Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Магнум - за и против?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Магнум - за и против?

    Първоначално публикуван от lama69 Преглед на мнение
    Байкал си е търговско наименование на ИЖ-27 - модел взимствуван от ИЖ-12 с леки изменения, поради факта, че последния е ТОЧНО копие на Браунинг мод.25(дано не бъркам модела) и е причина за първото дело срещу заводите на Ижевск, някъде в началото на 70-те.
    Пушка практична и на теория много добра. Казвам "на теория" именно заради новото Руско производство със силно занижен стандарт - слаба оксидация, лош финиш, криви мерни планки, криви резби за шоковите втулки (това при мултишок моделите) водещи до влошен бой с ловен куршум, дефект в УСМ при моделите 1С (с един спусък) водещ понякога до стрелба с двете цеви едновременно.
    С две думи, ако ще купуваш НОВА пушка от този модел, гледай да е с два спусъка и с фиксирани шокове - всичко друго е преодолимо като забележки, но е необходимо все пак внимателен оглед преди закупуването. А най-добре ще е, ако си намериш такава с надпис USSR на нея - съветските са в пъти по-качествено произведени от руските.
    Ако те съблазнява силно опцията "Магнум"- не е толкова задължителна. Всъщност аз отрекох Магнума и минах изцяло на 12/70, но това е друга тема......и ще предизвика силен дебат.
    Общо погледнато - пушката е добра за парите които струва и бих я предпочел пред турските модели от този ценови клас, при спазване на горните забележки. Има добър бой, изхвъргачите работят прилично и има възможност лесно да се изключат, не чупи пружини и е надеждно оръжие. Имах такава ( ИЖ-27 ММЕ) с два спусъка и фиксирани шок-полушок и се разделих с нея само по две причини:
    1. Оказа се, че надцевката не е "моето" оръжие
    2. Дразнеше ме непрецизната изработка на оръжието
    Иначе за около 5000 патрона изстреляни с нея, нямах нито един технически проблем. Смених я с ИЖ-54 от 1963г.
    Поздрави!
    Уважаеми колега, много ще се радвам ако споделите аргументите срещу магнум които имате...
    VPetrov.photography

  • #2
    До: Магнум - за и против?

    Англичаните го считат за просташки!

    /така съм чувал/

    А те разбират от тия работи....

    Коментар


    • #3
      До: Магнум - за и против?

      Е хайде сега, просташко било... аз за по-сериозни аргументи питах... в английски ловен клуб няма да се записвам...
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        До: Магнум - за и против?

        Наистина някъде четох из списанията нещо подобно...

        Ставаше въпрос за лова като изкуство и преживяване...
        Имаше убедителни аргументи, че е излишно мощен, но пуста памет, нищо не си спомням...

        Убеден съм, че сега ще се излее порой от мнения!

        Аз съм си на Магнум - "тоягата" е по-дълга!

        Коментар


        • #5
          До: Магнум - за и против?

          Пороя започна . Ами от една страна при съчмения снаряд за магнум е по-голям,но скоростта на съчмения сноп е и по-малка.Примерно за гилза 12/70 се събират 27 съчми 7/00 , а за 12/76 магнум се събират 41 съчми.Броя и големината на снаряда е по-голям, разстоянието на поразяване се повишава с десетина метра.Но аз лично предпочита 12/70.За информация има патрони,1036 Атмосфери налягане ,със завишена скорост на снаряда - супер.А и освен това измислиха и Baby magnum пак са 12/70,но при 7/00 съчмите са 34 броя.За сметка на това обаче амортизатора е по-малък и отката е по-чувствителен,но като големина на снаряда ,се доближава до магнума.

          ПП - Коментари от рода на неубивай комара с гаубица неса уместни.
          Ако е машина, нека бъде немска!
          XJR 1200
          ETZ 150
          Kawasaki Ninja ZX10R

          Коментар


          • #6
            До: Магнум - за и против?

            Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
            Уважаеми колега, много ще се радвам ако споделите аргументите срещу магнум които имате...
            Аз не съм против магнума изцяло - просто не го приемам в моята оръжейна каса. Ще напиша и защо, разбира се.Както и няколкото му плюса.
            Ловувам основно на няколко вида дивеч - пъдпъдък, яребица, заек, диво прасе и хищници. При пернатите от списъка отговора сам си идва на място - патрони снарядени с съчми номера от 7 до 11 в Магнум изпълнение няма. А и не са необходими.
            При заека и хищника, това което се търси(при добра и точна стрелба) е относително по-голямата изстрелна дистанция, а не увеличена големина на съчмения сноп, т.е търсим добра начална скорост на снаряда.Тук нишата е много добре запълнена от т.нар минимагнум патрони - с леко завишен барутен заряд, а понякога и леко завишено тегло на снаряда, като използуваният барут е същия както в стандартните патрони 12/70. Тоест тук магнума е принципно приложим, но практически излишен.Въпрос на избор.
            Следва любимият ми лов - този на дива свиня. Тук вече нещата могат да се гледат от две страни - стрелба с ловен куршум и стрелба с едри(10-13/0) съчми. При стрелбата с ловни куршуми полза от магнум боеприпаса има - печели се енергия или от масата на куршума или от началната му скорост( при по-леки проектили).Тук снаряда е монолитен и е правилно енергията му, да се сметне по формулата E=M*C2. Като пример ще посоча 31,5 грамовo Breneke с V0=440m/s и 39 грамово Бренеке на Ротвайл с V0=435m/s. В първия случай Е0 на куршума е 3048J, а във втория 3693J - т.е. имаме 20% преднина за Магнум боеприпаса. Това е единя от плюсовете на Магнума.
            При стрелбата със дремки обаче, нещата се променят в полза на патроните снрядени класически с 9 или 10(минимагнум) съчми и бързогорящ барут в гилза 70мм. Разликата е в началната скорост на снаряда - при магнума тя е занижена за сметка на количеството съчми в патрона(12-15) и тежестта на снаряда, достигаща до 42-45 грама при магнума и до 56 грама при супермагнума. Действително броя на съчмите е силно завишен, което увеличава битата площ и вероятността за попадение( стимул за по-слабите и неуверени стрелци), но намалява скоростта, а оттам и енергията на единичната съчма - следователно и пробивната и сила, което не е за пренебрегване в никакъв случай.
            Тук е момента, да вмъкна и моята ЛИЧНА обосновка. Понеже съм човек с по-скромни финансови възможности и имам навика, да се простирам според чергата си, ловувам със Съветско гладкоцевно оръжие - ИЖ-54 и ИЖ-18. Като лоша черта на братята руси, бих изтъкнал нежеланието има да направят пушка в калибър 12/76 или 12/89 с правилно оформен преход между патронника и цевта, в резултат на което патрон с гилза 12/70 се отваря в патронника на пушката, съчмения сноп среща прехода патронник-цев, при което отделни съчми се деформират, развалят строя на целия сноп и се получава прорив на газове.Този ефект е още-по подчертан при ползуване на 12/70 в Руска пушка 12/89. Този проблем е избегнат при пушките среден и висок клас, които обаче са извън моите възможности. По време на едрия лов ползувам основно нарезно оръжие след падането на шумата, което обезсмисля ползуването на магнум калибър, а в началото на сезона стрелковите дистанции са доволно къси и 12/70 ги покрива безупречно - доказано.
            Да кажа и другия плюс на магнума и супермагнума - подходящи са за лов на водоплаващ дивеч, поради по-големия сноп който правят.
            По принцип 12/89 е създаден именно с тази цел - лов на водоплаващ дивеч със СТОМАНЕНИ съчми - ниското им специфично тегло се компенсира от големият им брой и прилична начална скорост.
            Засега толкова. Ясно е, че дискусия ще има така и така.

            Коментар


            • #7
              До: Магнум - за и против?

