Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Премахване от партида в Общината, на лек автомобил принадлежащ на починал човек

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Премахване от партида в Общината, на лек автомобил принадлежащ на починал човек

    Тези дни получих писмо от Общината по чл.54, ал.3, т.1 от ЗМДТ за лек автомобил на баща ми починал през 2005 година.
    С него се приканвам в качеството си на наследник в 14-дневен срок да се явя в Дирекция "Общински приходи", за да отстраня
    несъответствията в качеството си на наследник.
    След смъртта на баща ми, аз не съм живял на този адрес където се е намирал автомобила.Баща ми бе инвалид и тази кола бе
    освободена от данъчни задължения, от същата Община с издаден документ от 13.10.2003 година.Този важен документ е в мен.
    Тъй като колата е била безстопанствена, първо е била систематично ограбвана, а след това натоварена през вечертта на каруца
    и дадена за Вторични суровини /по данни на комшии/.
    Вчера успях да открия номерата на автомобила в мазето, сложени в торбичка.
    Явно баща ми ги е прибрал предвидливо преди смъртта си, но не е успял да ме уведоми за това !
    Какво трябва да направя от тук - нататък, при отиването ми в Общината . . .


  • #2
    След смъртта на баща Ви на наследеният автомобил започва да се начислява годишен данък, от който преди това е бил освободен чрез телк. Този данък е дължим от законовите наследници на автомобила. Допускам, че до момента на въпросният автомобил не му е прекратена регистрацията в КАТ и поради тази причина той все още фигурира в регистрите и се дължи данък за него. При този развой на нещата ще Ви накарат да заплатите данъците за 5 г назад заедно с лихвите. Необходимо е законовите наследници заедно или чрез пълномощник да свалят автомобила от отчет в КАТ и с документа да отидат в общината/месни данъци и такси и да го отпишат и от там.
    Ако всичко това е свършено преди години, за което се съмнявам щом сте намерили регистрационния номер, то единствено с документ от КАТ ще докажете, че не дължите начисления данък. Нека и други колеги да кажат.
    Последно редактирано от Светльо Петров; 30-10-22, 18:54.
    TLC LJ70 2LT
    Mitsubishi Pajero II 3.0 V6

    Коментар


    • #3
      Да, благодаря ви за указанията които сте ми дали !
      Наистина колата не е отчислена от КАТ, защото открих освен номерата и нейния рег. талон,
      който се води на името на починалия !
      В момента аз съм единствения законен наследник, тъй като имах брат който също почина през 2014 година.
      Това относно с връщането на данъка за 5 /пет/ години назад ми е известно, но то за мен няма да важи !
      Защото притежавам ПОЖИЗНЕН ТЕЛК ( II група ) и също като починалия ми баща, съм освободен от плащането на данък !

      Коментар


      • #4
        Отиваш с номерата и талоните в КАТ, както и със свидетелство за наследници, бракуваш и си готов. По принцип нещата в местното данъчно стават автоматично,КАТ изпращат информацията. Но ти така и така имаш повиквателна, отиди на място да изчистиш всичко там.
        Ford Maverick II 2.3 XLT
        Ford Mondeo MK5

        Коментар


        • #5
          И разбира се, ако ти се занимава вдигни един качествен скандал затова че не са си свършили работата и са начислили данък на лице освободено от такъв.
          Че и да го привикват "за справка"... Скандалът трябва да е запомнящ се...
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • #6
            Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
            И разбира се, ако ти се занимава вдигни един качествен скандал затова че не са си свършили работата и са начислили данък на лице освободено от такъв.
            Че и да го привикват "за справка"... Скандалът трябва да е запомнящ се...
            Ти пък сега искаш някой да погледне другата таблица/ база данни, такива усилия за държавен служител...
            Ford Maverick II 2.3 XLT
            Ford Mondeo MK5

            Коментар


            • #7
              Затова чиновника трябва да бъде подлаган на системен тормоз - на такъв или по-голям от тоя на който ни подлага ежедневно.
              Да отидеш до чиновник 1, да извадиш удостоверение за наследници, да го занесеш на чиновник 2, който да ти издаде биляшка която да занесеш на чиновник 3. Ако не са в почивка... На баба им!
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • kameno karp
                kameno karp коментира
                Редактиране на коментар
                В нашто село всички тия чиновници (лелки) се намират в едно помещение. Което не променя факта, че трябва да разнасяш бележки между гишетата!

            • #8
              Ако инвалидността ти е отскоро, както може да се предположи от
              https://offroad-bulgaria.com/forum/%...06#post6876106

              Ще дължиш данък.



              Коментар


              • #9
                Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                И разбира се, ако ти се занимава вдигни един качествен скандал затова че не са си свършили работата и са начислили данък на лице освободено от такъв.
                Че и да го привикват "за справка"... Скандалът трябва да е запомнящ се...
                Първо: Boa сам не си е свършил работата. Не е прехвърлил автомобила на свое име когато е трябвало.

                Второ: Няма лица освободени от данък. А лицето с ТЕЛК-решение има право да освободи от данък едно МПС и едно основно жилище. И това става като се подаде декларация в данъчното, придружена с необходимите документи.

                Така, че не знам кой на кого трябва да вдигне скандал.

