Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За начинаещи ловци...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: За начинаещи ловци...

    Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
    ... При 13/0 за 12 кал. и 12/0 за 16 кал. където са по 9 сачми в патрон /три реда по 3 сачми/ кои са "външни" и кои "вътрешни"?
    Добър въпрос "За начинаещи ловци". 13/0 въобще не са подходящи за 12 кал. Защо? Защото диаметърът на цевта е около 18,2 мм, а окръжността, която описва триъгълника от три дремки 13/0 (всяка с ф 8,65 мм) в един слой е по-голям. Когато първата тройка дремки допре шока се забавя, следващите 2 слоя, които се разминават при подреждането, се заклинват в предните и повечето дремки се деформират произволно. Преди години ни възложиха да търсим решение на този проблем. Най-добри резултати получихме с патрони, които бяха надлъжно разделени на 3 сектора, в които дремките бяха наредени в колонки, една върху друга. Добър резултат дадоха и патроните, снарядени с 8 дремки, по 2 в 4 слоя в контейнер. Най-лош резултат даде опитът с вързаните дремки, поради намалената пробивна сила. Затова с пушки 12 кал. е добре да се ползват дремки до 12/0. Подобно нещо се случва и в пушките 16 кал. с дремки 12/0 (ф 7,90 мм).
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

    Коментар


    • #47
      От: За начинаещи ловци...

      Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
      Добър въпрос "За начинаещи ловци". 13/0 въобще не са подходящи за 12 кал. Защо? Защото диаметърът на цевта е около 18,2 мм, а окръжността, която описва триъгълника от три дремки 13/0 (всяка с ф 8,65 мм) в един слой е по-голям..
      Предлагам жокер.
      Тъй като от три години не разполагам с пушки и дремки предлагам един колега да вкара една ловна тапа на сантиметър, сантиметър и половина в дулото и да сложи три дремки 13/0. Мисля, че съвсем свободно си минават.
      Само за протокола /споменавал съм и на друго място/ моите патрони 13/0 им махах надсъчмената капачка и заливах с парафин съчмите от запалена свещ колкото поеме между тях.
      На 50-70 м. стреляно с шоковата цев деветте съчми се побираха в диаметър две педи.
      сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
      dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

      Коментар


      • #48
        От: За начинаещи ловци...

        Ми добре де, аз с моята пушка тази година на едрия лов доволно си пострелях с калибрени бренекета и с 13/0 също. 3х3 реда и 4х2 в концентратор, не съм имал проблеми, правил съм също и прострелка (на дадена дистанция по голям лист хартия). Но забелязвам следното нещо при едрите сачми от 6/0 нагоре. Дремките в концентратор ли са - сее яко, абе, не е чак толкова, но без концентратор, с тапа ли е патрона си ги групира осезаемо по - добре. Каквито и патрони на какъвто и производител да са, с концентратор ли са - групираността е по - лоша, аз от това което съм чел - концентраторът групира повече сачмите и позволява по - лесното им преминаване през шока. А такива патрони са повече, с тапа са по - рядко. До сега съм пробвал два вида с тапа дремки и съм доста доволен. Едните са RC classic, те не са лоши, но най съм доволен от Rottweil Express, те започват от 2/0 до 13/0 с кечена тапа са, при прострелката много ми допаднаха и сега си пуцам предимно с тях. Само цената малко е по - височка, но то не се харчат чак толкова много едрите . Оръжието, с което стрелям е CZ BRNO ZH 301. 12 калибър, дължина на цевите 700мм, 70мм патроник и 3/4(0.75мм.) фиксирани шокове и на двете цеви.
        Ако е машина, нека бъде немска!
        XJR 1200
        ETZ 150
        Kawasaki Ninja ZX10R

        Коментар


        • #49
          От: За начинаещи ловци...

          Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
          Ми добре де, аз с моята пушка тази година на едрия лов доволно си пострелях с калибрени бренекета и с 13/0 също. 3х3 реда и 4х2 в концентратор, не съм имал проблеми, правил съм също и прострелка (на дадена дистанция по голям лист хартия). Но забелязвам следното нещо при едрите сачми от 6/0 нагоре. Дремките в концентратор ли са - сее яко, абе, не е чак толкова, но без концентратор, с тапа ли е патрона си ги групира осезаемо по - добре. Каквито и патрони на какъвто и производител да са, с концентратор ли са - групираността е по - лоша, аз от това което съм чел - концентраторът групира повече сачмите и позволява по - лесното им преминаване през шока. А такива патрони са повече, с тапа са по - рядко. До сега съм пробвал два вида с тапа дремки и съм доста доволен. Едните са RC classic, те не са лоши, но най съм доволен от Rottweil Express, те започват от 2/0 до 13/0 с кечена тапа са, при прострелката много ми допаднаха и сега си пуцам предимно с тях. Само цената малко е по - височка, но то не се харчат чак толкова много едрите . Оръжието, с което стрелям е CZ BRNO ZH 301. 12 калибър, дължина на цевите 700мм, 70мм патроник и 3/4(0.75мм.) фиксирани шокове и на двете цеви.
          Проблемът, които описвате, се дължи на неподходящ концентратор. Вероятно е пластмасов, комбиниран с тапа. Този модел е твърде тежък, лети дълго с дремките, те се удрят в него и разбива снопа. Ние ползвахме проста втулка от фото-лента, колкото дремките да минат без триене в цевта. При патрони RWS дремките са от меко олово, което "смазва" триенето и групираността е
          по-добра от много други марки. При тези дремки проблемът е малката прониквателна способност, защото не чупят костите, а се размазват по тях.
          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

          Коментар


          • #50
            От: За начинаещи ловци...

            Концентратора го виждам, че пада на 15тина метра пред мен в повечето случаи. Обикновени пластмасови концентратори, без никакви тапи, като на ситните сачми. За ротвейла, не знам, може и да са по - меки, разлика при пораженията у животно, не съм усетил. На външен вид, като ги гледам са покрити с нещо в самия патрон, да не залепват една за друга ли, незнам и аз, но има нещо по тях. От всичко, което съм пробвал те ми допадат най - много. Ремингтоните и уинчестърите също не са лоши дремките им. Българските ми ги сее малко повече от нормалното. Ама всяка пушка различни патрони харесва, пък може и от шоковете да е нещо.
            Ако е машина, нека бъде немска!
            XJR 1200
            ETZ 150
            Kawasaki Ninja ZX10R

            Коментар


            • #51
              От: За начинаещи ловци...

              С новите пушки е лесно, взима се мобилния шок и се слага на масата, пускат се две съчми и се вижда как лягат, слага се и трета и се вижда как се катерят една върху друга, затова трябва да се подбират шока и съчмите.
              Но закона забранява ползването на съчми, затова моля да се концентрираме върху куршумите.
              Аз съм с мобилни шокове и най добри групи прави с калибрен куршум и шок цилиндър, пробвал съм и другите, но явно се мачка куршума и лети на ....., същото се повтаря и с 13/0.
              "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

              Коментар


              • #52
                От: За начинаещи ловци...

                Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                Ми добре де, аз с моята пушка тази година на едрия лов доволно си пострелях с калибрени бренекета и с 13/0 също. 3х3 реда и 4х2 в концентратор, не съм имал проблеми, правил съм също и прострелка (на дадена дистанция по голям лист хартия). Но забелязвам следното нещо при едрите сачми от 6/0 нагоре. Дремките в концентратор ли са - сее яко, абе, не е чак толкова, но без концентратор, с тапа ли е патрона си ги групира осезаемо по - добре. Каквито и патрони на какъвто и производител да са, с концентратор ли са - групираността е по - лоша, аз от това което съм чел - концентраторът групира повече сачмите и позволява по - лесното им преминаване през шока. .
                Концентраторите по принцип се използват и имат по-добро приложение при дребните съчми. Първите концентратори /"фабрични"/ които съм видял бяха при състезателните "седмици" за стрелба по панички "Трап".
                При дребните съчми които са десетки и стотици в снопа може уверено да се говори за външни и вътрешни и при движение в цевта независимо дали е цилиндър или шок накрая, външните се деформират или изпилват, след напускане на цевта вследствие на въздушното съпротивление /те са нарушили сферичната си форма/ летят неправилно и разбъркват снопа. Тук концентратора не допуска контакт между снопа и цевта и те излитат групирани и недеформирани.
                При по-едрите съчми концентратора не дава възможност на шока "да сработи" и те излизат все едно от цилиндър.
                Другото което е, че едрите съчми без концентратор също се трият в цевта, но деформацията съотносена
                към диаметъра им е много по-малка и не оказва такова влияние при полета им. В случая "полезността" на шока превишава негативите от деформацията на съчмите от цевта и групираността без концентратор е по-добра отколкото с концентратор, но без да действа шока.
                сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                Коментар


                • #53
                  От: За начинаещи ловци...

                  Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
                  С новите пушки е лесно, взима се мобилния шок и се слага на масата, пускат се две съчми и се вижда как лягат, слага се и трета и се вижда как се катерят една върху друга, затова трябва да се подбират шока и съчмите.
                  Но закона забранява ползването на съчми, затова моля да се концентрираме върху куршумите.
                  Аз съм с мобилни шокове и най добри групи прави с калибрен куршум и шок цилиндър, пробвал съм и другите, но явно се мачка куршума и лети на ....., същото се повтаря и с 13/0.
                  Е, твойта е най-лесна - купуваш си МакКелвин и "переш" с който си шок искаш.
                  ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                  Коментар


                  • #54
                    От: За начинаещи ловци...

