Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Етимологията на думите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Етимологията на думите

    Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
    ...
    Също така съм чувал теории, че произлиза от името на Томас Уест, 3-ти барон на De La Warr, първи губернатор на Вирджиния поради това, че бил известен с финансовите си машинации. В последствие на него бил кръстен и щата Делауеър (офшорна зона, между другото).
    Силно ме съмнява. Ако беше така думата щеше да се намира и в разговорния английски език под някаква форма.
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • До: Етимологията на думите

      Леко неразбирателство се получи около използването на думата "хидроскопичен".

      http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...=28837&page=39

      Можете ли да помогнете в разтълкуването, че да знаем за в бъдеще, може ли думата да се използва когато материала абсорбира масло(или друга течност), или винаги става въпрос за вода.

      Коментар


      • До: Етимологията на думите

        Думата е "хигроскопичен" и по принцип се отнася конкретно за вода.
        Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

        Коментар


        • До: Етимологията на думите

          Първоначално публикуван от Yordan Преглед на мнение
          Думата е "хигроскопичен" и по принцип се отнася конкретно за вода.
          Това ясно.
          А дума с хидро (флуид) няма ли.

          Коментар


          • До: Етимологията на думите

            Думата има гръцки произход.
            Hygros - влажен.
            Skopeo - гледам.
            От там, хигроскоп - уред, който показва влажността на въздуха.
            Хигроскопичност - свойство на някои вещества, да поглъщат водни молекули, т.е. влага, от въздуха.

            Извод - не може да се твърди, че дадено вещество е хигроскопично, ако не поглъща вода от околната среда.
            proud founder of Anna Veith fan club Bulgaria
            NISSAN Terrano II R20 2.7 TDi [A1 Rh+]
            Заедно в борбата срещу злокачествените мозъчни тумори

            Коментар


            • До: Етимологията на думите

              Оставете го това хигро. Ясна е там работата.

              Въпроса е дума хидроскопичен има ли.
              Или да я патентовам като моя.

              Коментар


              • До: Етимологията на думите

                Като гледам не можеш да я патентоваш понеже куцо и сакато я ползва в нета в полуофициални материали и реклами, в смисъла на хигроскопичен.

                Аз също го знам с Г.
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • До: Етимологията на думите

                  Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                  Силно ме съмнява. Ако беше така думата щеше да се намира и в разговорния английски език под някаква форма.
                  Мисля, че и в немския също. Да пишат знаещите.

                  И още 1 питанка: Пистачо, пистачио или шам фъстък? А на български?
                  Последно редактирано от s_s1; 18-12-09, 20:08. Причина: Пистачо, пистачио или шам фъстък
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • До: Етимологията на думите

                    Първоначално публикуван от kinex Преглед на мнение
                    Това ясно.
                    А дума с хидро (флуид) няма ли.
                    Има и с "хидро", но е друга история и не е в този контекст.
                    Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                    Коментар


                    • До: Етимологията на думите

                      Имам въпрос към автора на темата.

                      БургаС пък бургаЗлии

                      Що така
                      ______2
                      Е = MZ

                      Коментар


                      • До: Етимологията на думите

                        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                        И още 1 питанка: Пистачо, пистачио или шам фъстък? А на български?
                        С оглед на латинския й (по модерному - италиански) произход, тази дума би следвало да се произнася "пистакио". В англоезичния свят - "писташио".
                        По-българско от "шамфъстък" може би няма, тъй като не е характерна култура за у нас и очевидно е дошла я с турците от Азия, я преди това по римска линия. Но по-скоро първото, защото определено звучи турски.
                        Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                        Коментар


                        • До: Етимологията на думите

                          Защото Бургас се обитава от два типа хора:
                          Бурги и гъзлии. От първия тип сме малко, но от втория има бол...
                          There is no dark side of the moon really. As a matter of fact it's all dark.
                          No wahalla.

                          Коментар


                          • До: Етимологията на думите

                            Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                            Мисля, че и в немския също. Да пишат знаещите.
                            За съжаление и немският и английският не ги владея на ниво чак да мога да разсъждавам върху етимологията на думите, но ми се струва, че и в двата езика липсват думи които смислово точно да съответстват на нашето "далавера", респ. далавераджия. Така че и ти и Goblin най-вероятно сте прави Историята я споменах просто като интересна теория която съм срещал някъде..

                            В този ред на мисли немското Geschaeft си означава просто бизнес (к'ва хубава българска дума) за разлика от българското гешефт (-аджия)
                            Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                            Коментар


                            • До: Етимологията на думите

                              Първоначално публикуван от Димо Преглед на мнение
                              Имам въпрос към автора на темата.

                              БургаС пък бургаЗлии

                              Що така
                              Още по-странно: София, пък шопи!

                              А за хиГроскопията мълчат засрамени всички източници. Свойство на телата да всмукват вода - повърхностно (адсорбция) и в маса (абсорбция). Памперсите са един абсорбатор, само че там работата е по-сложна. Опитайте да близнете силикагел на гранули. Той може да поеме вода 40 пъти повече от своето тегло.

                              Коментар


                              • До: Етимологията на думите

                                А защо на немски е Ауспуф (Aus- вън, навън; -puff си е пуф и на български), а ние казваме Ауспух ?

                                Офтопик - преди години четох в руско списание интересна история, свързана с наименоване на машинни части според звука който издават. Руски конструктори се опитват да копират американски Б29 кацнал аварийно някъде в Белорусия - получава се Ту-4. Докато разучавали пилотската документация, попадат на пасаж "...в случай на еди-какво си, включете пут-пут". Повикали лингвисти, ама те им обяснили че в американският английски такава дума няма, дори и жаргонна. Чесали се по главите няколко дена, и един ден докато се мотаели из кабината, някой случайно пуснал някакъв авариен генератор. От ауспухчето на генератора се чул отчетлив звук "пут-пут-пут-пут....", и тогава ги осенило прозрението
                                Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X