Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
    Е не съм вервал че сърнелата млада нарезана и панирана с яйце е толкова вкусна
    И още как .....прилича на пържола....! Яка работа е..!
    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
    Анатолий Пейчинов o8875о9815
    https://dvrbg.com/

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Особено ако се изпържи с течен маргарин....

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Първоначално публикуван от EXALIBUR Преглед на мнение
        Едно много вкусно нещо-Кладница го наричат. Тази е светла , има и мишо сива!
        Значи тази събота ако пак видя такава дървесна гъба мога спокойно да я консумирам.

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Първоначално публикуван от DeepFish Преглед на мнение
          Особено ако се изпържи с течен маргарин....
          Недей така http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%...80%D0%B8%D0%BD

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Аз имах предвид, че сърнелата така става много вкусна, с вкус на орехи, а не постоянно да се готви по тоя начин.
            Също така съм забелязал, както и при рибите, че всеки вид гъба си има подходящ начин на приготвяне и консумация.
            Рижиката например, най-ми харесва маринована в буркан -там тя се желира и става просто върховно мезе.
            Или пък манатарки с ориз - нямам думи.
            Но всичко е въпрос на вкус, традиция и навици.
            Давайте и други примери, че аз се окапах и си търся кърпата...

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Понеже няколко пъти стана въпрос за масловката.

              Масловката е много приятна гъба. Разбира се не колкото манатарката, но си е вкусна. Аз я ползвам за готвене. Манджите стават вкусни, пицата е страхотна. Когато има в повече я затварям в буркани с малко сол и съвсем малко лимонтузу. Зимата отваряш буркана и готвиш нещо. Пробвал съм и маринована, но някак си не е за мариноване.

              Обаче: ТРЯБВА ДА СЕ БЕРАТ САМО НАЙ-МЛАДИТЕ ЕКЗЕМПЛЯРИ. Т.е. тези на които отдолу на дунапрена не му личат тръбичките. И разбира се нямат червеи. Белят се отгоре и нищо друго не се изрязва. Остарее ли масловката - не е вкусна. Това дето Пенчо го казва за изрязването на дунапрена може да се прави при възрастните екземпляри, но няма смисъл да се берат такива.
              Nissan Terrano 2,7 TDI

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Ей евалла че имам такива другари
                К мирной жизни не пригоден.
                Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Да споделя едно интересно наблюдение от миналата есен.
                  От години берем печурки с жена ми (и не само печурки) и смея да заявя, че мирисът им е достатъчно характерен и не ме е подвеждал.
                  Разбира се,това не се отнася за хора с по-слабо обоняние. Както и при другите гъби е желателно гъбата да се познава в младо състояние, в зряло и в застаряло. Това последното не го препоръчвам дори и при култивираните, защото често съм виждал по магазините такива гъби с почернели ламели, в тях се развиват други гъбички (мухъли) и после се чуди откъде ти е "дошло"... Най-вкусна от печурките е царската, с тъмнорозови до кървавочервени ламели, но се среща рядко.
                  Та да си дойдем на думата. Разхождам се аз по едни поляни в близост до язовир Студена и намерих доста ливадни печурки, но разположени на кръгове, досущ като челядинки! И то навсякъде бяха на кръгове! Явно мицела им е много отдавна и никой не му е пречил да се развие по един толкова естествен начин.
                  Тая година пак проверих, но за съжаление тревата беше много висока и не им беше позволила да се развият. Дано догодина!

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Ето и моите "находки" по време на разходката ми вчера.Почти бях сигурна,че са ядливи,но пусто ми е мил живота,отново бяха обект само за снимкиНатиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 337.jpg
Прегледи:1
Размер:168.9 КБ
ID:5229440Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 335.jpg
Прегледи:1
Размер:225.1 КБ
ID:5229439Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 340.jpg
Прегледи:1
Размер:208.5 КБ
ID:5229441Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 339.jpg
Прегледи:1
Размер:243.7 КБ
ID:5229444
                    Не казвай "Хоп" преди да си скочил

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Сърнелка, кладница(вероятно), млечница и дърта пърхутка. От тая последната прахта съсирва кръвта, т.е. може да се използва при порязване.

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Тази първата не съм убеден,че е сърнела! Много ми прилича на един двойник,от първото ми бране на гъби. Ако няма подвижно пръстенче и пънчето е жилаво (по-твърдо) със сигурност е несмъртоносен,но все пак отровен двойник на сърнелата. Аз не бих рискувал. Все пак аз не съм заслужил още да давам компетентно мнение,щото съм съвсем начинаещ.,но..... - страх лозе пази,както се казва.
                        Б. Бонев
                        0осем88две6шест71три

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          То така по снимка винаги може да има съмнение. На практика всички сърнели, на тая и викам елегантна - тя винаги си остава малка, като недоразвита, имат характерна миризма и като я подушиш отдолу, съмненията отпадат. А за пръстенчето си прав. Освен това ако снимките са отскоро, сега им е сезона. Скоро намерих от тези естествено засъхнали и като ги наредих на един вестник, миризмата им конкурираще по сила дори тая на едни дюли.

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Пръстенчето беше подвижно,сърнела е ,но....сега само ги снимам и много се амбицирах да ги познавам.Някакси не ми се рискува с книга в ръка,не знам как,но ще ги разпознавам.Когато има желание,има и начини
                            Не казвай "Хоп" преди да си скочил

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02125.jpg
Прегледи:1
Размер:185.6 КБ
ID:5229989Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02124.jpg
Прегледи:1
Размер:131.3 КБ
ID:5229988Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02123.jpg
Прегледи:1
Размер:146.3 КБ
ID:5229987Колеги -познавачи ,дайте мнение. ВсичНатиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02122.jpg
Прегледи:1
Размер:136.7 КБ
ID:5229986ко това е или на ,или до стари дънери. Чувал съм,че всичко растящо на дърво се яде и не е отровно. Не съм ги пипнал. Да отида ли утре да ги обера ???Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02120.jpg
Прегледи:1
Размер:236.1 КБ
ID:5229984Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02121.jpg
Прегледи:1
Размер:89.6 КБ
ID:5229985

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Аз бих ги пропуснал .......

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 1 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X