Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Силата на пропагандата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
    Какво смея да заявя не е предмет на темата и го оставям извън разговора.
    Същественото е друго: И какво ако водим някоя страна по тоя показател? Или пък не я?
    ...
    Така е, като "не чета коментари" ©️Горе на една от репликите има 18 коментара защо а как в Матушка животът е лесен и с песен, а у нас населението мре в мизерия и мъки. Как сме водещи по смъртност в Европа, а оказва се, че ив света. Подкрепям аз Здравите сили с цитат - ти пак недоволстващ. Нема угодия.
    Течет вода Кубань-реки куда велят большевики!

    Коментар


    • #17
      Как пропагандата убива (и защо тук никой няма да се събуди)
      Влизаш в сайтове като „Поглед.инфо“ и те посрещат АI-генерирани фентъзи снимки и десетки статии с бомбастични заглавия:

      АИ генерирана снимка и още повече фентъзи

      Само в Поглед в бг има десетки статии как е паднал константиновка
      • Падането на Константиновка и пропуканата доктрина на Запада: Защо славянско-краматорският възел променя геополитическата математика“
      • „Падането на Константиновка и новите оперативни граници на Москва: Фронтът се мести към Харков и Суми“
      • „Падането на Константиновка и пропуските в киевската информационна стратегия“
      • „Падането на Константиновка и логистиката на живата сила: Защо двадесет чуждестранни медии бързат към новия епицентър на Донбас“
      • „Цинизмът като държавна доктрина: Киев отказа да прибере телата на собствените си войници от Константиновк
      За руснаците е ясно. След дроновете над Москва, Путин има крещяща нужда да вдига рейтинг и да изглежда като епичен победител. Логично е.

      Това, което не ми е ясно, е какво се случва в България.

      Бягство от реалността в „геополитическата математика“
      Ефектът у нас е плашещ. Екзалтирани фенове на Радев и „копейките“ се обединяват в транс. Но не около българските проблеми — не около новия държавен дълг, чудовищния дефицит в бюджета или инфлацията. На кой му пука за това? Важното е, че Путин обявява „епична победа“.

      Какво означават някакви си ДОО, социални плащания и икономика? Тук става въпрос за „оперативни граници“! Изведнъж всеки на село стана професор по геополитическа математика. Същите тези хора отказват да видят какво се случва с кредитния рейтинг на собствената им държава. Отговорът им винаги е един и същ: „Гадни империалисти, ще видят те, като ги запука Путин!“
      Когато срещу пропагандата изправиш сухи факти, вместо минимална мисловна дейност се включва примитивен защитен механизъм: „Те са врагът. Те лъжат. Стоп.“

      За съжаление, това е действителността. Излизат управителят на БНБ и водещи икономисти с предупреждението: „Това е най-лошият бюджет от Жан Виденов насам!“ Реакцията? „Да бе, врагът просто иска да помрачи победата ни над Константиновка!“

      Реалността срещу телевизора
      Ако някой си направи труда да погледне какво реално се случва на фронта (например през канали като RFU News), ще види съвсем различна картина. Но не — „Не им вярвайте, истината е, че Путин празнува!“

      Истината е, че линията Константиновка – Краматорск се укрепва още от 2014 г., а след падането на Бахмут се превърна в истинска крепост. Затова Путин искаше „мирно предаване“, а Зеленски отказа. Дали тази линия ще падне някога? Много вероятно. Но на каква цена? С колко трупа?

      Цената е огромна, особено след като украинците имат локално въздушно превъзходство в определени сектори, а руснаците не могат да ползват ефективно бронирана техника и разчитат единствено на жива сила — на „месо“.

      Равносметката
      В Русия пропагандата убива физически, но за руснаците все още има минимален шанс — някой ден да разберат, че Путин е медиен гигант, но в реалността е джудже с дебели подметки.

      В България обаче пропагандата убива разума. И най-тъжното е, че дори след една нова „Виденова зима“... нашите геополитици пак нищо няма да разберат.
      Последно редактирано от trav; 12-07-26, 08:15.

