Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Казаците?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Казаците?

    Гледаях вчера филма "Тарас Булба" по мотиви от едноименното произведение на Гогол. Направи ми много силно впечатление за казаците, живеещи едва ли не в "демокрация", техния бит и култура. Ясно ми е, че всичко не е на сто процента истина и ми е интересно, къде свършва тя и започва художествената измислица за легендарните войни казаци.
    Танки грязи не боятся!

  • #2
    До: Казаците?

    Аз пък съм го чел в оригинал. И Война и мир. Това е все едно да гледаш всички серии на Далас.
    А какво точно ти е питането? Кое дали е художествена измислица?

    Коментар


    • #3
      До: Казаците?

      Ами наистина ли са толкова, да кажем демократично общество, решават и сменят атамана. Останах с впечатлението, че те са православния вариант на кръстоносците. Въобще това е един войнски народ обвит в мистика и митове и ще ми е интересно да науча повече подробности.
      Танки грязи не боятся!

      Коментар


      • #4
        До: Казаците?

        Това не е народ, а политика. Социална прослойка.
        Като правило избягали крепостни селяни, престъпници, граничните, или роднински на господствощото множество племена, но все пак не от тях. Разни форми на демокрация са им дълбоко присъщи, което ги и прави каквото са.
        Отношението на централната власт към тях е определящото за формирането и използването им. Ние не ви се бъркаме, не гоним бегълците, които са успели да се доберат до вас, не ви искаме данъци, самоуправлявайте се. В замяна вие пазите границите, прибирате в наша полза митата, когато има война пращате свое опълчение в състава на армията, ако ви помолим за деликатни услуги - не ни отказвате. Например потушаване на вътрешни бунтове, когато от вътрешнополитически съображения не е удобно официалната власт да изколи възстанниците.
        Може би най-голям успех на базата на това си положение, са имали селджукските турци. Най-мижавото от пет племена, което тихомълком е успяло да вземе властта, и именно то е създало Отоманската империя.

        Коментар


        • #5
          До: Казаците?

          Социална прослойка.
          да,мы такие. цари нас,бандитов, на службу взяли.
          британцы пиратов в каперов превратили, а наша империя пригласила нас границы охранять.
          так учили моих предков. в фуражках казачата,в кепках или с непокрытой головой иногодние(жили в станицах,работали ,но не могли быть военными,хотя призывали на войну всех.но казаки имели хорошую военную подготовку,а иногородние выполняли работу,хорошую,честную работу)

          на снимке школа в казачьей станице. один ученик в папахе - татарчёнок.татары в казачьих станицах пользовались всеми правами.вольница бандитская,что взять...умри за империю! империя их не забывала.честно
          и их учитель...
          Прикачени файлове
          Последно редактирано от п-к A.Moralez; 10-05-09, 21:33.
          не убивайтесь так,дамочка! вы так не убьётесь!

          Коментар


          • #6
            До: Казаците?

            Това е цветът на славянствотоНай добрите непокорните волни души.Тези които не знаят какво значи думата господар.Какъв господар във Волницатаела ела в степта да те видимегосударче
            К мирной жизни не пригоден.
            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

            Коментар


            • #7
              До: Казаците?

              упорные мы. мы ЧЕМПИОНЫ !!! МИРА(и его окресностей) 25 раз!!!
              не убивайтесь так,дамочка! вы так не убьётесь!

              Коментар


              • #8
                До: Казаците?

                комунистите са м е.... майката защото са били грабнако на бялата гвардия и са били СВОБОДНИ
                Аз съм толерантен!

                Коментар


                • #9
                  До: Казаците?

                  Това пък какво е? Почти всички кавалерийски корпуси през войната са били казашки. Стотици хиляди хора. Откъде са се взели, щом казачеството го няма?

                  Коментар


                  • #10
                    До: Казаците?

                    Кратко от Уикипедията:
                    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%...B0%D1%86%D0%B8

                    А от своеобразния им руски съм запомнил от "Тихия Дон" : Пойдем в курень. Погутарить надобно...

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X