Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Чета я темата и вече тотално се обърках. Вече и аз не знам какво знам. Докато четях мненията в мен изникна един въпрос и ми е интересно ако някой може да ми обясни. Защо печурките от пазара в 90% от случаите са рязани с нож? Вече не претендирам кой метод е правилен и просто питам. Защото според мен хората ще гледат да й пазят мицела на култивираната печурка именно за да искарат повече гъби.
    "Nec scire fas est omnia."(Quintus Horatius Flaccus)
    "Не можеш да знаеш всичко."(Квинт Хораций Флак)

    Коментар


    • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Първоначално публикуван от samurai_lqck Преглед на мнение
      Чета я темата и вече тотално се обърках. Вече и аз не знам какво знам. Докато четях мненията в мен изникна един въпрос и ми е интересно ако някой може да ми обясни. Защо печурките от пазара в 90% от случаите са рязани с нож? Вече не претендирам кой метод е правилен и просто питам. Защото според мен хората ще гледат да й пазят мицела на култивираната печурка именно за да искарат повече гъби.
      Защото няма да си я купиш с калтаРаботил съм го.Ако знаеш как им се реве на производителите като хвълят пънчетата. Чиста загуба на грамаж за тях.С удоволствие биха ти ги продали с метър пънче.
      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

      Коментар


      • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Първоначално публикуван от samurai_lqck Преглед на мнение
        Чета я темата и вече тотално се обърках. Вече и аз не знам какво знам. Докато четях мненията в мен изникна един въпрос и ми е интересно ако някой може да ми обясни. Защо печурките от пазара в 90% от случаите са рязани с нож? Вече не претендирам кой метод е правилен и просто питам. Защото според мен хората ще гледат да й пазят мицела на култивираната печурка именно за да искарат повече гъби.
        Нали се изяснихме - всеки да бере както смята за правилно .
        Има две теории - и не се знае еднозначно коя е вярната .
        За култивираната Печурка - тя се бере с изскубване . Хваща се леко за шапката и се завърта по часовниковата стрелка . След отделянето на плодното тяло ( гъбата ) - се отрязва основата на пънчето .
        И то с определена дължина на пънчето . Такива са изискванията на пазара.
        И тук следва най-важното праволо : мястото от което е изскубната гъбата трябва да се запълни с пръст и леко да се притисне .
        Толкова за култивираната Печурка .
        Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
        Добре де, аз защо като се скубе и после там няма гъби? Поне от личен опит, а не на теория, аз това виждам... И се чудя...
        Има една молба към всички вас - Колеги гъбари .
        Понеже твърдите , че имате наблюдения - споделете ми :
        Кой от вас си е водил писменно дневник на сезона и находищата - поне два последователни сезона ?
        Ние имаме дневници на 4 последователни сезона .
        Най-голямо набрано количество Манатарки - 164 кг за един излет - двама души аз и съпругата ми . Сборно - първо и второ качество.
        Иглолистна Манатарка - около Бяла Черква . ( моля - под достойнството ми е да лъжа за любимите неща ).
        От тогава всяка година посещаванме тези находища - и в най-голямата суша си плододават ...... но не ги берем САМО ние ????
        Последно редактирано от bgbul; 28-08-09, 21:32.