      Коментар


      • bat_vanko
        bat_vanko коментира
        Редактиране на коментар
        Противоречиш си, досега обясняваш, че на мощна русия трябва дупето да се даде, да не замине бечората, па сега обърна палачинката
        Последно гъз главица спасява или затрива

        ПП Не е задължително да напишеш нещо несвързано всеки път когато не разбираш предния коментар!

      • blackfirefly
        blackfirefly коментира
        Редактиране на коментар
        На много ниско ниво в потребностите си bat_vanko, след като се чудиш къде да се заситиш...

      • bat_vanko
        bat_vanko коментира
        Редактиране на коментар
        Ти май наистина не разбираш че написаното е за теб и сек, джорджи, картечаря и т.н.
        Това описва как вярвате в пропагандата на земния рай в русия, но дупето, бечората, тумбака ви кара да стоите на запад.
        Това доказва силата на природата, когато няма разум, последната защита са животинските инстинкти!

    • #18
      Бате Ванко е херой
      и със трав партнира той
      в името на слободата
      правдата и добротата
      ни обогатява той
      със неговите мъдрости безброй.

      Амин.

      И отивам за ролка Белана, че си има нужда, след толкоз много словесна диария на тая страница.
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • Bogoljub Gagic
        Bogoljub Gagic коментира
        Редактиране на коментар
        Э-э-эх, джАрджонье... Белана отдавна я нЕма. Фалираха я и затворѝха еврогеювете.

      • BatGeorgeone
        BatGeorgeone коментира
        Редактиране на коментар
        Верно ли, Бате Сашо, не знаех

        Ако Шише Джам затворят е те тогава си обра лайката.

      • bat_vanko
        bat_vanko коментира
        Редактиране на коментар
        Ето още доказателства как лъжеш за любоФта към русия и комунизма, а налиташ на капитализма използвайки тоалетна чиния и ролка тоалетна хартия.
        Я марш да клечиш в края на двора с намачкан и нарязан вестник “Работническо дело”

    • #19
      Специален поздрав за Бате Ванко

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:747409290_2020465738571983_2920299628592957788_n.jpg
Прегледи:72
Размер:77.3 КБ
ID:7046159
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • BatGeorgeone
        BatGeorgeone коментира
        Редактиране на коментар
        За да се отмети случая, всички магазини Берьозка ще подаряват на техните клинети по бутилка Квас безплатно, Бате Ванко, у вашия квартал ако нямате иди се разходи до центъра, авантата си е чиста печалба, нали се сещаш

      • bat_vanko
        bat_vanko коментира
        Редактиране на коментар
        Да разбирам че си симпатизант на агента с бялата каска който нарича сво-то свещена война и войник загинал на фронта ще получи девственици в рая?
        Ако си истински фен отиди на червения площад и наречи сво-то война
        Или ако си свободен човек и имаш свободна воля пак там и кажи истинския ръст на путлер!
        А ако случайно имаш топки отиди до беларус и направи снимка на тамошния вожд в гръб.
        Ама не, ще бориш капитализма като гурбетчийстваш из ЕС

    • #20
      Че той май каза, че е в Беларус

      Коментар


      • bat_vanko
        bat_vanko коментира
        Редактиране на коментар
        Хаххаха, да снима вожда в гръб, на дали
        Аз бях видял да пише как е подкопавал капитализма из цяла Европа прибирайки заплатите в буркан банк, така намалял кеш флоуа на икономиките и ги съсипвал!

      • ивайло
        ивайло коментира
        Редактиране на коментар
        Каква е закачката със снимането на батька в гръб ?

      • bat_vanko
        bat_vanko коментира
        Редактиране на коментар
        There is a long-standing unofficial rule in Belarus restricting media from filming or photographing the back of President Alexander Lukashenko's head, an edict that has occasionally sparked curiosity and online speculation about his hairline and potential health.

        Вождовете могат да си измислят всякакви правила, а който не ги спазва е в панделата.
        Свободна работа, като руския рай!