                    По въпроса дали е добре да се стреля с обикновен куршум с шокова цев. ето какво си пише и производителя в инструкциите:

                    Screw in Chokes for shotguns: (This is an option )
                    SHOTGUN CHOKE TUBE INFORMATION

                    Saiga-12
                    Full F(0.9)
                    Iprove/Mode M (0.5)
                    Improved Cylinder IC (0.25)
                    Cylinder C (0.0)

                    Each Choke tube is marked with the choke symbols:
                    The choke tube threads: “Saiga-410ga are LH, “Saiga-20ga & 12ga are RH.
                    ** For steel shot or slug use Cylinder or Improved Cylinder tube.
                    **За стоманени сачми или куршум използвайте Цилиндър или подобрени цилиндър.


                    Това се отнася за сайгата, за другите пушки не зная как е, но предполагам че и за тях важи същото.Моята е дори F(1.0).Чудя се дали да райберовам цевта до цилиндър за да мога спокойно да стрелям собекнивонен куршум?Ще загубя ли чувствително далекобойност при стрелба с дребните съчми?Или да я оставя така за да е ми остане по-ефективна за пернато и да си пуцам с подкалибрени по едрия дивеч, така и така забраниха едрите съчми?Подкалибрения сравним ли е като ефективност с обикновения, кои са му предимствата и недостатъците спрямо обикновения(на който разговорно казваме "бренеке")?
                    Всеки трети е шести

                    Коментар


                    • #55
                      От: За начинаещи ловци...

                      Колега тук много зависи и за какво оръжие става въпрос и как точно е "построена" цевта отвътре. Имам предвид зона на шока и прехода от цевния канал към него. Ако цевта ти е хромирана отвътре при райбероването ще загубиш и част от хрома. Според мен, не я пипай. Има достатъчно добри подкалибрени куршуми на цени всякакви. Вземи, пробвай, виж как е. За енергия и поразяваща сила, невярвам да имаш проблем спрямо калибрените куршуми. Има и български и вносни, поне тук в Стара загора по магазините има десетки модели подкалибрени куршуми, на производители всякакви. Вземаш, прострелваш и така. По таблици дори ги дават с по - настилна траектория, с по - права стрелба и съответно с по - далечна убойна ефективност спрямо някои калибрени. Пробвал съм Бренеке Рубин Сабот, хубави са, но там цената е една... не си заслужава.
                      Ако е машина, нека бъде немска!
                      XJR 1200
                      ETZ 150
                      Kawasaki Ninja ZX10R

                      Коментар


                      • #56
                        От: За начинаещи ловци...

                        Мисля си да клъцна шока, около 1.5 - 2см, при дължина на цевта 57см(с патронника) и да си взема комплект мобилни шокове.Така мисля, че пушката ще бъде по-униврсална и всеядна, когато ида на патици пък навивам пълния шок и бой.
                        Всеки трети е шести

                        Коментар


                        • #57
                          От: За начинаещи ловци...

                          Първоначално публикуван от simeonauto Преглед на мнение
                          Мисля си да клъцна шока, около 1.5 - 2см, при дължина на цевта 57см(с патронника) и да си взема комплект мобилни шокове.Така мисля, че пушката ще бъде по-униврсална и всеядна, когато ида на патици пък навивам пълния шок и бой.

                          "Лучше, враг хорошего"
                          сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                          dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                          Коментар


                          • #58
                            От: За начинаещи ловци...

                            Чичо, дай превод, че не разбирам какво искаш да кажеш с тоя израз.
                            Всеки трети е шести

                            Коментар


                            • #59
                              От: За начинаещи ловци...

                              Първоначално публикуван от simeonauto Преглед на мнение
                              Чичо, дай превод, че не разбирам какво искаш да кажеш с тоя израз.
                              Обикновенно в стремежа си да подобрим още и още някое изделие се получава обратен резултат.
                              Премисли добре
                              сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                              dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                              Коментар


                              • #60
                                От: За начинаещи ловци...

                                Първоначално публикуван от simeonauto Преглед на мнение
                                Мисля си да клъцна шока, около 1.5 - 2см, при дължина на цевта 57см(с патронника) и да си взема комплект мобилни шокове.Така мисля, че пушката ще бъде по-униврсална и всеядна, когато ида на патици пък навивам пълния шок и бой.
                                Е, те това вече е уникално!!!
                                "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X