Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Етимологията на думите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Етимологията на думите

    Първоначално публикуван от symphony Преглед на мнение
    - както казах идва от вертикално излитане. Никъде няма да срещнеш дублетна форма със Ъ- демек от вЪртене.
    ПП от 15 години всяка сутрин се будя до филоложка.
    Направи и утре сутрин на филоложката кафе от дядо (авио инженер по основно образование) ако не можеш или не искаш, доведи я, аз ще ви направя.
    Думата е съставна от "Върти се и лети", а не "излита вертикално", другото са неправилно преведени (и наложени) русизми на селяндурчета кариеристи ( някои от тях академици) .
    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

    Коментар


    • От: Етимологията на думите

      Първоначално публикуван от symphony Преглед на мнение
      Приятелю, във всеки един български правописен речник е изписано вЕртолет- както казах идва от вертикално излитане. Никъде няма да срещнеш дублетна форма със Ъ- демек от вЪртене.
      ПП от 15 години всяка сутрин се будя до филоложка.
      Поздрави и от мен на филоложката. А-ма ти вземи я попитай, да не се окаже, че тя много добре си знае, а ти я "насаждаш на пачи яйца". И ако наистина намериш речник, в който да се твърди, че на български е вЕртолет - отиди да си поискаш парите (а и дипломата на съставителя).

      П. П. Аз също съм инженер, а това е общо-взето шофьорски форум, но езика му е на доста добро ниво...
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • От: Етимологията на думите

        Колега davs, не разбирам идеята ти на послеписа. Мисля, че никого не съм обидил и не съм използвал лош език. Имаме доста правописни речници у дома и с това спора за мен приключва. Ако Вие, колега davs нямате правописен речник на българския книжовен език, моля ползвайте този онлайн -http://pravopisen.onlinerechnik.com/
        При изписването на думата вЪртолет и натискането на бутона "търси" резултата е -няма намерена дума вЪртолет. При написването на думата вЕртолет отговора е - думата е изписана правилно.
        Също така може да ползвате и гугъл, знаете че търсачката коригира неправилно написани думи. Не че няма да ви излязат резултати за вЪртолет, но все пак ще ви попита "може би имахте предвид вЕртолет"
        Със здраве.

        Коментар


        • От: Етимологията на думите

          Идеята на послеписа, е че едно време инженерите (еле пък шофьорите) минаваха да са на "вие" със филологиите, но нещата явно се променят след като тук се говори и пише по-грамотно отколкото в парламента, или националните радио и телевизия - например. Още по-ясна става тенденцията като се вземе предвид факта, че филолози (или съпрузите им след консултация) съвсем сериозно говорят зя "вертолет"-и на български език и вертикално излитане като фактор в етимологията им.

          П. П. Само че и неверни неща съм писал погоре: Хеликоптер е от гръцки, не от латински - разбира се. Моля, ако някой модератор мине оттук да поправи горното ми мнение и да изтрие този послепис.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • От: Етимологията на думите

            Здравейте.
            1. Забелязах грешката ви за хеликоптера и латинския, но не я поправих тъй като това е без значение.
            2. По професия съм учител и специално за тази дума не ми е необходимо да правя консултация със съпругата си. От край време си знам как се изписва правилно.
            3. Моля, посетете форума на летците /АЕРО/ където членове са бивши и настоящи летци от гражданската и военната авиация. Като го посетите ще ви направи впечатление, че навсякъде е написано "вЕртолет". Защо ли?
            4. Към института по български език /към БАН/ има телефонни справки. Телефона им е 0900 12 230 /десет импулса в минута/.

            Коментар


            • От: Етимологията на думите

              Първоначално публикуван от symphony Преглед на мнение
              Уважаеми колеги, преди малко случайно попаднах на тема за хеликоптели. Направи ми впечатление,че винаги се изписваше неправилното "вЪртолет". Правилното е "вЕртолет"- от вертикално излитане.
              С уважение.
              Е, хеликоптерът не е хеликоптел
              С уважение към езика, както и към Тълковния речник за етимологията
              Попитали радио Ереван може ли да се "оправи" жена на площада. Отговорът бил: Да,може, но не е препоръчително, защото всеки ще дава акъл.

