съм съгласен с това мнение и подкрепям възмушението ти, но както е известно "кучето скача според тоягата" или за у нас казано "няма държавност - няма ред". Докато властта да следят спазването на законите в природата не се даде на горските - все ще е така. Но твоя случай на Дунав въобще не е най-тежкия... Преди няколко години на р.Струма до с. Вълково (под Сандански) имаше 2 реда рибари един над друг, ловяха скобари, а "постовете" се предаваха по кръвна/сватовска линия...
      пп. Бг е страната на неограничените абсурди: населението намаля за 20 г. с 1 млн. души, а рибарите се увеличават?..
      Последно редактирано от trapper; 08-09-10, 17:25. Причина: послепис
      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

      Коментар


      • #4
        Re: Любителски риболов на Дунав-удоволствие или конфликт!

        20-30 пръчки
        Това си е Бракониерство и спокойно можеш да звъннеш на съответните органи.(освен ако не са 20 човека съответно с 20 билета)
        Мисля че имаш право на 2 въдици - една плувка и едно дъно - не съм много сигурен аз ловя винаги с една.

        Коментар


        • #5
          От: Re: Любителски риболов на Дунав-удоволствие или конфликт!

          Първоначално публикуван от "Teteven 4X4" Преглед на мнение
          И какво правим тогава, приятелю?
          Привет, Таня! Два начина виждам за решаване на проблема - с бабаитлък/тук не се вписвам/, и с пари - по-сериозна лодка и риболов по островите/"татето" Вушев е останал очарован, надявам се/. Този вариант е приемлив, но защо да е по принуда?
          Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
          Но твоя случай на Дунав въобще не е най-тежкия... Преди няколко години на р.Струма до с. Вълково (под Сандански) имаше 2 реда рибари един над друг, ловяха скобари, а "постовете" се предаваха по кръвна/сватовска линия...
          Trapper, това не е изолиран случай, по целия бряг от Видин до Силистра е така/доколкото съм запознат/. Колега в друга тема беше направил груба сметка за броя на тези "любители бракониери", и количеството риба, което унищожават - страшно е! Вече съм стъпил здраво на земята, и знам че нищо няма да променя/кучето и кервана/ , ма то не остана място къде един риболовен излет да направиш!

          Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
          Това си е Бракониерство и спокойно можеш да звъннеш на съответните органи.(освен ако не са 20 човека съответно с 20 билета)
          Мисля че имаш право на 2 въдици - една плувка и едно дъно - не съм много сигурен аз ловя винаги с една.
          Daniel, това е prognoza pesima, звънял съм нееднократно, реакцията е никаква. Разрешения максимум е 3 пръчки с по 1 кука на риболовец с любителски билет, но няма кой да ги провери.Ако си спомняш един наш разговор от преди една година, пред тези хора нашите принципи не вървят, и няма как да им се въздейства, освен с горепосочения "бабаитлък". На слука!
          "Make love, not war!"

          Коментар


          • #6
            От: Re: Любителски риболов на Дунав-удоволствие или конфликт!

            Ако наистина става въпрос за бракониерство, а и никой не взема отношение, да не им се оставяме да ни принуждават да правим...разни неща! Да вземем да им пратим "Господари на Ефира"(на съответните органи също)...все ще има някакъв ефект!
            0889/ 634 448 - за приятели по всяко време...

            Коментар


            • #7
              От: Re: Любителски риболов на Дунав-удоволствие или конфликт!

              Малко преувиличавате .Аз например като се забия някъде стоя по една седмица ако имам възможност бих стоял и месец .Това значи ли че трябва да се карам с колегите за местото.Законите никой не ги спазва..... Така че потърси си друго място .Май им завиждаш......
              ТЛК 90 120кв Дайхатсу Ф20 Няма да пия повече .....ама и по малко няма да пия...

              Коментар


              • #8
                От: Re: Любителски риболов на Дунав-удоволствие или конфликт!

                "има хванати над 70 шарана и бял амура на човек, и то риби от 5кг нагоре!"

                Браво!Да им завиди човек,ама май малко "рибарската " я пишете.- 10 или 20 човека по 70 щарана по 5кг.???????????
                А за местата няма какво да кажа,навсякъде по реката е така.И на мен не ми е никак приятно да отида и да видя,че "моето "място е заето,и затова вече ходя там,където се стига само с джип или пеша,т.е.няма кой да пренощува на мястото и да го пази за други.
                Чавдар Владимиров
                0887/912075
                Ленд Ровър Диско 1
                Самуад в проект

                Коментар


                • #9
                  От: Re: Любителски риболов на Дунав-удоволствие или конфликт!

