Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Просперитета, който загубихме. Защо времето доказа, че Тодор Живков беше прав?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Просперитета, който загубихме. Защо времето доказа, че Тодор Живков беше прав?

    (обещана тема)

    Нека върнем лентата назад и си спомним за времето, когато думата 'несигурност' не съществуваше в речника ни. По времето на Тодор Живков държавата имаше гръбнак. Беше световна икономическа сила. България произвеждаше. И се грижеше за трудовите си хора. И не само за тях. За всички се грижеше, особено за подрастващите - да раснат всестранно развити и да бъдат бодра смяна на строителите на живота нов. Един живот без недоимък, без престъпност, в един свят на сигурност, неспирен растеж и градеж. Големите строежи на социализма: НДК, магистрали, язовири и АЕЦ 'Козлодуй'", не случайно по признанията на Бойко Борисов, днес не можем да ги боядишеме само за 37 години!

    Всеки знаеше, че след училище или университет го чака сигурна работа по разпределение в Републиката на Младостта - Странджа-Сакар, а не като сега - борсата за безработни или терминал 2. И това не защото терминал 2 нямаше! Не-не! Здравеопазването и образованието бяха напълно безплатни и достъпни за всеки – от София до най-крайното село.

    Помните ли как децата ни играеха до късно вечер пред блока без надзор и никой не се притесняваше? Заключвахме ли изобщо вратите на къщите си? Престъпността и катастрофите по пътищата бяха сведени до минимум, защото законите се спазваха, а милицията си вършеше здраво работата. Днес ни заблуждават, че тогава не било съвсем така, но истината е, че тогава имаше спокойствие за утрешния ден — нещо, което днешната 'демокрация' ни отне.

    Днес искам да си поговорим за онези малки неща от бита, които правеха живота ни в НРБ истински рай. Сега магазините са пълни с лъскави опаковки, но храната е пълно менте! Помните ли вкуса на истинското кисело мляко под дебелата капачка от фолио, което вкисваше за три дни, защото беше натурално? Млякото в найлонови пликчета? А топлия хляб от 26 стотинки, чиято коричка изяждахме още по пътя от фурната към къщи?

    Да, чакаше се за 'Лада' или "Москвич", нямахме 50 вида салам и банани всеки ден (веднъж годишно обаче пускаха!), но пък всичко се правеше по БДС. Почивахме по две седмици на Черноморието в хубави ведомствени станции за стотинки, а не висяхме по магистралите на път за Гърция! Децата бяхме по бригади и лагери, където се учехме на труд, дисциплина и истинско приятелство, а не на виртуални игри и тикток простотии!

    Отварям тази тема с плахата надежда, че тук, сред многото почитатели на онуй Златно време, все ще се намери някой, който да ни посочи Верния път - как отново Родината ни да стане процъфтяваща както едно време? Дали ще можем да разчитаме Матушка отново да ни бута и тегли, да ни носи на ръце и издържа, след като ни освободи (за кой ли път!) от новото ни робство? Или трябва да въплътим в дела народната поговорка "Помогни си сам, за да ти помогне Путин" ?
    Течет вода Кубань-реки куда велят большевики!

  • #2
    Как си оплел само добри с лоши…….минало незабравимо
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

    Коментар


    • #3
      Няма кой да ни освободи,ако и нов 9 септември да има,няма социалистически държави.Евентуално Северна Корея?
      Навсякъде капитализъм,къде демократичен,къде не .

      Коментар


      • BENZBOSS
        BENZBOSS коментира
        Редактиране на коментар
        От какво да ни освободи?

    • #4
      Гагич, дръпни няколко пламенни реда и за съвременна КМБ /по Гагич/, за да направи читателя сравнение.
      Only after the last tree has been cut down,
      Only after the last river has been poisoned,
      Only after the last fish has been caught,
      Only then will you find that money cannot be eaten.

      Коментар


      • blackfirefly
        blackfirefly коментира
        Редактиране на коментар
        Ти как мислиш!?! Нищо ли не се е променило?

      • BENZBOSS
        BENZBOSS коментира
        Редактиране на коментар
        Сравнение има ли?

      • blackfirefly
        blackfirefly коментира
        Редактиране на коментар
        Мислиш ли!?!

    • #5
      Струва ми се, че в първото мннеие има незасегнати въпроси. Например, по времето на Бай Ти Тошо не е имало ЧъСъйТа който да... тормозят населението?
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • #6
        Първоначално публикуван от blackfirefly Преглед на мнение
        Гагич, дръпни няколко пламенни реда и за съвременна КМБ /по Гагич/, за да направи читателя сравнение.
        Искрено и лично ®️: на мен България си ми харесваше докъм 2014 г. Бях наивен оптимист (има няколко други такива все още в тоз форумЪт, но няма да ги изброявам поименно). Затова се и завърнах, де, след студенстване на Запад. Проблемите на КМБ отдавах на "грешки на растежа". Гледах как комсомолски и партийни активисти оглавяват Прехода ®️намърдвайки се във всички структури на СДС, виках си: "Еми, такава им е нагласата - да се бутат по партийна линия, щото друго не могат. Нормалните хора упражняват нормални професии". Да, ама Петко Бочаров! Все по-трудно ставаше в КМБ да се упражнява нормална професия - каквато и да е. Без далавера и измама и то задължително под крилото на някаква партия (ако ще да е на Владимир Спасов БКП-то) човек не можеше да прокопса. Паралелно в страната се вихреха мутри, набираха инерция и държавните администрации-рекетьори. Не е чудно, че малкият ни, но изключително (знаете) народ потърси алтернативи - "доктор" Блян Рибенов (за когото още се ронят сълзи в тоз форумЪт), после рязко Командира Църен Костуф (който както знаем, беше виновен за всичко станало и предстоящо да стане, преди да се появи Асен Василев), с там "Иване кажѝ си, те ще те разберат" ©️Цар`О, a.k.a. Горския, a.k.a. Крадлив Дедо беше готин проблясък - с кеф гледах как измита "пеликаните" на Костуф от властта. Президент комунист и Цар министър-председател на Републиката, е поне бихме всякакви рекорди на Гинес по абсурдност (ако имаше такива). Веселба. Ама се уталожи. Лека-полека стана ясно защо и как. Дойде Тройната коалиция. Изгря звездата на Боеко. Наивниците се втурнаха да гласуват за него - поредния Оправѝтел. Две-три години им трябваха (на наивниците) да констатират как Боеко се е обкръжил с най-простите нагли и брутални селски тарикати, каквито аз напр. дори не си представях, че виреят в КМБ. "Б-отборът" на БКП: шофьори, гавази, готвачи, прислуга на комунистическата номенклатура и съответно потомството им. Т.е. това стана някъде 2014 г. и аз кръстих България КМБ. Лека-полека стигаме до наши дни... и мисля, че няма смисъл да продължаваме.
        Течет вода Кубань-реки куда велят большевики!