    • #21
      Съжалявам, пуснаха ме отпуска, а не съм свикнал да не работя.
      Ще ме изтърпите две седмици. Или ми измислете хоби

      СВО – Специална военна операция. Нов поглед какво се случва вътре с капитала в Русия

      Докато обикновените руснаци, увлечени от пропагандата за „победи на фронта“, оправдават всяко ново лишение и всяка нова жертва в името на войната, зад гърба им тече най-мащабното преразпределение на богатство в постсъветската история — и то се извършва именно с позоваване на СВО, а не въпреки нея.
      Голямата, цинична истина е следната: тази война няма да приключи, когато се реши съдбата на фронтовата линия. Тя ще приключи, когато Кремъл приключи с преразпределението на капитала вътре в собствената си страна. Фронтът е реален, кръвта е реална — но за режима той е и удобен, неоспорим претекст за нещо, което иначе би било трудно да се обясни на населението: тотална промяна на собствения елит.
      От Елцин до Путин: смяна на караула
      През 90-те Елцинова Русия роди олигархията каквато я познаваме — шепа хора (Березовски, Ходорковски, Гусински, Абрамович), които за жълти стотинки изкупиха съветското наследство и после купиха самата държава. Кремъл беше слаб, а те бяха силните — държаха телевизии, банки и министри в джоба си.
      Путин прекрои тази сделка още в началото на 2000-те: подчиняваш се на властта или губиш бизнеса. Но истинската, тотална зачистка дойде едва сега, легитимирана от СВО. Войната се превърна в перфектното оправдание за финалната фаза: всеки, който още пази частица независимост от Кремъл, може да бъде обявен за „нелоялен“ или „чужд агент“ — и активите му изчезват в държавата за броени месеци.
      СВО не е просто война срещу Украйна. Тя е и вътрешен фронт срещу последните остатъци от Елциновата олигархия — довършителен удар по всеки бизнесмен, който все още вярваше, че парите го правят недосегаем.
      Инструмент първи: прокуратурата
      Схемата е брутално проста. Прокуратурата изравя „нарушение при приватизацията“ отпреди тридесет години или те обвинява във „връзки с чужденци“. Резултатът е неизменен: активът преминава в държавна собственост, а няколко месеца по-късно вече е в ръцете на човек, близък до Кремъл. Статистиката е красноречива — по-малко от един процент от собствениците успяват да си върнат каквото и да е по съдебен ред. Руският съд в тези случаи не е арбитър. Той е нотариус на грабежа.
      Инструмент втори: прозорецът
      За онези, които не разбират намека по мекия начин, съществува и по-краен вариант. От 2022 г. насам журналисти по цял свят документираха десетки странни смъртни случаи сред руски бизнесмени, банкери и висши мениджъри — предимно от „Газпром“ и „Лукойл“. Аваев, Протосеня, Зеленов, Пригожин — списъкът е дълъг и расте всяка година. Официалните версии варират между „падане от прозорец“, „фамилно самоубийство“ и „внезапен инфаркт“. Общото между всички случаи е едно: след смъртта им активите системно преминават към нови, лоялни на режима собственици.
      Никой не твърди с категоричност, че всеки отделен случай е поръчково убийство. Но статистическата аномалия е твърде голяма, за да мине за случайност — и именно тази зловеща неяснота е част от посланието. Никой не знае предварително дали ще бъде съден, или ще „падне“.
      Списъкът на изядените активи
      Имената в него някога звучаха недосегаемо:
      • Летище „Домодедово“ — отнето от Дмитрий Каменщик.
      • Златната мина „Южуралзолото“ — прибрана от Константин Струков.
      • Империята KDV Group — от Денис Щенгелов.
      • Тестопроизводителят „Макфа“ — буквално изяден.
      • Земеделският гигант „Русагро“ — основателят му Вадим Мошкович гние в ареста, докато активи за над 550 милиарда рубли тихо сменят собственика си.
      В днешна Русия парите не купуват имунитет. Те само правят притежателя им мишена.
      Числата зад грабежа
      Само през 2025 г. обемът на насилствено отнетите бизнеси се увеличи 4,5 пъти спрямо предходната година. Различни разследвания — от украинското разузнаване до полския институт OSW — оценяват общо заграбеното от 2022 г. насам между 3,9 и 6,5 трилиона рубли, тоест между 40 и 90 милиарда долара, в зависимост от методологията на изчисление. Дори по най-скромната оценка това е близо два процента от целия брутен вътрешен продукт на Русия — прибрани не чрез пазарна сделка, а чрез присъда.
      Това не е икономика. Това е феодална рента, облечена в юридически костюм.
      Накъде отиват парите
      Не и в държавния бюджет за училища и болници — поне не задълго и поне не директно. Механизмът е показно скучен и точно затова работи: отнетият актив първо преминава под "временно управление" на Росимущество (държавната агенция за управление на имуществото), после се провежда закрит търг, на който често има само един-единствен участник, и накрая активът е продаден — обикновено на трета или половин от реалната му пазарна стойност — на купувач, получил кредит от държавна банка (Сбербанк, ВТБ) с неформална кремълска гаранция зад гърба. На хартия сделката изглежда пазарна. На практика е предаване на подарък.
      Получателите не са анонимни. Химическият холдинг "Роскхим", свързван с братята Аркадий и Борис Ротенберг, е поел поне пет отнети предприятия само за последните няколко години — сред тях металургичния гигант "Метафракс" и рудодобивния комбинат в Далнегорск. Автомобилният дилър "Ролф", отнет от бившия му собственик, премина към Умар Кремльов, президент на Международната федерация по бокс. Тестопроизводителят "Макфа" бе прехвърлен под управлението на структура на държавната Росселхозбанк — банка, смятана за вотчина на клана Патрушев. Активите на френската "Данон" в Русия бяха приватизирани с парите на самата компания от назначен управител — племенник на Рамзан Кадиров. Банкерът на Путин Юрий Ковалчук и приятелят му от детството Генадий Тимченко трайно разширяват портфейлите си с нефтени и газови дялове, изоставени от западни компании като "Шел". А държавният оръжеен концерн "Ростех", ръководен от Сергей Чемезов, поглъща стратегически предприятия, без реално да генерира приход за бюджета — той е известен по-скоро с това, че иска пари от държавата, отколкото с това, че носи такива.

