Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от mureto Преглед на мнение
    Чешмите са много.Няма да мога да ги преброя

    п.с. А този череп от какво е?
    От млад сръндак - личи по остатъка от рогата .

    Коментар


    • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Първоначално публикуван от mureto Преглед на мнение
      Чешмите са много.Няма да мога да ги преброя
      Там от един местен чух, че било на мода да се правят чешми в Балкана.Този човек и синът му бяха направили уникална чешма на върхът на Балкана в нищото.Със тръби от неръждаема стомана много добре струговани, с каменни плочки олепена цялата и бяха в строеж на навесче с барбекю, за да може всеки турист да ползва тези неща ако му е нужно.Мястото до чешмата се стига само с високопроходим джип,мотор,атв или както беше в техния случай ЗИЛ131 .Много добри хора са балканджиите и по-точно тези от Сърница!
      За боровинките наистина бяха много и нямаха обиране.Не само,че бяха много ами бяха и много големи и прилагам снимка за доказателство
      А гъби валяло
      п.с. А този череп от какво е?
      От сръндак е.
      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

      Коментар


      • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение

        Правилно си чул , Колега !

        И правилно си разбрал . Има само една отровна гъба растяща на мъртва дървесина - вид припънка , но тя е толкова горчива - че няма луд който да я консумира .
        Все пак - един съвет :
        Ако не искаш да изучаваш гъбите ( ядливите ) - поне научи няколкото СМЪРТОНОСНО отровни гъби . Те са десетина вида .
        Това все пак е някакво начало .
        И гъбите са мнооого полезни . Приятно е да съчетаеш ходенето на лов с бране на гъби - все пак трябва и гарнитура към мръвката
        .....
        Не се ядосвай - Колега !
        Не насочваш правилно упреците .....
        Колегата пише , че не се интересува от гъби и въпреки това пак пита .
        Това е правилният начин - с питане където може.
        И има наколко неписани закона за гъбите - те са за употреба между вече просветени в гъбите по-навътре .
        И въпреки , че се знае това за гъбите върху дървесината - пак трябва да се внимава .
        Внимание към всяка една гъба е основния закон !
        Така е , така е. Не се ядосах наколегата, а на хората които дават съвети. Колегата даже много хубаво прави, че пита и това си е похвално. А иначе има и други отровни дъевесни гъби. Сетих се за Горчива миризливка (Clitocybe olearia). Два пъти съм я срещал. Много интересна гъба, единия път в първия момент от далече ми заприлича на Пачи крак(явно самата гъба бе израстнала с по-светла гугла). Но като се огледа обстойно има доста разлики, а и много лоша миризма. Ето и малко снимки на това семейство гъбки.
        http://www.rogersmushrooms.com/galle...k~bid~6548.asp
        "Nec scire fas est omnia."(Quintus Horatius Flaccus)
        "Не можеш да знаеш всичко."(Квинт Хораций Флак)

        Коментар


        • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Първоначално публикуван от samurai_lqck Преглед на мнение
          Така е , така е. Не се ядосах наколегата, а на хората които дават съвети. Колегата даже много хубаво прави, че пита и това си е похвално. А иначе има и други отровни дъевесни гъби. Сетих се за Горчива миризливка (Clitocybe olearia). Два пъти съм я срещал. Много интересна гъба, единия път в първия момент от далече ми заприлича на Пачи крак(явно самата гъба бе израстнала с по-светла гугла). Но като се огледа обстойно има доста разлики, а и много лоша миризма. Ето и малко снимки на това семейство гъбки.
          http://www.rogersmushrooms.com/galle...k~bid~6548.asp
          Нито съм срещал до сега тази гъба , нито съм я чел по книгите .
          Хем е радостно , хем е малко кофти .... но браво че я показа тази красавица .
          За това - основният закон си е най-добре !

          Коментар


          • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Колега, много хубаво е да питаш. Нали ме разбираш? Има много хора,които се правят на разбирачи и на края..., Не го пожелавам на никого. Затова колега, аз като видя гъба, която не познавам или слабо познавам, не я бутам даже. Вярно ще има хора да казват, че е ядлива, но откакто си замина едно цяло семейство /, това бяха лични мои познати/, казаха го по теливизиите през 2003г. мисля, че беше?, не вярвам на никого. Писал съм много във форума, аз ям само отрязана гъба от мен. Даже когато водя брата за гъби, ако не видя откъде я е отрязал, не я ям и ако щеш вярвай ги хвърлям гъбите му. Той се сърди, но здравето ни е най напред нали? На много места ловджийте /да не се обидят/, но хвърлят отрова за лисици. Без коментар от моя страна!!! Може и ядливи гъби да се натровят.Гъбите са единствените, които всичко поемат /абсолютно всичко/, най вече отрови, химикали и всичко останало. Вярвам, че имам много колеги да потвърдят тези данни нали колеги?

            Коментар


            • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Принципа на неяденето и небрането на непозната гъба по принцип е водещ и при мен.А и при познатите ми колеги по краста/гъбари/.Но някак си твоята логика че не хапваш гъба неотрязана от теб не ми се връзва.Гъбата или я познаваш,или не,или е съмнителна/случва се/.Последните две естествено се изхвърлят.А за отровата разхвърляна по горите, извини ме,просто не си в час.Още от началото на 80-те год. на миналият век е забранено и наистина не се хвъля стрихнин.И наистина има отровен един от най-известните софийски гъбари,но толкоз.Така че дишай спокойно.

