Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Морски дракон

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Морски дракон

    Днес се запознах от близо с един морски дракон. Сутринта пекнало едно октомврийско слънце, времето тихо, само за риболов. Минавам през една железария, в която продават морски червеи, купувам и газ към един страхотен плаж на Беломорието. Това е пясъчен нос, на който лятото гледах огромни рибоци. Замятам, след малко нещо срамежливо клъвна. Подръпнах, имаше леко съпротивление. Извадих едно дребно рибе, 12-13 см. Викам си - брей, такова не съм хващал, но ми е познато от някъде. /Гледал съм снимки на отровните риби, ама не стоплих навреме/ Тръгнах да го откачам от куката и нещо ме бодна по средния пръст. Заболя, реших че съм се убол на куката. Да, ама болката се засили. След около половин час пръста беше отекъл целия, а болката беше, все едно съм го заврял в жарава.
    Снимката е от гугъл.
    Нейде на дъното на студентските ми спомени се мъдреше нещо от рода, че подобни убождания са болезнени, но не фатални за неалергични. Опитах се да продължа с риболова, но не се търпи. Пробвах да го закисвам с хладна морска вода, ефект няма.
    Днес е неделя, аптеките не работят, най-близката медицинска служба е на 30 км. Досрамя ме да ходя да се жаля пред данайските докторчета, че ме боли пръстчето.
    Прибрах се у дома, пробвах с лед-кофти. Препрочетох рибарските форуми. Там, противно на медицинските ми знания, се препоръчва топло. Токсините били термолабилни и се деактивирали от горещо. Та, един час във вряла вода, после два часа в джакузито и нещата са под контрол. Болката е поносима, все още ръката ми е отекла. Ето я, девет часа след инцидента.
    В заключение - при убождане от морски дракон - гореща вода, колкото можете да издържите. Това увеличава вероятно отока, но определено обезболява.
    И се пазете!

  • #2
    Ма нима не знаеш, че това нещо под наименованието "скорпид" е новият (и вече единствен, то други живини нали не останаха в Л@йноморието) оригинален черноморски деликатес по кръчмите ?
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • old tramp
      old tramp коментира
      Редактиране на коментар
      Скорпидът е превъзходен на вкус, подобен на калкана-там майсторлъка е да се одере,без да се убодеш. Драконът, всъщност е доста вкусна риба с термолабилна отрова, която се разгражда при термообработка/ пържене/. В Генуа съм го гледал по рибните пазари на доста прилична цена.Аз му режа главата зад първия гръбен/отровен/ лъч и си го пържа - става и добър чироз - бяло, постно месо, но не може да се мери с това на скорпида.

  • #3
    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
    Ма нима не знаеш, че това нещо под наименованието "скорпид" е новият (и вече единствен, то други живини нали не останаха в Л@йноморието) оригинален черноморски деликатес по кръчмите ?
    Бъркаш Гагич ! Скорпид е друга бодливка.
    Виден столичен ихтиолог

    Коментар


    • Bogoljub Gagic
      Bogoljub Gagic коментира
      Редактиране на коментар
      Да-а-а, явно не съм попадал на морски дракон. Сигурно и него скоро ще започнат да го сервират

    • sek.1
      sek.1 коментира
      Редактиране на коментар
      Гагич тая гад я има в черно море сигурно от хиляди години но никога не са я ловили за ядене . Има пре достатъчно друга риба .

  • #4
    Колегата 4 години след обождане ,му са подути пръстите ,и май така ще си остане.В петък си говорихме за това даже.
    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

    Коментар


    • #5
      Мани, преди 12тина години и аз така - на Китен. Хващам си рибоци на кея и хоп, една такава като от първата снимка. Ха да я откача и бооц... баш по средата на дланта. В общи линии топло и топли напитки също така. Два -три дни и се оправи, ама ме наболяваше сигурно седмица след това.