              Коментар


              • От: Етимологията на думите

                Първоначално публикуван от symphony Преглед на мнение
                Здравейте.
                1. Забелязах грешката ви за хеликоптера и латинския, но не я поправих тъй като това е без значение.
                2. По професия съм учител и специално за тази дума не ми е необходимо да правя консултация със съпругата си. От край време си знам как се изписва правилно.
                3. Моля, посетете форума на летците /АЕРО/ където членове са бивши и настоящи летци от гражданската и военната авиация. Като го посетите ще ви направи впечатление, че навсякъде е написано "вЕртолет". Защо ли?
                4. Към института по български език /към БАН/ има телефонни справки. Телефона им е 0900 12 230 /десет импулса в минута/.
                http://miryan.org/download/vwrtolet.pdf
                Това, че във форума на летците казват вертолет, а не въртолет, не значи че това е така. Повечето са възпитаници на съветската(руската) школа,както и хората от моето поколение(45-50 годишните).В линка по-горе се разисква коя дума е правилна, а не вярна или не вярна и то във време доста преди да са се родили някои от пишещите в гореупоменатия форум.
                Поздрави!
                „Свободата е скъпа, но си струва“

                Коментар


                • От: Етимологията на думите

                  Без да съм езиковед или авиоинженер , аз също мисля , че правилното е "въртолет". Объркването , според мен идва от това , че на руски (родината на въртолета ) "въртя се " е "вертится" , а вертикал си е "вертикаль". За съжаление вече няма как да питаме Сикорски коя точно дума е имал предвид когато е измислил име на машината си.
                  В българския език има много русизми и "вертолет" е една от тях , добила широка употреба , до степен почти да измести българската.
                  За невярващите прилагам снимка от речника.

                  Коментар


                  • От: Етимологията на думите

                    Колега нисантерано, нито Русия, нито СССР е родината на хеликоптера. Напротив, СССР доста късно, сравнено с САЩ, Франция, Испания, започва конструирането на хеликоптери. В нета има достатъчно информация за това. А господин Сикорски от 1919 година емигрира и работи в САЩ и никога не е бил съветски учен.
                    Вече наистина спирам да пиша по тази тема. Мисля да оставя летците да разбират от авиация, филолозите от филология и инженерите от инженерство.
                    С уважение.

                    Коментар


                    • От: Етимологията на думите

                      Аз пък въобще не мислех да пиша в тази тема, най-вече защото и хабер си нямам как се пише въ(е)ртолет....Но сега на форума на летците ли да вярвам или на речника? Или пък да питам жена си?
                      Да не забравяме, че има доста думи които се изписват и изговарят по различни начини по региони. Целта на речника не е ли да посочи официално приетият правопис на думите. Има и доста думи на които е променян правописа във времето...
                      С настроение

                      Коментар


                      • От: Етимологията на думите

                        ОРАНЖЕРИЯ.
                        Някакъв английски крал - голям любител на цветя - разпоредил да построят специално отопляемо помещение за целта. Без да пита краля, градинарят посадил и след няколко години събрал ...портокали - ORANGE. Така се родила думата ОРАНЖЕРИЯ.

                        Коментар


                        • От: Етимологията на думите

                          До края на 19 век е използвана гръцката дума остракизъм. Когато атиняни са искали да изгонятт от града някай жител, те правели това със специално гласуване - остракирали го.

                          В края на 19 век в Ирландия години наред поради суша и болести е пострадала реколтата от картофи. Гладът прогонил много ирландци в Америка. Някои едри земевладелци, за да повишат цената на картофите, не засявали нивите си.
                          Първенец в тази дейност бил някой си Чарлз Бойкот. Населението на Ирландия му се възпротивило чред остракция и то изгонило в Америка.
                          Такова изгонване чрез ненасилствено съпротивление нарекли бойкот.

                          Коментар


                          • От: Етимологията на думите

                            Интересно е предложението на Jamo за умните и безумните съкращения - абревиатури.

                            Да започнем с някои исторически:
                            -СССР
                            -ВКП(б)
                            -ВЛКСМ
                            -КИМ - руско мъжко име - Коммунистический Интернационал Молодежи.


                            -NATO
                            -UN
                            -USA

                            Нашите:
                            -БГТО
                            -ТНТМ
                            -ДКМС
                            -ДКРЕВ - ако правилно помня името на тази комисия
                            -ДАНС
                            -ГЕРБ

                            Още за етимологията. С един руснак спорехме за трудовото възнаграждение. По руски е зарплата, заработная плата. Смея се, че каквато им работата, такава им е и платата. А той ми възразява, че нашата заплата идва от руското заплата - кръпка на празните ни джобове.

                            А сега - сериозно. В саро време египтяни, римляни, етиопци са давали на рабоТНиците си вместо пари сол. На английски - SALT. Оттам и заплата - SALORY.

                            Коментар


                            • От: Етимологията на думите

                              и "солдать" идва от солта...

                              Коментар


                              • От: Етимологията на думите

                                Поради липса на класни стаи, учениците на Платон провеждали заниманията си в маслинова горичка в покрайнините на Атина.
                                В тази горичка по-рано бил погребан елинският герой Академ.
                                Оттук и АКАДЕМИЯ.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X