Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Бомбарда - що е то?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Бомбарда - що е то?

    Здравейте,
    Подариха ми комплект "бомбарди" - плуващи, потъващи, неутрални, малки и големи. Знае ли някой как и за какво се ползват разните модели и да начертае монтажните линии?
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

  • #2
    От: Бомбарда - що е то?

    Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
    Здравейте,
    Подариха ми комплект "бомбарди" - плуващи, потъващи, неутрални, малки и големи. Знае ли някой как и за какво се ползват разните модели и да начертае монтажните линии?
    Изкушавам се да отговоря, но понеже не съм много по морския риболов ще замълча. Нека първо някой спец да каже, че да не се изложа

    С две думи, за мен това си е чисто "булдо" Правя му една линия с вирбел, тънка корда и кукичка, закачам един червей да виси и мятам за зарган. Риболовът с него е доста атрактивен!
    "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
    А+
    LZ1DRZ

    Коментар


    • #3
      От: Бомбарда - що е то?

      Първоначално публикуван от Evgeni Enduro Преглед на мнение
      Изкушавам се да отговоря, но понеже не съм много по морския риболов ще замълча. Нека първо някой спец да каже, че да не се изложа

      С две думи, за мен това си е чисто "булдо" Правя му една линия с вирбел, тънка корда и кукичка, закачам един червей да виси и мятам за зарган. Риболовът с него е доста атрактивен!
      То и аз не съм спец, но отговорът ти се покрива с моя опит и резултатите. Червеят е някакъв странен, с крака и несиметричен за разлика от торния, излиза и чернокоп по често от зарган. Често и иларията му налита. Не потъва, но пък тежи и позволява да метнеш далеч.

      Коментар


      • #4
        От: Бомбарда - що е то?

        Бомбардите са за морски риболов, ама първо са за сладководен. Използват се за доутежняване на леки блесни и воденето им на определена дълбочина или за далечно замятане на червеи (блатен, морски, ивица сланина, дроб). Основен принцип на работа - нахлузваш бомбардата на основното влакно със "сламката" сочеща към върха на въдицата, после гумен амортизатор и вирбел . Следва повод от 1.5 м. до 1.8 м. и съответно блесна или кука с червей. Води се като блесна, когото е с блесна или със спокойно навиване, когато е с червей.
        Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

        Коментар


        • #5
          От: Бомбарда - що е то?

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:бомбарда.jpg
Прегледи:1
Размер:11.0 КБ
ID:5453921

          Бомбардата започнаха да я използват за ловене на заргана и впоследствие и за илария. Използва се на принципа на блесната.
          мен лично не ме кефи риболова с бомбарда
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:bombarda.jpg
Прегледи:1
Размер:9.2 КБ
ID:5453922
          1. Основно влакно
          2. Бомбарда
          3. Вирбел
          4. Повод с дължина около 100-110см.
          5. Кукичка
          Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
          Dacia Duster 4WD

          Коментар


          • #6
            От: Бомбарда - що е то?

            Точно!
            У Гръцко, а и не само, така ловим заргана .... метър и нещо повод ... кука.
            Ако, имаш и потъващи бомбарди, това вече е нещо по-интересно. Обикновенно е указана дълбочината на потъване.
            Много ефективно средство за "търсене" на рибата.
            На такава потъваща около 4 метра и малка блесничка имам ... страхотни попадения.
            Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

            Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

            Коментар


            • #7
              От: Бомбарда - що е то?

              Най добре е преди да закачиш бомбардата на основната месина(влакно) или т.н "майка", да си приготвиш 10 повода или там както се нарича(в различните райони на БГ съм чувал какви ли не наименования ) с различна дебелина в зависимост какво ще хващаш. Добре е месината да е от карбоновата месина,защото след втората заргана месината става като пучи косъм и не работи вече
              Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
              Dacia Duster 4WD

              Коментар


              • #8
                От: Бомбарда - що е то?

                Благодаря за мненията.
                За плуващите бомбарди разбрах, горе-долу. Но за потъващите и за 3-тия междинен тип (вероятно са бавно потъващи???) не ми е никак ясно.
                И още - повличането на рибока по усет ли се разбира?
                пп. На бомбардите пише някакви грамове - за какво е?
                Последно редактирано от trapper; 14-02-13, 21:16. Причина: пп
                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                Коментар


                • #9
                  От: Бомбарда - що е то?

                  Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                  Благодаря за мненията.
                  За плуващите бомбарди разбрах, горе-долу. Но за потъващите и за 3-тия междинен тип (вероятно са бавно потъващи???) не ми е никак ясно.
                  И още - повличането на рибока по усет ли се разбира?
                  пп. На бомбардите пише някакви грамове - за какво е?
                  Мяташ и обираш. Няма начин да не усетиш рибока.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Бомбарда - що е то?