      Успех и занапред ще знаеш

      Коментар


      • #6
        sek.1 коментира
        Днес, 09:56
        Гагич тая гад я има в черно море сигурно от хиляди години но никога не са я ловили за ядене . Има пре достатъчно друга риба .
        ИмаШЕ риба, Станьо, имаШЕ... Щом вече скорпид на общо основание се сервира и из нета дитирамби и славословия колко бил вкусен се леят скоро и морски дракон ще почнат да предлагат. Нищо чудно със статут на ФУГУ да го направят.
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • sek.1
          sek.1 коментира
          Редактиране на коментар
          Там са си във водата .

        • old tramp
          old tramp коментира
          Редактиране на коментар
          ...........
          Последно редактирано от old tramp; 02-11-21, 18:49. Причина: Дублаж

        • old tramp
          old tramp коментира
          Редактиране на коментар
          Друже, ако аз започна да каканижа, че Вилямовката ракия- която, за жалост, не съм опитвал - хич нищо не струва в сравнение с нашенската грозданка, ще подскочиш като удрен от дракон и ще бъдеш прав. А риби си има: Лефер - 30лв; Чернокоп/малък лефер/ 6-10 лв; Кефал - морски 6-8-10 лв; Ватус 6-10 лв, за кило,попчета и барбун също. Това е в момента на рибния пазар Краснодар в Бургас. Рибите, някои си ги хващаме и сами от...много години ;-), тъй че, Sutor, ne ultra crepidam.

      • #7
        Не съм по морските дарове и не мога да го оценя. Преди доста години имаше един период в който ходехме на море на едно и също място и баща ми ходеше за риба с този който държи почивната база.

        Тогава често хващаха морски дракон и го брояха за деликатес наравно с калкана(рядко, но се случваше да хванат). Проблема му е, че като се очисти остава много малко месо и се чисти трудно заради шипа.
        Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
        Телефон - в профила!

        Коментар


        • #8
          Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
          Не съм по морските дарове и не мога да го оценя. Преди доста години имаше един период в който ходехме на море на едно и също място и баща ми ходеше за риба с този който държи почивната база.

          Тогава често хващаха морски дракон и го брояха за деликатес наравно с калкана(рядко, но се случваше да хванат). Проблема му е, че като се очисти остава много малко месо и се чисти трудно заради шипа.
          Това нещо не мога посмъртно да си го представя на вкус като калкан Нещо ми прилича на аналогията, дето я правят на слънчака с костура. Ма при тази налегнала Клета Майка рибна мизерия, скоро и рецепти за панирана водна змия ще четем.
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • Иван Жоров
            Иван Жоров коментира
            Редактиране на коментар
            А кой е казал, че на вкус е като калкан? Хич не има разбирам - морския дарове ям по изключение. В Гърция ми е мъка с храната - всички ядат морски дарове, аз само ги опитвам и констатирам, че са отвратителни, а друго почти няма.

          • Juiced
            Juiced коментира
            Редактиране на коментар
            На мен са ми казвали и че попчето е с вкус на калкан ама....

        • #9
          Иван Жоров
          #8.1
          Иван Жоров коментира
          Днес, 17:27
          А кой е казал, че на вкус е като калкан?
          Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
          Тогава често хващаха морски дракон и го брояха за деликатес наравно с калкана(рядко, но се случваше да хванат).
          Нещо, за да е "деликатес", трябва да е вкусно. Не щото било рисковано и опасно ловенето му. Иначе щяхме да нагъваме усойници-пепелянки-вълци-и-диви котки. Не, че китайците не го правят, де, ама поне нашата "кулинарна традиция", все още (май не за дълго) (беш)е такава.
          Например аз, "натурализиран гагаузин" допреди 20-на години не можех да си представя, че по нашето море ще се сервира месо от рапан 🤮 а допреди 10 - че ще ми представят скорпида за деликатес а по рибарниците ще продават ватус...
          Синът ми като се учеше да лови риба, уловените каракуди ги събирахме и пускахме в "Езерото с рибките" в Борисовата градина или в езерата в Южния парк. И бяхме обвинени от "изловили ни на местопрестъплението" в кощунство: "Ама що ги пускате, знаете ли как супер стават с... кисело зеле ?!"

          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • gabocvet
            gabocvet коментира
            Редактиране на коментар
            От 45 години ловя и ям риба ама каракуда с кисело зеле......