      Има и по-широк пласт извън тесния кръг на "старите приятели" — Кремъл вече говори открито за нов елит от "ветерани на СВО", но реалната собственост рядко стига до тях: управлението на едрия бизнес е риск, който режимът не поверява на хора без опит. Вместо това мястото се запазва за така наречения "втори ешелон" бизнесмени — фигури с доказан управленски опит, но без досегашен достъп до активи от такъв мащаб. Цената на достъпа е публичен акт на лоялност, който отрязва пътя за отстъпление: подкрепа за войната, изявления пред Кремъл, обвързване на собствената съдба с оцеляването на режима.

      Всичко това се случва на фона на бюджет, поглъщан от фронта: военните разходи за 2025 г. надхвърлиха 13,5 трилиона рубли — почти двойно спрямо плановете отпреди по-малко от година — без реален знак за намаление през следващите две години. Именно затова финансовият министър Антон Силуанов вече говори открито за "голяма приватизация": държавата не задържа плячката за себе си, а я обръща в кеш през "правилните" хора — точно както прави всяка организирана престъпна структура, изпираща средства през доверени лица.

      Защо точно сега

      Отговорът е гнусно прост. Войната поглъща пари с безпрецедентна скорост, а конфискуваните активи носят бърз и лесен приход от препродажба. Но истинската цел не е бюджетна — тя е политическа. Всеки нов „собственик“ знае едно: бизнесът му е назаем от Кремъл и утре може да го изгуби също толкова бързо, колкото го е получил — а понякога и заедно с живота си. Лоялността вече не е въпрос на избор. Тя е единствената застрахователна полица, която все още работи.

