Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Относно ветрогенераторите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Относно ветрогенераторите

    Първоначално публикуван от ilko75bg Преглед на мнение
    П.П. Няма го дивият заек, колеги. Това не може да се обясни само с бракониерство.
    Поздрави
    Доколкото имам спомени от лекците по "Лов и ловно стопанство" в ВЛТУ при заека има разни епизоотии (причиняват се от разни вируси) с период на повторение около 9-10 години.
    Т.е. веднъж на 9-10 години настава масов мор сред дивите зайци. Като намалее популацията драстично, намалява риска от предаване на заразата сред зайците и в следващите години популацията постепенно се възстановява.

    Другото за което се сещам е при някое от периодичните преброявания на дивеча, тези дето са броили, да са завишили умишлено или не бройката. След това съобразно тази бройка се преценява колко зайци е разрешено да се отстрелят на съответния ловен участък. Примерно бай Драган преброил на терена 10 заека, но рапортува, че е видял 100. Съответно за този участък се дава разрешение за отстрел на 10% процента от "изброените". И 10-те реално съществуващи заека биват отстреляни до един. Вместо да останат 90 на терена, остават 0.
    Това последното го казвам по спомени от лекции, не съм сигурен дали изобщо се прави в практиката някакво преброяване. Това може колегата Gadef да го каже.

    Коментар


    • #47
      До: Относно ветрогенераторите

      Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
      Mдааа, пак стигаме до извода, че всичко е вредно. Относно чуждите еко организации, не са ни погнали, защото нешите ветропаркове с нищо не са повлияли на миграциите на птиците.
      Относно това кое е природно и кое не - естествения подбор (най-естественото нещо) ще премахне птиците, които не зацепват опасността от перките за не повече от десетина години.
      Трудно ми е да приема, че нещо създадено от човека - ветропарк е част от естествения подбор.

      Специално за ветрогенераторите и птиците - не съм специалист. Знам това - онова, но не бих могъл да дам компетентно и авторитетно мнение. Има си птици и птици - едни летят бързо, други бавно, трети през нощта и т.н. Мисля си, ако примерно съм розов пеликан, хвъркам си на воля по магистралата, както са хвъркали хиляди поколения преди мен и по едно време, точно на бързото платно срещам препятствие. Е, малкия ми пеликански мозък може и да го отрази и да се опитам да го избегна, ама има и други фактори - сила на вятъра, посока, влажност, видимост, мъгла и т.н. А ако не е само едно препятствие? Какво правя тогава?
      Преди няколко години, при силен вятър и голяма влажност над 30 розови пеликана се бяха натръшкали по електрическите стълбове около Бургас. Стълбовете си стояли неподвиждни, а птиците се опитвали да противодействат на вятъра. Е, не е чак толкова лесно.

      За ветрогенераторите - няма достатъчно изследвания в България, които да дават инфо дали вредят или не на птиците. Факт е, че в Германия около тях постоянно клечат хищни птици. Може да им харесва как се въртят перките, но може да чакат и лесна храна. Не знам.

      За мен лично представляват проблем. Да погледнем примерно Калиакра, какво се случва там. Точно на това място има сравнително тесен фронт на миграция, като голяма част от птиците преминават сравнително ниско спрямо земята. При неблагоприятни метереологични условия може да има голяма смъртност. Та, до Бургас има един електропровод, под който намират смъртта си десетки щъркели всяка година, та какво остава за няколко десетки вятърни генератора с много по-голяма площ. Да оставим настрани и шумовото замърсяване, както и грозотата им - прецакаха напълно нос Калиакра ... Тези дни ще мина от там и ще се опитам да мина под самите генератори, да видя поне как стоят нещата с достъпа.

      Но, докато за тях има сравнително лесни пари за инвестиране и сравнително добра печалба, инвеститорите ще казват - майната им на птиците и на природата, както между другото казват и за хората - майната им ... кинтите са важни

      Коментар


      • #48
        До: Относно ветрогенераторите

        Първоначално публикуван от бат Димо Преглед на мнение
        Но, докато за тях има сравнително лесни пари за инвестиране и сравнително добра печалба, инвеститорите ще казват - майната им на птиците и на природата, както между другото казват и за хората - майната им ... кинтите са важни
        Е точно в това е проблема. Да намерим равновесието. А често, да не кажа почти винаги, никак не успяваме.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #49
          До: Относно ветрогенераторите