              P.S. Не знам от кой край си,и дали някои самодейци не хвърлят тихомълком отрова по гората, но ако познаваш такива само свирни и ще им се стъжнят тези приключения
              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

              Коментар


              • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Все още се намират лоши хора в нашия край. На един мой приятел му се отрови кучето, както си беряхме ливадна печурка. Огледахме мястото и взехме малко пръст от там. Отидохме при един вет. лекар и той ни каза за отровата. Това беше през 2007г. и затова писах, че още има /гамени/. Нямаме никакви доказателсва за това. Ако знаехме кой беше хвърлил отровата с наши средста щяхме да се оправим, но уви.

                Коментар


                • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Бедни душици са това.И прости.Жал им е да похабят някой и друг патрон за нещо дето не се яде.Така и не разбрах къде това.
                  Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                  Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                  В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                  Коментар


                  • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Наистина е интересна позицията да се ядат само собственоръчно набрани гъби ... за мен е неразбираема ....
                    Почти всики гъби ги изнасяме в чужбина - хиляди тонове на година .
                    Дали западняците знаят и се интересуват къде е расла гъбата .
                    До какви съседни гъби е била , или с какви отрови се е хранила гъбата преди да им се сервира .
                    Нищо подобно .
                    Имах късмета да видя как се отнасят с гъбите в Италия . Изненадан съм приятно и съм очарован от тяхното отношение към гъбите .
                    В магазина ми направиха забележка " да си сложа ръкавици " с които да пипам гъбите ( Манатарка - второ качество ). Какво ще кажете ....?
                    Въобще гъбите са РЕЛИГИЯ в чужбина. Истинска Религия .
                    А ние тук в България се страхуваме да ги берем и ядем .
                    Не е правилно да се насажда този страх у хората . Така мисля .
                    Днес ходихме за гъби - има доста , но не комерсиалните .
                    Набрахме си Зелчеста гъба , Овчи крак , малко Пачи крак , много Коралка .
                    Въобще се изкефихме много - и сега чакам да ги консумирам .....
                    Снимки - утре .
                    Поздрави !

                    Коментар


                    • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Йееее,най-накрая и тук заваля очаквам след 10-15 дена да отида и аз да набера малко манатарки.
                      ROCK ON

                      Коментар


                      • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Малко есенни снимки . От вчера .
                        Млади гъби Смокиня(1,3,6) - единствената гъба която е сладка .
                        Зелчеста гъба (2,5) - около 1.2 кг
                        Една Манатарка за алпинисти ( 4 ).
                        Красива гъсеница ( 7 ).
                        Гнездо на Оси - нищо интересно ...... ако не си алергичен към оси ..... като мен .
                        Прикачени файлове

                        Коментар


                        • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Днес се разходихме малко и набрах едни коралки , доколкото знам не са отровни , но понеже не съм ял такива ще съм благодарен , ако споделите мнение дали да ги ям и евентуално как да ги сготвя .


                          0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                          Коментар


                          • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                            Днес се разходихме малко и набрах едни коралки , доколкото знам не са отровни , но понеже не съм ял такива ще съм благодарен , ако споделите мнение дали да ги ям и евентуално как да ги сготвя .
                            Колега - чета твоя въпрос от самото му пускане ..... но едва ли някой ще те посъветва по снимки .
                            Подобна отговорност може да поеме само БЕЗОТГОВОРЕН човек .
                            Има един вид коралка ( неядлива ) - Бледа или Бледорозова коралка . Даже може да се води отровна .... не знам .
                            На твоите снимки се вижда една почти розова .... или бледа .Може да е от снимката ....
                            Ама когато човек не знае достатъчно .....по-добре да не дава съвети .
                            Приеми отговорът ми просто като уважение към теб .
                            Поздрави !

                            Коментар


                            • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                              Колега - чета твоя въпрос от самото му пускане ..... но едва ли някой ще те посъветва по снимки .
                              Подобна отговорност може да поеме само БЕЗОТГОВОРЕН човек .
                              Има един вид коралка ( неядлива ) - Бледа или Бледорозова коралка . Даже може да се води отровна .... не знам .
                              На твоите снимки се вижда една почти розова .... или бледа .Може да е от снимката ....
                              Ама когато човек не знае достатъчно .....по-добре да не дава съвети .
                              Приеми отговорът ми просто като уважение към теб .
                              Поздрави !
                              Интересно ми беше дали някой ще се престраши , като едва ли щях да се доверя на отговор от снимки , както и да е гъбите ги изхвърлих исках евентуално ако се навие някой от Пловдив да ги види да му ги закарам. Звънях ти на един номер,който си поствал в темите , но беше изключен .
                              0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                              Коментар


                              • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
                                Интересно ми беше дали някой ще се престраши , като едва ли щях да се доверя на отговор от снимки , както и да е гъбите ги изхвърлих исках евентуално ако се навие някой от Пловдив да ги види да му ги закарам. Звънях ти на един номер,който си поствал в темите , но беше изключен .
                                Моля за извинение !
                                Утре ще проверя защо е изключен ( ако е Мтелският).
                                0897/967-811 ако е бил този - единствено когато не съм в обхват ( а то се случва ежедневно ), но само за по няколко минути .
                                Обади се когато желаеш ! Извинявай !

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X