Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от batko_benny Преглед на мнение
    Вярно не се трае. Аз 2 дни след като го видях го изплагиатствах грозно. И си направих и аз шишчета. И опекох малко булка на скарата.
    Булка на скара- направо си за трепане.... Утре отивам в "Стрямската курия". От такъв кротък човек като мен, гъбар ще направите, ей!
    Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

    Коментар


    • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
      Ми... а, ся де ! Най- подходящи са по- месестите гъби (печурка, рижийка). Е, за рижийка... май трябва да се почака още малко..., ама помня ли вече, коя- кога растеше. Навремето знаех, през коя седмица от годината, в коя гора да влезна и каква гъба ще намеря. Но, да не се отвличам. Бланшираш в солена вода. Миеш ги, отцеждаш в гевгира и ги прекарваш през месомелачката. "Каймата" върви леко водна, но после можеш да отсипеш от тавата или да отдекантираш, ако мелиш в по- дълбок съд. Прибавя се натрошен хляб или брашно за допълнително сгъстяване на получената смес (майка ми го правеше с хляб). Оттук- нататък, действаш като с най- обикновена кайма : лук, гьозум, копър, черен пипер, сол... квото ти душа сака. Оформяш кюфтето, овалваш в брашно и ... в тигана. Може и ЕГН- носталгията да ме е подгонила, ама са ми били много вкусни.
      Абе, ша са пусна и аз пак по трънаците, ама де да видим. Бях се отказал от гъбарството, ама взехте да ме палите пак. Еле, оня с шишчетата- не се трае.
      Благодаря за рецептата. Жената вече спи - ама утре ще ги приготви да ги пробваме.
      Ето гъбите които растат и събираме в момента:
      1. Манатарка - иглолистната е добра , но широколистната е доста червива . Има в изобилие.
      2. Пачи крак - иглолистен само и малко количество.Дребен е още.
      3. Сърнелка - обикновена и червенееща.
      4. Рижиика - но повечето са червиви - ако е сухо.
      5. Печурка - ливадна и царска .
      6. Тръбенката е тръгнала , но ние не събираме.
      7. Всички видове Гълъбка - има в изобилие.
      8. Лютива млечница.
      Всички изброени гъби събираме в Иглолистна( над 1200м-Бор с боровинки и Ела ) и малко смесена гора(Иглолистна с тук-там някой Бук ), както и по ливадите ,и в папрата .
      Манатарката е 7 лв. цена първото и 4 лв. второто качество.
      Пачият крак е 4 лв. Другите не знам цени - не ги предаваме.
      Ако скоро не завали - ще секне вълната и .....чак на есен

      Коментар


      • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Утре, днес де, ще дрънна на майка ми. Да видим дали няма подводни камъни в цялата работа. То спомени- спомени, ама... Да не заносиш материала. Ако има нещо- ще ти пиша веднага.
        Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

        Коментар


        • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Хайде и от мен една гъбешка рецепта:Панирани сърнели.
          Нарязват се на 4-6 парчета.Овкусяват се със соев сос,вегета или пикантина.Овалват се в брашно, после в разбито яйце и накрая в галета.След това в тигана до порозовяване.
          П.С.Забравих да добавя нещо много важно-След изваждане от тигана се поставят в чиния в която са сложени 1-2 салфетки.Отцежда се мазнината от пърженето.
          Последно редактирано от derhunter; 31-07-09, 23:26.
          Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
          Селска фурна аспух нема. Пак същият.
          В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

          Коментар


          • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
            Хайде и от мен една гъбешка рецепта:Панирани сърнели.
            Нарязват се на 4-6 парчета.Овкусяват се със соев сос,вегета или пикантина.Овалват се в брашно, после в разбито яйце и накрая в галета.След това в тигана до порозовяване.
            А-а-а, панирана сърнелка! Густу, майна. Ама като са повечко и не стават за ден- два ядене... Кво прайм?...........ТУРШИЯ. Друго, такова мезе за ракия- нема.
            Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

            Коментар


            • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Каквото не можем да оплюскаме,на тавана да съхне.Сърнелата поне е идеална за тази работа.А най-хубавата гъбена туршия,поне според мен си е от коралка.Класика
              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

              Коментар


              • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                При нас - около Пловдив - гъбите вече се загубиха . Много жега и ..... на есен пак - след дъждовете. Ще ходим за пастърва вече .....
                Как е по вашия край , колеги ?