        Коментар


        • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

          И понеже си говорим приятно и колегиално ( спор няма ) - ето теорията която ни накара да спрем да берем гъби с РЯЗАНЕ и да започнем да берем професионално .
          Гъбата е като всяко плодно дръвче , но обърнато обратно - с клоните надолу.
          Най-дълбоко в земята се намира МИЦЕЛА - на 30-40 см дълбочина .
          Той трудно се унищожава - само с болест или разкопаване на толкова дълбоко. Иначе - ако сезона е неподходящ - мицела се капсулира ( затваря ) и не дава разклонения този сезон ..... до като не се появят подходящите условия - най-вече постоянна влага .
          Ако мицела има условия - колкото са по-добри - толкова повече разклонения дава . Тези разклонения се наричат ХИФИ ( а не клони - но изпълняват същата роля ).
          И когато хифите достигнат до повърхността ( но още са под земята ) - те образуват плодното тяло , което ние познаваме и събираме - ГЪБА .
          Гъбата се развива , расте и трупа тегло ПОД земята - сгъната на две.
          И когато достигне зрелост - се изправя ( вече голяма ) и се показва над земята.
          Добрите гъбари виждат гъбите и под земята ( лека издутина ) - но това само ако познаваш находището или ..... си много добър гъбар .
          И сега идва недоразумението - бране с рязане или скубане- зависи колко сте добри .
          Ако режете пънчето - вие оставяте част от пънчето в земята - отворено като рана. И тази част става пътя по който болестите навлизат в гъбното тяло , после по хифите стигат до мицела .
          Излишно е да казвам - че така се унищожава вече МИЦЕЛА- съответно - находището .( това е теорията )
          Ако обаче отскубнете плодното тяло с леко въртеливо движение - това още не е правилното бране .
          Идва по важното - мястото което се отваря от пънчето ТРЯБВА да се затвори с пръст и да се ПРИТИСНЕ леко . Така първо затваряме пътя на болестите към мицела и второ - осигуряваме тъмнина - за да се оформи ново плодно тяло . А това става под земята - на тъмно и влажно .
          И след няколко дни от същото това място ( от което сме отскубнали гъба ) - се оформя ново плодно тяло . Проверете го !
          Не убеждавам никой - как да бере - просто споделих една теория - на специалист по гъбите . И съм убеден - че е вярна !
          Дано да имате слука и скоро да завали !
          Успех !

          Коментар


          • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Аз пък не си водя писмени дневници.Но си имам наблюдения на мои си места от преди 80-та година на миналият век/малий как звучи само/.А от около 5 г.съм си заплюл и едни много скришни на Витоша.Изводите ми са горе-долу като твоите.Е от тези места ми е рекорда-50-тина килца.Манатарка борова.Спора отива към кокошката и яйцето-безсмислен.
            Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
            Селска фурна аспух нема. Пак същият.
            В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

            Коментар


            • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Има резон в това де. Все пак тогаз "стадните" гъби имат огромни общи мицели или е пълно с мини мицели на дълбоко. Примерно челядинката, 1-вата гъба която съм ял и брал като много малък и още ми е любима... Инак съм заинтригувам и ще съсипя някоя отровна гъба, ще разкопая под нея дълбоко и ще видим тая работа... А как никнат на различни места, а не на едно и също? Всъщност би следвало по гори и поляни да е плътно покрито с подземен мицел, който произволно пробива тук таме? Да темата е интересна, а аз определено имам още доста да уча за гъбите...

