Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Хоризонтални и вертикални сдвоени цеви

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Хоризонтални и вертикални сдвоени цеви

    Айде, да питам един лаишки въпрос за избора на двуцевките.

    Доколкото съм чувал от приказки, надцевките са за бързо прицелване, т.е. за хвъркат дивеч, а успоредките са за едри животни. Обаче защо не ми е ясно. Вярно, че надцевката на теория има различно завъртане при отката, заради разликата в рамената до двете оси, ама едва ли е това. На мен лично те са ми доста по-удобни защото имам по-голямо зрително поле, ама все пак не съм ловец.

    От друга страна, като съм гледал по разни каталози, надцевките са доста по-често срещани, вкл. и при комбинираните гладкоцевни/нарезни цеви.

  • #2
    http://www.slrb-bg.com/usporedka.htm

    Коментар


    • #3
      Браво Сет, спести ни много писане!!!

      Мойто мнение е, че с надцевка се стреля по-добре!
      Ама има един такъв момент, с какво си почнал да стреляш, а и колко киризиш(виждаш).
      Който не вижда добре, предпочита успоредката, щото му дава линия.
      Мен пък изчистената линия, а може и да я няма, на надцевката ме съсредоточава и концентрира.
      А и много мразя, да съм с ограничено зрително поле.
      Като почнах да стрелям сериозно се учих и парктикувах с надцевки.
      От десетина години съм с една ИЖ 54, по емоциални причини.
      Е, няма да обяснявам к'ва мъка беше, хеле на гургулици, стигнах до 4към1, патрони към поразени птици.
      Сега, вече я "владея", ама пак не е "моята" пушка.
      Та, много е индивидуално предпочитанието на успоредка, или надцевка!!!.....

      Имам, обаче въпрос, за надцевките!!!
      Коя цев е по-добре, да е на първия спусък,
      горната или долната и защо???!!!
      Има ли правило, или изключения,
      или всеки производител си ги слага как му дойде?!
      Или най-добре с един спусък и вариатор за първи и втори изстрел???!!!

      Коментар


      • #4
        Мерси за линка, ама нищо ново не прочетох. За зрителното поле и за рамото на силата ми е ясно. Явно няма и кой знае какви тайни тук.

        Ако следваме логиката, на първия спусък на надцевките трябва да е долната цев, заради по-малкото завъртане и по-бързото повторно прицелване. По същата логика, напървия спусък е по-прецизният изстрел, следователно тя трябва да е със шока. Това е пътят на логиката, а на практика как е...

        Коментар


        • #5

          Това, не е за твоето мнение!!!
          Ама ша стане много лесно, иначе!!!

          Коментар


          • #6
            Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer Преглед на мнение
            Мерси за линка, ама нищо ново не прочетох. За зрителното поле и за рамото на силата ми е ясно. Явно няма и кой знае какви тайни тук.

            Ако следваме логиката, на първия спусък на надцевките трябва да е долната цев, заради по-малкото завъртане и по-бързото повторно прицелване. По същата логика, напървия спусък е по-прецизният изстрел, следователно тя трябва да е със шока. Това е пътят на логиката, а на практика как е...
            1. Надцевка с фиксирани шокове

            Горна цев е с по-голямото стеснение (нарочно не пиша точно какво, защото варира)

            Долната цев - по-малко стеснение.

            Първи спусък задейства долната цев.
            Втори спусък - горната

            2. Надцевка със сменяеми шокове (последни тенденции в оръжезнанието)

            Има възможност да избираш с коя цев да стреляш първо (ако е един спусъка)

            Ако са два - горния принцип.

            3. За успоредките

            Първи спусък стреля дясна цев

            Още нещо да добавя, което го няма в статията.

            Успоредките кръстосват мерната линия (планка) на около 35 м във ХОРИЗОНТАЛНАТА равнина. Практически това е границата за точен изстрел.

            Същото важи и за надцевките но във ВЕРТИКАЛНАТА.