                  Първоначално публикуван от meha1971 Преглед на мнение
                  Малко преувиличавате .Аз например като се забия някъде стоя по една седмица ако имам възможност бих стоял и месец .Това значи ли че трябва да се карам с колегите за местото.Законите никой не ги спазва..... Така че потърси си друго място .Май им завиждаш......
                  Бях сигурен, че ще има такива мнения. И аз бих стоял цял месец, но нямам възможност, само че не с цел прибиране на всичката риба и търговия. И ако си с 3 дънни пръчки/а не с 20/ няма да заемеш целия бряг, и ще има място и за мен, и компанията ще е по-приятна/щото ходя на палатка с цял кулинарен магазин!/ Не им завиждам/да завиждаш, значи да искаш да си на нечие място, а аз не искам/, само се възмущавам.
                  Чаро, групата е от 5-6 човека, и постоянно се сменят, и рибите не са по-малко/тези, които ги изкупуват разказват/. И няма такова понятие "моето място", поне на Дунав, щото е държавна граница. Който иска да прави няколкодневен риболов си разпъва палатка и си пази мястото. Поне аз смятам така. На слука!
                  "Make love, not war!"

                  Коментар


                  • #10
                    От: Re: Любителски риболов на Дунав-удоволствие или конфликт!

                    Със съжаление потвърждавам всяка дума он първият и последният пост на колегата!
                    Не ми се говори какво остава след такива "риболовци"...
                    "Органите" ,за времето на забраната, ги видях точно един път да излизат с лодката за проверка, а не е като да не ходя по реката. За сметка на това вчера /08.09/ ги наблюдавах, от телеграфа, как провериха всички риболовци по протежение на градския парк...
                    На слука!
                    Последно редактирано от Сашо; 09-09-10, 13:47. Причина: пропуски

                    Коментар


                    • #11
                      От: Любителски риболов на Дунав-удоволствие или конфликт!

                      Навсякъде явно е така.Сушам постоянно как се хвалят,че хванали по 30-40 кг.риба.И най-лошото е,че хващат маломерни сомчета и шаранчета.Брега на Дунава е ежедневно окупиран от десетки "рибари".Днес ми се хвали един,че хванал 10 кг.сом и го продал за 70лв.А уж са любители!Граничните дремат по сенките и никаква файда от тях.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Любителски риболов на Дунав-удоволствие или конфликт!

                        Има много бедни хора,за които риболова ,респективно продажбата на уловената риба е единствен източник на доходи./на село знам поне трима/.На такива не им се сърдя.Тези хорица не са лакоми.Ходят с любителски билети.Отиват на Дунава хващат си по 5-6кг.бабушки и таранки и се прибират да продадат улова./пари за хляб/.Обикновено са най-много с 2бр.въдици,едната от които задължително плувка.
                        Тия,които седят с месеци не са бедни,наистина има и такива и обикновено хвърлят по 10-на пръчки и ловят и прибират всичко.Тук вече ИАРА не си вършат работата,да не говорим за хората с профи билети и мрежи.Няма никакъв контрол за маломерната риба./Тия по дребните се продават не на рибната борса ,а в махалата ./Залагат седки по каналите и хващат щучки писалки,макар много добре да знаят,че ако ги оставят догодина ще са по 2кг.Миналата година виках инспекторите от ИАРА,но тази година ги смениха и пак ще е същото.Докато научат каналите,докато се организират и няма да има риба в тях.
                        Лошото е,че сега Дунава пада,ямите стават плитки и започва риболов на кош./за тези,които не са виждали пояснявам.Събират се 15-20човека,всеки с кош в ръце ,нареждат се във верига и започват да блъскат в ямите.Лови се всичко наред,без оглед на размер или вид.-шаранчета по педя,тазгодишни,щучки писалки,абе каквото има.
                        Последно редактирано от чаро 4х4; 10-09-10, 05:45. Причина: допълване на мнението
                        Чавдар Владимиров
                        0887/912075
                        Ленд Ровър Диско 1
                        Самуад в проект

                        Коментар


                        • #13
                          От: Любителски риболов на Дунав-удоволствие или конфликт!

                          Намирам мнението ти за абсолютно точно и в подкрепа на темата. Познавам хора от първата група, която описваш, и с тях се разбирам чудесно, те са всеки ден на брега и знаят много неща за риболова. Те се по-потърпевши от нас, щото наистина улова им е прехрана. Благодаря за подкрепата! На слука!
                          "Make love, not war!"

                          Коментар


                          • #14
                            От: Любителски риболов на Дунав-удоволствие или конфликт!

                            Онзи ден на обяд в ресторант хапнах много вкусна сулка, одрана и изпържена на тиган цяла. Вкусотия неземна. Попитах къде продават прясна незамръзявана и ми отговориха, че дядото на управителя на заведението лови и ресторанта пържи и продава.
                            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                            Коментар


                            • #15
                              Re: Любителски риболов на Дунав-удоволствие или конфликт!

                              Ако не се тормозят инспекторите на ИАРА няма да има никаква полза.
                              И без това не проверяват.

                              А за бройки, киограми и размер си има закон.
                              С любителски билет толкова.
                              всичко останало е бракониерство.

                              Проблема си остава за нас обикновенните риболовци.
                              Голями разхоси за няколко (евентуални) риби.

                              Аз ходя само по реки на риболов.
                              Но всеки път ми прави впечатление (на затворените водоеми и дунава както разбирам) някоя група от 5 човека заела 300 метра място с въдици.
                              Не е коректно и не е етично.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X