          За кабелите и електропроводната мрежа съм го писал и по-горе - Там, където са правени изследвания по въпроса се оказва, че един стълб от електрическата мрежа убива много повече птици от един ветрогенератор. Все пак перките се движат и шумят и предупреждават от далеч за присъствието си.
          Ако не свършва добре, значи не е свършило!
          0888 315 794
          LZ1UPI
          A1 (Rh+)

          Коментар


          • #50
            До: Относно ветрогенераторите

            Първоначално публикуван от бат Димо Преглед на мнение
            .......... Да погледнем примерно Калиакра, какво се случва там. Точно на това място има сравнително тесен фронт на миграция, като голяма част от птиците преминават сравнително ниско спрямо земята. При неблагоприятни метереологични условия може да има голяма смъртност. ..........
            Това е много важно . Може ли да уточниш какъв точно е фронта / потока / ма миграция и кои са застрашените видове, през кой период на годината.
            Ако трябва, можем да инициираме някакво изследване/ ние от форума /, както и да го подпомогнем с цел да се установи дали има опасност, както и нейните размери.
            Сега вероятно е преминал периода на есенната миграция, имаме ли време да се подготвим ?
            За щастие, по голяма част от ветрогенераторите , още не работят, поради " организационни " проблеми.

            В кръга на майтапа - Из обществото на зайците плъзнал слух, че са се появили едни огромни зайци някъде в Добруджа и праскат всичко наред. Никой не ги е виждал, ама кави УШИ имат само !
            Последно редактирано от Nik Nikolov; 18-09-09, 08:05.
            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

            Коментар


            • #51
              До: Относно ветрогенераторите

              Понеже не практикувам пернатият лов ми е трудно да дам мнение дали са вредни ветрогенераторите за тях.По пътят на логиката-да опасни са.
              Искам обаче да вкарам колегата тъгуващ по изчезналите зайци в малко по-други мисли.За около 80 км.пропътувани през ноща преброяваш покрай пътя 60 !!! заека.Разкош.Това докато има още сняг.В началото на лятото по същото трасе-нищо Нито един!В следвашият момент усещаш че във въздуха се носи аромат на препарати за защита на селско-стопанската продукция.А представи си сега че тези площи които сега са ветропаркове са засети с пшеница примерно.Ще видиш заек ама друг път.Аз затова съм твърдо против евросубсидиите за селското стопанство Случаят между другото си е съвсем истински и се повтаря циклично.
              Последно редактирано от derhunter; 18-09-09, 11:24.
              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

              Коментар


              • #52
                До: Относно ветрогенераторите

                Снимките ще кача до дни./Трябва да отида пак до района/ Относно зайците, няма и трупове, ако са отровени. По хранителната верига - няма и лисици. Това ще рече, че хищникът няма какво да яде. За бракониери не ми се мисли - винаги ги е имало и не са успели да ги избият. Ясно е, че местните винаги стрелят. Тук е мястото да споделя, че трябва да се прави разлика между ловец и месар.
                По вредни са хербицидите, който станаха модни след края на 80-те години. /Може и това да е причина да изчезнат в софийското поле/. Участвал съм в преброяването тази година - единични двойки. Преди две години само да влезеш в полето и изкачат като мишлета. С дивия заек се славеше този район. По време на заешки лов сме си правили квотата за няколко часа. Миналата година не успяхме. Затова сега решихме забрана за заешки лов. Това са мерките, взети от стопанство Калиакра.
                П.П. Възможно е епидемия на туларемия, но няма никакви останали видими белези.
                Благодаря. Поздрави и дано съм бил полезен.
                Попитали радио Ереван може ли да се "оправи" жена на площада. Отговорът бил: Да,може, но не е препоръчително, защото всеки ще дава акъл.

                Коментар


                • #53
                  До: Относно ветрогенераторите

                  Първоначално публикуван от ilko75bg Преглед на мнение
                  Снимките ще кача до дни./Трябва да отида пак до района/ .........
                  Колега, моля те огледай и за остатъци от птици.
                  Явно е , че цялата работа може да се окаже напразен страх, но нека все пак си изработим мнение, като участници във Форума, въз основата на факти, а не на предположения. Няколко снимки, няма да навредят. Дори ако не установиш нищо опасно.