            За това по принцип спортните пушки винаги са надцевки. Заради по-голямата точност на различни дистанции. Т.е. не мислиш за различни предварения в зависимост от това с дясна или лява цев ще пукаш.

            Коментар


            • #7
              Тая работа за мисленето за предварението при успоредките ми се струва малко пресилена. Все пак разликата е +- един радиус на цевта и малко, т.е. малко над един диаметър общо или един радиус спрямо мерната линия. Гладкоцевните рядко стрелят с бренекета, пък и да го правят не говорим за голяма точност. Пък дали ще боднеш центъра на сачмения сноп на един радиус вляво или вдясно...

              Тези пушки стрелят статистически със сачмите, но няма лошо да им се кръстосват осите, даже е по-лесно заради коничната им форма.

              Обаче когато видя гладкоцевна с опитка, тогава ще си говорим за точност.

              А, какво ви е мнението за комбинираните гладка и нарезна цев?

              Коментар


              • #8
                Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer Преглед на мнение
                Тая работа за мисленето за предварението при успоредките ми се струва малко пресилена. Все пак разликата е +- един радиус на цевта и малко, т.е. малко над един диаметър общо или един радиус спрямо мерната линия....


                Нищо,

                На спортистите не им се струва точно така

                П.с. И на мен ми е зор да стрелям с успоредка. Всеки сам си избира.

                Коментар


                • #9
                  Re: Хоризонтални и вертикални сдвоени цеви

                  Най-бърз изстрел се дава с успоредка с английски приклад.

                  Успоредката позволява стрелба ( насочване) в екстремални и условия с ограничена видимост, защото прицелването става по цевите.
                  По-лека е заради ( според мен) много по-малката полуложа.

                  Факта , че успоредката все още е актуална след близо 300г. история е показателен.
                  Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                  Коментар


                  • #10
                    Re: Хоризонтални и вертикални сдвоени цеви

                    Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
                    Най-бърз изстрел се дава с успоредка с английски приклад.
                    Т'ва, къде го прочете...???

                    Що ли, не съм виждал, на сериозно състезание,
                    някой да стреля с успоредка???!!! Дори на ТРАП!!!

                    Да не спорим, много е индивидуално, като "вкуса и цвета".
                    И е важно с какво си почнал. Въпреки, че добрият стрелец
                    трябва може да стреля и с мускет добре!!!

                    Коментар


                    • #11
                      Поредност спусък-цев

                      Положението е принципно. На предния спусък отговаря по-далечната от окото цев / при десняци/- съответно: при успоредки-дясната, при надцевки-долната. Това си е аксиома.
                      За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                      Коментар


                      • #12
                        Re: Поредност спусък-цев

                        Първоначално публикуван от c_gul Преглед на мнение
                        Положението е принципно. На предния спусък отговаря по-далечната от окото цев / при десняци/- съответно: при успоредки-дясната, при надцевки-долната. Това си е аксиома.
                        Колега, нещо не схващам логиката ти?!
                        Как при успоредката, дясната цев е по-далече от окото,
                        те и двете(цеви) са на еднакво разстояние от мерната линия!!!
                        Поясни, моля, какво имаш предвид!!!

                        Значи, при надцевката долната цев е с по-малък шок,
                        а и остта и се пресича с мерната линия по близо,
                        чисто конструкционно. На горната, която е и по-точна,
                        защото оста и е почти успоредна с мерната линия,
                        се слага по-големия шок, за да може да се стреля с нея,
                        достатъчно прецизно на по-голямо рзастояние.
                        Има пушки, които са на обратно,
                        примерно за ловна стрелба,
                        там се разчита на първия изстрел,
                        втория, по ред причини, обикновено е пропуск!!!
                        Има и друга логика, за "обратността",
                        тя е, че долната цев, която по-принцип "надхвърля",
                        се прави "втора", заради пропадането на снопа.
                        Има и други логики и за това тенденцията е
                        да можеш сам да променяш "първи" и "втори" изстрел,
                        според обстоятелствата, вида лов.