              Първоначално публикуван от lama69 Преглед на мнение
              Аз не съм против магнума изцяло - просто не го приемам в моята оръжейна каса. Ще напиша и защо, разбира се.Както и няколкото му плюса.
              Ловувам основно на няколко вида дивеч - пъдпъдък, яребица, заек, диво прасе и хищници. При пернатите от списъка отговора сам си идва на място - патрони снарядени с съчми номера от 7 до 11 в Магнум изпълнение няма. А и не са необходими.
              При заека и хищника, това което се търси(при добра и точна стрелба) е относително по-голямата изстрелна дистанция, а не увеличена големина на съчмения сноп, т.е търсим добра начална скорост на снаряда.Тук нишата е много добре запълнена от т.нар минимагнум патрони - с леко завишен барутен заряд, а понякога и леко завишено тегло на снаряда, като използуваният барут е същия както в стандартните патрони 12/70. Тоест тук магнума е принципно приложим, но практически излишен.Въпрос на избор.
              Следва любимият ми лов - този на дива свиня. Тук вече нещата могат да се гледат от две страни - стрелба с ловен куршум и стрелба с едри(10-13/0) съчми. При стрелбата с ловни куршуми полза от магнум боеприпаса има - печели се енергия или от масата на куршума или от началната му скорост( при по-леки проектили).Тук снаряда е монолитен и е правилно енергията му, да се сметне по формулата E=M*C2. Като пример ще посоча 31,5 грамовo Breneke с V0=440m/s и 39 грамово Бренеке на Ротвайл с V0=435m/s. В първия случай Е0 на куршума е 3048J, а във втория 3693J - т.е. имаме 20% преднина за Магнум боеприпаса. Това е единя от плюсовете на Магнума.
              При стрелбата със дремки обаче, нещата се променят в полза на патроните снрядени класически с 9 или 10(минимагнум) съчми и бързогорящ барут в гилза 70мм. Разликата е в началната скорост на снаряда - при магнума тя е занижена за сметка на количеството съчми в патрона(12-15) и тежестта на снаряда, достигаща до 42-45 грама при магнума и до 56 грама при супермагнума. Действително броя на съчмите е силно завишен, което увеличава битата площ и вероятността за попадение( стимул за по-слабите и неуверени стрелци), но намалява скоростта, а оттам и енергията на единичната съчма - следователно и пробивната и сила, което не е за пренебрегване в никакъв случай.
              Тук е момента, да вмъкна и моята ЛИЧНА обосновка. Понеже съм човек с по-скромни финансови възможности и имам навика, да се простирам според чергата си, ловувам със Съветско гладкоцевно оръжие - ИЖ-54 и ИЖ-18. Като лоша черта на братята руси, бих изтъкнал нежеланието има да направят пушка в калибър 12/76 или 12/89 с правилно оформен преход между патронника и цевта, в резултат на което патрон с гилза 12/70 се отваря в патронника на пушката, съчмения сноп среща прехода патронник-цев, при което отделни съчми се деформират, развалят строя на целия сноп и се получава прорив на газове.Този ефект е още-по подчертан при ползуване на 12/70 в Руска пушка 12/89. Този проблем е избегнат при пушките среден и висок клас, които обаче са извън моите възможности. По време на едрия лов ползувам основно нарезно оръжие след падането на шумата, което обезсмисля ползуването на магнум калибър, а в началото на сезона стрелковите дистанции са доволно къси и 12/70 ги покрива безупречно - доказано.
              Да кажа и другия плюс на магнума и супермагнума - подходящи са за лов на водоплаващ дивеч, поради по-големия сноп който правят.
              По принцип 12/89 е създаден именно с тази цел - лов на водоплаващ дивеч със СТОМАНЕНИ съчми - ниското им специфично тегло се компенсира от големият им брой и прилична начална скорост.
              Засега толкова. Ясно е, че дискусия ще има така и така.


              Е колега ти изписа 1 роман и странно нито 1 излишно нещо неказа.Браво
              ПОЗДРАВИ!!!
              Ако е машина, нека бъде немска!
              XJR 1200
              ETZ 150
              Kawasaki Ninja ZX10R

              Коментар


              • #8
                До: Магнум - за и против?

                Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                Англичаните го считат за просташки!

                /така съм чувал/

                А те разбират от тия работи....
                Над 80% от англичаните ловуват с 16 калибър. Също така техните водещи производители силно се въздържат от производството на модели с вертикално споени цеви.
                А 16 калибър е страхотен - имам една стара Чехкиня в този калибър и ако в България имаше сериозен избор на патрони, никога не бих го сменил с 12-ти. Обаче тука трябва да купиш това, което ти се предлага, а не това което наистина ти е необходимо. За 12-ките има всичко, това ги прави лидери, като масовост.

                Коментар


                • #9
                  До: Магнум - за и против?

                  Напълно съм съгласен с колегата Лама 69. Освен дивеча посочен от него аз ловувам и на фазан(див). Там ефекта на раняването ( в руската литература се говори за "подранки") от магнума е осезаем. Всеки, който е ловувал на фазан знае, колко трудно се намира( дори и с добро куче, като моята Бети) ранен див фазан в трънки и шубраци. Този ефект се дължи на използването на бавногорящи барути в магнум патроните.
                  За мен единствения плюс на магнума е използването на тежки бренекета по едри животни.
                  Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Магнум - за и против?