                Разходка до КАТ и данъчното няма да се разминат. Само не знам дали в КАТ няма да поискат документ за платени данъци.
                Nissan Terrano 2,7 TDI

                Коментар


                • #10
                  Boa, изчезна нещо. Инвалид ли си или не?


                  Мъничко извън темата и нашият мил съфорумец със змиеоподобен ник: няма такава човешка деградация като да ползваш инвалидни привилегии, ако си здрав.

                  Коментар


                  • #11
                    Отиваш с номерата и талоните в КАТ, както и със свидетелство за наследници, бракуваш и си готов !

                    Вие кратко, точно и ясно ми посочихте пътя който трябваше да следвам, и аз го направих !
                    Първият път ме върнаха от КАТ, защото Удостоверението ми за наследници издадено от Общината,
                    било с изтекъл срок.Законият му валидният срок е 6 месеца ( 180 календарни дни ).
                    Но когато отидох втория път, разочарованието ми бе пълно !
                    От КАТ потърсиха наследниците на починалия ми брат, да дойдат лично с мен "на гише" или да ми подготвят
                    ПЪЛНОМОЩНО за това.Направих опит да им обясня че децата му са в чужбина и нямам връзка с тях,
                    за да искам от тях да ми направят подобно Пълномощно. Затова от там ме изпратиха за консултация при дежурния офицер.
                    Пред вратата му го чакахме заедно с още трима човека, от 14:10 до 15:20 ч. докато се появи и влезе в кабинета.
                    След като ми дойде реда, влязох и му обясних случая. Той потвърди думите на служителката от гишето
                    (за разговора с която чаках също повече от час) в съседната сграда, като потвърди думите !
                    Обясних му че аз лично не съм облагодетелсвуван от този АКТ посредством пари или имоти, тъй като прекратявам регистрацията
                    на автомобил на починало лице, изчезнал (разграбен) от улицата преди 17 години.Каза ми че мотивите на ЗАКОНОДАТЕЛЯ
                    в този казус били държавата, превантивно да се запази от бъдещи Съдебни искове от страна на наследниците,
                    върху нарушените им граждански права върху наследяването на собственост.
                    Човекът вдигна рамене и каза че с нищо не може да ми помогне !
                    Сега ще чакам в един добър момент, хората да дойдат в Родината си и ако аз съм "жив и здрав" да отидем заедно и бракуваме
                    автомобила на дядо им.
                    До тогава ще се опитам да го премахна от ОТЧЕТ в Общината, ако там срещна РАЗБИРАНЕ и СЪДЕЙСТВИЕ от тяхна страна !

                    Коментар


                    • kbot
                      kbot коментира
                      Редактиране на коментар
                      Това съм го играл веднъж - точно както си го описал.
                      Обаче какво стана с автоматичната дерегистрация при неплатена гражданска? Когато аз бракувах такова нямаше.

                  • #12
                    Те хората може и да те разбират, ама има закони! Явно под съдействие разбираш да нарушат закона.
                    Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

                    Коментар


                    • sparkybg
                      sparkybg коментира
                      Редактиране на коментар
                      В редица законодателства и практики има такова нещо като "незначителна стойност", под която никой не се занимава да ангажира съдилища и прочие. От въпросната кола към днешна дата дори да стоят някакви ръждиви ламарини, те нямат и 200лв сумарна стойност. Да събираш роднни из половин свят и да знимаваш 20 чиновника е не само безпредметно, ами с обратен ефект, и финансово и всякак.

                      И заради такива кокошкарски казуси съдилищата са задръстени.

                      Там е работата че ако наследниците не са живи, наследници са техните наследници, и така.... до края на света. А по белия свят такива казуси дори с недвижими имоти са уредени някак, какво остава за купчина ръждиви ламарини.

                    • chrichri
                      chrichri коментира
                      Редактиране на коментар
                      "...Там е работата че ако наследниците не са живи, наследници са техните наследници, и така.... до края на света...."

                      Мога да ти дам 100 примера, че не си прав. Конкретно за случая, който докаже платен данък за 10 поредни години
                      има право да прехвърли " нещото" на свое име без да са уведомени другите съсобственници.
                      "Незначителна стойност" има само при наказателни дела, или както там се казват.

                    • sparkybg
                      sparkybg коментира
                      Редактиране на коментар
                      Ми да доказва де. Само дето не виждам противоречие с онова за наследниците и наследниците на наследниците.

                      А то по нашето законодателство е например задължително да има виновен при пътен инцидент, което също не навсякъде в така.

                  • #13
                    Вероятно има и други възможности за дерегистрация на коли. В квартала имаше няколко коли, които с години не бяха в движение, а някои бяха и без номера. Периодично, някакви "служебни лица" им лепяха съобщения и после колите изчезваха. Това със сигурност се документира някъде.
                    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                    Коментар


                    • Asen Kushlev
                      Asen Kushlev коментира
                      Редактиране на коментар
                      Колите се карат на паркинг, седят там определено време и ако не си ги потърсят отиват на скрап. Това едва ли значи, че са баракувани и отписани в КАТ и общината. Идеята е да се освободят общински площи, а не да ти оправят батаците.

                    • sek.1
                      sek.1 коментира
                      Редактиране на коментар
                      То навсякъде има по някой такъв . Даже и с по читави коли .

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X