                        Коментар


                        • #13
                          Re: Хоризонтални и вертикални сдвоени цеви

                          Т'ва, къде го прочете...???

                          Що ли, не съм виждал, на сериозно състезание,
                          някой да стреля с успоредка???!!! Дори на ТРАП!!!


                          Ще се опитам да намеря "тва" дето съм го чел и ще пусна линк.

                          Що се отнася до състезанията за мен те не са критерий. Там всичко е до толкова предсказуемо, че съм гледал филмчета как стрелят "скийт" със завързани очи само по звука от машинките. В реалността нещата са доста по-различни :-)
                          Ходил ли си за бекаси в люлякова горичка? Ето там се усеща разликата между един и два спусъка, м/у прав и пистолетен( полупистолетен) приклад, м/у надцевка и успоредка...
                          Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                          Коментар


                          • #14
                            Re: Хоризонтални и вертикални сдвоени цеви

                            Първоначално публикуван от Георги Василев Преглед на мнение
                            Т'ва, къде го прочете...???

                            Що ли, не съм виждал, на сериозно състезание,
                            някой да стреля с успоредка???!!! Дори на ТРАП!!!


                            Ще се опитам да намеря "тва" дето съм го чел и ще пусна линк.

                            Що се отнася до състезанията за мен те не са критерий. Там всичко е до толкова предсказуемо, че съм гледал филмчета как стрелят "скийт" със завързани очи само по звука от машинките. В реалността нещата са доста по-различни :-)
                            Ходил ли си за бекаси в люлякова горичка? Ето там се усеща разликата между един и два спусъка, м/у прав и пистолетен( полупистолетен) приклад, м/у надцевка и успоредка...
                            Колега Василев,
                            Аз не се заяждам, човек не може да знае всичко,
                            ако това, "Най-бърз изстрел се дава с успоредка с английски приклад" си го прочел някъде,
                            просто искам, да го прочета(знам) и аз.

                            Моят опит ми говори друго и съм го казал и обосновал,
                            надцевката пречи по-малко на зрителното поле.

                            Ако мислиш, че състезателната стрелба,
                            по панички, не е критерий, то трябва да преосмислим и
                            дали "Формула 1", примерно, показва развитието на висшите автомобилни технологии...???!!!

                            Не съм имал честта да ловувам на бекаси в люлякова горичка,
                            даже не съм имал честта да видя горски бекас в последните
                            десетина години, за съжаление. Но не мисля, че човек си прави приклад, за този или онзи лов.
                            Анатомичните дадености са тия,
                            които определят какъв тип приклад и с какви ъгли,
                            ще ти пасне най-добре. Няма как да се убедя, примерно,
                            че човек с ръст 160см., с широки рамене и къс врат,
                            ще му "легне" добре пушка със силно "пистолетен приклад".
                            Както и че висок, с тесни рамене и дълъг врат,
                            би му паснала пушка с прав приклад.
                            Понеже имаме едни и същи пушки с теб,
                            и понеже правих два приклада + оригиналния,
                            до като си напасвам пушката, ако искаш ще ти ги дам,
                            да си правиш експерименти с тях!!!

                            Коментар


                            • #15
                              Re: Хоризонтални и вертикални сдвоени цеви

                              Аз въобще не говоря за мерките на приклада. Тях по подразбиране ги приемам за идеални за стрелеца.
                              Вярно е, че надцевката осигурява по-добър обзор, но затова хората са измислили стрелбата с открита мерна планка. Този тип стрелба осигурява най добър обзор особено в комбинация със стрелба с две очи. Особено е ефективна при стрелба по бързо приближаващи се цели, когато трябва да "покриеш" целта и в този момент я губиш от поглед( спомни си кой е най-трудния пост на скийтовото стрелбище).
                              Успоредката е много по-удобна за стрелба с открита планка, защото освен че планката е много по-широка , а и цевите "водят" погледа.
                              Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X