                    Първоначално публикуван от lama69 Преглед на мнение
                    Над 80% от англичаните ловуват с 16 калибър. Също така техните водещи производители силно се въздържат от производството на модели с вертикално споени цеви.
                    А 16 калибър е страхотен - имам една стара Чехкиня в този калибър и ако в България имаше сериозен избор на патрони, никога не бих го сменил с 12-ти. Обаче тука трябва да купиш това, което ти се предлага, а не това което наистина ти е необходимо. За 12-ките има всичко, това ги прави лидери, като масовост.
                    бащами е с 16ка и няма проблем с патроноте има всичко за калибъра

                    Коментар


                    • #11
                      До: Магнум - за и против?

                      аз лично с магнум ходя само на прасе и си мисля,че е по добре от нормалния патрон поне за този лов

                      Коментар


                      • #12
                        До: Магнум - за и против?

                        Първоначално публикуван от katericata Преглед на мнение
                        бащами е с 16ка и няма проблем с патроноте има всичко за калибъра
                        Ако имаше всичко за 16 кал. , тогава нямаше да се принудя да купувам патрони 20 калибър, за да си правя от тях подкалибрени куршуми за 16-ката.Нито в последствие, като ми писна, да бъда принуден да и резна шоковете, за да мога да ползувам това което се продава по магазините - само калибрени куршуми. Нито има такива с добре експандиращ куршум - въобще ВНОСА е пълна скръб! Цените са 20% над патроните 12 калибър, интерено защо - барута по-малко, оловото също, а цената по-висока?! Въобще тук се мисли само за търговийката, но не и за нуждите на клиента - що да внасят патрони с по-слабо търсене, а ако внесат защо да не ги натоварят яко в цената - зер да си избият масрафа.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Магнум - за и против?

                          Джаули,килоджаули,формули.Не ги подценявам,но не им разбирам.То адвокат и математика са.
                          Магнум ползвам единствено за свински лов.Предпочитам го поради разликата в броя съчми при 13/0 в полза на Магнум патроните.Вместо 9 бр,са 12 броя.Три съчми по-голям шанс за попадение,това гледам + пробата в дърво.Магнума ми харесва повече как попада и поражението ми харесва повече.Пробвал съм не повече от 5 патрона .Разлика има,дори между магнумите.Един от видовете вече не бих си купил.Колегата по-долу обаче го каза:"стимул за по-слабите и неуверени стрелци".Е не бих използвал думата "стимул",но смисъла ми харесва.

                          А за англичаните...моля ви,недейте.Никога не съм имал желание да се сравняваме като нация с друга такава.Нещо не им симпатизирам.Няма да използвам по-остри думи за разните му там чужденци,защото съм възпитан.
                          Някои се раждат риби...малки рибки.С израстването се оформят като дребни риби,като едри риби и като големи балъци.
                          NB !БАЛЪК-РИБА в превод от турски...

                          Коментар


                          • #14
                            До: Магнум - за и против?

                            Сега е момента да поговорим за грешките на растежа.Въпреки че не съм първа младост и аз преди 4-5 год.си купих като първо пушкало ТОЗ 120 Магнум.Е що от това?Само първата година ползвах патрони магнум и успех- нула.Щото тънкостта се оказа другаде.
                            Сега на едър лов ползвам подкалибрени боеприпаси ,а за по хард дистанции -карабината/която обаче е магнум/И намирам смисъла н магнум калибъра при стрелба на пределни дистанции/.Като под пределни дистанции визирам 150-200-250 метра,и нататъка отиваме в бенчрерст.Със сигурност има и сполучливи попадения и в далечните дистанции, но за ловната стрелба те са по скоро са изключения.Уточнявам! Тук визирам средния като възможностти ловец . Състезателите със сигурност мога да постигнат по добри резултати.
                            Румен Николов

                            0888 358 572

                            Коментар


                            • #15
                              До: Магнум - за и против?

                              Може би има смисъл основно при стрелба по дива патица. Иначе използвам обикновен патрон при груповия и индивидуален лов. За мощ си има карабина. Постигам същите резултати като колегите с магнум патрон. Друго...Благодаря за постовете на колегата Лама 69. Всичко е казано точно на място и без излишък. Също като нормалния патрон
                              Попитали радио Ереван може ли да се "оправи" жена на площада. Отговорът бил: Да,може, но не е препоръчително, защото всеки ще дава акъл.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X