                Коментар


                • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  При нас в Търновският регион е същото няма дъжд няма гъби.Вие и сърнелки брахте и манатарчици и печурки направо ви завиждам.Дано след есенните дъждове се пръкне някоя гъба,че ще трябва да ходя с пушка за гъби иначе. Така де кажете 2 думи за млечницата аз питах за нея в миналия пост горчива ли е както казва дядо,вкусна ли е,има ли някаква стойност.
                  ROCK ON

                  Коментар


                  • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Първоначално публикуван от speed_maniak Преглед на мнение
                    При нас в Търновският регион е същото няма дъжд няма гъби.Вие и сърнелки брахте и манатарчици и печурки направо ви завиждам.Дано след есенните дъждове се пръкне някоя гъба,че ще трябва да ходя с пушка за гъби иначе. Така де кажете 2 думи за млечницата аз питах за нея в миналия пост горчива ли е както казва дядо,вкусна ли е,има ли някаква стойност.
                    И тук зачезнаха гъбите...жалко но така е.Жега и суша.Мисля идващата седмица да се метна към най-високото на Витоша,може би ще намеря нещо.
                    За млечницата/лютивка какво да кажа?Нискокачествена гъба.Годни за консумация са по-младите, непожълтели екземпляри.След термообработка спира да люти но нагарча леко.Ние специално ги употребяваме само в консервирани салати.Като микс от различни гъби-манатарка,овчи нос,печурка,коралка,рижинка.Ако микса е с повече меки гъби млечницата придава един леко тръпчив вкус и малко твърдост.Та така.......
                    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                    Коментар


                    • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                      А-а-а, панирана сърнелка! Густу, майна. Ама като са повечко и не стават за ден- два ядене... Кво прайм?...........ТУРШИЯ. Друго, такова мезе за ракия- нема.
                      Панирани у нас не са много на почит. Сърнелките стават супер нарязани на дребно и задушени с масло, вода около 1/2 чаена чаша, бяло вино (абсолютно задължително), черен пипер и сол. Така могат да изкарат и цяла седмица в хладилника, а като се затоплят в микровълновата, все едно, че са току-що приготвени. Идеални са за гарнитура на пиле и червени меса. Стават също за мезе на вино или бира.

                      Коментар


                      • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Първоначално публикуван от speed_maniak Преглед на мнение
                        При нас в Търновският регион е същото няма дъжд няма гъби.Вие и сърнелки брахте и манатарчици и печурки направо ви завиждам.Дано след есенните дъждове се пръкне някоя гъба,че ще трябва да ходя с пушка за гъби иначе. Така де кажете 2 думи за млечницата аз питах за нея в миналия пост горчива ли е както казва дядо,вкусна ли е,има ли някаква стойност.
                        Като заклети гъбари - веднъж се загубихме- ЯКО загубване.... храната свърши и .... реших да хапна сурова Бяла( лютива) млечница ( щото има и други). Хапнах и ...... всичко що е усещане в устата ми се изпари . Лютите чушки -са като салам в сравнение с ЛЮТАТА Млечница. Толкова за суровите Лютиви Млечници- опитайте с мярка.
                        Иначе - ако ще е мариноваш - става супер. Изварява се 20-30 минути и после се маринова .
                        Ако ще я пържиш с масълце - изварява се и 2-3 пъти и изхвърляш водата ( горчивата). И гъбата си става идеална и пркрасна.
                        Поради наличието на големи количества от нея - събирай по-младите екземпляри и си готов - за зимата и трапезата.
                        Да ти е вкусно !

                        Коментар


                        • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Ще ми се да имах времето да ги направя тези процедури,но нямам.Все пак още съм ученик и лятото или се опитвам до изкарам някой лев или да помогна на дядо.Имах в предвид дали ги изкупуват,защото има периоди в които мога да ги бера с чувалите.
                          ROCK ON

                          Коментар


                          • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Първоначално публикуван от speed_maniak Преглед на мнение
                            Ще ми се да имах времето да ги направя тези процедури,но нямам.Все пак още съм ученик и лятото или се опитвам до изкарам някой лев или да помогна на дядо.Имах в предвид дали ги изкупуват,защото има периоди в които мога да ги бера с чувалите.
                            В каква растителност си намерил Млечниците ?
                            Бук или дъб има наоколо ?
                            Ако е в иглолистна гора - каква е широколистната растителност наоколо ? А иглолистната - бор или ела преобладава ?
                            На каква надморска височина търсиш гъби - горе-долу ?
                            И за жалост - Млечница не се изкупува .
                            Но - следват комерсиалните гъби - Манатарка , Пачи крак , Саждивка , Лимонка , Тръбенка , Златист пачи крак , Овчи крак , Сърненка и Сърнена рогачка .
                            След дъждовете ще тръгне вълна от гъби и .... тогава ще може да изкарваш пари от бране на гъби .

                            Коментар


                            • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Колеги кажете нещо за коралката , че преди няколко дни бяхме в Триград и набрах едни коралки , като карфиол са само такива имаше .
                              Имат ли отровни двойници стават ли за ядене и как се приготвят ?
                              И могат ли да се ядат след 3-4 дни стоене или да ги изхвърлям ?
                              0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                              Коментар


                              • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Надморската височина е от около 300 до 500 метра.Предимно широколистна растителност,но има и иглолистни гори.В иглолистните бера единствено масловка за друго не съм виждал или незнам.В широколистните бера чучулетка,пачи крак,манатарка,печурка (ливадна и горска),сърнела,булка,пърхутка.Например коралка не съм виждал,а може би незнам къде да я търся,тръбенка,също и сърнена рогачка.Все пак повочето гъби ми стигат за буркани и нямам чак толкова за да продаавм,с изключение на въпросната млечница,а и циганите нищо не ни оставят,постоаянно шарят из горите.
                                ROCK ON

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X