        Коментар


        • #7
          Бате Сашо Гагич,

          Моля те, раскажи ни как и по каква линия ти беше се озовал, живял и учил в Азия?

          Как и по каква линия ти беше живял и учил във Франция?

          Обясни на нас зрителите, точно в тази тема как и по каква линия руски език ти беше първи в училище?

          П.П. Някой от нас помнят как беше по Бай Тошово време и как само много силно специалните имаха едни права и разполагаха с едни блага...
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • #8
            Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
            Бате Сашо Гагич,

            ...
            П.П. Някой от нас помнят как беше по Бай Тошово време и как само много силно специалните имаха едни права и разполагаха с едни блага...
            Ще ти се да ме изкараш комунистическа номенклатура, ма не става

            Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
            Моля те, раскажи ни как и по каква линия ти беше се озовал, живял и учил в Азия?
            Това ще да са страшни "права и блага", а? Знаеш явно, няколко пъти съм го казвал, ама "Азия", как звучи само? Хонг Конг, Макао, чъкър-р-р-р рулетката в казиното, остров Бали, э-э-э-эххх, знойни бедра, бадемови очи... а Петко Бочаров, а?
            В Северна Корея, a.k.a. КНДР, по времето на Ким Първи. Верно, че някои неадекватни другари в тоз форумЪт са убедени, че КНДР е световна военна (наскоро проявила чудеса от храброст героизъм в Украйна, нали) космическа и ядрена сила, но-о-о, те същите другари и за Матушка имат едни представи... В началното училище при посолството на СССР в КНДР съм учил. Щото немаше други, от които в Татова НРБ да признаят удостоверение за завършен съответен (1-ви до 4-ти) клас.
            Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение

            Обясни на нас зрителите, точно в тази тема как и по каква линия руски език ти беше първи в училище?
            А така-а-а-а, да си дойдем на думата. Аз съм "по school background" СЪВЕТСКИ ЧОВЕК Прописал съм и съм почнал да чета първо на руски, по-късно на български. От ранна детска възраст в главата са ми наливани идеЙте на ВОСР, на величието на Матушка, на "я другой такой страны не знаю, где так вольно дышит человек", за "несокрушимая и легендарная, в боях познавшая радость побед, наша любимая, родная армия... и так далее". С детския си мозък обаче виждах някакви яки несъответствия - в КНДР, другарите от обкръжението на Ким си бяха навнесли и ползваха разни "Тойоти", "Датсуни" (туй преди да стане "Нисан"), някоя и друга вражеска американска кола, на които ми се случваше да се повозя и аз. Да не говорим за "Morgan Plus" на един индонезийски съсед или за "Поршето" на един сърбин, на които също ме возиха. Това, сравнено с убогите съветски МПС-та (в т.ч. и "Чайката" на посланика), с които бяхме оборудвани в БГ-посолството, с боклуците, търкалящи раЯта в КНДР, ами нещо бЪртушките губеха състезанието още в началото, щото "missed the starting gun".

            Ходих с родителите си в Китай, ходихме два-три пъти в СССР, ами... то разлика от земята до небето. Ама тогава в България не ми вярваха другарчетата: "Кой, бе? Китайците? Дето гонят врабците да паднат от умора на земята, за да ги изядат? Хи-хи-хи-хи!".

            Как и по каква линия ти беше живял и учил във Франция?
            Гугъл за "Закуската на Митеран" и "Срещата на Митеран с българските студенти". Човекът си сдържа на обещанието - каза, че правителството му ще отпусне стипендии, в рамките на една година стартираха процедурата. Обява за нея бяха пуснали прилежно във в-к Работническо дело и в новопоявилия се в-к Демокрация - едновременно. Кандидатствах за стипендия - дадоха ми. Не само на мен, на още доста народ. И са продължили да дават. Има организация "France Alumni", правят периодични срещи в Посолството на Франция - ходил съм, готино е. Просто се събираме и си приказваме. Без инструктажи и поемане на ангажименти към френските тайни служби нито към други някакви френски организации.
            Течет вода Кубань-реки куда велят большевики!

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            Тук са 6 потребители онлайн. 4 потребители и 2 гости.

            Най-много потребители онлайн 117,215 в 10:38 на 20-06-26.

            Зареждам...
            X