              Коментар


              • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                Аз пък не си водя писмени дневници.Но си имам наблюдения на мои си места от преди 80-та година на миналият век/малий как звучи само/.А от около 5 г.съм си заплюл и едни много скришни на Витоша.Изводите ми са горе-долу като твоите.Е от тези места ми е рекорда-50-тина килца.Манатарка борова.Спора отива към кокошката и яйцето-безсмислен.
                То само заради спомените си заслужава приказката
                Иначе - спор няма - просто две теории - всяка си има доводи - кой както му харесва - гъби има от МИЛИОНИ години - ще ги има и след нас.
                Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                Има резон в това де. Все пак тогаз "стадните" гъби имат огромни общи мицели или е пълно с мини мицели на дълбоко. Примерно челядинката, 1-вата гъба която съм ял и брал като много малък и още ми е любима... Инак съм заинтригувам и ще съсипя някоя отровна гъба, ще разкопая под нея дълбоко и ще видим тая работа... А как никнат на различни места, а не на едно и също? Всъщност би следвало по гори и поляни да е плътно покрито с подземен мицел, който произволно пробива тук таме? Да темата е интересна, а аз определено имам още доста да уча за гъбите...
                За сега според една друга теория - е открит НАЙ -големият жив организъм на планетата - колкоте 22 футболни игрища.
                И естествено - това е находище на ГЪБИ .
                Иначе - гъбите почти винаги живеят в симбиоза с друг растителен вид .
                Смръчкула - до Тополи и Ели .
                Иглолистна Манатарка и Пачи крак - с иглолистни дървета , широколистната Манатарка и Пачи крак - с такива дървета .
                Габърова Манатарка - Габър , Царска Манатарка - до Бук ,
                Трюфелите - в симбиоза със съответните дървета ( тополи , върби и Дъбове ).
                Има много примери - всеки ги знае и виждал , но не си е задавал въпроси . Не е и нужно - освен ако не ви стане професия . Или при някакъв подобен разговор...
                Мицел на гъби - има в изобилие около нас - но започва да плододава САМО при подходящи условия .А те са редки и специфични .
                Ето най-общо какви са :
                Постоянна температура над 12 градуса през нощта и влажност над определен процент ( не знам колко ). Ако тези условия се запазят повече от 28 дни - започва плодообразуването .
                За различните гъби времето и условията са различни - но почти всички изискват 28 дни постоянни подходящи условия ( дори култивираните гъби ).
                Има Руска литература за гъбите . Там пише така ( цитирам по памет - чел съм преди 6-7 години ):
                Всяка гъба иска натрупване на пределена температура за да започне да плододава.
                Измерването започва от 1 януари на съответната година . Взима се средната дневна температура и се сборува със следващите дни .
                Когато сбора от градусите стане над 3000 - започват някой видове гъби да плододават - Смръчкулата .
                И на съответните градуси може да се очаква плододаването и на съответния вид Гъба.
                За Манатарката мисля , че градусите бяха около 4300 градуса сборна средно дневна температура. Но - не съм смятал до сега .
                И това е научна теория - има я в книгите - може да е вярна .... не знам .... но нали си говорим професионално - хубаво е да се споделят такива интересни неща .
                Дано не ви досаждам ....

                Коментар


                • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Благодаря за отговорите и дълбоките разсъждения. Затвърди се мнението ми, че в този форум има хора с огромни познания от които само може да спечелим!
                  Поздрави!
                  "Nec scire fas est omnia."(Quintus Horatius Flaccus)
                  "Не можеш да знаеш всичко."(Квинт Хораций Флак)

                  Коментар


                  • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Нямаше ме временно. Вие сте доразвили темата. Различните мнения са много интересни. Уважавам хората който харесват природата ни. Аз лично, както вярвам, че сте разбрали, съм против скубането на гъбите. Важното е да се запази природата ни. На колегата bgbul, ще отговоря, че от 1996г. до 2006г. си водех точен отчет /даже изминати км. и разход на газ за джипа/ по дати през които съм ходил, но от 2006г. до сега само си записвам общо кг. за месеца.
                    Казах за месеца, защото при нас в Средна гора нее както при вас в Родопите да берете 5-6м. Тук е за 1м. и по рядко, замиси от валежете до 1,5м.

                    Коментар


                    • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Преди 20 дена се върхаме от почивка на яз.Доспат.Много пачи крак имаше.Всеки ден по 3-4кг за 1 час разходка.Даже и покрай пътя имаше.
                      Запалих няколко човека по гъбите, но всички беряха под мой контрол
                      Преди да влезе в чантата всяка гъба се проверяваше от мен.Имаше наплашени от новините по телевизията, но с течение на времето се престрашиха да ядат макар, че някои така и не ги опитаха.
                      Ето единствената снимка от първото ми самостоятелно бране за 30мин килограмче
                      п.с. За целият ни престой от 22 дена само 4 манатарки!
                      За сефте виждам пътека от пачи крак.Много ме изненада!
                      Ето и една отровница много красива
                      Тази пътека с пачия крак беше много скрита и никой не минаваше от там.Ние си я маркирахме и изчакахме да порастнат и си ги обрахме
                      Прикачени файлове
                      YAMAHA WR450F

                      Коментар


                      • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Много хубав край е около гр. Сърница и отдолу гр. Доспат. Видя ли чешмите? Те са мисля, че бяха около 16 на брой от лявата страна на язовира, като тръгнеш от Велинград към Доспат. Имам съученик от там - горски. Когато се /родят/ има много гъби в този прекрасен край. Особено до село /махала/ Медени поляни, близко до връх Беслет.Извинявам се,че излизам от темата, но там буквално гъмжи от боровинки.