          • Bogoljub Gagic
            Bogoljub Gagic коментира
            Редактиране на коментар
            Е, след горния упрек почнах да ги варя на рибля чОрба, както си пише в бабешките книги - с претриване на варените риби през цедка и изхвърляне на множеството костици.

        • #10
          36 часа след убождането вече почти не боли, но оттока хич не е спаднал. Взех, че се намазах с някакви кремове. Като цяло съм доста скептичен към резорбцията на повечето медикаменти през кожата, утре ще докладвам. Вече мога да държа с ръката прибори за хранене като другите хора.

          Коментар


          • sek.1
            sek.1 коментира
            Редактиране на коментар
            Ще звънна днес на приятелите там те са все стари рибари и водолази с какво го третират убождането от тая гад .

          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            съм доста скептичен към резорбцията на повечето медикаменти през кожата - кат не разбираш питай някой лекар.... ))

            За да се резорбира през кожата има разни трикове, ама ти ако се не лъжа беше анестезиолог, кво да ти обяснявам, че ако добавиш малко епинефринец локално стават чудеса, или ако е маз има едни финтове с температурата на кожата и на маза, суха студена кожа горещи мазни и после кухненско фолио или в твоя случай силиконова ръкавица.

        • #11
          Първоначално публикуван от Savov Преглед на мнение
          36 часа след убождането вече почти не боли, но оттока хич не е спаднал. Взех, че се намазах с някакви кремове. Като цяло съм доста скептичен към резорбцията на повечето медикаменти през кожата, утре ще докладвам. Вече мога да държа с ръката прибори за хранене като другите хора.
          Георги, успех с излекуването, ама аз ли да те учим да си имаш урбазон в торбичката ?
          0899 шест5313нула
          За всекиго по нещо

          Коментар


          • chrichri
            chrichri коментира
            Редактиране на коментар
            Да речем, че Урбазон няма никъде поне от 4 години. Сега се продава депомедрол, което има същата съставка, но то си е противоалергично. Бог знае как действа при рибите.

          • sonda
            sonda коментира
            Редактиране на коментар
            Ето го, същото е:

            https://apteka.framar.bg/13000488/%D...%D0%BC%D0%B3-1

          • Стоян Боюков-Sariones
            Стоян Боюков-Sariones коментира
            Редактиране на коментар
            Тамън щях да го пиша. От телевизора знания де. Ега не ми трябва това.

        • #12
          old tramp коментира
          Днес, 19:48
          ...А риби си има: Лефер - 30лв; Чернокоп/малък лефер/ 6-10 лв; Кефал - морски 6-8-10 лв; Ватус 6-10 лв, за кило,попчета и барбун също. Това е в момента на рибния пазар Краснодар в Бургас. Рибите, някои си ги хващаме и сами от...много години ;-), тъй че, Sutor, ne ultra crepidam.
          Е, ако ми кажеш, че по времето, когато сте ги хващали сами НЕ сте изхвърляли случайно закачили се морски дракони, няма да ти повярвам
          А иначе и аз съм "ловил" с руски пневматичен Гарпун лефери и попчета на "Мона Петра" - пневматичен, щото с ластичния трябваше да "далдисваш" за да се приближиш, а с онуй си лЕжиш по корем, дишаш си през шнорхела и само пуцаш по рибите и ги прибираш с кордата, вързана за стрелата... После, със сина ми сме хващали барбуни и платерини на въдица... На закачилите се бодливки само подавах запалена цигара - те злобно я захапваха (откъм филтъра, разбира се) и почваха яростно да пуфкат дим през хриле и ноздри. Много ефектно, не помня кой ме беше научил на това. След почерпката с цигара ги пусках обратно. Э-э-э-э-эххх, спомени-и-и-и-и.
          А сега - магазина... Ама гръцки и турски прясно-охладен внос, нали?
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #13
            Имам колеги,от няколко съботи и недели ходят на синеморец за зарган,тая събота двама да извадили 152 броя.Тая идната седмица мисля и аз да ходя на там,но морски риболов е нещо ново за мен.
            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
            Анатолий Пейчинов o8875о9815
            https://dvrbg.com/

            Коментар


            • бат'Марто
              бат'Марто коментира
              Редактиране на коментар
              Пиши в тубата ,,заргани на джиг" . Наслука !

