Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от jpmitko Преглед на мнение
    Здравейте колеги на поредната си разходка за първи път в Рила попаднах на следните гъби:[ATTACH=CONFIG]354216[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]354215[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]354217[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]354216[/ATTACH]Според моя гъбарски опит "прохождащ" това е кладница.Не са ясни снимките защото са правени с камерата на телефона,но се надявам да ви създадат реална представа какви точно са. Разчитам на вашия опит.
    Според мен не са кладница.
    Така мисля, защото има бели (светли) ивици по горната част на гъбата.
    Кладницата е с еднороден кафяв цвят , рядко със светло сив цвят.
    Дали е сярна гъба - и сярна не е. Пак заради светлите ивици . Сярната е с еднороден портокалово-жълт цвят. Има по-светли и по-тъмни ивици, но само в нюанса на основния жълт цвят.
    Сярната като я разрежеш и започва да тече сок. Без вкус и мирис но обилен воднист сок.
    Според мен това са някакъв вид дървесна гъба, но не знам какъв вид.
    Съжалявам , че не може по-точно да се определят.
    В момента масово расте пачи крак и на определени райони масово манатарка (Пампорово, Рожен).
    Наслука !

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Колеги - тази тема е видяна над 100 хиляди пъти. Значи има много гъбари.........

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        100 хиляди... нека го отпразнуваме с чаша или "n" на брой чаши ракия и една гъбена салата.
        Миналата сряда валя доста обилен дъжд във Великотърновско , около 78 л. на кв.м. , до колко дни мога да очаквам да излезят гъбки, било то манатарки или пачи крак(мисля че не е късно за него)?
        Някой казаха 8-10 дни други 14.
        ROCK ON

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          От няколко дни има много манатарки в района между Смолян и Девин. Аз съм в Широка лъка и тук гъбарите всеки ден носят и продават доволно много. Ако не завали пак тия дни, обаче, може и да секне. Иначе гъбата е много хубава и чиста.

          Има и много сърнели. Снощи ядохме много вкусно приготвени.
          ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
          СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
            Колега "axlastro" - нещо спря да пишеш..... ядливи ли бяха, вкусни ли бяха ...?
            Добре, че ти следя мненията в други теми. Иначе щях да си помисля лошото (пепел ми на езика )
            Гъбите си бяха наред. Бяха и вкусни, но някак си не ми се ядяха и ги махнах (те бяха 2-3). В крайна сметка предпочитам манатарката.
            Между другото, ако ти се намира такава прясна или качествено замразена, бих си купил няколко килограма да заредя камерата, че нашият гъбар нещо няма манатарка.
            Александър

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Знам, че всичко е наред. Само се пошегувах на твой гръб. Дано не си се обидил.....гъбарски майтап.
              За жалост нямам пресни манатарки - около Пловдив е суша и няма нищо. Съжалявам.
              Но истината е, че сезона предстои.
              Като приятелски съвет - като си зареждате хладилника с гъби за предпочитане е гъбите да са есенни и иглолистни манатарки.
              Те са по-трайни и рядко са червиви.

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Благодаря за съвета и аз чакам с нетърпение есенната реколта и засега подгрявам с пачи крак! Знам, че се шегуваш То и вкъщи голям майтап пада с тия гъби... Сега имам един пакет сушени булки, ама не смея да ги ям
                Александър

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Гъби има доста в Родопите, но липсата на дъжд ще ги стопира. Есенната реколта наистина е най-добра, но и доста скъпа, така че ако е за купуване - сега е момента. Иначе отиват на 20-25 лв./кг.
                  ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                  СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
                    Гъби има доста в Родопите, но липсата на дъжд ще ги стопира. Есенната реколта наистина е най-добра, но и доста скъпа, така че ако е за купуване - сега е момента. Иначе отиват на 20-25 лв./кг.
                    Сега на каква цена се изкупуват пачи крак и манатарката около Широка лъка ?

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Днес манатарка екстра качество се изкупуваше на 7 лв., но всеки ден е различно.
                      Второто качество се изкупува на 2 лв., ако не се лъжа, колкото е и пачи-крак.
                      Прекупвачите работят през много малък марж в момента - просто са 4 човека един до друг .

                      В Стойките се е изкупувала на 6,50. Това чух от една жена, която е продала там.
                      ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                      СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
                        Днес манатарка екстра качество се изкупуваше на 7 лв., но всеки ден е различно.
                        Второто качество се изкупува на 2 лв., ако не се лъжа, колкото е и пачи-крак.
                        Прекупвачите работят през много малък марж в момента - просто са 4 човека един до друг .

                        В Стойките се е изкупувала на 6,50. Това чух от една жена, която е продала там.
                        Благодаря, колега!
                        Хубаво е да сме информирани.

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Вероятната цена за утре ще е 6 лв.

                          За съжаление дъжд няма и качеството на гъбата пада. Скоро може и да спре съвсем. Прогнозата не е много обнадеждаваща за гъбарите.
                          ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                          СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            От днешния излет в Средна гора намерих доста сърнели и това на снимките! Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF4547.jpg
Прегледи:1
Размер:112.6 КБ
ID:5298104Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF4548.jpg
Прегледи:1
Размер:95.4 КБ
ID:5298105Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF4549.jpg
Прегледи:1
Размер:105.4 КБ
ID:5298106Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF4551.jpg
Прегледи:1
Размер:99.3 КБ
ID:5298107Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF4552.jpg
Прегледи:1
Размер:117.0 КБ
ID:5298108Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF4553.jpg
Прегледи:1
Размер:136.6 КБ
ID:5298109
                            0898496264 -Пламен

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Първоначално публикуван от diuks Преглед на мнение
                              От днешния излет в Средна гора намерих доста сърнели и това на снимките! [ATTACH=CONFIG]355394[/ATTACH]
                              Поздраления!
                              Това е гъбата "РЕЙШИ". Една от най-отдавна познатите гъби на хората. В източната медицина е масово използвана в медицината. Масово значи всички лекарства я включват в състава си.
                              Много лечебна(не според мен, а според медиците). Изсушава се и се добавя настъргана в чай, кафе или като подправка .
                              Има постоянни местообитания (вероятно стар пън на дъб,върба). Догодина отново ще е там .
                              До скоро се е смятало, че освен в Азия другаде я няма. Но вече е ясно, че в българия я имаме.
                              Ето:http://zellena.suncity-bg.com/index....01-19-18-52-46
                              Последно редактирано от bgbul; 21-08-11, 19:47.

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Благодаря bgbul! За тази гъба разбрах от този форум в по-стари публикации. Но никъде не намерих има ли нещо специфично при сушенето на рейши.
                                0898496264 -Пламен

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X