Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Европа 2020

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Европа 2020

    Стратегията "Европа 2020" цели всяка държава от ЕС да отделя около 3.0% от бюджета си за иновации и наука. България е държава, която е подписала тази стратегия и е изявила решителност, че ще го направи.

    До момента в последните години средният бюджет за наука е една 0.35-0.37%. Въпросът, който е належащ е - ще има ли постъпления към неговото увеличение?

    Да оставим настрана фактите, които се състоят в орязване на 44% от бюджета на БАН. Да речем, че кризата е виновна и това е временна мярка. Може догодина нещата да се оправят и финансирането да тръгне много повече напред. Интересно е да видим каква е дългосрочната стратегия на правителството?

    На 05.05.2010 се проведе заседание в министерски съвет. Стенограмата от него можете да прочетете на следния адрес:
    http://www.capital.bg/blogove/ot_don...suvet_-_5_mai/

    От нея ще извадя един интересен диалог:

    СЕРГЕЙ ИГНАТОВ: Господин премиер, става дума за това, че ние не виждаме как до 2020 г. парите за наука могат да нараснат на повече от 0,6 на сто.

    КОНСТАНТИН ДИМИТРОВ: Министерството на икономиката и енергетиката казват, че могат да постигнат и до 2 на сто. Министерството на образованието и науката, казват 0,6 на сто.
    Европейската комисия споменава според нейни изчисления цифри 1,2 на сто и 1,4 на сто. Така че, това е един от въпросите, които на министерско ниво би трябвало да бъде уточнен от наша гледна точка.


    СЕРГЕЙ ИГНАТОВ: Имам предвид, че България е на последно място по иновации и конкурентоспособност в Европа. Предвид финансовата криза и практиката през последните години, смятам, че повече от 0,6 на сто ние няма да достигнем. Ако достигнем, е добре, ще ни похвалят. Обаче, ако достигнем до 0,7 на сто и 0,8 на сто, а сме обещали едно и нещо или два, отново няма да сме постигнали нищо. Не виждам как ще се увеличат частните вложения за стимулиране на науката. Държавата поема определен ангажимент, но в страните, където има много пари за наука, те се дължат преди всичко на частната подкрепа. Това означава при нас да очакваме да навлезе нова култура, но не виждам как за тези десет години ще има такава драстична промяна, която ще доведе до това. Мечтая да съм министърът, който да има тези проценти за наука, но не е реалистично. Ако от нивото сега отидем към 0,6 на сто – това е двойно увеличение.

    Всъщност пасажите, които удебелих не са най-важното в случая. Едни казват едно, други казват друго, на трети им се иска четвърто и пето. Интересният момент идва при намека за "частните вложения" в наука и образование. Стратегията "Европа 2020" казва, че трябва държавата да отдели 3.0% от бюджета си, с които да финансира науката и иновациите. Какво отношение към бюджета на държавата в случая имат "частните инвеститори"? Да, те могат да подпомогнат науката допълнително, могат да налеят още пари освен държавните в нея... Но имат ли отношение към разпределянето на бюджета за наука въобще (т.е. какво се месят те в разпределянето на парите на данъкоплатеца)?

    Сега се правят стъпки за ликвидация на Българска Академия на Науките и нейната прикрита приватизация. Сигурно хората извършили действието ще бъдат наречени "частни инвеститори". Явно някой е решил, че е по-добре държавните пари да пълнят частни джобове. И сега започват спорове не "дали това е редно", а споровете са "колко". Жалка картинка...

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X