Обява

Свий
Няма добавени обяви.

22LR и .223

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Първоначално публикуван от Ostf.Tzwtkow
    За 22LR си спомням един случай, когато сръндак(20-25кг, поне 3-годишен) падна като откосен при попадение зад плешката. Е вярно, че беше на 20-30 метра. тава всъщност е най-голямото животно, което съм виждал да се събаря с флоберка.
    Аз съм виждал 120кг. прасе убито с Бръно1, но от случайно попадение- през окото в мозъка.

    Въпреки многото недостатъци на 22LR, това си е много сериозно оръжие в ръцете на добрия стрелец, говоря за лов.
    В гората, на варда и изобщо,
    на лов рядко ти се отдава да видиш животното на
    200-300м, за да му стреляш. При някои сезонни условия,
    определено предпочитам тихия изстрел,
    пред предимствата на по-големите калибри,
    или по-силните муниции на 5.45 !

    Коментар


    • #17
      До: 22LR и .223

      Здравейте, попаднах случайно на темата и... Имам пушки и в двата калибъра. И с двете стрелям по гадини. Не случайно 22lr е забранен за лов в някой страни. Недостига на енергия води до малко садистични сцени понякога. Верно е че при адекватна употреба има своето място. Ниската скорост и енергия при определени условия са предимство -близо до населени места например. Заглушаването на стрелбата също е лесно (с подзвукови). Евтината муниция и никаквия откат доставят кеф от стрелбата. Богатия избор на муниции дава възможност да се разнообрази употребата на този боеприпас. И също е верно че убива. Но... аз ловувам на хищници с 223rem. Когато са ме яли с часове комари, нек'ва мърша вони (към мен да е вятъра), надуваш заешки пищялки сек'ви и т.н. и накрая се появи "нашия" искам да съм сигурен в стрелбата. Под 100-те метра може и да става с 22lr но често не може да си позволя тази дистанция заради евентуално подветряне (особено при звуковото примамване). С 223 стрелям комфортно на 100-150-200 метра -без компенсиране на спада. Над тази дистанция изпитвам дискомфорт от неудобна позиция. Боеприпаса е бърз и точен. Вярно че понякога прошива (FMJ) ,но на седнал чакал ударен и прошит от около 45-50 м. му се исипва карантията от високата скорост и последвалия хидрошок. (не винаги но все си умира) Траекторията на куршума е достатъчно стабилна ,но малкия грамаж и балистичен коефицент го правят податлив на вятър.( то важи и за 22lr). Много е важно да се ползват качествени боеприпаси. Най-лоши групи с казанлъшки и чешки.. с hirtehberger до 15мм на 100м.(иж-18мн) Друг недостатък е лесното отклоняване на куршума от леки прегради (дори "тревички"). И двата боеприпаса си имат място в стрелбата, но мисля че не може да се сравняват като близки т.е. взаимозаменяеми. Мисля че 223 е по-близо до "ловните" калибри и е добро начало за придобиване на умения за стрелба с "нарезно". Против съм калибри под 7мм да се ползват на едър дивеч. Все пак отнемането на живот не е игра! Нека го правим както трябва! П.П. Видях че темата е стара но не се здържах Дано съм полезен на някой...
      Последно редактирано от lupus; 20-07-08, 19:45. Причина: правописна грешка

      Коментар

      Активност за темата

      Свий

      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

      Зареждам...
      X