                  После можем да пуснем отделна тема в Екологията, а не в Лова.
                  Благодаря !
                  Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                  Коментар


                  • #54
                    До: Относно ветрогенераторите

                    Направих малко снимки, но на телефона, цифровия сутринта съм го забравил в гаража. Все пак има още два ловни дни и ще направя качествени снимки. С тях искам да покажа гъстотата на перките успоредно с електропреносната мрежа. Едва ли ще намеря съсечени пъдпъдъци в момента и диви патици през зимата, тъй като целта ми е не да представям ветрогенератора като месомелачка,а като щит, който може да промени пътя на прелетния дивеч. Мисля,че тук е мястото да споделя притесненията си, а ако мислите, че е правя напразни опити за досаждане, е друг въпрос. Благодаря за търпението и моля, изчакайте още някой друг ден за снимките. Времето бе облачно и снимките не са стока от телефона. Сложих няколко линка, ако ви се занимава.
                    http://www.capital.bg/show.php?storyid=393843&show=0
                    http://news.ibox.bg/news/id_287716446
                    http://www.comfort.bg/bg/новини/view/4243.html
                    http://star.tonchev.org/metodol.html
                    П.П. Последно искам да споделя и ситуацията около с. Българево, където са и едни от големите изграждащи се паркове. Преди 2007г винаги са падали големи пасажи пъдпъдък. Сега не могат да се похвалят с тези си отминали постижения. Дори са депозирали жалби в Министерството на околната среда и горите. Това не са ли факти, които говорят за ветрогенераторите, действащи като щит?
                    Поздрави
                    http://bspb.org/show2.php?id=325&menu_id=36
                    Последният линк показва оценката от евентуалното влияние на вятърния парк спрямо миграциите на прелетните птици
                    Последно редактирано от Илия Христов; 19-09-09, 17:34. Причина: Пропуснат линк от мен
                    Попитали радио Ереван може ли да се "оправи" жена на площада. Отговорът бил: Да,може, но не е препоръчително, защото всеки ще дава акъл.

                    Коментар


                    • #55
                      До: Относно ветрогенераторите

                      Да споделя: Прелетен дивеч нямаше, но се появиха диви прасета, за които ще се говори следващите 10 години. Интересно ми е да видя дали дивите патици ще ги има или ще навлязат по-навътре и ще избегнат традиционните си прелетни полета. Благодаря и държа да отбележа,че не обичам да наблюдавам дивеча само от страната на приклада.
                      Попитали радио Ереван може ли да се "оправи" жена на площада. Отговорът бил: Да,може, но не е препоръчително, защото всеки ще дава акъл.

                      Коментар


                      • #56
                        До: Относно ветрогенераторите

                        Има малко развитие по с. Българево...
                        http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=222229
                        Чакам с нетърпение да видя каква ще е ситуацията с дивите патици след месец,месец и половина...
                        Попитали радио Ереван може ли да се "оправи" жена на площада. Отговорът бил: Да,може, но не е препоръчително, защото всеки ще дава акъл.

                        Коментар


                        • #57
                          До: Относно ветрогенераторите

                          Ами ситуацията най-вероятно ще е като миналата година зеленоглавите патици и белочелите гъски ще се изместят към Шабла и Дуранкулак и прелетът ще е около езерата. Там за сега няма толкова големи паркове на ветрогенератори както между с. Българево и нос Калиакра. Тези прекрасни ловни полета и особенно за лов на пъдпъдък вече няма да са както бяха преди години от всяка трънка да ти изскача "кайряшки" заек, а като вървиш 10-15 метра да ти изскача от краката някой друг пъдпъдък. Заставал съм вечер при тухо време близо до генераторите и мога да ви кажа, че това свистене и бучене е ужасно, а какво остава за дивеча и неговите естествени местообитания.

                          Коментар


                          • #58
                            До: Относно ветрогенераторите

                            По моя край (врачанско) зайците и доста от прелетния дивеч бяха поизчезнали от към 1985 до към 1995 без да има никъкви ветропаркове а защото имаше стопанства всичко се обработваше и обилно се третираше с всякъкви пестициди и хербециди. След 1990 почти навсякъде е пущинак и сега зайци има колкото искаш пък и доста други видове дивеч.
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • #59
                              До: Относно ветрогенераторите

                              Така си е и ти сиправ не оспорвам това. Виждал съм и продължавам да виждам как арендатори тровят мишки с групи от хора които вървят по полето и с кофи пални с отрова я поставят в дупиките на мишките и как вообще не ги затапкват тези дупки след поставянето на отровата. Има много фактори от които зависи развитието на дивеча и неговото съществуване, но най вече е до самото съзнание на човека. Ще стане след време да си плащаме само билетите за лов и членските карти и накрая да ходим с пушките на лов а да се връщаме само с някоя друга торба с гъби.

                              Коментар


                              • #60
                                До: Относно ветрогенераторите

                                И така, ветрогенераторите не са убили зайците, но са ги изпъдили от родните им места.
                                А може ли някой да отговори къде са се преселили.
                                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X