          • #14
            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
            Е, ако ми кажеш, че по времето, когато сте ги хващали сами НЕ сте изхвърляли случайно закачили се морски дракони, няма да ти повярвам
            А иначе и аз съм "ловил" с руски пневматичен Гарпун лефери и попчета на "Мона Петра" - пневматичен, щото с ластичния трябваше да "далдисваш" за да се приближиш, а с онуй си лЕжиш по корем, дишаш си през шнорхела и само пуцаш по рибите и ги прибираш с кордата, вързана за стрелата... После, със сина ми сме хващали барбуни и платерини на въдица... На закачилите се бодливки само подавах запалена цигара - те злобно я захапваха (откъм филтъра, разбира се) и почваха яростно да пуфкат дим през хриле и ноздри. Много ефектно, не помня кой ме беше научил на това. След почерпката с цигара ги пусках обратно. Э-э-э-э-эххх, спомени-и-и-и-и.
            А сега - магазина... Ама гръцки и турски прясно-охладен внос, нали?
            Когато се лови от лодка попчета/ чуконта, се казва/, понякога се лепват и дракони - има си парцал за тази работа-откачат се безопасно, транжират се на място ако са едри - добри са пържени, но не особено - меджита е мн. по хубав. Това с фаса, го правят ;кучетата" - морска кучка се казват, имат добра захапка, но са по върховете на скалите, а не долу под тях на дъното, където са попчетата, тъй че има ли куче - местиш малко лодката/шигариш/ докато хванеш яра.... Пасажните/пелагични, риби: сафрид, лефер, паламуд ги морим на чепаре - не съм мрежар, макар,че съм хващял и така, като член на тайфа за мола и узакма - есенно време за паламуд. Понякога чепарето за сафрид се пълни и с...дракони, и не е много приятно, ама няма как. И с хапунджилък съм се занимавал на младини, но за попчета по-добро е хавайското копие - лично за мен са безинтересни за лов - барбунчетата са дребни за харпун, а и доста пъргави и си искат по пясъчно и тинесто дъно - затова пък си имат уникален вкус солени, но искат дълго отлежаване 1-3 години - на времето купувах всяка година по тенекия от стар грък - потомствен рибар от Ахтопол, няма такава вкусотия, друже...Когато се гмурках, най-голям кеф ми правеше да си хващам/ не да бода с шиш - вандализъм е!/ с ръце големи паури - лошото е, че тогава, когато ги има, водата е още студеничка...и да си отбирам миди и рапани/ по-късно/ за мезе...Добре разбирам патоса и еуфорията на неморските, но обичащи морето хора, между които имам и добри приятели споделящи трапезата на моя улов - недоволни е нямало . ..- хубави спомени само

            "Мона Петра" - сам камък - беше хубаво място навремето, даваше доволно добро попче, стига да го намериш камъка, тогава нямаше ГСМ-ми, работеше се по брегови нишани - триангулация рибарска.
            Последно редактирано от old tramp; 02-11-21, 20:57. Причина: Допълване.
            ILLEGITIMI NON CARBORUNDUM

            Коментар


            • #15
              Да и мен ме лепна миналата година в Гърция. Все едно че съм натопил ръцета в стъклена вата. Но 100 кратно по голями болки.
              Аз отидох до Полигирус. Там само ми записаха две имена и почнаха. Обезболяващи. Две банки и два часа сън . Евала на Бързата помощ на Гърците.
              На едната ръка изтисках порязаното до сиво. А на другата не. Едната ръка не се наду много а другата бая. Две седмици спадаше оттока.
              Докторката каза че двете банки са за прочистване. Да не останат токсини. Но дали е така не знам. Те решаваха.
              А се каних да прегледам отровните риби в Гърция. Но за поука.
              Руските рибари четох - че кислородна вода носят със себе си. И веднага обработват порязаното.
              Не е за подценяване. На всеки човек различно може да подейства.
              На мен сърцето ми подскочи яко. Едва дишах. Но това може и да е от болката или от уплахата. Не знам.
              only 4 x 4,sim AWD

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X