      Олигарсите от времето на Елцин имаха поне илюзията, че милиардите ги правят независими от властта. Новите путинови „бизнесмени“ нямат тази илюзия. Те знаят точно какви са: временни пазачи на чужда собственост, до момента, в който Кремъл реши да я прехвърли на следващия лоялист.

      Заключение

      В днешна Русия парите не текат пазарно. Те текат само в една посока — към този, който се кланя най-ниско. Путинова Русия изгради система, в която единствената конвертируема валута е верността. Всичко останало — заводите, летищата, златните мини, а понякога и самият живот на притежателя им — е просто обезпечение, което чака своя ред да бъде прибрано.

      Коментар


      • #22
        Първоначално публикуван от trav Преглед на мнение
        Линк към 9 ГаГ

        Съжалявам за линка, ама там руснаците имат свобода да качват.
        Имат ли шанс за руснаците, или е късно. Пропагандата толкова ли им е изпила мозъците.
        А дали има шанс за евроталибаните?


        иранското правителство заслужава да бъде убито защото не прави Референдум дали Иран да стане светска държава, но Българското правителство е демократично защото не прави референдум дали да се загуби суверенитет за който са загинали стотици хиляди от предците ни.

        Русия прави зло в Украйна, ама Израел прави правилно в Ливан и Газа. Само дето няма никаква разлика - завземане и колонизиране на земи.

        Украйна прави добро като атакува търговски кораби, но Иран прави зло като прави същото .... по същата причина - защитавайки съществуването на държавата си.

        САЩ обичат да отвличат хора от целия Свят за да ги съдят за престъпления, но още не са осъдили нито един за доказано престъпната война в Ирак.

        ЕС е за ДЕМОкрацията , но против Референдум в Каталуня ... или България.


        и според евроталибаните противоречие няма

        Коментар


        • BENZBOSS
          BENZBOSS коментира
          Редактиране на коментар
          😂😂😂

          Него питах ма ти много точен отговор даде,сега чакам локумите

        • Гаврил Груев Хлътев
          Гаврил Груев Хлътев коментира
          Редактиране на коментар
          А каква е разликата между обидите и аргументите дали знаеш?

        • bat_vanko
          bat_vanko коментира
          Редактиране на коментар
          Кое е обидното, истината че милеете за авторитарния руски режим, ненавиждате демокрацията на запад, но никога не отивате в така бленувания рай.
          Ако трябва да гадая с какво съм те обидил бих заложил на прикрепянето ти към кръга с други които правят същото, но просто опорките които пишете ви обединяват и оеднаквяват. Русия е рая, НАТО и запада са лоши, но ще живеем на лошото.
          Не мисля че съм обобщил грешно или обидно поста ти!

      • #23

        Аз да ви поздравя с още една хубава новина от нашата мила Родина, мъдроста и разума надделяват за сега!

        Bloomberg: Болгария выйдет из «коалиции желающих»

        Премьер-министр Болгарии Румен Радев заявил, что Болгария больше не будет входить в состав так называемой «коалиции желающих» — группы стран, поддерживающих Украину в борьбе против российской агрессии, сообщает агентство Bloomberg.

        «Мы не участвуем в коалиции, которая настаивает на продолжении финансовой и военной помощи Украине, — заявил Радев во вторник. — Решение этого конфликта заключается не в его затягивании военными средствами, а в мощной дипломатической миссии, которая положит конец эскалации».



        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • BENZBOSS
          BENZBOSS коментира
          Редактиране на коментар
          Пиши ме……ИЗНЕНАДАН 🤣

          Кой каквото си направи


          Още един от тия 😂

      • #24
        Първоначално публикуван от trav Преглед на мнение
        Съжалявам, пуснаха ме отпуска, а не съм свикнал да не работя.
        Ааа, не са те пуснали, а са ти натегнали пружината и сега ще работиш така, както не си свикнал!

        Коментар


        • #25
          Първоначално публикуван от trav Преглед на мнение
          Съжалявам, пуснаха ме отпуска, а не съм свикнал да не работя.
          Ще ме изтърпите две седмици. Или ми измислете хоби

          В днешна Русия парите не текат пазарно. Те текат само в една посока — към този, който се кланя най-ниско. Путинова Русия изгради система, в която единствената конвертируема валута е верността. Всичко останало — заводите, летищата, златните мини, а понякога и самият живот на притежателя им — е просто обезпечение, което чака своя ред да бъде прибрано.