                    Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                    Благодаря за мненията.
                    За плуващите бомбарди разбрах, горе-долу. Но за потъващите и за 3-тия междинен тип (вероятно са бавно потъващи???) не ми е никак ясно.
                    И още - повличането на рибока по усет ли се разбира?
                    пп. На бомбардите пише някакви грамове - за какво е?
                    За да ти е ясно колко ще натовариш въдицата при изхвърляне. С въдица 5-15 гр. е опасно да хвърляш бомбарда 40 гр. Може да счупиш въдицата.
                    Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Бомбарда - що е то?

                      Аз ползвам бомбарди за риболов на пъстърва, слага се на основното влакно самата бомбарда, след което слагам шлауф + троен вирбел. След вирбела си закачаш каквото си поскаш, но аз предимно ползвам леки блесни. Така направеният монтаж може да замяташ на далечни дистанции. Това е основното предимство - замятането на далеко.

                      Различните видове стоят на различно ниво във водата. Например плуващата си е чисто булдо, само дето е подвижно, пулопотъващата стои на 1-2м под повърхността и държи стръвта там. Потъващите, ами потъват

                      Поздрави !

                      Коментар


                      • #12
                        От: Бомбарда - що е то?

                        Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
                        Аз ползвам бомбарди за риболов на пъстърва, слага се на основното влакно самата бомбарда, след което слагам шлауф + троен вирбел. ... !
                        Само дето аз слагам след бомбардата вирбел и повод завършващ с кукичка(демек като за морски риболов). Ма тоя риболов нещо не ме радва, та съм го правил 2 или 3 пъти. Поне за пъстърва де. За морето става, обаче пък почти нищо не разбирам от морски риболов. Е ловил съм де, не е като да не съм. Ма малко гнусни тия блатни червеи, па и много нетрайни идват нещо. Понякога от две "дози", както им казват, я има половин читави, я не.
                        Поздрави.
                        Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                        тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Бомбарда - що е то?

                          Начина на ползване вече се изясни . Различните дълбочини са за да имаш избор да търсиш рибата . Не веднъж се е случвало да дава на определена дълбочина , като неподготвените може да ги докараш до нервна криза ( двадесет рибаря хвърлят - двама хващат ) . Обикновено бомбардите не са с фиксирани дълбочини - от 0- 1 , 0 - 2 , 2 - 4 и др. На потъващите освен зарган и кефалови може да ти даде сафрид и чернокоп .
                          ‎По 2 литра са само млякото и сока !
                          WJ 4.7

                          Коментар


                          • #14
                            От: Бомбарда - що е то?

                            Първоначално публикуван от Stank Преглед на мнение
                            Начина на ползване вече се изясни... Различните дълбочини са за да имаш избор да търсиш рибата . Не веднъж се е случвало да дава на определена дълбочина ...
                            В този смисъл - бомбардата ще потъва в зависимост от теглото (солеността) на водата, така че в Черно море ще потъва по-дълбоко, отколкото в Егейско, напр. Няма ли някакви леки подвижни гумени пръстенчета, които да се слагат на основното влакно над и под бомбардата и да ограничават потъването на стръвта до желаната дълбочина?
                            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                            Коментар


                            • #15
                              От: Бомбарда - що е то?

                              Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                              Благодаря за мненията.
                              За плуващите бомбарди разбрах, горе-долу. Но за потъващите и за 3-тия междинен тип (вероятно са бавно потъващи???) не ми е никак ясно.
                              И още - повличането на рибока по усет ли се разбира?
                              пп. На бомбардите пише някакви грамове - за какво е?
                              Oсвен че различните бомбарди помагат да се търсят рибите в различни слоеве,от Варненци знам че когато няма вятър и водата е тиха , се използва плуваща,когато е леко ветровито и има леки вълни ,се използва полу-потъваща или бавнопотъваща,а когато вълните са големи-потъваща ,но и тук важи че всяко правило си има изключение.Пръчката трябва да е сравнително дълга и с тънък и чувствителен връх,и да се държи горе -долу перпендикулярно на излизащата от нея корда.Така кълването се усеща много ясно и отчетливо.Понякога започва вяло,и трябва да се изчака няколко секунди да "забарабани" хубаво и да се засече.Понякога е много нервно и се засича веднага.На мен лично този риболов много ми допада(когато кълве разбира се ), и е много динамичен.Преди 2-3 години на Варненското езеро с баджанака,уцелихме абсолютно безветрие и водата беше като тепсия.Явно пред нас е имало пасаж от платерина,защото се започна невероятен риболов стил гол след гол, за около 2 часа,но после трябваше да тръгваме.Ходихме всеки следващ ден и нищо.Явно защото беше ветровито,имаше вълни а аз не знаех още това правило което написах по горе,и замятахме само с плуваща.А може ли някой да каже Сбирулиното същото ли е като Бомбардата?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X