                        Коментар


                        • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Колеги, нищо не разбирам от гъби и за това не смея да ги бера. Но ходя на лов в планината и от берящи колеги ловци съм чувал, че върху дърво не расте отровна гъба. Моля знещите да ме светнат, дали това е вярно, за което им благодаря предварително.

                          Коментар


                          • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            До nyksanbg : Това е пълна глупост! Заради такива разбирачи умират толкова много хора.
                            "Nec scire fas est omnia."(Quintus Horatius Flaccus)
                            "Не можеш да знаеш всичко."(Квинт Хораций Флак)

                            Коментар


                            • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Първоначално публикуван от KOSER Преглед на мнение
                              Много хубав край е около гр. Сърница и отдолу гр. Доспат. Видя ли чешмите? Те са мисля, че бяха около 16 на брой от лявата страна на язовира, като тръгнеш от Велинград към Доспат. Имам съученик от там - горски. Когато се /родят/ има много гъби в този прекрасен край. Особено до село /махала/ Медени поляни, близко до връх Беслет.Извинявам се,че излизам от темата, но там буквално гъмжи от боровинки.
                              Чешмите са много.Няма да мога да ги преброя
                              Там от един местен чух, че било на мода да се правят чешми в Балкана.Този човек и синът му бяха направили уникална чешма на върхът на Балкана в нищото.Със тръби от неръждаема стомана много добре струговани, с каменни плочки олепена цялата и бяха в строеж на навесче с барбекю, за да може всеки турист да ползва тези неща ако му е нужно.Мястото до чешмата се стига само с високопроходим джип,мотор,атв или както беше в техния случай ЗИЛ131 .Много добри хора са балканджиите и по-точно тези от Сърница!
                              За боровинките наистина бяха много и нямаха обиране.Не само,че бяха много ами бяха и много големи и прилагам снимка за доказателство
                              А гъби валяло
                              п.с. А този череп от какво е?
                              Прикачени файлове
                              YAMAHA WR450F

                              Коментар


                              • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Първоначално публикуван от nyksanbg Преглед на мнение
                                Колеги, нищо не разбирам от гъби и за това не смея да ги бера. Но ходя на лов в планината и от берящи колеги ловци съм чувал, че върху дърво не расте отровна гъба. Моля знещите да ме светнат, дали това е вярно, за което им благодаря предварително.

                                Правилно си чул , Колега !

                                И правилно си разбрал . Има само една отровна гъба растяща на мъртва дървесина - вид припънка , но тя е толкова горчива - че няма луд който да я консумира .
                                Все пак - един съвет :
                                Ако не искаш да изучаваш гъбите ( ядливите ) - поне научи няколкото СМЪРТОНОСНО отровни гъби . Те са десетина вида .
                                Това все пак е някакво начало .
                                И гъбите са мнооого полезни . Приятно е да съчетаеш ходенето на лов с бране на гъби - все пак трябва и гарнитура към мръвката
                                .....
                                Първоначално публикуван от samurai_lqck Преглед на мнение
                                До nyksanbg : Това е пълна глупост! Заради такива разбирачи умират толкова много хора.
                                Не се ядосвай - Колега !
                                Не насочваш правилно упреците .....
                                Колегата пише , че не се интересува от гъби и въпреки това пак пита .
                                Това е правилният начин - с питане където може.
                                И има наколко неписани закона за гъбите - те са за употреба между вече просветени в гъбите по-навътре .
                                И въпреки , че се знае това за гъбите върху дървесината - пак трябва да се внимава .
                                Внимание към всяка една гъба е основния закон !
                                Последно редактирано от bgbul; 09-09-09, 21:17.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X