          Човек вие в тая София изперквате буквално. От въздуха ли е от жегата ли е не знам.
          Колкото и да съм културен колкото и да се въздържам - уморявам се от тия еврогейщини.

          Какво ме интересува Русия при положение че у нас положението е трагично?! Какво ме интересува как текат парите в Русия след като виждам парите не текат в България щото денонощно се краде?
          Симпатизирам на руснаците но повече ме интересува:
          1.Икономическото положение на народа - очаквах Радев да промени стария модел Борисов-Пеевски а то не се случва - даже обратното по зле става!!
          2.Бай Рибан с овцете - ей убиха го този човек! Убиха го - ами то България се крепи на такива като него...дето цял живот са на баирите и работят. За да имат другите да крадат! Днеска е бай Рибан утре е Иван вдруги ден съм аз. Какво ме интересува в Русия как било като виждам тука какво става!
          3.Така яко е окрадено че държавните служители ще си плащат осигуровките - как ще стане това ме интересува - защото масово държавните служители са на ниски заплати - реално търтеите са нагоре в Софията. Там трябва да се удари. Много вожд индианци няма..
          4.Съдии и прокурори се конкурират с политиците по корумпираност - спорно е кой по бандит! То не бяха джуджета то не беше Чолаков то чудо бе. Заплати на съдии и прокурори - там трябва да режат а не редовите... Това ме интересува. Направо пълен рестарт трябва . Всичко в съдебната система е леш.
          5.Пак отивамна съдебната система - с онази платформа "Диагноза България" . Значи излиза някъв си ученик - прави с джобни средства система дето показва коя болница краде. И вместо да озаптят крадеца/болницата те обвиняват ученика? Що се ровил що направил тая платформа ама отде зел данните ама какъв бил активист бил ! Аве ей - ко ме интересува какъв е автора мен ме интересува болницата краде ли??
          Трябва цялата правосъдна система да се изрине - до дупка! Щом подаваш сигнал и вместо да се работи по него разследват и коментират този който подава сигнал!!
          Ами то и в Африка не е така ? Това ме интересува а не Русия на "trav"
          6. Интересува ме какво ще стане с дъщерята на онзи Орлин Алексиев . Защото аз отлично знам че законите не важат за политици и богоизбраните.

          Честно очаквах повече от Радев. 131 депутата имаш абе изрини цялата система целия боклук изхвърли. Не си в първа младост защо да не се опиташ да направиш нещо за България?
          А сега какво става? Очаквам късната есен сериозни протести . Просто така не може да се живее. Краде се до последно - ама то не остана много за крадене и вместо да се подгонят крадците и да се върне нещо от краденето то отново ще дерат кожи от народа!
          Това ме интересува...
          А не Русия. Или Иран.
          Явно съм останал единствения нормален - голтаци с две евро в джоба тръгнали да коментират световния мир при положение че ни крадат като за световно! Даже не се и крият вече!

          Коментар


          • #26
            Мишев, от някакво време насам приятел е изпаднал в подобна дупка като теб. Образно казано - поглежда вестника в кото пише: в лявата колонка - "10 човека са спасени от...", а в дясната - "двама загинаха при...". Той изобщо не вижда лявата част.
            Подобно на теб.

            А на теб не ти ли омръзна тоя нератив - всички крадат, ужастъ! Вземи и направи нещо бре. Какво само цивриш. Корупционни практики има под път и над път. Задействай се, информирай сътветните институции, медии. Тормози ги за резултат и т.н.
            Какво само мрънкаш и ревеш? Аман!
            Не чета коментари и не отговарям на такива.

            И коментаторите...

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            Тук са 4 потребители онлайн. 0 потребители и 4 гости.

            Най-много потребители онлайн 117,215 в 10:38 на 20-06-26.

            Зареждам...
            X